• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vízlágyítás

Az ecetes megoldást még csak újraindításkor mertem bevetni. Ha nálad nem volt probléma, lehet, hogy nekem is tennem kellene egy próbát
Csináld csak nyugodtan, én is így járok el. Az a lényeg, hogy rendszeresen kell csinálni, vízcserekor, mert ha kihagysz egy tisztítást a következőnél már tovább kell csiszatolni.
 
Sziasztok!
A napokban turkaltam itthon az akvariumos szekrenyben, es rabukkantak egy ilyenre: Gesamthärte Titrierlösung.
Persze azonnal cuppantam vele a csapra, es 7-es Gh jott ki.. 12.ker. Szechenyihegy. :cautious:
Egyeb berendezes hijjan a viztisztito kancsoval is atszurtem a csapvizet, amivel pedig 3 Gh jott ki.
(A szintelen viz 3 csepp alatt lett zold, beleszamitva a voros valtast is).
Kerdes: a kancso allitolag csokkenti a kh-t ill. a klort, nehezfemeket is kiszuri (pl. rez). Ez a viz alkalmas lehet akvariumi hasznalatra?
Egy 18 literes torpebe menne vizcserekor, tehat egy 2 literes kanna nekem elegendo (ez vagyon itthon is, 2 db).
(Az ekezetekert sorry)
 
Sziasztok,

Kicsit össze vagyok zavarodva vízlágyítás ügyben, okítsatok ki pls :)

A káosz első fele az RO készülékkel kapcsolatos: Tervezek majd venni egyet, ha jól emlékszem 190l/nap az átlagos teljesítménye ezeknek a készülékeknek amikkel kapcsolatban nem értem, hogy hol tudnám tárolni a szűrt vizet? Ti hogy csináljátok? Lesz egy 240l-es akvám, úgy gondoltam, hogy ha 50%-os vízcserét akarok csinálni, akkor leengedem a vizet, belevezetem a készülék kivezetését ami fél nap alatt visszatölti a vizet, jó a gondolatmenetem?

A második fele a kevertágyas műgyantához fűződik: Amíg nem veszek RO készüléket (amire jelenleg nincs olyan nagy szükség, a 240l-es akit 1-2 hónap múlva indítom), addig gyantával csinálnék lágyvizet, mert van egy 54l-es akvám. Viszont ezt le akarom cserélni egy 128l-esre ami esetén már nem tudom megcsinálni, hogy egy 20l-es kannában kevergetem a gyantát. A kérdésem az, hogy meg lehet azt csinálni, hogy mondjuk 1 liter gyantát magában az akváriumban kevergetek? (persze nem kézzel, szűrővel) Elég macerás és időigényes lenne hatszor csinálni lágyvizet a kannával.

Köszi!
 
A káosz első fele az RO készülékkel kapcsolatos: Tervezek majd venni egyet, ha jól emlékszem 190l/nap az átlagos teljesítménye ezeknek a készülékeknek amikkel kapcsolatban nem értem, hogy hol tudnám tárolni a szűrt vizet? Ti hogy csináljátok? Lesz egy 240l-es akvám, úgy gondoltam, hogy ha 50%-os vízcserét akarok csinálni, akkor leengedem a vizet, belevezetem a készülék kivezetését ami fél nap alatt visszatölti a vizet, jó a gondolatmenetem?
A tárolás sokunknak problémát jelent, de sajnos ez van. :)
Ezért többnyire a készülék teljesítményét/gyorsaságát próbáljuk hatékonyabbá tenni sorba kötött membránokkal és szükség esetén nyomásfokozó pumpával.
A feltöltéses gondolatmeneted jó lehet, ha:
- a layout megengedi, hogy a vízszint magassága hosszabb időn keresztül alacsonyabb legyen
- gondolsz a frissen előállított víz hőmérsékletének beállítására is (ez talán nem problémás)
- vezérled a vízmennyiséget időkapcsolóra kötött mágnesszeleppel (ez pontatlan lehet) és/vagy vízszintmérő beiktatásával - máskülönben könnyen úszhat a lakás...
 
Sziasztok,

Kicsit össze vagyok zavarodva vízlágyítás ügyben, okítsatok ki pls :)



A második fele a kevertágyas műgyantához fűződik: Amíg nem veszek RO készüléket (amire jelenleg nincs olyan nagy szükség, a 240l-es akit 1-2 hónap múlva indítom), addig gyantával csinálnék lágyvizet, mert van egy 54l-es akvám. Viszont ezt le akarom cserélni egy 128l-esre ami esetén már nem tudom megcsinálni, hogy egy 20l-es kannában kevergetem a gyantát. A kérdésem az, hogy meg lehet azt csinálni, hogy mondjuk 1 liter gyantát magában az akváriumban kevergetek? (persze nem kézzel, szűrővel) Elég macerás és időigényes lenne hatszor csinálni lágyvizet a kannával.

Köszi!
Abban az esetben, ha az akváriumban "kevergeted" a gyantát, a nagyon gyors vízparaméter változások miatt (a vége, ph 3,9, tds 15-30) könnyedén lemészárolhatod a halaid, garnéláid! Nem ajánlott!!!!!:(
 
@Jopet Na várj, ne szaladj ennyire előre :D Mik azok a sorba kötött membránok? És olyan vízszintmérőt hol lehet kapni amit említettél? És végül, Te hogy csinálod ezt az egészet? Tárolod a vizet?

@Keiron neeem, dehogy, félreérthetően írtam, de ez csak a kezdetre vonatkozott, mikor először feltöltöm az akváriumot vízzel, semmilyen élőlény nem lesz még benne csak növények.
 
@Jopet Na várj, ne szaladj ennyire előre Mik azok a sorba kötött membránok? És olyan vízszintmérőt hol lehet kapni amit említettél? És végül, Te hogy csinálod ezt az egészet? Tárolod a vizet?
Először is olvasd el EZT !
Másodszor a RO-nak van külön topikja, itt sok hasznos infót találsz, benne pl @ilk.balazs szemléltető ábrájával az ő többfunkciós rendszeréről.
Harmadszor meg ITT a téma, ahol nincs 4millió bejegyzés, de benne van a megoldás...

Egyelőre sajnos én is tárolom a vizet a mosogatószekrényben, ahol a készülék ketyeg.
 
Én 60 literes műanyag hordóval dolgozom, van 2 darab, feleségem örül neki hogy vízcsere előtt a fürdőszoba átlakul kicsit. :)
De van, aki - ha van hely - épít RO tároló akváriumot, @talachi pl. így csinálja.

Nekem 280 liter/nap RO-m van, de a gyakorlatban szerintem egyik sem hozza a kiírt értékeket, mindig kicsit kevesebb (pedig víznyomás nálunk elég combos).
 
Ja azt elfelejtettem mondani: kevertágyas gyantával lágyítottam fél évig a 240-esbe, felejtsd el.
Rövid időn belül behozza az árát egy olcsóbb RO, és sokkal-sokkal kényelmesebb. Pláne ha több akváriumod is van.
 
@Jopet Na várj, ne szaladj ennyire előre :D Mik azok a sorba kötött membránok? És olyan vízszintmérőt hol lehet kapni amit említettél? És végül, Te hogy csinálod ezt az egészet? Tárolod a vizet?

@Keiron neeem, dehogy, félreérthetően írtam, de ez csak a kezdetre vonatkozott, mikor először feltöltöm az akváriumot vízzel, semmilyen élőlény nem lesz még benne csak növények.
Úgy rendben van, én is így szoktam!
 
Sziasztok! Remélem jó helyre írok.... A mai napon bemérettem a csapvizünket ahol 23 nk-s keménységű víz, 7-es ph és normál Cl-t mértek be.Most szeretnénk a gyermekemnek karácsonyra kapott akváriumát (112 l, 80x35x40) majd berendezni és elindítani lehetőleg a GA rendszer szerint. Tehát azt szeretném megkérdezni, hogy az első pár hétben amikor 2-3 naponta kell vízcserét kivitelezni, akkor mivel cseréljem a vizet? Állott felforralt csapvízzel, vagy a feleségem munkahelyén( dialízis központból) korlátlan mennyiségben rendelkezésre álló lágyított vizzel (0-3 nk-s)?
Valamint szeretném megkérdezni, hogy későbbiek folyamán melyik lágy vizes megoldást kedvezőbb?
 
Tehát azt szeretném megkérdezni, hogy az első pár hétben amikor 2-3 naponta kell vízcserét kivitelezni, akkor mivel cseréljem a vizet?
Azt tudod, hogy milyen akit szertnél csinálni, mert annak függvényében kell paraméterezni a vizet, illetve figyelni arra, hogy a talaj/kövek mind változtatját a keménységet, úgyhogy ebben az esetben ha tudsz korlátlanul vizet hozni, én csak lágyvizeznék.
Élőlények nélkül türelmesen indítsd el, és a sűrű vízcserék(1-2 naponta 50%) alatt nem nagyon szoktunk tápozni, azt beindíthatod a heti 1-2 alkalmas vízcseréknél majd.
 
Ez azért érdekes, mert inkább növényes akit szeretnénk pár garnélával és pár hallal csak. Viszont a világítás csak(gyári) 2x18W, ami ugyebár nem éri el a 0,5W/l-t! A CO2-t szettet nem tudom ebben az esetben érdemes-e megvenni? Természetesen igyekszem a fórumon mindent magamévá tenni, de hálás vagyok minden tanácsért, ami segíteni tud!Red Moor fát szeretnék rendelni és Amazonia aljzatot, valamint ehhez passzoló baktérium kultúrát és táptalajt,valamint növényeket, mely a fentebb leírt világítási paramétereket elbírják- bár szinte füves és Bonsai jellegűvé átalakított gyökeret szeretnénk csak az akváriumba.
Üdvözlettel: egy apuka
 
Szia!
Sajnos kevés fénnyel nem nagyon lehet szép gyepet nevelni. Talán Tenellus-t kipróbálhatod. térdig érő fű kategória, ha beindul.;)
CO2-öt ilyen fénynél feleslegesnek tartom. Próbálj valahogy még fénycsövet szerkeszteni a gyári tetőbe.(Sokan csinálták itt a fórumon.)
Low-ba való növénylistát találsz nálam is. (reklám)(y)
BUÉK :Zoli
 
Jelenleg csapvízzel működő akváriumot szeretnék elkezdeni vissza lágyítani. Gh 21felett, Kh 15 körüli ph7 JBL csíktesztel mérve.
Kérdésem bruttó 96l akváriumban milyen lépésekben cseréljem a vízet ,hogy a halakat, növényeket a lehető legkisebb stressz érje?
1, Alkalmanként hány liter vízet cseréljek?
2, Hány naponta?
3, Visszasózott vízzel cseréljek ,vagy eleinte lehet tisztán 0ás vízzel is?
 
Jelenleg csapvízzel működő akváriumot szeretnék elkezdeni vissza lágyítani. Gh 21felett, Kh 15 körüli ph7 JBL csíktesztel mérve.
Kérdésem bruttó 96l akváriumban milyen lépésekben cseréljem a vízet ,hogy a halakat, növényeket a lehető legkisebb stressz érje?
1, Alkalmanként hány liter vízet cseréljek?
2, Hány naponta?
3, Visszasózott vízzel cseréljek ,vagy eleinte lehet tisztán 0ás vízzel is?

Szerintem elég, hogy ha a rutin vízcserék során cserélsz. Eleinte elég a tiszta lágyvízzel cserélni. Aztán amikor eléred a kívánt a keménységet, akkor visszasózni a cserevizet. Már az első csere is csökkenteni fogja a keménységet annyi %-kal, ahány %-ot cserélsz. Ezzel tudsz számolni később is.
 
Back
Oldal tetejére