• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Valahol úton a High - tech felé :) Help me :D

Nagyalasony

Tapasztalt kertész
Sziasztok!

Először is szeretnék köszönetet mondani, hogy tagja lehetek ennek a közösségnek.

Bemutatkozás:
Czigler Ádám vagyok, 23 éves Veszprém megye É-NY csücskében egy pici eldugott faluban élek.
A közelemben 2 db bolt található ahol érdemes vásárolni. Ebből az egyik Green akvás dolgokat forgalmaz.
A Témát azért nyitottam, mert nem találtam ennyire komplex témát csak ehhez hasonlót.
Magyarországon élünk, dolgozunk magyar fizetésért. Szerintem nem árulok el titkot ha azt mondom az Aquascaping nem a legolcsóbb hobbik közül való. Szeretem, Imádom :whistle::love::love::love:.

A tervem a következő: Egy Amano-féle High - tech akvárium felépítése 54L-ben lépésről - lépésre.
Kb. 4 hónapja kezdtem barátkozni az akvarisztikával. Ez szerintem sokatoknak úgy 10-16 évesen megvolt. ;)
A jelenlegi helyzet:
Akvárium: "Mezei" 54L szabvány méret: 54x35x27
Szűrés: a jó öreg 2213 440l/H 1L Mátrix 100ml Seachem Purigen + valami háló az alján Mech.-nek. 0-24-be megy. (Kevés... ezt akarom most fejleszteni.)
Fűtés: Termosztátos 200W 27C° a bacik miatt.
Fény: Ody kompakt 36W 7 órába megy most, van még egy ebből a lámpából, de GA-s tanácsra lekapcsoltam, mert jött az alga bácsi.
Aljzat: 9L amazónia I
Víz: Desztillált víz + Eső víz + Csapvíz keveréke. 7.0 PH 6 GH 3 KH. Heti 30% csere.
Tápozás : Profito 2 naponta 10ml, Liqui Carbo 5ml naponta + 3 tabi 2 naponta Aquaplant-ból. 2 hetente Neptun tabik a talajba 6-8 db.
Dekoráció: 2 kg Dragon - Ohko kő + 2 kg Seiryu kő.
Állatkák: valami csigák 4 db-ot raktam bele, postakürt csiguszok azt hiszem. Neon halak 16 db Otto-k 8 db és 1 db Repülő róka.
Növények:
Rotala Macrandra + Indica, Littorella Uniflora, Althernanthera Reineckii 'mini', Ammania Bonsai, Eleocharis acicularis 'mini', Gömbmoha, Staurogyne Repens, Anubias barteri v. Nana Petite,

Most tervezek egy Tetra EX 1200-as szűrő vásárlást. Aztán az üzletekből, esetleg használtan egy nagynyomású CO2 rendszer építését.

Tengernyi kérdésem összegezve felteszem a kérdést:
Hogyan tehetem jobbá illetve hogyan fejleszthetem magasabb szintre az Akváriumom?

Bármilyen kritikát, tanácsot, tippet, ötletet meghallgatok és természetesen előre is köszönöm.

Üdv: Ádám
 
Üdv a fórumon.
Biztosan minden kérdésedre választ találsz. Ez egy valóban nem olcsó hobby viszont ajánlatos bele bele olvasni akár a diy megoldásokba mert sokszor találkozik olyasmivel az ember,hogy nem veszem meg boltban inkább megcsinálom,és mire hatékony lesz (ha lesz) már többe van mint a boltban.
Az első amit megjegyeznék a tápozás. Értékeld át a terveidet mert a tápozásban akad felesleges művelet. Tablettákból nem nagyon kell ennyi. Sőt. Ez rengeteg.
 
Azt a furcsaságot tapasztalom, hogy a macrandra + reinickii csípik a helyet, bár lehet nem túl szép vörösek, amit épp látok; indica nem szereti a helyet. Este rakok fel 1-2 képet a nagytakarítás után.
 
Utoljára módosított:
mert a tápozásban akad felesleges művelet. Tablettákból nem nagyon kell ennyi. Sőt. Ez rengeteg.
Egyet értek @Szabó Henrik -el ez atom sok táp. 54L-be a 16db neonhalat is soknak tartom személy szerint. Nálam a 200L-be beledobnám őket, hagy ússzanak az már elégséges.
54L-re a tetra 1200 picit nagy, szerintem egyel kisebb is elég minőségi szűrőanyaggal.
 
A 27 fok nagyon sok, a tetra 1200 sok lesz ekkora méretre.

Megelőztél :)

A fűtő hatalmas (veszélyesen hatalmas, pl. tönkremegy a termosztátja és teavizet forral), a 27°C növénynek nagyon sok, de kevesebb hal szereti, mint amennyi nem. A mostani szűrő szerintem kicsi, vagy éppen határeset, de a Tetra ex1200 meg óriási.
 
Üdv a kertészek közt!
Alapvetően egyetértek a többiekkel, de szerintem a szűrést tekintve nincs olyan hogy túl sok. Ha Tetra 1200-ast szeretnél akkor vedd meg nyugodtan. Nem fogsz csalódni benne, de azért azt is vedd számításba, hogy baromi sok szűrőanyag kell bele, ami nem kevés pénz. A fogyasztása is jóval magasabb mint a kisebb szűrőké és fojtanod is kell majd, mert nagyon erős lesz az áramlás. Mindent összevetve, inkább egy Tetra ex800-at javasolnék vagy, ha el akarod kerülni a Tetrákra jellemző kellemetlenségeket, akkor inkább egy Eheim experience 250-et. Megéri azt a kis plusz költséget, ráadásul kiváló minőségű szűrőanyagot is kapsz hozzá, amit a Tetránál külön kellene megvenni. Ha így nézzük nem is drágább. Az Eheim pro3 szériát én személy szerint nem ajánlanám.
A fűtőt inkább hagyd ki ha 22 fok felett tudod tartani a víz hőmérsékletét nélküle. Ha mégis kell, akkor egy 30-50W körüli elég lesz.
A tápozást gondold újra! Olvass sokat a témában! Ajánlom a GA tápokat.
A legfontosabb, hogy ne kapkodj el semmit! Ez a hobbi a türelemről szól. A meggondolatlanság és a kapkodás itt nagyon költséges lehet és kudarc a vége.
Érdemes a technikát átgondoltan összeállítani, hiszen ez hosszú távú befektetés.
Nem mondom, hogy nem érdemes elkövetni a "kötelező" hibákat, mert abból lehet a legjobban okulni, de azért megéri másoktól is tanulni, és azt it nagyon sokat lehet.
 
Üdv :)
Üdv a kertészek közt!
Alapvetően egyetértek a többiekkel, de szerintem a szűrést tekintve nincs olyan hogy túl sok. Ha Tetra 1200-ast szeretnél akkor vedd meg nyugodtan. Nem fogsz csalódni benne, de azért azt is vedd számításba, hogy baromi sok szűrőanyag kell bele, ami nem kevés pénz. A fogyasztása is jóval magasabb mint a kisebb szűrőké és fojtanod is kell majd, mert nagyon erős lesz az áramlás. Mindent összevetve, inkább egy Tetra ex800-at javasolnék vagy, ha el akarod kerülni a Tetrákra jellemző kellemetlenségeket, akkor inkább egy Eheim experience 250-et. Megéri azt a kis plusz költséget, ráadásul kiváló minőségű szűrőanyagot is kapsz hozzá, amit a Tetránál külön kellene megvenni. Ha így nézzük nem is drágább. Az Eheim pro3 szériát én személy szerint nem ajánlanám.
A fűtőt inkább hagyd ki ha 22 fok felett tudod tartani a víz hőmérsékletét nélküle. Ha mégis kell, akkor egy 30-50W körüli elég lesz.
A tápozást gondold újra! Olvass sokat a témában! Ajánlom a GA tápokat.
A legfontosabb, hogy ne kapkodj el semmit! Ez a hobbi a türelemről szól. A meggondolatlanság és a kapkodás itt nagyon költséges lehet és kudarc a vége.
Érdemes a technikát átgondoltan összeállítani, hiszen ez hosszú távú befektetés.
Nem mondom, hogy nem érdemes elkövetni a "kötelező" hibákat, mert abból lehet a legjobban okulni, de azért megéri másoktól is tanulni, és azt it nagyon sokat lehet.

Hát már hibáztam párat.... ancik + plecok, 'monte carlo' is oda lett... viszont van 1 kis aksim 25l es semmi extra pici fény homok belső szűrő + fűtő meg egy faág ide eltudok különíteni halakat ha gond van.
 
Szerintem van benned bőven ambíció és ez jó.Mivel érzékelni, hogy nagyon szeretnél szépet, jól működőt alkotni remélve,hogy van benned kitartás is, tedd színessé ezt a naplót, hogy évekkel később boldog perceket nyújtson amikor visszaolvasod.
Felszerelésed már van ez meg az, pár akvakertésszel karöltve vegyük át az egészet és kezd el szinte az egészet az alapoktól. Nem rosszak a cuccaid csak egyszerűen nem kompatibilisek egymással ha jól fogalmazok. Viszont sokra is viheted velük ha megérted az alapokat.
Hogy hangzik?
 
Akvárium 54 liter. Ami biztos bármilyen irányba gondolkozol a legolcsóbb kellék maga az akvárium.Ha maradni szeretnél ennél a méretnél,én a szűrést nem bolygatnám.A biologiai szűrő anyag tartályának mérete megfelel ekkora akvárium szűrésére. Viszont ha nagyon tuningolni szeretnél rajta szerintem tetra ex 600 fölé nincs miért menned. Ha eheimnél szeretnél maradni 500-600 liter/óránál felesleges feljebb menni,azt is teletömném annyira szűrő anyaggal, hogy lefojtsa. Itt vége is az alapoknak ez eddig mindkét irányt elbírja.

A folytatásnál már neked kell dönteni, hogy low vagy high. A kettő között az átmenet annyi, hogy ha low-al kezdesz mert még nincsen co rendszered azt ugye bármikor pótolhatod nem kell növényeket cserélned mert bírják a hajtatást. Fordítva nem igaz.

Világításod ha jól olvastam 2 is van ez jó lehet high-hoz. Low-hoz az egy is sok, vagy felemeled annyira, hogy csökkenjen annyira a fény verődése, hogy ne alga bányát csináljon. 25-26 watt neked elég lenne. A 36 lowba is sok lehet. Emeléssel lehet kezelni.

Táp: Profitóban nem vagyok otthon de olvasd el mennyi a heti adag azt adagold mindegy , hogy naponta vagy 2 naponta de a hetit ne haladd túl csak ha igény van rá. (el nem tudom képzelni,hogy lenne) táp rudak,tabletták én is használom, sok a növényem 3-4 havonta teszek 3 db-ot egy növény csoport tövébe. jbl-ét fél évente.Én is ajánlom a ga microt ha a növények igénylik akkor a makrot is. High- nál nyilván mind kettőt plusz carbot.

A neonok számát lehet én is csökkenteném viszont így lesz bőven nitrát foszfátod. Garnikat is minimum amanot tennék bele párat nagyon hasznos állatka. Oto jó döntés.

A fűtési időszakban nem tudom milyen fűtés rendszeretek van otthon de mérj a vízben napi 2-3 méréssel átlaghőmérsékletet és ahhoz állítsd a vized fűtését. Én lakótelepen lakok stabil 21 fok egyik akváriumot sem kell fűtenem így is 24-25 fokosak.

Jól válassz növényeket, kérd ki a véleményeket ne siess semmivel mert minden élő szervezetért kár ha pár héten belül megdöglik az akváriumban. Ebben a helyzetben csak igénytelen növényeket válassz. Keresd meg vagy kérdezd meg melyek amik bírják a kevesebb fényt. Melyek szívják fel az ammoniát, nitrátot stb. Egy igénytelen növény nem egyenlő az igénytelen szó mai felkapott értelmével.

És a lényeg! A co szett nem olcsó. Gondosan válaszd ki, sok darabból áll, fél szerelvénnyel nem tudsz elkezdeni dolgozni vele. Segítségül felsorolom miből áll: Palack. Te döntöd el mekkora, ez a későbbiekben a töltés sűrűségének az alapja. Kis palack sűrűn töltöd nagyobbat ritkábban. Reduktor+ tömítés. Co csö. Mágnes szelep (ez kihagyható de akkor zárogatni kell illetve nyitogatni,kényelmesebb biztonságosabb. Ha mágnes szelep akkor időkapcsoló is. Tűszelep ami az adagolást finomítja, kötelező. és egy buborék számláló ,ebből olvasod ki mennyit adagolsz. Egy drop checker és bele a reagens folyadék ami a szinével mutatja a beoldott mennyiséget. Beoldó fej ami lehet diffuzor,atomizer,reaktor. Te döntöd el melyik tetszik. Ezek közül a mágnesszelep ami kihagyható de az kényelmetlen lesz. A többi kötelező, mert nem fogod tudni használni.

Kérlek ne vedd kioktatásnak a legjobb szándékkal foglaltam össze neked. Dönts okosan. Amiket megveszel, ha jól választasz évekig örömet szerezhet neked.
 
Utoljára módosított:
Akvárium 54 liter. Ami biztos bármilyen irányba gondolkozol a legolcsóbb kellék maga az akvárium.Ha maradni szeretnél ennél a méretnél,én a szűrést nem bolygatnám.A biologiai szűrő anyag tartályának mérete megfelel ekkora akvárium szűrésére. Viszont ha nagyon tuningolni szeretnél rajta szerintem tetra ex 600 fölé nincs miért menned. Ha eheimnél szeretnél maradni 500-600 liter/óránál felesleges feljebb menni,azt is teletömném annyira szűrő anyaggal, hogy lefojtsa. Itt vége is az alapoknak ez eddig mindkét irányt elbírja.

A folytatásnál már neked kell dönteni, hogy low vagy high. A kettő között az átmenet annyi, hogy ha low-al kezdesz mert még nincsen co rendszered azt ugye bármikor pótolhatod nem kell növényeket cserélned mert bírják a hajtatást. Fordítva nem igaz.

Világításod ha jól olvastam 2 is van ez jó lehet high-hoz. Low-hoz az egy is sok, vagy felemeled annyira, hogy csökkenjen annyira a fény verődése, hogy ne alga bányát csináljon. 25-26 watt neked elég lenne. A 36 lowba is sok lehet. Emeléssel lehet kezelni.

Táp: Profitóban nem vagyok otthon de olvasd el mennyi a heti adag azt adagold mindegy , hogy naponta vagy 2 naponta de a hetit ne haladd túl csak ha igény van rá. (el nem tudom képzelni,hogy lenne) táp rudak,tabletták én is használom, sok a növényem 3-4 havonta teszek 3 db-ot egy növény csoport tövébe. jbl-ét fél évente.Én is ajánlom a ga microt ha a növények igénylik akkor a makrot is. High- nál nyilván mind kettőt plusz carbot.

A neonok számát lehet én is csökkenteném viszont így lesz bőven nitrát foszfátod. Garnikat is minimum amanot tennék bele párat nagyon hasznos állatka. Oto jó döntés.

A fűtési időszakban nem tudom milyen fűtés rendszeretek van otthon de mérj a vízben napi 2-3 méréssel átlaghőmérsékletet és ahhoz állítsd a vized fűtését. Én lakótelepen lakok stabil 21 fok egyik akváriumot sem kell fűtenem így is 24-25 fokosak.

Jól válassz növényeket, kérd ki a véleményeket ne siess semmivel mert minden élő szervezetért kár ha pár héten belül megdöglik az akváriumban. Ebben a helyzetben csak igénytelen növényeket válassz. Keresd meg vagy kérdezd meg melyek amik bírják a kevesebb fényt. Melyek szívják fel az ammoniát, nitrátot stb. Egy igénytelen növény nem egyenlő az igénytelen szó mai felkapott értelmével.

És a lényeg! A co szett nem olcsó. Gondosan válaszd ki, sok darabból áll, fél szerelvénnyel nem tudsz elkezdeni dolgozni vele. Segítségül felsorolom miből áll: Palack. Te döntöd el mekkora, ez a későbbiekben a töltés sűrűségének az alapja. Kis palack sűrűn töltöd nagyobbat ritkábban. Reduktor+ tömítés. Co csö. Mágnes szelep (ez kihagyható de akkor zárogatni kell illetve nyitogatni,kényelmesebb biztonságosabb. Ha mágnes szelep akkor időkapcsoló is. Tűszelep ami az adagolást finomítja, kötelező. és egy buborék számláló ,ebből olvasod ki mennyit adagolsz. Egy drop checker és bele a reagens folyadék ami a szinével mutatja a beoldott mennyiséget. Beoldó fej ami lehet diffuzor,atomizer,reaktor. Te döntöd el melyik tetszik. Ezek közül a mágnesszelep ami kihagyható de az kényelmetlen lesz. A többi kötelező, mert nem fogod tudni használni.

Kérlek ne vedd kioktatásnak a legjobb szándékkal foglaltam össze neked. Dönts okosan. Amiket megveszel, ha jól választasz évekig örömet szerezhet neked.

Köszönöm :)
Az aquaplantert elhagyom liqui c. marad a tabikat meg ahogy látom a növényeken profito heti adagját betartom. Azt tapasztaltam anno (10óra) 1x 36w nem okozott alga bányát most 7órába megy. Viszont novemberben váltok 2224 re 3l mátrixal karöltve. Avagy ex 1200 vagy ex 700 ( ezeket tudom beszerezni olcsón ismerőstől ). A hőfokot levettem 21 fokra (azért volt fent 27 fokon, mert valahol olvastam, hogy 25 foktól élnek a bacik - most megállapítottam, hogy ez hülyeség ;)(y)) hó végén ha marad egy kis cash elkezdem a Co2 rendszer összerakását.
Ada vagy Ga ? Tápozás tudom ada az drágább, de high techben 100% azt rakok.
Addig Ga mikró + kálium?
16 neonból mennyit vegyek ki, hogy optimális legyen? :)
 
Ada vagy Ga ?
Mind a kettő nagyon jó, de olvass utána itt a fórumon a tapasztalatoknak. Menet közben necces tápozást váltani, ezzel mindenképpen kalkulálj már az elején.

Addig Ga mikró + kálium?
Micro, Macro. Macro tápot ki is keverheted magadnak porokból, de 54 literhez úgysem felespohárral fogod locsolni.

16 neonból mennyit vegyek ki, hogy optimális legyen?
Neonok szeretnek csapatban bandázni és igénylik a nagy teret. Én nem tartanék 54 literben neonhalat.
 
Szerintem van benned bőven ambíció és ez jó.Mivel érzékelni, hogy nagyon szeretnél szépet, jól működőt alkotni remélve,hogy van benned kitartás is, tedd színessé ezt a naplót, hogy évekkel később boldog perceket nyújtson amikor visszaolvasod.
Felszerelésed már van ez meg az, pár akvakertésszel karöltve vegyük át az egészet és kezd el szinte az egészet az alapoktól. Nem rosszak a cuccaid csak egyszerűen nem kompatibilisek egymással ha jól fogalmazok. Viszont sokra is viheted velük ha megérted az alapokat.
Hogy hangzik?
Jól hangzik.:)
Kitartó vagyok. Afféle akkor is megcsinálom emberke:sneaky:. (Soha nem találkoztam ehhez hasonló hobbival ami ennyire lekötne, egyszerűen szeretem.)
A célom az, hogy alkossak valamit ami egyszerre harmónikusan szép;), ugyanakkor egyedi:love:.
Munkámat Takashi Amano és Pedro Rosa művei inspirálják.
 
A 2224 az egy jó választás. De a tetra ex 700 is. A profitotol nem volt alga bánya szerintem én is azzal kezdtem amig meg nem untam a növények folyamatos pótlását,de a vélemények mint mindenben ebben is néhol különböznek. Szerintem a hőmérséklet maradhat 24-25 fokig.Ada vagy ga szett? co-bol szerintem ez a pénztárcádon múlik nagyon sok lehetőség van,a ga-s cuccok azért jók ebbe ugye az ada is bele tartozik, mert ha bármi nyűgöd van vele a boltban segítenek, nem hagynak magadra a vásárlás után. A garnikat nem bántják a neonok, az amanot sem mert nagyobb a neonnál.
 
Jól hangzik.:)
Kitartó vagyok. Afféle akkor is megcsinálom emberke:sneaky:. (Soha nem találkoztam ehhez hasonló hobbival ami ennyire lekötne, egyszerűen szeretem.)
A célom az, hogy alkossak valamit ami egyszerre harmónikusan szép;), ugyanakkor egyedi:love:.
Munkámat Takashi Amano és Pedro Rosa művei inspirálják.
Nagy tervek. Szívből örülök neki(y)
 
Tudni kellene vagy el kellene döntened hogyan rendeznéd be az akváriumot,mert a halakat az alapján is ki lehet választani mondjuk amilyen az eredeti élőhelye. Az akváriumod kicsi,nagyon részletesen kell berendezni így csak kis levelűek jönnek szóba,ez azt hozza magával, hogy kis méretű halak passzolnának. Olyasmi ami kis helyigényű, csapathal,és méretében megfelelő az akváriumhoz. A neonokból kiindulva gondolom tetszik a színűk, akkor neked ez bepasszolna. Nagy hely sem kell neki és többen is elvannak: sundadanio axelrodi
http://www.greenaqua.hu/hu/sundadanio-axelrodi.html
Pl.
 
Tudni kellene vagy el kellene döntened hogyan rendeznéd be az akváriumot,mert a halakat az alapján is ki lehet választani mondjuk amilyen az eredeti élőhelye. Az akváriumod kicsi,nagyon részletesen kell berendezni így csak kis levelűek jönnek szóba,ez azt hozza magával, hogy kis méretű halak passzolnának. Olyasmi ami kis helyigényű, csapathal,és méretében megfelelő az akváriumhoz. A neonokból kiindulva gondolom tetszik a színűk, akkor neked ez bepasszolna. Nagy hely sem kell neki és többen is elvannak: sundadanio axelrodi
http://www.greenaqua.hu/hu/sundadanio-axelrodi.html
Pl.
Ott a pont. Én is a razbórákra gondoltam egyből. + a pici kolibri hal....;):)
 
Back
Oldal tetejére