• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Újjászületés

5 hónap után simán okozhatja tápanyaghiány az algákat. Tudom, mert egyszer indítottam 0 táptalajjal. A Parvula kegyetlenül szenvedett és az a pár darab Multi Bottom sem segített sokat. Véleményem szerint 3 hónap után nyugodtan el lehet kezdeni a talaj tuningolását.
 
Akkor ezek szerint decemberben nem csak a parvula kerül ki, hanem a talajjal is kezdenem kellene valamit.
Ez most a JBL táptalaj problémája, vagy az environment talajé?

Mi akkor a jó megoldás?
Pl.:

- ada power sand L
- ada aljzat adalék
- erre a már meglévő talajkeverék egy része
- a tetejére friss amazonia

Vagy teljesen felejtsem el a JBL AquaBasis Plus-t, meg az Environment-et, ne használjam fel újra, törődjek bele, hogy ennyit tud és inkább vágjam ki?
Ha most az ada táptalajt teszem alá, adalékkal, akkor az is ki fog merülni 3-6 hónap után? Mert ebben az esetben aztán oly mindegy mi kerül bele...

Ha valóban a táptalaj gond miatt lenne ilyen a parvula, akkor viszont mégis csak elgondolkoznék, hogy az algamentes részét megmentve az új scape-ben is kapna helyet, csak épp nem golfpálya méretben gondolkozva, hanem inkább díszítésként egy-egy kisebb területen... S ha ott sem hozza azt amit szeretném, akkor azért probléma mentesen és könnyen helyettesíthető pl. MC-vel, amely most olyan területen éli vígan életét, amely alá az emelés, stb. miatt nem is igazán került táptalaj.
 
Az Environment még nagyon sokáig használható (2-4 év), ezért azt érdemes lenne egy kanállal vagy pici lapáttal leszedni. Át kell óvatosan mosni, esetleg kisütni sütőben, de ez nem kötelező és utána újra lehet használni. A táptalaj kuka.
ADA-t még nem használtam, de az sem tud sokkal többet a szokásos fél évnél, inkább csak az összetételében lehet lényegesen jobb minőségű.
 
Értem, köszönöm.
De még mindig nem egészen értem, miért pont csak a parvula szenved emiatt...
A Blyxa csuda szép, az MC eszméletlen, s a többi növény is igen jól érzi magát. A Fissidensről, ami kőre van ragasztva eltűnni látszik ez a zöld szutyok, ma nézegettem kicsit, több időm volt, s olyan, mintha második fiatalkorát élné. Neki kifejezetten jót tett, hogy visszakerült föléaz ATI, s hogy múlt héten még lejjebb is engedtem...
 
Akkor ezek szerint decemberben nem csak a parvula kerül ki, hanem a talajjal is kezdenem kellene valamit.
Ez most a JBL táptalaj problémája, vagy az environment talajé?
Mi akkor a jó megoldás

Az Environment még nagyon sokáig használható (2-4 év), ezért azt érdemes lenne egy kanállal vagy pici lapáttal leszedni. Át kell óvatosan mosni, esetleg kisütni sütőben, de ez nem kötelező és utána újra lehet használni. A táptalaj kuka.
ADA-t még nem használtam, de az sem tud sokkal többet a szokásos fél évnél, inkább csak az összetételében lehet lényegesen jobb minőségű.
Én az Amazoniát idestova 2 éve használom, először én is táptalaj nélkül, szintén parvulával, nem lett sikersztori. :D
Most tropica táptalaj ment alá, de már ennek is lassan 1,5 éve. Most is van benne parvula, kicsit kínlódik is (de az MC mégjobban), bár én csak pár panzi (A semminél egy paraszthajszállal talán több :D) táptablettát szúrkáltam le párat, de így is lazán elkaristolt egy évig, bár inkább low tech környezetben tartom (csapvíz, élesztős co2).

Szóval szerintem felesleges széttúrni az akit csak emiatt! Multi bottommal ha jól megtuningolod, akkor szerintem ,ég jó sokáig elkaristol.
@viktorlantos -ék sem szedik szét a bolti akváriumokat, csak kb évente. Nem tudom, hogy ők mivel mennek rá a dologra a 6. hónap után/környékén.

Az ADA pwer sand meg elvileg annyiban különb, mint a hagyományos táptalajok, hogy vannak benne ezek a nagy mazsola méretű habos kőzetféleségek. Kb olyan, mintha substrat pro-val lenne összekeverve, vagy mondjuk apró lávakő zúzalékkal (Dennerlének van is talán pont ilyen aljzat adaléka. De az is lehet, hogy a JBL-nek is), amiben a talaj bacik sokkal jobban elvannak. ADA systemnek hívják ezt az egészet az amazoniával együtt.

Ja és a JBL-nek van egy táptalaj koncentrátuma, esetleg a következő telepítésnél megfontolandó lehet, az elvileg sokkal később merül ki. ;)
 
Vagy teljesen felejtsem el a JBL AquaBasis Plus-t, meg az Environment-et, ne használjam fel újra, törődjek bele, hogy ennyit tud és inkább vágjam ki?
En kidobnäm az egeszet.Esetleg az Enrionment felhasznälnäm(Vabi)vagy mäs akiba!
Ha most az ada táptalajt teszem alá, adalékkal, akkor az is ki fog merülni 3-6 hónap után? Mert ebben az esetben aztán oly mindegy mi kerül bele...
Az ADA táptalaj es az ADAlekok az más téma!Fel év,de milyen fel év;).Ezzel a szisztemäval fel év és kész az aki!Amit fent tarthatsz multi bottom-mal további 3-4 hónapot.Mindent megkapnak amire szükség van alulról,felülről meg te döntesz mit adagolsz!Ada,Ga,Tropica.stb..
 
Kár, hogy nincs olyan jellegű tanulmány, kutatás, hogy ezek a stadionvilágítással nevelt gyepek, CO2 és minden földi jó mellett, mennyi tápanyagot is szippantanak magukba az első 3-6-12 hónapban.
Szerintem meglepődnénk milyen sokat.

Szétszedni biztosan nem kell semmit. Valamilyen tápanyaghiány van amiért megáll a fű. Táprudak segítenek alkalmanként, de van amikor egy hangyányi foszfát is elég.
 
De még mindig nem egészen értem, miért pont csak a parvula szenved emiatt...
Nem egyformák a növények. Van amelyik többet, van amelyik kevesebbet szív fel a gyökérzeten keresztül. A Parvula vélhetően nagyon igényli a megfelelő gyökér tápozást.
 
Kár, hogy nincs olyan jellegű tanulmány, kutatás, hogy ezek a stadionvilágítással nevelt gyepek, CO2 és minden földi jó mellett, mennyi tápanyagot is szippantanak magukba az első 3-6-12 hónapban.
Szerintem meglepődnénk milyen sokat.

Szétszedni biztosan nem kell semmit. Valamilyen tápanyaghiány van amiért megáll a fű. Táprudak segítenek alkalmanként, de van amikor egy hangyányi foszfát is elég.

A fű stagnálását inkább a zöld, hajszerű, leginkább Cladophora elterjedésének tudnám be. Ahol ez a valami nem jelent meg, ott a parvula szép.
A Cladophora ellen kipróbáltam már mindent. A szűrés le lett cserélve, üzeel a 2078-as, flow-val nem lehet gond. CO2 szint tuti, kapott az aki Green Bacter-t, legfőképp az új szűrő miatt. Mindemellett nyomom bele a Phyton GIT-et, ami bár hivatalosan nem erre való, de mivel a leírása szerint elősegíti a növények védekező rendszerének erősödését, ártani nem árthat. A fertőzött rész kapott közvetlen EasyCarbo fecskendezést vízcseréknél, de eddig semmi sem használt. Elmúlt 2 hétben foszfo-t is kapott az akvárium, vízcsere előtti mérések szerint 1,5 - 1,8-as szinten van, ez elméletileg ugyancsak nem kevés.
Az egyetlen dolog ami valamennyire bejön, ha tarra nyírom a füvet, kitépkedem a zöld szutyit, a többit intézik az Amanok. Ennek következménye viszont az, hogy a nyírás után a parvulának (Parvula mini) kell legalább két hét, hogy észhez térjen. Minden vízcserénél próbálom kiszedegetni az algát közüle, ennek megint az a következménye, hogy gyengül a gyökérzet, mert elkerülhetetlen, hogy bele-bele tépjek. S ennek következményeként nem is tűnik annyira stabilnak a parvula a talajban.

A Fissidens-el hasonló volt a helyzet, de ott a lámpa lejjebb helyezése beindította a Fisi fejlődését, így úgy tűnik erősebb mind az alga, kezd felülkerekedni, de minden esetre az alga már nem fejlődik, terjeszkedik, míg a Fissidens látványosan.

Utolsó próbaként a héten a fű felett közvetlenül mozgatja a Hydor Koralia a vizet, hátha ez segít rajta.

A szétszedés, átvariálás nem csak a parvula miatt jutott eszembe, hanem mert ugyan szép és nagyon mutatós az aki, hozzá nem értő, vagy épp 1 méterre álló személy a hibáit észre sem veszi, de valahogy hiányzik belőle a tűz. Ezt már pedzegettem korábban is, de ezt most a parvulával kapcsolatos probléma kicsit erősíti is. Így nem csak egy mezei átrendezés a gonolat lényege, hanem a talaj bizonyos fokú minőségi javítása. Mivel minden lehetséges ok ki lett zárva elméletileg, a technikában pedig valószínűleg nincs sem hiba, sem hiány, nem marad más, mint a hiba keresése a talajban. S akkor ha már átrendezés, nem számít, hogy a talajt is megbolygatom e.
Kidobni nem szeretném, de valószínűleg kerül bele talaj előkésztő és power sand, a tetejre pedig friss réteg amazonia, már csak azért is mert emelni is szeretném.

De ha azt mondod, hogy a parvula igazán szép akkor is sak 3-6 hónapig lesz, akkor a továbbiakban a parvuláról inkább lemondok. Bár szeretném, ha egyszer azt érezném az akváriumra nézve, hogy elégedett vagyok az eredménnyel, s esetleg be is küldöm egy versenyre, hogy az igazi szakik mit gondolnak róla, semmiképp nem cél az akvárium évenkénti újra berendezése, újraépítése.
Hiába szeretem a parvula minit, ahhoz nincs idegrendszerem, sem időm, hogy naponta csipesszel ápolgassam a lelkét 15-30 percig. Megy a helyére MC, az elejére pedig homok.
Az eheti vízcserét előrelátóan úgy időzítettem, mikor a család a kutyával kint volt, mert ami ilyenkor elhangzik, az nem embernek való...

A parvula amúgy sem a legjobb választás egy olyan akváriumba, ahol van bőven moha is, hisz elkerülhetetlen, hogy egy egy leeső mohácska megtelepedjen benne. Ha csak ez lenne a baj, boldog lennék, mert azt tudom kezelni, és az látszik is. A zöld hajszerű szutymók akkor látszik, amikor már szépen megnőtt, de akkor már kiszedni lehetetlen.

Az ötletekből kifogytam, és a türelemmel is. A talaj mellett még egy ismeretlen tényező volt, a halkaja, de mióta vettem tőletek etető gyűrűt (üveg gyűrű, 90 fokkal elfordítva hal idomításra kiválóan használható) a halkaja sem úszik szabadon beszóráskor, s a parvuláig végleg le nem jut.
Azt hiszem a talajon kívül tényle ki lett zárva minden mostanra...

Azt hozzá kell még tennem, hogy már ültetés után fura volt, hogy a talaj folyamatosan bubizott, míg a parvula el nem lepte. De mivel ez a parvula terjedésével megszűnt (vagy csak nem látszik már) el is felejtkeztem róla.

Ha van még ötleted...
 
vízcsere előtti mérések szerint 1,5 - 1,8-as szinten van, ez elméletileg ugyancsak nem kevés.

Ez rengeteg. Max 1ppm. Többet NE!

Az egyetlen dolog ami valamennyire bejön, ha tarra nyírom a füvet, kitépkedem a zöld szutyit, a többit intézik az Amanok. Ennek következménye viszont az, hogy a nyírás után a parvulának (Parvula mini) kell legalább két hét, hogy észhez térjen. Minden vízcserénél próbálom kiszedegetni az algát közüle, ennek megint az a következménye, hogy gyengül a gyökérzet, mert elkerülhetetlen, hogy bele-bele tépjek. S ennek következményeként nem is tűnik annyira stabilnak a parvula a talajban.

Van amikor így megy. Az is lehet, hogy sok a por/kosz a talajodon és a szűrő ereje nagyon zavarja a talajt.
Vízcserénél finoman lebegtetve ki kellene szippantani a koszt.

Vissza kell fognod a halak/garnélák etetését és picit csökkenteni a fényt.
 
Ez rengeteg. Max 1ppm. Többet NE!

Rendben!

Van amikor így megy. Az is lehet, hogy sok a por/kosz a talajodon és a szűrő ereje nagyon zavarja a talajt.
Vízcserénél finoman lebegtetve ki kellene szippantani a koszt.

Az elején, mikor megjelent kb. 2 hónappal ezelőtt, ezzel kezdtem. Inkább rontott rajta.
Most nem igazán van rajta por, mivel a moha takarítása / esetleges nyírása után a törmeléket a leszívócsövet lassan, óvatosan végigvezetem felette.


Vissza kell fognod a halak/garnélák etetését és picit csökkenteni a fényt.

A garnélák heti 1 alkalommal kapnak csak kaját. Cserébe egész nap túrják a mohákat, néha a Parvula minit is (amikor rövidre van nyírva, nagyon).
A fény csökkentés megvolt az Aqua Medic lámpa használatakor 2-3 hetes időtartamra, akkoriban még gyengébb szűrés mellett. Az Aqua Medic kb. 20 cm-re volt az akváriumtól akasztva. Ez alatt az idő alatt algásodott a Fissidens a legjobban.
Az Ati visszahelyezésekor ezért is kezdtem 80%-ra dimmelve, 30-35 cm magasból a világítást, majd vettem először fel 100%-ra, s engedtem idővel le a lámpát 20 cm-re.
Azóta végre ismét fejlődnek a növények, a Fissidens esetében nem terjed az alga, sőt a Fissidens erőteljes fejlődésével az alga ott visszavonulni látszik. Blyxa, MC, többi növény is nagyon hálás.
Csak a parvula...

Mivel a parvula környékének flow kímélése nem jött be állítottam a hétvégén fölé a Hydor vízkeringetőt, hátha ez segít.

Bocs, nem arról van szó, hogy nem akarom megfogadni a tanácsod, csak mind kipróbáltam már, s sajnos inkább rontottak a helyzeten :(
Innen a harag és csalódás a Parvula minivel szemben...
 
A tegnapi beszélgetést folytatva 1-2 kép a jelenlegi állapotról. Idő hiányában telefonról:

IMG_0052_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


IMG_0055_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


IMG_0056_www.kepfeltoltes.hu_.jpg



@viktorlantos - ne értsd félre amit éjjel még írtam! Nem arról van szó, hogy nem akarom kipróbálni amit javasolsz, mert ha azt mondod, szórjak fehér borsot a fű tövébe és füstötessek tömjént a sziklahasadékban, megteszem. Valami alternatív megoldásra lenne szükség, mert mindent, amit az akvakertészen, német fórumokon, stb. olvastam kipróbáltam már.
Most az ellenkezőjét próbálom ki jobb híjján.
(amúgy a szerencsétlen 6 órányi világítást hova toljam még lejjebb? :) )

Amúgy meg, a rescape-es hétvége azért annyiban fejlesztette gondolkodás módomat, hogy ha ugyan nem is voltam közvetlenül akvárium berendezésben benne, de azért nyitott szemmel jártam és figyeltem. Nem akarom a parvulára fogni, nem ő lesz az akinek el kell vinnie a balhét, bevallom át is akarom rendezni.
(csak csendben megjegyzem: otthon a parvula a ludas és ő viszi el a balhét, amiért át kell rendezni az akit! :D )
 
A tegnapi beszélgetést folytatva 1-2 kép a jelenlegi állapotról. Idő hiányában telefonról:

IMG_0052_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


IMG_0055_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


IMG_0056_www.kepfeltoltes.hu_.jpg



@viktorlantos - ne értsd félre amit éjjel még írtam! Nem arról van szó, hogy nem akarom kipróbálni amit javasolsz, mert ha azt mondod, szórjak fehér borsot a fű tövébe és füstötessek tömjént a sziklahasadékban, megteszem. Valami alternatív megoldásra lenne szükség, mert mindent, amit az akvakertészen, német fórumokon, stb. olvastam kipróbáltam már.
Most az ellenkezőjét próbálom ki jobb híjján.
(amúgy a szerencsétlen 6 órányi világítást hova toljam még lejjebb? :) )

Amúgy meg, a rescape-es hétvége azért annyiban fejlesztette gondolkodás módomat, hogy ha ugyan nem is voltam közvetlenül akvárium berendezésben benne, de azért nyitott szemmel jártam és figyeltem. Nem akarom a parvulára fogni, nem ő lesz az akinek el kell vinnie a balhét, bevallom át is akarom rendezni.
(csak csendben megjegyzem: otthon a parvula a ludas és ő viszi el a balhét, amiért át kell rendezni az akit! :D )
Rendben!



Az elején, mikor megjelent kb. 2 hónappal ezelőtt, ezzel kezdtem. Inkább rontott rajta.
Most nem igazán van rajta por, mivel a moha takarítása / esetleges nyírása után a törmeléket a leszívócsövet lassan, óvatosan végigvezetem felette.




A garnélák heti 1 alkalommal kapnak csak kaját. Cserébe egész nap túrják a mohákat, néha a Parvula minit is (amikor rövidre van nyírva, nagyon).
A fény csökkentés megvolt az Aqua Medic lámpa használatakor 2-3 hetes időtartamra, akkoriban még gyengébb szűrés mellett. Az Aqua Medic kb. 20 cm-re volt az akváriumtól akasztva. Ez alatt az idő alatt algásodott a Fissidens a legjobban.
Az Ati visszahelyezésekor ezért is kezdtem 80%-ra dimmelve, 30-35 cm magasból a világítást, majd vettem először fel 100%-ra, s engedtem idővel le a lámpát 20 cm-re.
Azóta végre ismét fejlődnek a növények, a Fissidens esetében nem terjed az alga, sőt a Fissidens erőteljes fejlődésével az alga ott visszavonulni látszik. Blyxa, MC, többi növény is nagyon hálás.
Csak a parvula...

Mivel a parvula környékének flow kímélése nem jött be állítottam a hétvégén fölé a Hydor vízkeringetőt, hátha ez segít.

Bocs, nem arról van szó, hogy nem akarom megfogadni a tanácsod, csak mind kipróbáltam már, s sajnos inkább rontottak a helyzeten :(
Innen a harag és csalódás a Parvula minivel szemben...
 
Szia!
Végigolvastam a naplót,és kikerekedett szemmel néztem az akváriumot!
Teljesen újszerű(nekem...) amit csináltál,gyönyörű lett!
Látom,hogy nem spóroltál semmin,mindenből minőségit használtál.
Összeszámoltad már,hogy mibe is került eddig az akvárium,mármint,ha ez publikus....? Igazából ezt inkább privátban kérdezném,de egyenlőre még nem tudok így üzenni....
 
Elolvastam az elmaradt másfél oldalt :(,és én is csak megerősíteni tudom @Molroth -ot és Viktort:adj neki Multi Bottom-ot.Nekem bevált.Nem hiszem ,hogy szentségtörés lenne Environment talajba ADA táprudakat tenni.Én elsőkörben kipróbálnám ezt az utat a szétbombázás helyett.De ha már eldöntött tény a szétszedés......
 
Elolvastam az elmaradt másfél oldalt :(,és én is csak megerősíteni tudom @Molroth -ot és Viktort:adj neki Multi Bottom-ot.Nekem bevált.Nem hiszem ,hogy szentségtörés lenne Environment talajba ADA táprudakat tenni.Én elsőkörben kipróbálnám ezt az utat a szétbombázás helyett.De ha már eldöntött tény a szétszedés......

A parvulával valamit kezdeni kell. Az aki gyönyörű, meg hűha, de szeretnék bele kis dinamikát. Nincs benne az X, vagy a WOW effektus.
Innen az ötlet, hogy variálnék vele.
S ha már variálok, akkor igazából mi is kell? 9 kg Amazonia, 6 kg homok, meg egy kis plussz táptalaj alá. Esetleg kő + fa.
A növények maradnak. Át lesznek másképp ültetve. Riccardia nagyobb hangsúlyt kap, parvula kissebbet.

Úgy is tervben volt az átrendezés. Csak szívesen beküldtem volna a HAC-ra előtte, s jövőre a tanulságokat levonva esetleg megpróbálkoztam volna 1-1 másik, kevésbé neves versennyel is...
 
Már csak azért is mert a szomszéd gyepje mindig zöldebb alapon tuti lesznek irigyei a gyepednek :)

Elolvasva a versenyszabályzatot, az nincs kizárva, hogy esetleg zöld ételfestékkel javítsam fel a fű állagát. :D
Illetve az is egy megoldás, hogy egy kevésbé előnyös szemszöget választva, majd a fotós bénásságát hangsúlyozva, sokat lehet ám rajta javítani. (y)
 
Back
Oldal tetejére