• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Vízcsere az akváriumban

Milyen gyakran cserélsz vizet az akváriumban?

  • Hetente 2 alkalommal vagy ennél sűrűbben.

    Votes: 57 10.1%
  • Heti egy alkalommal.

    Votes: 425 75.1%
  • Kéthetente.

    Votes: 62 11.0%
  • Két hétnél ritkábban.

    Votes: 22 3.9%

  • Total voters
    566
Nekem is 60l hordóba van az ro víz,és csak 55cm szekrényen van az akva, és pakolgatnom kell a hordót fel a székre hogy elfogadható legyen a feltöltés sebessége.
Mondjuk én csak egy kis oase 300 vettem, de halgatnom kellett volna nigro-ra mert ő a nagyobbat mondta. igaza volt. majd legközelebb.
Az Oase 300-nak 0,6 m az emelési magassága.
 
Köszönöm a segítséget. Ezt még átgondolom. Még pár vízcsere vödrökkel és valószínűleg egyre szimpatikusabb lesz a nagyobb vízpumpa. A felét terveztem erre költeni.
 
Köszönöm a segítséget. Ezt még átgondolom. Még pár vízcsere vödrökkel és valószínűleg egyre szimpatikusabb lesz a nagyobb vízpumpa. A felét terveztem erre költeni.
Olyan szivattyút választanék, aminek láttam a magasság / hozam görbéjét. Igen tanulságos, és hihető pl. a Sicce szivattyúinak görbéi. Ennek ellenpólusa az Eheim, aminek a letölthető görbéi egyenesek (?!) Persze lehet, tényleg olyan, még nem mértem meg, de elgondolkodtató, hogy az összes többi gyártónak görbék a görbéi...
A névleges emelési magasság mindig a nulla hozamhoz tartozik. Tehát azon a magasságon megtartja ugyan a vizet, de egy cseppet sem nyom.
 
Én így is huzgálom már egy ideje az oroszlán bajszát. Hát még fejp
knék egy hordót a falra:whistle:
Én már nem húzgálom :D, volt némi vésés ;)
https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...0787_5a3e76c5b61d2d8ed762ec0bd18ee899_xxl.jpg

https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...6361_b243ae97297d8df32474fcab319e2aa7_xxl.jpg
https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...6357_e69f08755e9299257f5ed08b9e194ece_xxl.jpg

Igaz ez már pár éve volt, de még időben, mert hamarosan parkettát kap a nappali, úgy már macerásabb lett volna csövet fektetni az aljatba
 
Én már nem húzgálom :D, volt némi vésés ;)
https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...0787_5a3e76c5b61d2d8ed762ec0bd18ee899_xxl.jpg

https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...6361_b243ae97297d8df32474fcab319e2aa7_xxl.jpg
https://img2.indafoto.hu/1/1/141691...6357_e69f08755e9299257f5ed08b9e194ece_xxl.jpg

Igaz ez már pár éve volt, de még időben, mert hamarosan parkettát kap a nappali, úgy már macerásabb lett volna csövet fektetni az aljatba
Látszik, hogy az akvarisztika mekkora hangsúlyt kap az életedben. (y)
A Grundfos keringtetők pontosan mit is csinálnak?
A szivattyúk belsejét kezelted (lefestetted) valamivel? Gondolok itt a rozsdásodó szivattyúházra és a sárgaréz(?) járókerékre.
 
Látszik, hogy az akvarisztika mekkora hangsúlyt kap az életedben. (y)
A Grundfos keringtetők pontosan mit is csinálnak?
A szivattyúk belsejét kezelted (lefestetted) valamivel? Gondolok itt a rozsdásodó szivattyúházra és a sárgaréz(?) járókerékre.
Az említett gyártó járókerekei kompozit ( műanyag ) vagy rozsdamentes ( 25 évnél idősebbeké ) anyagból készülnek. A szivattyúk névleges emelési magassága kb. a jelleggörbe közepén található. A legnagyobb emelési magasság, ahol megszűnik az áramlás ill. a szállítás, az a zárónyomás vagy maximális emelőmagasság.:)
 
Utoljára módosított:
Az említett gyártó járókerekei kompozit ( műanyag ) vagy rozsdamentes ( 25 évnél idősebbeké ) anyagból készülnek. A szivattyúk névleges emelési magassága kb. a jelleggörbe közepén található. A legnagyobb emelési magasság, ahol megszűnik az áramlás ill. a szállítás, az a zárónyomás vagy maximális emelőmagasság.:)
Köszönöm az info-t. Megnéztem, valóban rozsdamentes acél. A szivattyúházban lévő rozsda pedig valószínűleg a korrodált vascső fűtési hálózatból rakódott rá.
Ez esetben viszont ajánlható akvarisztikai célra, akinek brutál teljesítményre van szüksége?
 
Látszik, hogy az akvarisztika mekkora hangsúlyt kap az életedben. (y)
Inkább azt mondanám, hogy kicsit lusta vagyok, viszont szeretek bütykölni. :D

A Grundfos keringtetők pontosan mit is csinálnak?
Az egyik a leeresztésre segít rá, a másik meg nyomja a vizet az akváriumba. Menne gravitációsan is, mert a leeresztés alacsonyabban, míg a hordó meg magasabban van mint az akvárium, csak úgy lehet, hogy rámenne fél nap. Természetesen van két mágnesszelep is hozzájuk, mert csak egy csövet húztam az akváriumhoz.

A szivattyúk belsejét kezelted (lefestetted) valamivel? Gondolok itt a rozsdásodó szivattyúházra és a sárgaréz(?) járókerékre.
Nem, semmi ilyen kezelés nincs! Maga a járókerék rozsdamentes mindkettőben, ház persze öntvény, a leeresztő oldalon úgysem számít, és feltöltéskor sem tartom problémásnak azt az 1-2 deci kicsit sárgásabb vizet ami pár napig állt a szivattyúban.
Én ezt a "ne használjunk semmi fémet" kicsit idejétmúltnak találom, mikor a tápokkal meg nyomjuk be a vasat és a rezet.
 
Inkább azt mondanám, hogy kicsit lusta vagyok, viszont szeretek bütykölni. :D


Az egyik a leeresztésre segít rá, a másik meg nyomja a vizet az akváriumba. Menne gravitációsan is, mert a leeresztés alacsonyabban, míg a hordó meg magasabban van mint az akvárium, csak úgy lehet, hogy rámenne fél nap. Természetesen van két mágnesszelep is hozzájuk, mert csak egy csövet húztam az akváriumhoz.


Nem, semmi ilyen kezelés nincs! Maga a járókerék rozsdamentes mindkettőben, ház persze öntvény, a leeresztő oldalon úgysem számít, és feltöltéskor sem tartom problémásnak azt az 1-2 deci kicsit sárgásabb vizet ami pár napig állt a szivattyúban.
Én ezt a "ne használjunk semmi fémet" kicsit idejétmúltnak találom, mikor a tápokkal meg nyomjuk be a vasat és a rezet.
Értem, köszi. Megjegyzem, én csak gravitációsan engedem le a vizet, és érzés szerint 10 perc alatt lemegy 100-120l víz. Legközelebb pontosan megmérem, mert kíváncsi vagyok rá.
A fémek használatával kapcsolatban azért továbbra is óvatos maradok, mert nem értek hozzá. Szerintem az adalékokban vas van meg réz (valamilyen formában) és nem vasoxid. De valóban, egy régi vas vagy réz csőhálózatból többszörös mennyiségű fém oldódhat ki (oxid formájában) mint amitől itt parázok. Igazad van.
 
@Szella !
Leeresztéshez csak egy slag kell, szépen kifolyik a víz magától.
Nálam a hordó a WCben van magasan a falon, és két cső van rácsatlakoztatva. Az egyik egy 1/2" slag, ez az akvárium gyorstöltője, kb 20 perc alatt kijön 110 liter víz. A másik egy 3/8" ozmó cső, majd ez fogja az automatikus vízfeltöltést ellátni, ha egyszer végre nekiállok fúrni és vésni. Most bármelyikkel is akarom tölteni az akváriumot, a csövet le kell tekerni és kinyitni a megfelelő csapot.
Amíg a hordó az akvárium mellett lakott a szoba közepén, addig egy 2000 l/h Eheim pumpa volt benne, az tolta a vizet az akváriumba, amikor már kevés víz volt a hordóban, érezhetően csökkent a hozama, de azért megbirkózott a feladattal.
 
@Szella !
Leeresztéshez csak egy slag kell, szépen kifolyik a víz magától.
Nálam a hordó a WCben van magasan a falon, és két cső van rácsatlakoztatva. Az egyik egy 1/2" slag, ez az akvárium gyorstöltője, kb 20 perc alatt kijön 110 liter víz. A másik egy 3/8" ozmó cső, majd ez fogja az automatikus vízfeltöltést ellátni, ha egyszer végre nekiállok fúrni és vésni. Most bármelyikkel is akarom tölteni az akváriumot, a csövet le kell tekerni és kinyitni a megfelelő csapot.
Amíg a hordó az akvárium mellett lakott a szoba közepén, addig egy 2000 l/h Eheim pumpa volt benne, az tolta a vizet az akváriumba, amikor már kevés víz volt a hordóban, érezhetően csökkent a hozama, de azért megbirkózott a feladattal.
Köszi az infót!(y)
Nem túl valószínű hogy barkácsolni fogok, már így is rezeg a léc a 3 akvárium miatt.:oops:
 
Ez túlmutat a barkácsoláson :) Amúgy egyszer kell normálisan megcsinálni és az kb örökre jó lesz.
Nálunk is ment az aggodalmaskodás, hogy vajon nem szakad e le az egész hordó a falról, de jó demonstráció volt, hogy amikor megtelt a hordó, belekapaszkodtam az konzol szélébe és lógtam ott egy picit. Persze meg sem rezdült a dupla terhelés hatására sem.
Hordót tologatni nem egy leányálom, még akkor sem, ha csak "pici".
 
Köszönöm az info-t. Megnéztem, valóban rozsdamentes acél. A szivattyúházban lévő rozsda pedig valószínűleg a korrodált vascső fűtési hálózatból rakódott rá.
Ez esetben viszont ajánlható akvarisztikai célra, akinek brutál teljesítményre van szüksége?
Akvarisztikai felhasználása kétféle is lehet:
1. Amit itt már jól megbeszéltünk,:) az akvárium feltöltése RO vízzel, ami problémát okozhat, valóban a szivattyúház anyaga, ami "sima" szürke öntvény. Ezt be lehetne vonni utólag akár kataforetikus bevonattal is, vagy eleve a rozsdamentes kivitelű változatokat vásárolni. Itt a gazdaságosság szabhat határt elképzeléseinknek.:) De ha Viktornál problémát nem okoz az öntvény, felesleges is nagyobb költségekbe verni magunkat. Esetleg még szóba jöhet egy csurgalékvíz szivattyú alkalmazása, emelőmagassága hasonló, szállítása nagyobb, ezt a hordóba merítve kell használni, itt a legtöbb anyag műanyag, egyes típusok tengelyvége és a záróanya fém (tehát csak minimális mennyiségben), itt a leggazdaságosabb áruházak legolcsóbb termékei is szóba jöhetnek, azoknál általában nincs is záróanya, a járókerék közvetlenül rögzül a tengelyre.

2. Szerintem izgalmasabb kérdés, a keringető szivattyú alkalmazása szűrésre. Itt mindenképpen rozsdamentes kivitelt alkalmaznék. A problémát a járókerék gyors eltömődése okozhatja,:( (zárt járókerék). Azon gondolkodtam mégis, hogy a legmodernebb frekvenciaváltós (fokozatmentes fordulatszám szabályzott) szivattyúk tulajdonságait, miképpen hasznosíthatnánk a szűrésben. Pl. egy szivattyúval, a teljesítmény változtatásával különböző méretű akváriumokhoz is használhatjuk. Vagy külső érzékelők (távadók) beiktatásával állandó nyomáskülönbséget, vagy állandó térfogatáramot is fenntarthatnánk a szűrő ellenállásának (eltömődésének) függvényében is. Ezek nagyon gazdagon paraméterezhetőek, okos telefonnal kommunikálnak.:)
 
Helló!
A vízpumpák emelőmagasságát mennyire kell(kéne) komolyan venni? Az eheim CompactON 1000-eset néztem, de még így is a megadott 1,4m emelőmagassághoz képest vagy 20-30 centi hiányzik, hogy a vizet az akváriumba pumpálja. A következő modell meg már a 2100-as, ami kb. ágyúval verébre kategória lenne (és árban duplája).
 
A max. emelési magasság közelében már erősen visszaesik flow. Hogy koppra pontosan a megadott centiméterekig tud-e emelni a pumpa, azt le kell tesztelni, sok mindentől függ.
 
Helló!
A vízpumpák emelőmagasságát mennyire kell(kéne) komolyan venni? Az eheim CompactON 1000-eset néztem, de még így is a megadott 1,4m emelőmagassághoz képest vagy 20-30 centi hiányzik, hogy a vizet az akváriumba pumpálja. A következő modell meg már a 2100-as, ami kb. ágyúval verébre kategória lenne (és árban duplája).
Komolyan kell venni, különben csak az idődet és a pénzedet pazarlod. Nem beszélve arról,hogy bosszankodsz utána,hogy csak a nagyobbat kellett volna megvenni. Az egyém emelési magassága 3m 3000l/h. A teljesítmény görbéje szerint 1m-en 650l/h. Pöpecül működik.
 
Helló!
A vízpumpák emelőmagasságát mennyire kell(kéne) komolyan venni? Az eheim CompactON 1000-eset néztem, de még így is a megadott 1,4m emelőmagassághoz képest vagy 20-30 centi hiányzik, hogy a vizet az akváriumba pumpálja. A következő modell meg már a 2100-as, ami kb. ágyúval verébre kategória lenne (és árban duplája).

A max. szállított vízmennyiség nulla emelési magasság mellett értendő. A max. emelési magasságon nulla a szállított vízmennyiség.
 
Back
Oldal tetejére