• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

UV szűrő, sterilizátor készítése

lacizoli

Új regisztrált
Sziasztok !

Folyamatosan fejlesztgetem az akváriumomat, de nem mindíg találok megfelelő gyári berendezéseket.
Mivel szeretek barkácsolni, a nemrég készült "felsőpolcos" szűrő után készítettem egy UV szűrőt.
Ennek a menetét írom le nektek. Esetleg, ha valami nem tiszta szívesen válaszolok a kérdésekre.

Elöljáróban egy-két dolgot nem árt tisztázni.

Az elektromosság nem gyerekjáték! Aki nem ért hozzá kérjen segítséget!

Sterilizálásra csak az UV-C sugárzás alkalmas. Megváltoztatja a DNS szerkezetét, ezáltal pusztítja el a kórokozókat.
Azonban ez azt jelenti, hogy ránk és halainkra is veszélyes. Ezért kell egy teljesen zárt rendszerbe helyezni.

Az általam készített eszköz viszonylag egyszerű és relatív olcsó is már ha figyelembe vesszük egy azonos teljesítményű gyári szűrő árát,
nem beszélve a hatásfokáról.

Az eszköz lelke egy kétszeresen tekert spirál alakú üvegcső ( módosított laboreszköz-spirálhűtő)melyet egy üvegműves mester készített 4.500Ft-ért
Tudom nem könnyű ma már ilyen iparosokat találni, de megéri.
Ha kiterítenénk a csövet kb. 2,5-3 méter hosszú lenne. Ekkora távolságot tesz meg a víz folyamatosan a fényforrás előtt haladva ( Hatásfok ).
Az UV-C sugárzást egy OSRAM germicid cső szolgáltatja T5 8W 2.550Ft.
Mivel az egészet be kell zárni, behelyeztem egy két végén ledugózott PVC csőbe amin belül egy alumínium palást is helyet kapott megvédve a PVC-t
az UV káros hatásaitól ( A műanyagok legtöbbje nem UV álló )

Már csak össze kellett rakni . Elektronika volt itthon ( tudom elekronikus előtéttel tökéletesebb lenne )
A jobb rögzítés-távtartás miatt páramentesített T5-ös foglalatot használtam 620Ft./db.

Szerintem a képek magukért beszélnek.
Természetesen a használatáról megoszlanak a vélemények. Ebbe nem szeretnék belemenni. Én hasznosnak tartom, ezért is csináltam meg .

Az alkatrészek:

318236.jpg


A spirálhűtő közelebbről:

318298.jpg


Összerakva:

318305.jpg


"Csőbe húzva"

319309.jpg


Helyén a szűrő

319312.jpg


Bekötve, működik !!!!! ( ha nem is látszik,folyik át rajta folyamatosan a víz)

319315.jpg

Félreértések elkerülése végett a képet közvetlen a csap megnyitása előtt készítettem.

Remélem tudtam ötleteket adni annak aki ilyen szűrő építésére adja a fejét.
 
Mivel ma délben készültem el vele és közben ledöntött valami nyavaja, már nem volt erőm bekötni.
A takaró alatt forralt bort szürcsölgetve írtam le a készítést.
Ha jobban leszek,természetesen beszámolok a működésről is( fotóval).
Az általam olvasottakból azt szűrtem le- mármint a használatával kapcsolatban, hogy nem kell folyamatosan mennie.
Vannak nézetek miszerint nem kell, mert a túl steril környezet miatt legyengülhet az élőlények inmunrendszere, de szerintem soha nem fog teljesen csírátlani.
Mindíg lesznek bacik. Ez csak segítség, hogy még szebb lehessen az általunk kialakított kis vizes környezet.
Szerintem!
 
Bocsika, szerkeszteni akartam és félrenyomtam így kitöröltem. Már nem tudom mi írtam. :roll:
Azt hiszem valami ilyesmit: Használat közbeni kép nincsen? ha jól tudom nem lehet folyamatosan használni, a zöld vizet eltűntetni meg betegségeknél jól használható.
Egyébként jobbulást
 
Ezt írta Dani anno:
"Használat közbeni kép nincs? :twisted: "
Egyébként gratulálok, nagyon kreatív, király megoldás!
 
Kezdtem félni az elején, hogy csak "várom a megoldásokat a témával kapcsolatban ebbe a topicba" szöveggel fogok találkozni, de megnyugodtam! :D Gratulálok, nagyon igényes munka, sok sikert a használatához! :clap:
 
Grat... Lacizoli ügyes vagy.
Kérdésem. Láttam, hogy rézidomokat használsz (ami szerintem nem bölcs döntés).. Nos, a réz tudom, oxidálódik, és így kevésbé oldódik. Ám az akvárium víz nem minden esetben semleges, így nem tartasz attól, hogy a réz szint megemelkedik?

(Tudom az ívó vízhálózatban is vannak rézcsövek, de ott csak egyszer halad át az adott víz. Nálad pedig cirkulál.) :roll:

A szűrő amúgy no1 ;) ;) ;)
 
lacee13 said:
Grat... Lacizoli ügyes vagy.
Kérdésem. Láttam, hogy rézidomokat használsz (ami szerintem nem bölcs döntés).. Nos, a réz tudom, oxidálódik, és így kevésbé oldódik. Ám az akvárium víz nem minden esetben semleges, így nem tartasz attól, hogy a réz szint megemelkedik?

(Tudom az ívó vízhálózatban is vannak rézcsövek, de ott csak egyszer halad át az adott víz. Nálad pedig cirkulál.) :roll:

A szűrő amúgy no1 ;) ;) ;)

Köszönöm az elismeréseket !

A réz idomok viszonyleg kis felületen érintkeznek, az is oxidálódik . Nem vagyok vegyész. de az ivóvízhálózatban lévő vízben is x vegyi anyag van, ha nem
javítsatok ki.
Ha ki is oldódik, remélem olyan kis mennyiség, mely elenyésző .

Azért komolyabban utána kell néznem a réz esetleges kioldódásának, a következő projekt sikeres működése végett.
 
Gratulálok!Igényes és jól működő megoldást sikerült kivitelezned. :clap:
Az üvegcső hosszát mi alapján határoztad meg?
 
Blasio said:
Gratulálok!Igényes és jól működő megoldást sikerült kivitelezned. :clap:
Az üvegcső hosszát mi alapján határoztad meg?

Az üvegműves ennyi anyagot használt fel. Viszont most látom (írtam ugyan),hogy kétszeresen tekert, de a fotón nem látszik a belső tekercs.
Majd keresek olyan képet is.
 
Sokan úgy vallják, hogy a sima natúr üveg nem engedi át a C sugarat csak az A-t és a B-t, a C sugarak átengedésére csak a szilikát alapú üvegek képesek, nem tudom mennyire igaz, én is csináltam egyet anno, amitől azóta megváltam, de szerintem működik sima üveggel is! Te hogy látod?
 
hectorvti said:
Sokan úgy vallják, hogy a sima natúr üveg nem engedi át a C sugarat csak az A-t és a B-t, a C sugarak átengedésére csak a szilikát alapú üvegek képesek, nem tudom mennyire igaz, én is csináltam egyet anno, amitől azóta megváltam, de szerintem működik sima üveggel is! Te hogy látod?

Mivel a laboreszközöket boroszilikát üvegből készítik nem hiszem, hogy gond lenne.
 
Most jutottam ehez a topikhoz, nagyon tetszik profi a kivitelezése.
Azonban előttem még mindig nem tiszta miért kéne nekünk uv szűrés.
Ugye ha sok az alga akkor megöli.
De általában a szűrő után szokták berakni onnan pedig már tiszta víznek kéne kijönnie.
Valamint ugye elpusztít minden élőt, hát az akksiban is él számtalan olyan lény baci organizmus planton stb ami az egészséges élet körforgásához kell.
Na ezeket is kiöljük és egy nagy adag szennyvizet gyártunk mégjobban megterhelve a szűrőt.
Ezzel nem lesz steril a vizünk csak nem lesz élő, viszont ott lesz benne minden mikroorganizmus baci plankton alga stb elpusztult szerkezete ami szerintem előbb utóbb a védett áramlásmentesebb helyeken berobban majd és akkor lesz majd a nemulass.
Amúgy én is gondolkodtam rajta.
Ki is fogtam a gazdaságos áruházban egy gyári ozmózis készülékhez való uv sterilizálót.
Rozsdamentes tartály üvegcső betéttel fénycsővel táppal.
Teljes ára 9.900.- magyar forint volt.
Ez ráadásul ugyanaz a típus amit a víztisztítókkal foglalkozó cégek 30.000.- forintért árulnak.
Aztán olvastam sokat és nem történt még olyan esemény amit máshogy nemlehetett kivédeni.
Ezért még mindig a polcon csücsül.
Amúgy tényleg igényes a kidolgozás.
 
De általában a szűrő után szokták berakni onnan pedig már tiszta víznek kéne kijönnie.
A szűrő sem fog meg mindent, például az algaspórát. Amennyire tudom két lényeges bacitelep van egy akváriumnál, egy a szűrőben, egy meg az aljzatban, ezekre pedig nincs hatással az UV szűrő. Igazából talán nem is a vízbe úszó bacik irtása lehet problémás, hanem az, hogy a tápokra is kihatással van.
UV szűrő | Magyar Akvakertész Fórum
 
Valóban de az sem elhanyagolható hogy mit tesz a vízzel ami élő víz.
A sok élő anyag leölve a szétzúzott tápok ki tudja milyen vegyi reakciókat és egyéb folyamatokat indítanak el.
 
Valóban de az sem elhanyagolható hogy mit tesz a vízzel ami élő víz.
A sok élő anyag leölve a szétzúzott tápok ki tudja milyen vegyi reakciókat és egyéb folyamatokat indítanak el.

A bolti növénytankon 24 órában megy az UV kb 3 éve. Nem láttunk semmilyen negatív dolgot beleértve a szűrés vagy a növénytápok miatti esetleges problémákat.
 
Ok de nálatok labor körülmények vannak.
A hegyi patak közvetlenül folyik az akkikba, a tápokat még talán a NASA sem tudná kielemezni, próbálna oda egy baci is bemenni.
Ti nem is szakirodalomból dolgoztok hanem rólatok írják a szakirodalmat.
Sokunk számára ürtechnológia ami ott van. Mondjuk nagyon zsír.
Nem mindenki tud heti 30 % százalékos vízcserét megcsinálni és napitöbb órát foglalkozni egy egy akival.
Legtöbbünk sztem este meg hétvégén ér rá.
Amúgy tetszik és követendő példa lenne minden boltnak. :)
 
Az UV-és a mikroorganizmusok
A mikroorganizmusok DNS-ei elnyelik az UV fényt és elpusztulnak. A maximális felszívódás 265nm-en következik be. Az 265 nanométeren az UV-C fény intenzíven roncsolja a DNS-molekulák "gerincét", a ribóz és a foszfát elemeit. A 265 nanométernél az UV abszorpció főleg a nukleotid bázisok, így az adenin, guanin, citozin, timin és uracil az RNS esetében jelentős. A leggyakoribb hatás az UV sugárzás hatására a timin dimerek károsodása, Amikor két szomszédos timin sérül, a mikroorganizmusok képtelenek tovább szaporodni. Amellett, hogy a DNS-t és RNS-t károsítja az UV fény, fotokémiai reakciók is létrejönnek a fehérjékben, enzimekben és egyéb molekulákban a sejten belül. A fehérjékben az abszorpciós csúcsok közelében 280nm-en a peptid kötések (-CONH-) erősen lazulnak. Egyéb biológiai molekulák telítetlen kötései is érzékenyek az UV fényre, például a koenzimek, a hormonok és elektronközvetítők. Ez a tulajdonság, hogy az UV fény befolyásolja a molekulák különböző DNS-és RNS részeit, még abban az esetben is hatásos ,ahol az UV fény nem képes behatolni egyes mikroorganizmusokba, gombákba, protozoonokba és az algákba. Mégis halálosan káros hatással van a molekulákra.
 
Back
Oldal tetejére