• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludárium Vivarium projekt - Nigro dzsungele ;)

Csinálnál otthonra Viváriumot?


  • Total voters
    202
Szia @Nigro!
Trixie esőztető rendszer
Erről kérdeznélek.Hogyan működik ez a szerkezet?
A palu alatt , a szekrényben helyezkedik el a kompresszor és a tartály is,onnan nyomja fel a paluba a vizet?
Vagy valahol a paluvan egy szintben kell elehelyezni,
Lehet állítani az intenzitást?Hangja?
Nem sok infot(vidit) találtam a neten róla.

Szia! Igen, a palu alatt van a tartály és külön mellette egy kompresszor. A kompresszor (légtelenítés után) mindegy, hogy alatta, vagy fölötte van, mindenképp működik. Az intenzitás állítható, a hangja viszont a kelleténél hangosabb. Szerencsére 5-10 másodpercig működik, szóval nem gáz.

 
Köszi Nigro! :)
Erősen gondolkodom,hogy a palut össze hozzak.De azt csak úgy,hogy igényes legyen,mint a Tied is.
A jövő évre ez a tervem. :) Még a családot is meg kell győzzem,hogy békák kerülnek a lakásba. ;)
 
Köszi Nigro! :)
Erősen gondolkodom,hogy a palut össze hozzak.De azt csak úgy,hogy igényes legyen,mint a Tied is.
A jövő évre ez a tervem. :) Még a családot is meg kell győzzem,hogy békák kerülnek a lakásba. ;)
Helyes! Ebben pont az a jó, hogy "kitaposatlan" út, ezért kell rajta agyalni ;)
 
Szia Attila!

A szellöztetést hogyan oldottad meg? A belinkelt (még a téma elején) vidit megnéztem, jó megoldás a PC ventikkel, de nem tudom mennyire "páraállóak"?
A belsö, párás levegö cirkulál nálad, vagy mindig kivülröl a szobából szív be friss és szárazabb levegöt?
Egy ponton fújatod a levegöt, vagy eloszlatva több helyen, mint a tengeri akiknál a closed-loop rendszer?

Elöre is köszönöm válaszod.

Üdv: Robi
 
Szia Attila!

A szellöztetést hogyan oldottad meg? A belinkelt (még a téma elején) vidit megnéztem, jó megoldás a PC ventikkel, de nem tudom mennyire "páraállóak"?
A belsö, párás levegö cirkulál nálad, vagy mindig kivülröl a szobából szív be friss és szárazabb levegöt?
Egy ponton fújatod a levegöt, vagy eloszlatva több helyen, mint a tengeri akiknál a closed-loop rendszer?

Elöre is köszönöm válaszod.

Üdv: Robi
Kétféle szellőzésről beszélünk. Az egyik, ami a vivárium levegőjét mozgatja, ez a falban elhelyezett ventilátor volt, ami az alsó részről szívott és a felső régióban pedig kifújt. A másik szellőzés a tetején található szellőzőrács. Itt jut be friss levegő. Erre is lehet tenni ventilátort, de akkor figyelni kell, hogy a páratartalmat ne vigye ki nagyon.

Itt egy részletes vidi a belső szellőzőkürtőről.
 
Szia!

Köszönöma a gyors választ. Igen ez az a video, amit megnéztem. OK, akkor a belsö cirkulálás is nagyon fontos, nemcsak a friss levegö bejuttatása. Még a tervezési szakaszban van a dolog ugyan, de szerinted van-e olyan buktató, amit mindenképp el kellene kerülnöm, illetve hasznos tanácsod, amit nagyon érdemes lenne megfogadnom.
A másik kérdésem, hogy a PUR hab hátteret akváriumszilikonnal kented be egyenletesen és ebbe a szilikon rétegbe nyomkodtad bele a tözeget? A hátfalba beépített cserepek milyen nagyok? 12 cm-es vagy 10-es cserepek elegendöek a pl. broméliák gyökerzetének? Nálad van-e beépített drain rendszer?

Üdv: Robi
 
Még egy dolog ugrott be. A párásodás problémája.

Megoldható-e a dolog azzal, ha a belsö cirkuláltató rendszer fújó ága "kürtöje" egy, az akvárium front üveglemeze felsö részén elhelyezett hosszanti csö (olyasmi, mint egy esöztetö, csak kevesebb fúvóka), amely a levegöt rátolja a frontüvegre. Mondjuk, ha egy Juwel gyári akváriumot (gyári tetövel) értelmezek át, akkor egy ilyen légfüggöny kialakítása lehetséges és a hardver sem zavarja a látványt.

Köszönöm a tanácsokat. :)

Üdv: Robi
 
Szia!

Köszönöma a gyors választ. Igen ez az a video, amit megnéztem. OK, akkor a belsö cirkulálás is nagyon fontos, nemcsak a friss levegö bejuttatása. Még a tervezési szakaszban van a dolog ugyan, de szerinted van-e olyan buktató, amit mindenképp el kellene kerülnöm, illetve hasznos tanácsod, amit nagyon érdemes lenne megfogadnom.
A másik kérdésem, hogy a PUR hab hátteret akváriumszilikonnal kented be egyenletesen és ebbe a szilikon rétegbe nyomkodtad bele a tözeget? A hátfalba beépített cserepek milyen nagyok? 12 cm-es vagy 10-es cserepek elegendöek a pl. broméliák gyökerzetének? Nálad van-e beépített drain rendszer?

Üdv: Robi

1. Az ilyen akváriumból átalakított terkók front üvege párásodhat könnyen.
2. Meg kell fúrni az alját, mert megáll benne a víz és nehéz beállítani az esőztetőt.
3. Bármennyi fény is kevés... :)

4. Igen purhab, sziló, tőzeg.
5. A Tropica cserepeit használtam, most nem tudom, mennyi az átmérője
6. Broméliák imádták.
7. ebben nem volt drain rendszer
 
Még egy dolog ugrott be. A párásodás problémája.

Megoldható-e a dolog azzal, ha a belsö cirkuláltató rendszer fújó ága "kürtöje" egy, az akvárium front üveglemeze felsö részén elhelyezett hosszanti csö (olyasmi, mint egy esöztetö, csak kevesebb fúvóka), amely a levegöt rátolja a frontüvegre. Mondjuk, ha egy Juwel gyári akváriumot (gyári tetövel) értelmezek át, akkor egy ilyen légfüggöny kialakítása lehetséges és a hardver sem zavarja a látványt.

Köszönöm a tanácsokat. :)

Üdv: Robi

Szerintem jó ötlet, nekem nem jutott eszembe :)
 
Szia Attila!

Köszönöm a válaszaidat. :)

Ha a légfüggöny müködö ötlet lehet, akkor lehet, hogy megcsinálom. Hátul alul-oldalt szív és felül fúj. Müködnie kell! :bookworm: :cigar:
Söt, ami eszembe jutott, hogy két pc ventivel 2 db, jobb és bal oldali cirkulációs kör is kialakítható. Frankó kábelcsatornák lehetnek a szívó, de akár a fúvó ágon is beépítve.

Apropó, a PC ventik hogyan bírják a párát? (Mekkora páratartalom ideális a viváriumban? 70-80% vagy még magasabb?)

A drain dologhoz meg azt tenném, hogy egy perforált PVC csövet rejtenék el hátul valahol, ahonnan esténkét perisztaltikus pumpával ki lehetne emelni az összegyült vizet. Esetleg manuálisan egy hosszabb pipettával, attól függöen, hogy mennyi viz gyülik össze.

Köszönöm még egyszer a gyors válszt! (y)

Üdv: Robi
 
Még egy kérdés mára! :rolleyes:

A faanyag, amit beépíttetél, milyen fa? Spéci trópusi fajta, vagy kontinentális klímáról való? Ha kimegyek az erdöbe és találok egy vaskosabb ágat leszakadva az megfelelö lenne a viváriumba (persze mosás, elökészítés után)? Az, hogy gyertyán, bükk vagy tölgy nem tudom, de az biztos, hogy nem fenyö. Van még itthon red moor. De azok olyan vékonyabb, filigránabb darabok. A mi (azaz Mo.-i) "nem trópusi fáink" gyorsan szétkorhadnak/szétrothadnak egy ilyen setupban, vagy ahhoz azért több idö kellene? Mindenképpen mohasítani szeretném a driftwood-ot, egyébként.

Üdv: Robi
 
Szia Attila!

Köszönöm a válaszaidat. :)

Ha a légfüggöny müködö ötlet lehet, akkor lehet, hogy megcsinálom. Hátul alul-oldalt szív és felül fúj. Müködnie kell! :bookworm: :cigar:
Söt, ami eszembe jutott, hogy két pc ventivel 2 db, jobb és bal oldali cirkulációs kör is kialakítható. Frankó kábelcsatornák lehetnek a szívó, de akár a fúvó ágon is beépítve.

Apropó, a PC ventik hogyan bírják a párát? (Mekkora páratartalom ideális a viváriumban? 70-80% vagy még magasabb?)

A drain dologhoz meg azt tenném, hogy egy perforált PVC csövet rejtenék el hátul valahol, ahonnan esténkét perisztaltikus pumpával ki lehetne emelni az összegyült vizet. Esetleg manuálisan egy hosszabb pipettával, attól függöen, hogy mennyi viz gyülik össze.

Köszönöm még egyszer a gyors válszt! (y)

Üdv: Robi

Nálam a belsőkeringetést akváriumi venti végezte, a külső "bekeverést" bíztam egy Pc ventire.
A bolti viváriumba már bentre is Pc venti ment, de úgy oldottam meg, hogy ha elromlana, ki tudjam cserélni.

A drain dologhoz meg azt tenném, hogy egy perforált PVC csövet rejtenék el hátul valahol, ahonnan esténkét perisztaltikus pumpával ki lehetne emelni az összegyült vizet. Esetleg manuálisan egy hosszabb pipettával, attól függöen, hogy mennyi viz gyülik össze.

Ez nem nagyon tetszik... Jobb lenne megfúrni és túlfolyósra csinálni.
(Kb egyébként én is ezt csináltam kényszerből, hogy az egyik saroknál elhúztam a talajt és csővel kiszívtam, de ez macera... ;) Ezért csináltam a bolti viváriumot túlfolyósra és a gond örökre letudva. )
 
Szia Attila!

Az üvegfurás nálam mindig kényes kérdés. Magam nem tudom megoldani, elvinni meg macerás. Nem tudom, kotlok még a kérdésen egy kicsit.
A fával kapcsolatban, csak a red moor jöhet számításba? A PUR-ba beágyazott kérgek, milyen fa kérgei?

"A bolti viváriumba már bentre is Pc venti ment, de úgy oldottam meg, hogy ha elromlana, ki tudjam cserélni." - Romlott már el venti a pára miatt?

Üdv: Robi
 
Az otthoni Pc ventim nem elromlott, hanem "csapágyas" lett. De az sztem konstrukciós hiba lehetett.
Szerintem fából bármi jó lehet. Én vasfát használtam, de az az érzésem, hogy más is teljesen jó.

Nem mintha fúrtam volna már üveget.... de van egy csomó üvegfúrós vidi :)
 
Elhatároztam magam. Kifúratom az alját. :nailbiting:
Csak azért tesze-toszáskodtam, mert a tengerit is meg kellett volna fúratnom (ott 3 lyuk kellett volna, most túlfolyóval "lúzerkedek", de legalább müködik), de féltem, hogy reped, vagy megpattan az alja. 8 mm-es üveg azért nem vékony...

Mindegy megkérdeztem egy üvegest, megcsinálja elfogadható áron.

Anélkül, hogy halálra offolnám a topicot, még annyit, hogy találtam vízálló (IP58) PC ventit 111 m3/h, 143 m3/h és 193 m3/h levegöszállítási teljesítménnyel. Asszem a közepes, 143 m3/h elég lesz a tervezett légfüggönyhöz.

Az esöztetéshez én is 3 düznis Trixie rendszert választom. Nálad bevált ezek szerint. Jól porlaszt? Szép homogén az aeroszol?

Üdv: Robi
 
Jò a Trixie semmi gond nem volt vele, de lèteznek sokkal finomabban porlasztòk, jòval dràgàbban. A lehetô legtöbb porlasztòt èpítsd be. 3 fej kevès.


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével
 
Back
Oldal tetejére