• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Vas az akvárium vizében.

patzu

Főkertész
Legjobb napló
Sziasztok,

készülő akváriumom kapcsán felmerült bennem egy kérdés a lakhelyem és az itt szolgáltatott vízminőséggel kapcsolatban.
A mai napig nem sikerült a Vas megyében található Acsád község által szolgáltatott vízparaméterekhez hozzájutnom,
de a vízszámlán egy kedvezmény található hivatkozva a víz minőségére. Hát ez rosszul hangzik!
Próbáltam utánajárni és csak annyit sikerült megtudnom, hogy a víz minőségi romlását a még egy darabig használt kút "elvasasodása" okozza.
Szerény kémiai ismereteim alapján tudom, hogy létezik két vegyértékű vas és három vegyértékű. Azt is tudom, hogy a vas fontos szerepet tölt be az akváriumi növények életében is.(elektronszállító anyag,katalizátor a klorofil szintézisekor, stb.).De milyen mennyiségben? és ez az elvasasodás tulajdonképpen mit jelent akvarisztikai szemszögből?
A vashiány pótlása elég nehéz, azt tudom, hogy megfelelő fény és CO2 szükséges a nyomokban oldott vasionok beépüléséhez.
No, de mi a helyzet az én esetemben? Mit jelenthet ez az elvasasodott kút? Mennyire lehet ez ártalmas az akvárium élővilágára?
Az bebizonyosodott, hogy a fürdőkádat rendesen szinezi, sokszor a fehér ruhát is. De mi lesz az én növényes akváriumommal?
Kb. 1 év múlva indul az újonnan fúrt kút, de az nagyon messze van.(és ez csak tervezet)
Olvastam már tőletek sok vizzel kapcsolatos, magasröptű fejtegetést.
Kérlek, ha tudtok szóljatok hozzá, miben és milyen mértékben befolyásolhatja a magas vastartalom az akvárium növényei és halai egészségét!?
Előre is köszi!
 
Szia, először is, válasszuk külön a két dolgot.

1. Az elsavasodás a víz PH értékére utal. Ezt magad is egyszerűen megmérheted egy ph-teszttel. A savas víz alacsony PH értéket jelent (általában salétromsav és sósav jelenlétére utal). Az alacsony PH érték egyértelműen nem kedvez az akvárium élővilágának, a cél a semleges állapot (7-es érték) körül tartás. Léteznek olyan vegyszerek, amelyek a PH értéket megemelik - ezek pl. nátrium-foszfátot tartalmazhatnak - de pl. kicsapódást okoznatnak. Ha a vizet egy vödörben előkészíted, akkor - megfelelő töménység esetén - talán láthatod a kicsapódást, de az is lehet, hogy oldott állapotban marad a dolog. Esetleg megpróbálkozhatsz első körben egy PH+ nevű akvarisztikai szer használatával, de én óvatos lennék.

2. A víz magas vastartalma nagyobb gond. Az, hogy pl. a kádon is látod, hogy kicsapódik azt jelenti, hogy nem túlzottan stabil a beoldott vas. A vasat egyébként a kútba folyó savas víz oldja ki a kőzetekből. Az ilyen formában beoldott vas reagálni fog a vízben lévő foszfáttal (amiből ráadásul még te is adagolni fogsz a növénytápozási igény miatt) és olyan csapadékot fog képezni, amely az aljazton és szűrőben tenyésző baktériumok számára toxikus. Az eredmény a nitrifikációs folyamat lassulása / leállása lehet és az ammónia felgyülemléséhez, algásodáshoz és akár a halak pusztulásához vezethet. Ezt a problémát csak úgy oldhatod meg, hogy a PH+ segítségével előkészített vizet egy RO készüléken engeded át, ez azonban a Kálcium és Magnézium ionokat is kivonja a vízből. Mivel kálciumra és magnéziumra a növényeidnek szüksége van, ezért ezeket utólag pótolnod kell a Green Aqua-nál is kapható MgSO4 illetve CaCl2 használatával.

Szóval megoldható, de nem lesz egyszerű dolgod. :)
 
Köszi szépen, Keymaker a választ! Így már összefüggéseiben is értem a dolgot.
A savasodásos dolog pedig félreértés, az egész kérdésem az elvasasodásra, (nem savasodásnak olvasandó) vonatkozott.
Azt hiszem egy évet várni a jó vízre azok után, hogy alig várom, hogy visszatérjek a nyaralásból és teljes testbedobással az akváriumra koncentráljak, hát az már nem kivitelezhető, de két 20l kaniszter heti 1-2 alkalommal Szombathelyről nekem megéri.Talán egyszerübb lesz mint megküzdeni evvel a rossz vizzel.
Köszönöm
Cs Laci
 
Csak beleröffenek: Esetleg a községben ismerős,barát,aki bevizsgált,mély,fúrt kúttal rendelkezik?Csak jobb,mint az az oda-vissza 40km...
 
Szia Zsotyi
Az a helyzet, hogy az én udvaromon is van használatban lévő kút, de ezt csak ő 4914301_aa06c5681b885f6e94a75cc2d50272ec_m.jpg vizsgálta be és így nem nagyon merem használni.
Kösz az ötletet, valahogy majd átvészeljük ezt az időt, míg megoldódnak a helyi gondok.
Cs Laci
(Bocs a "szőrös halért")
 
Szia!
A kutya nagyon aranyos :p
Azt is megcsinálhatod amit te írtál, de szerintem egy RO szerkezet egyszerűbb lenne, nem biztos hogy olcsóbb, de azért árulnak neten használtban ilyeneket, de 25ezer körül már vannak kisebbek.
Vizet 500-1000 forintért bevizsgálnak sok helyen ha jól tudom, egy próbát megér...
Sok sikert, és jó kutyázást :)
 
patzu said:
Kösz az ötletet, valahogy majd átvészeljük ezt az időt, míg megoldódnak a helyi gondok
Ja,mint anyukáméknál Turán.Két év helyett hét év múlva kaptunk aszfalt utat.... :shock: Remélem nálatok másképp lesz...
A kutyu nagyon ari!
 
patzu said:
A savasodásos dolog pedig félreértés, az egész kérdésem az elvasasodásra, (nem savasodásnak olvasandó) vonatkozott.
A diszlexia monnyon le! :twisted:

patzu said:
Mit jelenthet ez az elvasasodott kút? Mennyire lehet ez ártalmas az akvárium élővilágára?
A kérdést mi tehetnénk fel, ha már működne a medence. Próbáld ki, aztán értesíts a fejleményekről. Növényes akváriumban 0,2-0,7 mg/l vasszint az előirányzott, ezzel szemben az ívóvízben megengedett határérték 0,2 mg/l. Acsádon ennél több a vízben oldott vas - ezért a kedvezmény, de szerintem nem fogja megmérgezni az akvárium élővilágát. Legalábbis a növényeket, halakat nem, esetleg a gerinctelenek nem örülnének neki. Ha mégsem akarsz kísérletezni vele, akkor nem bonyolult és drága a csökkentése, eltávolítása.
A legegyszerűbb módszer oxigénbevitellel (szellőztetés, neptun oxigéncsepp, hidrogén-peroxid) kicsapatni és ülepíteni. 1-3 nap elegendő hozzá. Másik megoldás a foszfáthoz stabilizálás. A folyamat ugyanaz, mint az előbbinél, csak itt vegyszer segítségével gyorsítjuk a reakciót, növeljük a hatékonyságot. Kezdetben 1 kávéskanál trisót keversz 10 l vízhez. A kezelt víz kémhatását és a keménységét ellenőrizni kell, mert a szer lágyítja és lúgosítja a vizet.
 
Köszönöm mindenkinek a hozzászólást!
Végül hozzá jutottam néhány vizsgálati jegyzőkönyvhöz a víz paramétereit illetően.
Úgy néz ki, hogy bár van pár elég magas érték, talán nem lesz különösebb gond.
A vastartalom, a kezelt vízben, ami már a gépházat hagyja el jónak tünik.
A jegyzőkönyvek, itt megtekinthetőek.http://indafoto.hu/patzu/kincsek
 
Még egyszer mondom, hogy a "nem ajánlott" vízben található "alacsony" vastartalom is rendkívül nagy károkat tud okozni, a nem megfelelően kelátolt vas miatt. Rendkvül reaktív anyag, pillanatok alatt csapadékot fog képezni a foszforral. Én szóltam.

De ki kell próbálni, nem szabad hinni senkinek. Ha működik, és nincs algád, akkor nyertél és jó a nitrifikációd. :)
 
keymaker said:
De ki kell próbálni, nem szabad hinni senkinek.

.......hiszek én, hiszek! hiszen ezért kérdezek!
Tehát hiába a normális vastartalom, ha instabil. :(
Ez nem jó!
Ha oxigénbevitellel ki lehet csapatni, ülepiteni, ez valóban a legegyszerübb megoldásnak tünik. :roll:
Jól gondolom?
 
Kérdés, hogy honnan fogod tudni, hogy sikerült? :)

Sokat gondolkodtam, hogy "a kipróbálással kapcsolatos válaszodra most mit írjak"??? Igen, komolyan írtam, hogy ki kellene próbálni, de mivel a megbukott próba eredménye a nitrifikáció-problémák miatti algásodás lesz, honnan tudhatnád, hogy emiatt történt a dolog és nem valami más hiba miatt?

Inkább tehát azt javasolnám, hogy "rendes" vizet használj, amíg be nem állt az akváriumod. Ezt legegyszerűbb tényleg - más kútból vagy más városból kellene hozni (akár egyhavi mennyiséget egyszerre). Ha pedig már algamentes vagy huzamosabb ideig, akkor el lehet kezdeni átállni saját vízre. Így biztosan tudni fogod, hogy mi miatt van a gond. Ha pedig nem lesz gond, akkor te győztél, mivel pénzt és egy csomó energiát spórolsz meg hosszú távon és működik is a dolog. Majd számolj be please az eredményről, érdekel, hogy a "rossznak" kikiáltott vízzel lehet-e akvarizálni Magyarországon.
 
Igazán örülök, hogy ezt írtad, mert ez a kérdés bennem is felmerült, és mert hát ugye a sok mellékelt ábra is mutatja, hogy a kezdeti algásodás, "profi" vagy "nem profi" esetében is többnyire, többé vagy kevésbé, de tiszteletét teszi.
Valóban a sok lehetséges ok közül nem lehetne megállapítani, hogy ez a víz, avagy a "szokásos" többi "hiba" okozza az algásodást.
Igen, úgy fogok tenni, hogy kezdetnek hozok vizet és majd a későbbiekben lassan áttérek az itthonira.Ez jó ötlet, így legalább tisztán láthatunk!
Mégegyszer köszönöm, és beszámolok majd a fejleményekről.
 
patzu said:
Úgy néz ki, hogy bár van pár elég magas érték, talán nem lesz különösebb gond.
A vastartalom, a kezelt vízben, ami már a gépházat hagyja el jónak tünik.
A vizsgálati jegyzőkönyv sokat segített. E szerint vastalanítják a vizet, és a paraméterek közül csak a mangánszint magasabb a megengedettnél. Úgyhogy nyugodtan használhatod, de jó megoldás a fokozatos áttérés is.
 
keymaker said:
Kérdés, hogy honnan fogod tudni, hogy sikerült? :)

Sokat gondolkodtam, hogy "a kipróbálással kapcsolatos válaszodra most mit írjak"??? Igen, komolyan írtam, hogy ki kellene próbálni, de mivel a megbukott próba eredménye a nitrifikáció-problémák miatti algásodás lesz, honnan tudhatnád, hogy emiatt történt a dolog és nem valami más hiba miatt?

Inkább tehát azt javasolnám, hogy "rendes" vizet használj, amíg be nem állt az akváriumod. Ezt legegyszerűbb tényleg - más kútból vagy más városból kellene hozni (akár egyhavi mennyiséget egyszerre). Ha pedig már algamentes vagy huzamosabb ideig, akkor el lehet kezdeni átállni saját vízre. Így biztosan tudni fogod, hogy mi miatt van a gond. Ha pedig nem lesz gond, akkor te győztél, mivel pénzt és egy csomó energiát spórolsz meg hosszú távon és működik is a dolog. Majd számolj be please az eredményről, érdekel, hogy a "rossznak" kikiáltott vízzel lehet-e akvarizálni Magyarországon.

Az akvárium lassan egy hónapja üzemel.
Sajnos a vízhordás több oknál fogva is kivitelezhetetlennek bizonyult. Így megpróbálkoztam a hazai vizzel, megvonva magamtól a lehetőséget, hogy algásodás esetén el tudjam dönteni, hogy a kevéssé kelátolt vas akadályozza a nitrifikáció beindulását, vagy én követek el hibákat a szűrés, flow, co2, tápozás, világitás, stb. terén.
Hát természetesen az algák megjelentek, nevezetesen barna alga és egy kevés fonálalga. A rengeteg e téren feltett kérdés a fórumon és az ezekre adott válaszok megadják az algásodással kapcsolatos kérdéseimre a választ, kivéve egyetlen dolgot.
Ha esetleg hosszútávon nem tudok megküzdeni az algákkal meg lehet-e valamilyen formában állapítani azt, hogy a kötetlen vas jelenléte és a foszfáttal való reakciója által képződött csapadék okozza vagy sem a problémát?
Kimutatható valamilyen formában ez a csapadék? Esetleg a csapvízben a vastartalom olyan irányú mérése, mely annak kelátoltságára is utal? Vagy az egyetlen lehetőség az lett volna, ha előbb jó vizzel inditok?
Tudom ezt a kérdést Te is feltetted nekem Keymaker: :oops:
Kérdés, hogy honnan fogod tudni, hogy sikerült?
, de gondoltam azért rákérdezek, hátha mégis megállapíthatom, vagy kizárhatom valamilyen formában ezt a csapadékképződés lehetőségét.
Jó lenne kizárni ezt a problémát, hogy ne várjam hiábavalóan a baktériumok hasznos tevékenységét, ha közben "ők" kihalnak. :cry:
 
Nem hiszem hogy a magas vas tartalom kárt okozna a baktérium kúltúrában stb.

Az algásodáshoz némi köze lehet, bár ezt csak saját megfigyelések alapján tudom mondani.

Én az akváriumokba ADA ECA-t adagolok napi dózisban ami egy erős vas tartalmú növénytáp. Bizonyos esetekben észrevehetően algásodás jelentkezik, de főleg a gyengébb szűréssel rendelkező akváriumomra igaz ez.

Önmagában a vasnak nagyon nagy százalékban ekll jelen lenni hogy az káros legyen az élővilágra.
Úgy rémlik az említett ECA terméken is felhívja a gyár erre a figyelmet.
 
Igen,igen.
Azt hiszem Keymaker nem is a magas vastartalom káros hatásától, hanem a nem eléggé kelátolt, erősen reagens vastól óvott ami a foszfáttal azt a bizonyos bakteotoxikus csapadékot eredményezi.
Viktor, legyen igazad! - ezt kívánom magamnak, mert akkor csak a szűrésemen kell javítanom és a CO2 beoldásán, mert annak ellenére, hogy a dropc. megfelelő szinben pompázik, azt hiszem a flow nem megfelelő és nem mindenhová jutnak el a bubik.
köszi
 
keszeg said:
Úgyhogy nyugodtan használhatod...
Ez továbbra is érvényes.

patzu said:
Viktor, legyen igazad!
Úgy lesz. ;)

patzu said:
Azt hiszem Keymaker nem is a magas vastartalom káros hatásától, hanem a nem eléggé kelátolt, erősen reagens vastól óvott ami a foszfáttal azt a bizonyos bakteotoxikus csapadékot eredményezi.
Ez a kelát téma ugyanolyan gumicsont, mint az új influenza (a régi már nem felel meg, ki az aki ennyire válogat?). A szervetlen vas, akárcsak a vasfoszfát nem okoz gondot. Sőt, a csapadék nem megy veszendőbe, mert egyes mikrobák és növények képesek hasznosítani, vagyis saját kelátképzőt termelni és azzal felvenni. Az ilyen baktériumok úgynevezett sziderofor anyagokat, a növények szerves savakat (pl. citromsav, csersav), azaz fitoszideroforokat állítanak elő. Gondolom az elnevezés a sziderit (FeCO3) ásványból származik. A szárazföldi növények kizárólag, a víziek pedig nagyrészt gyökéren át választják ki ezeket, így az elsősorban gyökéren át táplálkozók (echinok, cryptok) előnyhöz jutnak a szálas/száras/stem fajokkal szemben. Tehát főleg az utóbbiak miatt van szükség a szerves kötésben lévő mikroelemekre, valamint az asszimiláció könnyítésére, gyorsítására, mivel a növénynek saját kelát létrehozása anyagba és energiába kerül. Mindenesetre nem kell annyira aggódni értük, hiszem már a kelátok és az ember megjelenése előtt is egész jól boldogultak.
 
Sziasztok!

Bár lehet, hogy hülyeséget kérdezek, de előfordulhat olyan, hogy az akváriumban minden mikroelemnek a szintje rendben van de a vas mégis alacsony? Gondolok itt olyan befolyásoló tényezőkre, mint például vörös növények az akváriumban. Gondolom nekeik a szokásosnál több vas kell a zöld növényekkel ellentétben. Emiatt nem mehet le a vas szin túl alacsony szintre mialatt a többi mikroelem szintje elégséges marad?
 
Back
Oldal tetejére