• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Visszateres az akvarisztikaba, 50L medium-tech

longika

Főkertész
Uj vagyok a forumon ezert kezdem az elejen:

Korulbelul 25 evvel ezelott meg iskolas koromban epitettem eloszor akvariumot, tesommal kozosen. Akkoriban meg volt egy darab konyvunk a cimere mar nem emlekszem, egy nagy vastag feher volt, rongyosra gyurtuk ez volt az egyetlen informacio forrasunk akkoriban. Akkor meg otthon mostuk a sodert, es tisztitottuk a szolotoket, volt egy szivacsos szuronk, meg egy legpumpank, amibe mindig vagni kellett a gumit a membrannak mert tonkre ment. Akkoriban egy 60 literes halas akvariumom volt, guppikkal, mollykkal amit folyamatosan betegek voltak, majd jottek a guramik. Aztan par ev alatt es par ujra kezdes utan, es a sikertelensegek utan abba maradt a hobby. Akkor meg nem volt internet, es nem volt ajanlott a suru vizcsere. Azota eltelt az ido, nem volt alkalmam akvariumot kesziteni, el is felejtettem ezt a hobbit, felvaltotta mas, hely es lehetoseg sem nagyon volt ra.

25 ev utan egy tavaly decemberi napon jartam tesomnal aki ujra belekezdett es meselte hogy mennyit fejlodott azota a technika. Kedvet kaptam, elkezdtem utanna olvasni, es meglattam milyen szepsegek epulnek manapsag. Gyonyoru zold, suru novenyzetu akvariumok, vegig ragtam mindent, talajtol kezdve, a szurokon at a CO2 ig. Oszinten mondom ha 25 evvel ezelott ennyi informacionk lett volna, teljesen mas iranyba ment volna az egesz akvarisztika. Eldontottem hogy ujra megprobalkozom en is vele, csaladom is tamogatta, vegulis egy szep akvarium a nappaliban nagyon jol mutat es a gyerekek is sokat tanulnak belole.

Kezdesnek keresnem kellett egy jo akvarista boltot, ahol en lakom ez nem volt egyszeru. Persze egybol ram akartak sozni egy ADA 60cm es akvariumot, egy belso JBL szurovel (teljesen ertelmes parositas:D) Az ADA arat tulzonak tartottam, ezert kerestem egy helyi OBIt es megvettem a legolcsobb 50 literes akvariumot, hajlitott sarkokkal (utolag hiba volt). A boltban aztan elfelejtettek megrendelni a szurot, es a vilagitast ezert mas utan neztem, es szerencsemre egy Tetra EX600 mellett kotottem ki, utolag jo dontest hoztam. Lampaban egy Dymax 14Wattos LEDst rendeltem online. Ugyvoltam vele ha bejon a dolog akkor ugyis feljebb akarok majd lepni a meretben es a Tetra meg kiszolgal egy nagyobb akksit is. Ugyvoltam CO2 nem kell, az mar nekem magas szint, es draga. A boltban ram soztak meg ADA aljazat agyagot, vettem egy red moor fat es par kovet. Nem akartam semmi bonyolultat, csak egy szep akvariumot kezdesnek, minnel kevesebb beruhazassal.

Haza mentem es kezdodott a hardscape kialakitasa, es persze a tovabb fejlesztes.... folyt kov kepekkel ha lejar a kezdoknek szant turelmi ido. Eloljaroban annyit hogy most ket honapos a akvarium, es szerintem vegig jartam minden kezdo/ujra kezdo problemait, teves donteseit:)
 
Hardscapenel nem akartam semmi megvaltot epiteni. Igazabol akkor meg nem is voltam kepben a kulonbozo formakkal. Aljatnak ADA Amazonia nagy es aproszemu kerult bele. 4 darab ko, es egy red moor fa. A red moort beaztattam elotte egy hetig.

24952101_4826bb1360c9adb59a73597ea0d51ee0_xl.jpg

A Dymax LED es lampanak valamiert kekes a fenye ami egyebkent nem tetszett.

Novenybol sajnos nem volt sok a boltban, akkoriban meg nemtudtam hogy jobb lenne ha egeszet zseles novenybol epitenem. A noveny valasztasban sem volt sajnos semmi koncepcio, beleneztem a dobozba es ha tetszett megvettem. Arra figyeltem hogy vegyek eloteri, kozepteri noveny.

Zseles novenyek:

- Alternanthera reineckii: Bekerult a jobb sarokba elore, illetbe egy keves hatra a red moor ag ala. A jobbsarokban szepen no, de nekem nem surusodott be hanem elkezdett noni felfele es eleg nagy levelekt hoz. A red moor alatt nem elte tul, mert az Anubia ami bekerult ne arnyekolta
- Staurogyne repens: Baloldalra kerult kozepre. Iszonyatosan besurisodott es nagyon gyorsan no.
- Cyperus helferi: A ko ele ultettem, nagyon szep noveny, lassan no.
- Rotala rotundifolia pink: Ez a noveny eloszor a bal hatso sarokba kerult, na most nalam se nem lett pink es alig no, viszont szepen surusodik.
- Utricularia graminifolia: Ezt felkotoztem a red moora, kesobb rajottem hogy nem annyira jo otlet, es a zselet sem mostam ki belole, igazabol akkoriban meg nemtudtam mit kezdjek a zselevel. Utanna atkerult elore kozepre.
- Gratiola viscidula: Bekerult elore. Nagyon no, es terul szepen. Mostanaban a felso levelek pirosodnak.

Nem zselesek:
- Valisneria: Egy to, nem tudtam lekuzdeni hogy ne vegyek belole, regen mindig volt es mindig elrohadt:)
- Limnophila Aquatica: Ezt azert vettem, mert bar nem szeretem, nem volt nagy valasztek az egeszseges novenyekbol, azota eleg sok kikerult a tankbol.
- Anubias: Nem tudom melyik fajtaja, de a nagy levelu. Egyik elhibazott vasarlasom. Tul nagy ebbe a kis 50 literesbe, egyaltalan nem illik bele a kepbe. Eloszor bekerult kozepre, de aztan feltettem a sziklara. Tobb levelet is hozott mar.
- Ludwigia Palustris: Kesobb erkezett hatter novenynek egy adag. mert a hinart nem talaltam szepnek, es akartam egy ki szinesebb novenyt is.

Tapok es egyebek:
Seachem Flourisch - Ez kb ket hettel kesobb kezdtem hasznalni miutan utanna olvastam a tapozasnak.
Seachem Excell - Egyszerre kezdtem hasznal az elozovel, nagyon sokat jelentettek a novenyeknek.
Seachem Stability - Ez a kezdetektol kezdve ment, talan sokat segitett hogy bealljon a rendszer
Seachem Clarity - Ezt akkor vettem mikor egyszer elegge behomalysodott, egy ejszaka alatt kristalytiszta lett minden. Azota minden vizcsere vegen adagolok.

Szuro az emlitett EX600, volt hozza gyarilag aktiv szen, ugyhogy beletettem, olvastam hogy inditashoz javasoljak, azota benne van talan ideje lenne kivennem. Bar nem igazan ertem az okat.

Feltoltes utan igy nezett ki:

24952089_cb2d72ba8babe1166971b288f6f2761b_xl.jpg

folyt. kov.
 
Ez mar egy kcsit kesobbi kep, jottek meg novenyek:


24952095_c942cc644f5c685a55984d4e8f330de4_xl.jpg

Hibak amiket elkovettem: Az anubias tul nagy ebbe az akvariumba, nem akarom kidobni, de utolag nagy hiba volt megvenni. Mindenfele utanolvasas nelkul vettem novenyeket, ami megtetszett a boltban, semmi elkepzelesem nem volt. Halakkal kapcsolatban kicsit sok a hal, egyelore nincs gond a vizminoseggel, de tul sok, es tul nagyok. Utolag csak neont vennek, illetve valami kisebb piros halat. Hardscape lehetett volna kigondoltabb. Igy utolag ez egesz megkozelites hibas volt. Ismerem magam es tudom hogyha valamibe belekezdek akkor szeretek eleg maximalista lenni, es szeretek alkotni. Tobbet kellett volna olvasnom, es tobbet beruhaznom a hardscapebe.

Ez utan az allapot utan, rendeltem egy citromsavas CO2 rendszert. Illetve epitettem egy DIY LED vilagitast, ami rahelyezheto a Dymaxra. igy osszesen mar 44W vilagitja meg tankot. A novenyeim bubiznak, de jott a cerna alga es zold szor alga. Csokkentetttem a fenyt 7 orara, es excell es flourisht tobbet adagolok meglatjuk mire megyek vele. A novenyeimet nyirom hogy surusodjenek. Ez egy ket hete fotozott allapot:

24954493_a9a0eacabc3d5e0f62bc9a87cd1c62e3_xl.jpg

Kerult meg bele egy ko, moha a red moorra, ami azota szepen beindult. Az Anbuiast atpakoltam a kore, igy nagyobb a ter kozepen. Valaki megtudna nekem mondani hogy a baloldali elol levo noveny milyen magasra no, a mogotte levo, illetve a kozepen elolrol a harmadik?

Tanacsokat szivesen fogadok.
 
Üdv itt köztünk, azért ez nem sikerült rosszul! ;)
A zöld szőr ellen a co2 emelés, vagy a világítási idő csökkentése megfelelő megoldás lehet. Cérna alga a mohában van?

Valaki megtudna nekem mondani hogy a baloldali elol levo noveny milyen magasra no, a mogotte levo, illetve a kozepen elolrol a harmadik?
Melyiknek mi a neve?:LOL: Ami a bal első sarokból indul átlósan középre, az valószínüleg a rotala lesz, ez addig nő, amíg le nem vágod. A mögötte lévőre nincs tippem se. Egyébként a GA oldalán megtalálsz róluk minden infót, illetve a diszhal.info oldalon is nagyon sok hasznos van.
 
Ez mar egy kcsit kesobbi kep, jottek meg novenyek:


View attachment 28023

Hibak amiket elkovettem: Az anubias tul nagy ebbe az akvariumba, nem akarom kidobni, de utolag nagy hiba volt megvenni. Mindenfele utanolvasas nelkul vettem novenyeket, ami megtetszett a boltban, semmi elkepzelesem nem volt. Halakkal kapcsolatban kicsit sok a hal, egyelore nincs gond a vizminoseggel, de tul sok, es tul nagyok. Utolag csak neont vennek, illetve valami kisebb piros halat. Hardscape lehetett volna kigondoltabb. Igy utolag ez egesz megkozelites hibas volt. Ismerem magam es tudom hogyha valamibe belekezdek akkor szeretek eleg maximalista lenni, es szeretek alkotni. Tobbet kellett volna olvasnom, es tobbet beruhaznom a hardscapebe.

Ez utan az allapot utan, rendeltem egy citromsavas CO2 rendszert. Illetve epitettem egy DIY LED vilagitast, ami rahelyezheto a Dymaxra. igy osszesen mar 44W vilagitja meg tankot. A novenyeim bubiznak, de jott a cerna alga es zold szor alga. Csokkentetttem a fenyt 7 orara, es excell es flourisht tobbet adagolok meglatjuk mire megyek vele. A novenyeimet nyirom hogy surusodjenek. Ez egy ket hete fotozott allapot:

View attachment 28024

Kerult meg bele egy ko, moha a red moorra, ami azota szepen beindult. Az Anbuiast atpakoltam a kore, igy nagyobb a ter kozepen. Valaki megtudna nekem mondani hogy a baloldali elol levo noveny milyen magasra no, a mogotte levo, illetve a kozepen elolrol a harmadik?

Tanacsokat szivesen fogadok.
Szia!

Hat ez nagyon szepen bedusult, sok sikert neked a tovabbiakban a hobbihoz. Itt jo helyen vagy, az biztos!;)
Ha jol latom bal oldalon elöl, az a mezö, az Rotala akar lenni, ö gyakorlatilag a felszinig fog nöni, tehat ö stem, azaz hatternöveny.
A mögötte levöt nem igazan ismerem fel, hatha a szakik majd jobban latjak, viszont közepen a harmadik szerintem Staurogyne, ami nem nö magasabbra 10-15 cm-nel megfelelö vilagitas mellett, ö inkabb elö-közepteri növeny.
A Valissneriakra figyel majd, mert szepen mutatnak, de idövel az indaikkal az egesz akvariumot kepesek benöni-behalozni, es a felszint is eltakarjak majd. Ajanlott rendszeresen ritkitani...
 
Koszonom a tanacsokat. Valisneriat irtom megfeleloen, mert terjed mint a fene:D Idovel ki is dobalom oket. Hatul kozepen szerintem a Staurogyne repens van, es balolsarok elolrol a masodik Gratiola viscidula szerintem. Most latom hogy a noveny leirasom total rossz. Szoval itt latszik hogy nem volt fogalmam a novenyekrol mikor ultettem oket. A valisneritat a hatso sarokbol kikapom, es kozeprol a Roatalat beteszem ode es repenst meg befuttatom elore. A jobb sarokbol is kikapom majd a valisneriat es a ciprus helferit kicsit atpakolom oda es hagyom magasra noni.

Egyebkent jovore szerintem indul egy masik projekt, ugyis koltzom, akkor beruhazok egy 60 centis adara. Addig meg beszerzek egy magnes szelepet, meg lilly pipeot. Sajnos az en kornyekemen nem annyira konnyu ezeket megszerezni:)

Kerdesem mivel jon a nyar, mennyire kell figyelnem a viz homerseketre?
 
Koszonom a tanacsokat. Valisneriat irtom megfeleloen, mert terjed mint a fene:D Idovel ki is dobalom oket. Hatul kozepen szerintem a Staurogyne repens van, es balolsarok elolrol a masodik Gratiola viscidula szerintem. Most latom hogy a noveny leirasom total rossz. Szoval itt latszik hogy nem volt fogalmam a novenyekrol mikor ultettem oket. A valisneritat a hatso sarokbol kikapom, es kozeprol a Roatalat beteszem ode es repenst meg befuttatom elore. A jobb sarokbol is kikapom majd a valisneriat es a ciprus helferit kicsit atpakolom oda es hagyom magasra noni.

Egyebkent jovore szerintem indul egy masik projekt, ugyis koltzom, akkor beruhazok egy 60 centis adara. Addig meg beszerzek egy magnes szelepet, meg lilly pipeot. Sajnos az en kornyekemen nem annyira konnyu ezeket megszerezni:)

Kerdesem mivel jon a nyar, mennyire kell figyelnem a viz homerseketre?
A növenyes akvariumok tipikusan 23-25°C között vannak, elönyben reszesitett az alacsonyabb 22-24°C. Sokaknak fütese sincsen itt a forumon. Nalam 25°C van, a halaim is inkabb ezt kedvelik, mint az alacsonyabbat. Ha lehet, akkor nyaron se menjen 25-26°C föle, sok növeny megsinyli a 26°C fölötti hömersekletet, de azert nem fognak kipusztulni 1-2 het alatt, ha csak nem drasztikusan emelkedik meg a hömörseklet mondjuk 30°C-ra.
Ha latod, hogy nagyon magas a hömerseklet, stabilan, akkor marad a hütes: jegesflakon a vizbe, vizcsere, de ezek csak ideiglenes megoldasok. Hütüventillator az akva föle, vagy akvarium hütö, de ez utobbi költseges beruhazas. Egy jo kis ventillator kombinacio, akar 1-2,5 teljes fokot is csökkenti a viz hömersekletet.
 
Hetvegi vizcserenel tortent egy kis kerteszkedes. IKEAban jarva sikerult abszolvalnom egy bowl szettet, egyikbol lett is egy Wabi Kusa, regen szerettem volna. Ezert hat mivel kellett egy kis amazonia bele elsiettem a akvarista boltba. Ha mar ott voltam akkor keritettem purigent, meg a hozzatartozo zsakot. Lassan az egesz Seachem edes vizi szett a szekrenyemben van:) A prugien nem kerult meg be, mert sajnos perlont nem sikerult szerezem a Tetrahoz, nem is nagyon lehet itt a kornyeken szerezni ugyhogy Magyarorszagrol kell szereznem. A szurom kapacitasa meg lathatoan csokken, mert majdnem teljes nyitott allapotban mukodik a visszafolyo ag. Na de a lenyeg hogyha mar a boltban jartam akko beneztem zseles novenyek hutojebe es regota szemezgetek a monte carloval mert mindig tetszett de eddig nem volt. Na most lett, ugyhogy gyorsan beszereztem egy dobozzal. Fele ment a Wabu Kusaba, fele meg az akksiba. Szoval majdnem az egesz Valisneria kikerult, hagytam benne mutatoba egy par darabot itt ott, a Rotala kozeprol kigazolodott, bekerult majdnem hatra, a Staurogyne repens kicsit elorebb koltozott, a Utricularia graminifolia felkorbe kerult, elolrol kiszedtem, es surubben vissza ultettem hatra. Egyebkent aki ilyen novenyt akar venni, ne tegye mert egy remalom ultetni, alig marad benn a foldben, a halak rendszeren kiturjak, a csipeszbe folyton beakad. A mone carlo meg legelolre bekerult szepen. Remelm gyorsan befutja. Jobb oldalt a Cyperus helferi kicsit szet ultettem, mostmar egeszen elfut a bal sarokig, a Alternanthera reineckii (papagaj virag) meg hatrabb kerult es szet ultettem.

Ehhez lenne egy kerdesem viszont, tobb kepen latom hogy kicsit maradtak kis levellel, nalam szepen no felfele viszont kezdenek a leveli nagyok lenni, merjem vissza, akkor hozni fog kis leveleket?

Egyebkent majdnem elcsabultab es vettem par darab piros garnelat, de fogalmam sincs a tartasukrol, mondjuk lehet a cerna algamat szeretnem:)

Meg egy gyakorlati kerdes, azokkal a halakkal mik kinovik az akvariumot, mit csinaltok?

Kepet teszek fel ha monte carlo beindult.


Wabi Kusarol szerintem nem inditok kulon topicot, megfer itt is szerintem:

Szoval ikeaban jarva, felesegem a leertekelt resznel talata felaron egy ilyen szettet:

cylinder-vase-bowl-set-of-__0106640_PE254893_S4.JPG

A kozepso lett a kivalasztott, bar a nagy lapos is meg lehet valami. Novenyek az akvariumbol kerultek ki, hamar ugyis ritkitottam, illevte a monte carlo. Vilagitas nem lesz, olyan helyen lakom ahol mindig tuz nap, az etkezo aztal pont nagy ablak mellett van igy a fenynek elegnek kellene lennie. Mivel nincs meg eszkozom parasitani, ezert letakartam folpakkal, parasodjon csak. Akvarium viz megy bele, most elegge mocsaras, de egy nap utan a monte carlo megindult. A Rotala meg gondolkozik, kivancsi vagyok a leveleivel mi lesz. A tobbi noveny is meg nezelodik. Ha a ciperus es a papagvirag beindul mar boldog leszek. Monte carloval mar most latom hogy nem lesz gond.
 
Utoljára módosított:
Tegnap este lottem telefonnal egy kepet:

24965157_20a9b182291cdc6b8927396ee5c7fc7c_xl.jpg

A kozepe hatarozottan jobb lett, a jobb oldalon a papagaj viragot kicsit suritenem kene, ja es a mohat es meggyilkoltam kicsit a red mooron.
Remelem a MC el kezd surusodni hamar. Kellett egy ujra toltes is a citromsavas rendszerben, vagy tobb co2-t hasznalok vagy szivarog valahol mert ez most eleg gyorsan kiurult. A hatso voros stem novenyek levelei valamiert lyukadnak, es alul eleg ritkak, nem tudom mi okozhatja. Azok a levelek is lyukadnak amik a red moor folott vannak szoval szerintem nem a feny hiany okozza. Algabol van midnen fele cerna alga, zold szor alga, meg zold pontalga. Bar mintha a Anubias levelen kicsit kevesebb lenne most.
 
Egy kis helyzet jelentes. A MC meg gondolkozik nem nagyon akar noni, kozben a Wabi Kusaban no mint a bolond, gondolom itt meg kell szokni a viz alatti eletet:) Kozben a zold szor alga mennyisege lassan emelkedik, nem veszes meg de azert zavaro es nem tudom mit tegyek. Vilagitas napi 7 orat megy csak, mondjuk fullon, viszont delutan kap a tank egy kis napfenyt is direktbe. Noveltem a Flouroisht es az Excellt, lehet elobbit vissza kene vennem? Co2 csak zoldig megy nem limeig, mert szerintem a csap vizem amit hasznalok ahogy utanna neztem kb 3KH-s ugyhogy nem merem jobban adagolni, nehogy a halak kikukucskaljanak a vizbol.

Aktiv szenet vegyem ki a szurobol?
 
CO2-t told neki jobban, és figyeld a halakat. Ha pipálnak, tekerj vissza kicsit.

Nekem 0 kH mellett is lime és nem panaszkodik senki. :)
 
Hetvegi vizcsere megvolt, egyebkent 50% korulit szoktam cserelni. kicsit tobb Co2 t tolok, mintha a zold szor alga vissza szorult volna, alig kellett kaparnom az uvegrol. Viszont a cerna alga egyre tobb van. A suru Rotala koze elegge benott, nem tudom mit kezdjek vele. Tovabba amit megtanultam hogy figyelni kene a hardscape kialakitasanal hogy ne legyenek olyan helyek ahova a mulm begyul. Most kb 3 ilyen helyem van. Hatul a kovek mogott vastagon be volt allva, ugy kellett ki legyeznem a novenyek tove kozul. kezd egyebkent elegge besurusudni a novenyzet. Sosem gondoltam volna hogy mig regen azzal kuzdottunk a hogy a novenyek megmaradjanak, addig itt most dobalom a kukaba a novenyeket, meg vagdosom oket mert annyi van.
Egyebkent meddig tarthato fenn egy novenyes akvarium, ki mennyi ido utan szokta szet bontan es uj scapet epiteni?

Bennem mar korvonalazodik hogy mit is akarnak ezutan epiteni. A tervem az hogy eloszor beszerzek egy opti-white tankot, valoszinuleg az ada kisebbik 60 cm es tankjat mert az itt meg elfogadhato arban van. Bar meg ki kell gondolnom hogyan ferek be. Tovabba beszerzek egy lilly pipeot, es a biologiai szurot lecserelem Matrixra. Mindnkepp egy iwagumit akarnek epiteni, egy nem tul dzsungelest, de a kerdes csak az hogy honnan szerzek be szep koveket. Ha a mostani akvarium fenn tarthato jovo februarig akkor majd csak utanna epitek mert mindenkepp egy koltozes van kilatasban, Addig talan rajovok hogyan tudok megbirkozni az algakkal.

Wabi Kusa fronton semmi fejlodes az MC no es terjed, de kicsit barnul a levele a tobbi noveny meg sem mozdul. Foleg a Rotalak nem csinalnak nagyon semmit. Talan keves a feny, bar meg foliazva van.
 
Egyénfüggő hogy meddig ketyeg egy setup. :) Van, akinél fél év, és van, akinél három. Ha kimerült a táptalaj táprudakkal szépen lehet kitolni az élettartamát az akvának.
 
Egy kis helyzetjelentes. Multheten semmi nem tortent, uzleti ut miatt negy napig levettem a CO2 mennyiseget, viszont ejjel nappal ment bele az aldas. Amit eszre vettem hogy a novenyeim nottek mint ha kotelen huznak oket, alga mintha stagnalna. A DC zold volt, ugyhogy nem volt eleg meg igy sem. Igy miutan haza estem, csak egy 50% os vizcsere es egy kis nyiras volt. Viszont a Co2 atomizerem eltomodott, a ket baros nyomas sem tudta attolni rajta a gazt, inkabb ledobta a csovet. Ugyhogy ma ejjel megaztattam egy kis 3% hidrogenperoxidban, mostmar mukudik de a bubi nagysag eleg nagy, eltuntek azok a finom kis bubik. A MC szepen terul elol, de meg nem fedte be teljesen az elso reszt.

Viszont a hal allomany novekedett, a Plattik ugy gondoltak hogy csaldot alapitanak, es az egyik eletre valo tulelte, mostmar olyan 5 mm hosszu, remelem a tesok nem estek aldozatul korabbi vizcsereknek. Igazabol igy is sok a halam ugyhogy annyira nem orulok a gyermek aldasnak, mindenestre a lanyomnak lesz egy uj kedvence:)

Kozben hasznaltan vadaszok egy ADA akvariumra, remelem hamarosan szerencsevel jarok.

Wabi Kusarol kozben ledobtam a foliat, mostmar szabadlevegon mennek napi 3-4 parasitas megy akvarium vizzel. A nagy Anubiasom fele is belekerult, mert mar tulsagosan nagy lett az akvaraiumban, nem tudom tul eli e benne, majd kiderul.
 
Megvolt a hetvegi nagyszerviz. Szuro takaritas, kikerult az aktiv szen, es bekerult a Seachem Purigen. Matrixot sajos nem tudtam beszerezni ugyhogy az majd legkozelebb.

Kicsit meguntam hogy nincs hely az akvariumban, elegge besurusodtek a novenyek ugyhogy eleg nagy ritkitasba kezdtem illetve, atultetettem ezt azt, ilyen lett:

20170412v00l245f3.jpe


Nagyobb teret adtam az MC nek, szetultettem oket es vissza vagdostam a novenyeket, igy nagyobb lett a ter, a halak is jobban latszanak. Illetve kiderult hogy nem 1 darab Plattival lett nagyobb az allatkert, hanem rogton neggyel, szoval van gyermekaldas. A voros novneyeim hatul szenvednek, lyukadnak a levelek, es nem eleg pirosak, gondolom adagolnom kene egy kis vasat. Igazabol azon gondolkodtam hogy Flouroishrol atallaok Ada Step-2 re es K ra, de nem tudom jobb lenne e az eredmeny. Illetve Flourishbol meg rengeteg van.

Az alga tovabbra is jelent van, van 4 fele algam, nem igazan tudom mit kezdjek veluk. A cerna alga elegge beette magat a novenyek koze, van ahonnan nem is tudom kiszedni. A szor alga meg siman csak csunya. Most probalok tobb tapot adni hatha az a gond, meg tolom a Co2 t. Kovetkezo projektnel okosabban kell neki allnom, kellenek garnelak es otok. Illetve egy magnes szelep is.

20170412v00l02iht.jpe

A ritkitott novenyek atkerultek a wabiba amit atalakitottam, attettem masik edenybe, magyobb is lett es kerultek bele kovek. Most folia alatt vannak, varom hogy ledobalja a leveleit es ujakat hozzon az ami az akvariumbol kerult ki. Erdekes hogy viz alatt mennyivel gyorsabban nonek mint felette.

20170412v00lfnkc0.jpe

Egyebkent rengeteg tanulok ebbol a forumbol, szinte mindenre talalok valaszst, es rengeteg otletet tudok innen meriteni. Ugygondolom hogy ez a akva ami mostvan inkabb csak tanulas es ismerkedes az uj technikakkal, mar most rengeteg dolgot maskepp csinalnek, mint mikor 4 honapja elkezdtem.
 
Egy kis update a naplom kedveert. Megprobalkoztam az alga miatt az emelt tap adagolassal, mert csak megkellene tudnom hogy mi is a baj. Szoval a Flourish dupla adag megy, szet osztva reggelre es estere. A helyzet az hogy szinte minden algam eltunt, kiveve a cerna alga, az talan szapoorodik, szoval most a CO emelesen gondolkzom. A prugien tenyleg csodaszer, nagyon szep tole a viz. Viszont rajottem hogy delutan elegge megsuti a nap az akvat, lehet ezert van meg algam, sajnos mashova nem tudom attenni, ugyhogy lehet ezzel kell elnem.

Ma jon egy kis nyiras meg vizcsere, a stem novenyeim level problemaja a sok taptol megszuntek. Viszont az anubias kifakult. A jobb elso oldalon valahova at kellene rendeznem a novenyzetet mert most az nem tetszik, total kitakarja a piros novenyeket a ciperus.

Wabi kikerult az ablakba, napi kb 8 oraban total eri az eros napsugarzas, novenyek szepen beinudltak kiveve az MC nem tudom o mintha kevesbe tunne egeszsegesnek.
 
Viszont rajottem hogy delutan elegge megsuti a nap az akvat
Kalkuláld bele a világítási időbe.;)

Wabi kikerult az ablakba, napi kb 8 oraban total eri az eros napsugarzas,
A wabi tűző napon elég vakmerő, talán folyamatos spricceléssel megél, de simán megég, ha nem vigyázol. Én inkább keleti, vagy nyugati ablakba tenném.Bár azt nem tudom, hogy helyileg hol vagy, mert ha pl. svédországban, akkor minden gond nélkül érheti a tűző nap, még nyáron is.:happy:
 
Kalkuláld bele a világítási időbe.;)


A wabi tűző napon elég vakmerő, talán folyamatos spricceléssel megél, de simán megég, ha nem vigyázol. Én inkább keleti, vagy nyugati ablakba tenném.Bár azt nem tudom, hogy helyileg hol vagy, mert ha pl. svédországban, akkor minden gond nélkül érheti a tűző nap, még nyáron is.:happy:

Egyenlito kozeli helyen elek ugyhogy sut a nap mint a GERONIMO:) De az uvegen van szuro folia, es nekem ugy tunik hogy a monte carlon kivul minden noveny imadja a helyet egyelore, mert az arnyekosabb helyen nem nagyon nott semmi, de lehet megprobalkozom vissza rakni.
 
Amíg nincs gond, addig hagyjad, csak azért írtam, hogy figyeld, nehogy megégjen. Nekem már az áprilisi nap is megkapta, igaz, permetezni nem szoktam.
 
Back
Oldal tetejére