• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

UV fénnyel az alga ellen

Gyanítom, hogy nem :(, nekem az akvárium indítása óta megy, nem folyamatosan, hanem éjfél után 3 órát, de így is van mindenféle algám az akváriumban, kivéve persze a zöld víz jellegű algásodást. Átfolyással nem nagyon foglalkoztam, simán rajta van a 2080-ason. 9 wattos Aqua Medic-et használok.

Igen, elvileg ezt az infót találni sokfelé. De ehhez sok esetben nem feltétlenül kell UV szűrő, hisz annyira azért nem elterjedt alga típus (vagy legalábbis nekem nem volt még).
S itt nem egészen értem az új hozzáállást, jobban mondva mi váltotta ki azt, hogy mégis hasznos lehet a folyamatos UV.
 
"Átfolyási sebesség opálosodás esetén: 400 l/h
Átfolyási sebesség alga, baktériumölés esetén: 200 l/h"

Itt a kulcsmondat.

Opálosodás és alga.

Opálosodás is elég gyakori probléma sokan elég nehezen tudnak túllendülni rajta, ahogy a zöld vízen is ha megjelenik.
Az opálosodás gyakoribb probléma és egy bemutatóteremben elég kellemetlenül hat. Ahogyan ügyfélnél is. UV-nél van egy olyan hatás mint a Twinstarnál. Tisztább lesz a víz általánosságban.

S ezt akkor most hogy érjem el?
Jelen esetlben az egyik szűrő 650 l/h-s néveleges teljesítményű. Arra rákötve az UV szűrőt még csak csak el tudomképzelni, hogy a tényleges átfolyási sebesség 400 l/h, de a 200....
Vagy ilyenkor illik egy Bypasst beépíteni?

A fenti nagy akváriumnál ezért van egy szűrő ami alacsonyabb teljesítménnyel megy. Itt megy a kémiai szűrés és az UV.
Bypass jó ötlet!

S típusban mégis melyik UV szűrő az, amit érdemes használni? Ha a GA kínálatból indulunk ki, akkor Aqua Medic / Eheim?

Most azt mondanám Eheim. AM régebb óta van piacon, de az Eheim sokkal jobb minőségű. És fiatalabb fejlesztés is. 1 éve lehet kapni kb.

Biztos vagyok benne, hogy nem lehet hülyeség a használata, ha már @viktorlantos , @keymaker is használja, illetve @Nigro az egyik nyári beszélgetésünk során sokat mondóan azt ecseteli, hogy az UV szűrők szerepét erősen újra kell értelmezni (s ez a mondat akkor még nem tűnt fel, de most így visszagondolva...). Erre volt már példa a történelemben, gondoljunk csak a PO4 esetére... :D
Mégis mi változott az eddigi szempontokhoz képest? Mi a tudomány új álláspontja?

Nem lételem, de sok esetben jól jön. Jellemzően ha biztosra akarsz menni vagy ritkán tudsz hozzányúlni az akváriumhoz.
Ha megnézed Oliver Knott bolti installációit a legtöbb alatt UV megy. Nála ez elég gyakran használt dolog.

Gyanítom, hogy nem :(, nekem az akvárium indítása óta megy, nem folyamatosan, hanem éjfél után 3 órát, de így is van mindenféle algám az akváriumban, kivéve persze a zöld víz jellegű algásodást. Átfolyással nem nagyon foglalkoztam, simán rajta van a 2080-ason. 9 wattos Aqua Medic-et használok.

Ha nincs opálosodás és zöld víz, akkor működik.

Igen, elvileg ezt az infót találni sokfelé. De ehhez sok esetben nem feltétlenül kell UV szűrő, hisz annyira azért nem elterjedt alga típus (vagy legalábbis nekem nem volt még).
S itt nem egészen értem az új hozzáállást, jobban mondva mi váltotta ki azt, hogy mégis hasznos lehet a folyamatos UV.

Mondok egy példát. A mohás akváriumunk az elmúlt hónapokban rendszeresen opálosodott. Mivel a szűrő takarítások sem segítettek meguntuk és alávágtunk egy UV-t. A probléma örökre elmúlt az energiáinkat fordíthattuk másra. És még sok ilyen példa volt az elmúlt években.
 
Itt a kulcsmondat.

Opálosodás és alga.

Opálosodás is elég gyakori probléma sokan elég nehezen tudnak túllendülni rajta, ahogy a zöld vízen is ha megjelenik.
Az opálosodás gyakoribb probléma és egy bemutatóteremben elég kellemetlenül hat. Ahogyan ügyfélnél is. UV-nél van egy olyan hatás mint a Twinstarnál. Tisztább lesz a víz általánosságban.



A fenti nagy akváriumnál ezért van egy szűrő ami alacsonyabb teljesítménnyel megy. Itt megy a kémiai szűrés és az UV.
Bypass jó ötlet!



Most azt mondanám Eheim. AM régebb óta van piacon, de az Eheim sokkal jobb minőségű. És fiatalabb fejlesztés is. 1 éve lehet kapni kb.



Nem lételem, de sok esetben jól jön. Jellemzően ha biztosra akarsz menni vagy ritkán tudsz hozzányúlni az akváriumhoz.
Ha megnézed Oliver Knott bolti installációit a legtöbb alatt UV megy. Nála ez elég gyakran használt dolog.



Ha nincs opálosodás és zöld víz, akkor működik.



Mondok egy példát. A mohás akváriumunk az elmúlt hónapokban rendszeresen opálosodott. Mivel a szűrő takarítások sem segítettek meguntuk és alávágtunk egy UV-t. A probléma örökre elmúlt az energiáinkat fordíthattuk másra. És még sok ilyen példa volt az elmúlt években.

Szerintem teszt helleggel ki fogok egyet próbálni valamelyik akvárium alatt.
Lehet csak hiszem, hogy hú de tiszta a víz mert nincs összehasonlítási alapom. Purigennel ugyanígy jártam.

Azzal, hogy az opálosodást gátolja, bacikat öli, esetleg valamilyen szinten hátráltatja az egyéb alga megjelenésének megjelenését is?
S mi a helyzet a szűrő bacikkal?
 
Szerintem teszt helleggel ki fogok egyet próbálni valamelyik akvárium alatt.
Lehet csak hiszem, hogy hú de tiszta a víz mert nincs összehasonlítási alapom. Purigennel ugyanígy jártam.

Azzal, hogy az opálosodást gátolja, bacikat öli, esetleg valamilyen szinten hátráltatja az egyéb alga megjelenésének megjelenését is?
S mi a helyzet a szűrő bacikkal?
A téma feldobása jó ötlet volt.
Én is sok mindent olvastam már az UV-ról régebben, főleg nem túl jót. Ezen viszont most újra elgondolkodom.
Két napja gondolkodtam, azon, hogy mi érheti meg jobban UV szűrő vagy Twinstar, de ahogy az elmúlt két napot olvastam, arra jutottam, hogy lehet érdemes párhuzamosan használni, mint a Böszménél. Igaz én csak egy 100x40x40-esnél fogom majd használni.
Akkor most jön az anyagiak előteremtése... :p
 
Ha választanom kellene azért inkább a Twinstar mellett voksolnék. Ez sokkal több pozitív tulajdonsággal bír.
De ahogy írtam jól kiegészítik egymást.
 
Sziasztok segitsetek mar legyszi egy 100l es sugeres akvariumba eddig nem volt algám most van minden fèle a világitás. idejèt lejebb vettem de meg nincs változáz. Akarok venni uv sterilizátort szerintetek van ertelme beruházni ebbe vagy nincs válaszokat előre is köszönöm
 
Sziasztok segitsetek mar legyszi egy 100l es sugeres akvariumba eddig nem volt algám most van minden fèle a világitás. idejèt lejebb vettem de meg nincs változáz. Akarok venni uv sterilizátort szerintetek van ertelme beruházni ebbe vagy nincs válaszokat előre is köszönöm
Attól függ, milyen algád van?
Az UV a vízben levő spóra alakjában öli meg az algát, ami leginkább a zöldalgára (zöldvíz) hatásos. Ettől még egy csomó más alga vígan terjeszkedik majd.
Inkább meg kellene tudni, mitől is van algád?
Írd le a technikát (szűrés, világítás stb.)
 
Athman fc 1200 as kulso szuro 1550l/h tud
Egy eheim picup 2012 belső szürő
Világitás 4x18w os neon ebbe van egy novènyes cső a masik harom normal neon napi 12 orat ment levettem tizre ma levettem nyolcra hapi life tap. Ennek co fojekonyja enek az algaolojet hasznalo. Van barna alga az anubiaszok leveleinek szelen a szara . A vizikalaszon ijem szalas zoldszinu valami a kovon zoldalga kb enyi koszi a segitseget hatha megtudnek szabadulni az algaltol
 
Meg egy kerdes most olvastam hogy az is lehet a ba . Hogy a vilagitas kozvetlen a viz felet van par centivel erre te mit mondasz valahogy emeljek a teton vagy logassam a vilagitast hany centi lenne az idealis kb a viz meg a lampa kozott
 
Meg egy kerdes most olvastam hogy az is lehet a ba . Hogy a vilagitas kozvetlen a viz felet van par centivel erre te mit mondasz valahogy emeljek a teton vagy logassam a vilagitast hany centi lenne az idealis kb a viz meg a lampa kozott
Nálam a fénycsövek 2-3 cm-re vannak a vízfelszíntől (juwel gyári akvárium), alga kb semmi!
 
Hogy irthatnam ki nem gyari a neon en csinaltam csak olvastam az elob hogy ez is lehet baj
 
Utoljára módosított:
Én úgy jártam ,hogy egyik napról a másikra fehéres opálos lett a víz. Előtte (mióta purigént használok) kristály tiszta volt. Ahogy olvasgattam valószínűleg infuzoriumoktól lett ilyen. Az UV erre is jó? Ha igen lenne még egy olyan kérdésem Ha EHEIM-ben gondolkozunk 96l akváriumhoz nem a 7w-osat venném hanem a 9w-osat az jelentene- problémát? Mert árban minimális a különbség.
 
Sajnos a bútorom rossz elosztása miatt nem tudok fixen beépíteni egy UV sterilizátort. Egy Eheim 2071 külső szűrőm van, mindkét ágban az üveg cuccok miatt eleve pluszban beépítettem egy-egy dupla csapot.
Az UV-t ideiglenesen a nyomóágba gondoltam beépíteni. Van annak értelme, hogy heti egy-két napot járatnám, utána kiszerelném?
 
Végülis kiderült, hogy az UV használata hogyan befolyásolja a hasznos bacik szaporodását, életbenmaradását a szűrőkben?
Mondjuk egy rendszeres, napi 1 órai használat mellett?
Most állítottam üzembe egy UV sterilizálót. 11W-os, és egy 2233 eco mögé tettem be. 2 órát ment, látványos javulás lett opálosodás terén.
Egyelőre nem tudom, alkalomszerűen használjam e, vagy mehet éjjelente fixen 1 órát?
(240l az akvárium, zöldvíz és opálosodás miatt adtam be a derekam az UV-re)
 
Végülis kiderült, hogy az UV használata hogyan befolyásolja a hasznos bacik szaporodását, életbenmaradását a szűrőkben?
Mondjuk egy rendszeres, napi 1 órai használat mellett?
Most állítottam üzembe egy UV sterilizálót. 11W-os, és egy 2233 eco mögé tettem be. 2 órát ment, látványos javulás lett opálosodás terén.
Egyelőre nem tudom, alkalomszerűen használjam e, vagy mehet éjjelente fixen 1 órát?
(240l az akvárium, zöldvíz és opálosodás miatt adtam be a derekam az UV-re)

Ahoi PH társ :)
 
Back
Oldal tetejére