• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Túlzott reakciók, kellemetlen félreértések

A. Kavicsos

Legenda
Sziasztok!

Szomorú amikor félreértés miatt veszítünk el Bárkit az életünkből, akár a Fórumról!

Amennyiben nem értünk valakivel egyet, lehetőségeinkhez képest próbáljuk feltárni a másik fél álláspontjának az eredetét, hátterét, néhány jól megfogalmazott (semleges hangvételű) kérdéssel!
Kerüljük a látszatát is annak hogy a hozzászólását, hozzáállását negatívan, lekezelően, indulatosan közelítjük meg!
A segítő szándék türelemmel kell hogy párosuljon!
A komolyabb nézet különbséget inkább privát üzenetben kellene megvitatni, ahol terjedelmesen érdemes a saját gondolatmenetünket is a témával kapcsolatban kifejteni!
A megértés megbocsájtást eredményez!

Mindannyian tanulni, fejlődni, inspirálódni jöttünk erre a fórumra!
Tanuljunk megértően kommunikálni egymással, a másik fél megbántása nélkül!

Gyarapodjunk az akváriumainkon kívül, a közösségi szellemben is!

A.ttila

(bocsánat a sok közhelyes frázis miatt, de nehezen tudom a gondolataimat másként kifejezni!)
 
Szia Atti!

Teljesen egyetértek amit megfogalmaztál. Bár a nyílt egészséges vitáknak szerintem van helye és építően hat, szóval ha a hangnem tiszteletet sugall, és ezen van a hangsúly, szerintem, nyíltan kell "csatázni" így több szem többet lát, alapon helyére kerülnek a vitatott dolgok.

Amit én észrevettem, vannak egyéni elképzelések, és egyéni ízlés. Nem mindenki akarja 1000%-ban az irányvonalaknak megfelelően elkészíteni az akváriumát, hanem belecsempészi egyéni ízlését. Szóval, nehéz így igazságot tenni, mert ugye az alap, és kiinduló pont az az irányvonal , amit a növényes irányzatok adnak. Szóval ha valaki ettől eltér, ez negatív kritikát eredményezhet, függetlenül attól, hogy az elkészült mű , szép és a gazdájának tetszik. Énszerintem, itt van sok keveredés, és a naplótulajdonosok, egy rövid mondattal jelezhetnék, hogy 100% iwagumi az irányvonal, vagy iwagumi- XY-módra. Tehát az értékelés objektív, vagy szubjektív legyen!
Az Off topic már nem tartozik ebbe a kategóriába.

A stílus miatt viszont teljesen egyetértek veled, bár ha visszanézel Viktor rengeteget tett a "béke" érdekében!
 
W-rig, örülök a hozzászólásodnak, mert velem éppen hasonló dolog esett meg nemrég, ezen a fórumon. Nem tetszett az a hozzáállás, hogy egy adott irányvonal követéséért megy a harc, és van egy bizonyos szint és ráfordított költség, ami fölött "Nature" akváriuma van az embernek, azalatt pedig nem.
Aztán viszont rájöttem, hogy csak emiatt butaság lenne itthagyni egy ilyen remek, és láthatóan segítőkész közösséget. Nem kötelező használnom ezeket a kifejezéseket, főképp hogy a személyes véleményem is más a természetességet illetően, és járhatom a saját utamat. Nyilván, hogy üzleti érdek is érzékelhető a fórumoldal mögött, dehát valamit valamiért. Elvégre, mi van ingyen manapság? Megmondom: az összetartás és egymás segítése. ;)
 
Persze, kell a türelem, és a megértés.

No, de ha én bemegyek egy étterembe, felteszem a lábam az asztalra, és közlöm, hogy ami itt főzés címén megy, az sznobéria, és a flambírozás helyett egy sima serpenyőben is meg lehet sütni bármit, tízed ennyiből... akkor azért nem biztos, hogy az étterem a hibás. ;)
 
Persze, kell a türelem, és a megértés.

No, de ha én bemegyek egy étterembe, felteszem a lábam az asztalra, és közlöm, hogy ami itt főzés címén megy, az sznobéria, és a flambírozás helyett egy sima serpenyőben is meg lehet sütni bármit, tízed ennyiből... akkor azért nem biztos, hogy az étterem a hibás. ;)
Kicsit faramuci a helyzet, mert egy kicsit azért olyan - a hasonlatoddal élve - mintha otthon főznél, nem pedig étterembe mennél be. :)
De nyilván itt is, mint mindenhol az arany középút lenne az igazi. :)
 
Szerencsére itt nincsenek trollok, és ha akadt is néhány az elmúlt 1-1,5 évben mióta ide tartozom, azok is elkoptak, gondolom nem találták meg a párjukat akit érdekel a trollkodása:)
Attila szerintem nem lesz olyan aki ne értene egyet veled itt a fórumon, lehet felesleges is volt ezt a topicot megnyitnod:)
Árpi: ne is add fel azt amit szeretnél, ha esetleg nem működik, vagy nehéz és kényelmesebbé akarod tenni a hobbit, úgyis magadtól jössz rá, mi az amit használsz, miért adsz pénzt, mit oldasz meg saját erőből.
Én egy percig sem szégyelltem a kis 15W-os bolti szettemet:D Megpróbáltam a tőlem telhető legtöbbet kihozni belőle, ami szerintem sikerült is, a feleségemnek nem is tetszett, hogy szétszedtem...Szerintem sok útvonalon el lehet indulni, a céljaink sem mindig egyeznek. Sok pénzből mindig könnyebb volt bármilyen hobbit űzni, ez nem csak az akvarizálásra igaz.
Borsi: Van aki csak enni szeret, és van aki az ízek miatt eszik:)
Amúgy meg TROLOLOL :D
 
Nem tetszett az a hozzáállás, hogy egy adott irányvonal követéséért megy a harc, és van egy bizonyos szint és ráfordított költség, ami fölött "Nature" akváriuma van az embernek, azalatt pedig nem.

Szia Arpi!

Nem a koltseg a legfontosabb kulcsszo, hanem a stilus. Letezik egy iranyzat, amit igy hivnak, de errol mar beszeltunk is a naplodban. :) Mindezek ellenere, es teljes mertekben szemelyektol es itteni akiktol fuggetlenul tartom magam az allaspontomhoz, miszerint a mosott soderbe bedugdosott Echinos es vallisnerias xifos-guppis-ancis akik nem "novenyes akvariumok". ;)

Egyebken jo, hogy emiatt a kvazi "nezetelteres" miatt nem hagytad el a forumot! (y)

Udv: Robi (bocs az ekezetek hianya miatt)

Szerk.: Egyebkent Attilaval teljesen egyet tudok erteni. Ne sz@rozzuk egymas munkait, hanem segitsuk egymast tapasztalatainkkal, eszreveteleinkkel, tudasunkkal. Egy pillanatig sem szantam bantasnak, amit akkor vagy amit most irok, csak leirtam a velemenyemet, es amint azt tudjuk ez mindenkinek van... ;)
 
Igen Árpi, pont rád gondoltam ,mikor Atti megnyitotta ezt a topikot.
Eléggé neked estünk,mert más elveket vallasz.Ez szerintem csak azért volt,mert mindannyiunk
beleszeretett ebbe a hobbiba,lelkesek vagyunk és úgy gondoljuk,hogy egy bizonyos technika nélkül nem működik ez az ága a hobbinak.
Mert a saját bőrünkön tapasztaljuk.Hidd el,nagyon sokan vannak itt a fórumon,akiknek nincs ADA cucca,
DIY lámpája van,tűzoltós palackja,Manado talaja,saját gyűjtött kövei,szőlőtőke,vagy éppen valami más gyűjtött fa.
Kis költségvetéssel is működőképes a dolog.A Low Tech vonalat is sokan követik.
 
W-rig, örülök a hozzászólásodnak, mert velem éppen hasonló dolog esett meg nemrég, ezen a fórumon. Nem tetszett az a hozzáállás, hogy egy adott irányvonal követéséért megy a harc, és van egy bizonyos szint és ráfordított költség, ami fölött "Nature" akváriuma van az embernek, azalatt pedig nem.
Aztán viszont rájöttem, hogy csak emiatt butaság lenne itthagyni egy ilyen remek, és láthatóan segítőkész közösséget. Nem kötelező használnom ezeket a kifejezéseket, főképp hogy a személyes véleményem is más a természetességet illetően, és járhatom a saját utamat. Nyilván, hogy üzleti érdek is érzékelhető a fórumoldal mögött, dehát valamit valamiért. Elvégre, mi van ingyen manapság? Megmondom: az összetartás és egymás segítése. ;)


Szia!

Azt hiszem, kicsit félreértettél. Én pusztán azt szerettem volna kiemelni, hogy fontos a tisztelet, illetve pont az ilyen jellegű "sértődésektől" óvhatja meg magát mindenki, ha közli a naplójában, hogy 100%-ban követi vagy saját ízlésvilágával kombinál egy adott stílust.Így minden félreértés kizárható, és a kommentek is ezen szempontok alapján fogalmazódnak meg.
Azt viszont meg kell érteni, hogy irányvonal az , amiről a Nature akvárium szól, és ennek megvannak a normái. Pénz ide-oda egyszerűen azok a dolgok kellenek hozzá, és attól az. Ettől függetlenül , mindenki járhatja a saját útját, én is azt teszem, de elfogadom, amit csinálok az nem fér bele abba a bizonyos fogalomba. Én megelégszem azzal, ha nőnek a növényeim, egészségesek, és legalább részint formázza az igazságot, de az enyém, és nekem így tetszik. Itt van a kutya elásva, ami nekem tetszik, az másnak nem, tehát szubjektív, de ha követem az irányvonalat az értékelés objektív.
Off-
Akik ezt a fórumot létrehozták , és egyáltalán az akvarisztika ezen ágát megismertették velünk, Ők a Nature akváriumot akarták meghonosítani, és nyilvánvaló ragaszkodnak az elvekhez- vitathatatlanul jogosan teszik.
Az üzleti érdek véleményem szerint elhanyagolható és talán említést sem kellene tenni róla, és itt is megoszlanak a vélemények e téren is. Én személy szerint nem érzek üzlet szagát a dolgoknak. Nekem így természetes.
A pénzről csak annyit mondanék, vannak itt alacsony költségvetésű medencék, amik mégis etalonnak számítanak. Nem a ráfordított összegtől lesz egy aki a toplistán és nem ez az alapja a véleményeknek. Egy halom pénzből is lehet sz@rt csinálni- nem kérdés, és megkapja a neki járó negatív kritikákat! Ect....

On.
Nem szeretnék lavinát indítani, csak gondoltam tisztább látás érdekében leírom, mi áll gondolkodásom hátterében.


Üdv:w-rig!
 
Nem szeretnék lavinát indítani, csak gondoltam tisztább látás érdekében leírom, mi áll gondolkodásom hátterében.
Üdv:w-rig!

W-rig!
Teljesen rendben van, amit irsz! (y) Bremabol "nem indul lavina"! ;) :D

Udv: Robi
 
Addig-meddig, hogy nem úszom meg, hogy ne én legyek a fekete bárány ezen az oldalon :)
Nade komolyra fordítva, eszembe sem jutott, hogy flame-et indítsak, vagy bárkit is megbántsak a hozzászólásommal! Szó sincs róla, sőt nagyon örülök, hogy ennyi hozzászólás és vélemény érkezett a mondanómra. Megnyugtató többektől is olvasni, hogy a "low-tech" kategóriában is vannak eredmények, ugyanakkor magával az elgondolással, hogy az akváriumokat technika és ráfordítás szerint külön kategóriákba soroljuk, nem tudok azonosulni. Szerintem nincs sem low-tech, sem high-tech, főleg pedig nem "Nature" akvárium, hisz a természetben sincsen ADA talaj, drága szűrőanyagok és pláne mesterséges CO2 beoldás.
Nem akartam senki lelkivilágát megbolygatni az álláspontommal, csak éppen ezért nem tudok a "Nature" szóra másként tekinteni, mint egy marketing kifejezésre.
De mégegyszer mondom: külön örülök, hogy többen is kiemeltétek, hogy nem a ráfordítás az elsődleges szempont! Ez nekem is, és biztos sok más kezdő társamnak is önbizalmat ad, és biztatást, hogy igenis érdemes folytatni...még ha nem is lesz az embernek 2 hét alatt parvula-gyepe. :)
Lavina, állj! Már ha volt egyáltalán ;)
 
De mégegyszer mondom: külön örülök, hogy többen is kiemeltétek, hogy nem a ráfordítás az elsődleges szempont! Ez nekem is, és biztos sok más kezdő társamnak is önbizalmat ad, és biztatást, hogy igenis érdemes folytatni...még ha nem is lesz az embernek 2 hét alatt parvula-gyepe.

Szia!

Ennek azért örülök, ha így látod, és annak is , hogy nyíltan felvállalod a nézeteidet, ami mögött viszont ott van az a bizonyos "tisztelet".
-Úgy érzem, jó viszonyban vagy a természettel, ez érezhető a hangvételeden és gondolkodásmódodban is. Innen eredtettem a tisztelet kifejezést.

De nem offolok tovább, bátran azzal az akival és a naplót is vezesd rendszeresen, biztosan más szemszögből fognak "bírálni" a fórumtársak, hogy most már tudjuk, neked mi a természetes jelentése. És ettől még igen is fogsz szép akit nevelni abból aminek nekiálltál! De hidd el majd idővel jól megfertőzünk téged is:D:LOL:!

Üdv:w-rig
 
Addig-meddig, hogy nem úszom meg, hogy ne én legyek a fekete bárány ezen az oldalon :)
Nade komolyra fordítva, eszembe sem jutott, hogy flame-et indítsak, vagy bárkit is megbántsak a hozzászólásommal! Szó sincs róla, sőt nagyon örülök, hogy ennyi hozzászólás és vélemény érkezett a mondanómra. Megnyugtató többektől is olvasni, hogy a "low-tech" kategóriában is vannak eredmények, ugyanakkor magával az elgondolással, hogy az akváriumokat technika és ráfordítás szerint külön kategóriákba soroljuk, nem tudok azonosulni. Szerintem nincs sem low-tech, sem high-tech, főleg pedig nem "Nature" akvárium, hisz a természetben sincsen ADA talaj, drága szűrőanyagok és pláne mesterséges CO2 beoldás.
Nem akartam senki lelkivilágát megbolygatni az álláspontommal, csak éppen ezért nem tudok a "Nature" szóra másként tekinteni, mint egy marketing kifejezésre.
De mégegyszer mondom: külön örülök, hogy többen is kiemeltétek, hogy nem a ráfordítás az elsődleges szempont! Ez nekem is, és biztos sok más kezdő társamnak is önbizalmat ad, és biztatást, hogy igenis érdemes folytatni...még ha nem is lesz az embernek 2 hét alatt parvula-gyepe. :)
Lavina, állj! Már ha volt egyáltalán ;)

A nature szót teljesen félreérted. A kifejezés nem azért született, hogy valódi természetet alkossunk víz alatt. Arra ott a biotóp. Annál természetesebb nemigen van.
A nature aquarium egy stílus irányzat. Ahogyan a festésben is van jónéhány hát itt is van holland, nature, biotóp stb. Ha ezt elfogadod nem írsz majd olyat mint fent.

Az akváriumokat nem árcédula alapján osztályozzuk, hanem a fenti stílusirányzatok alapján. Ha pedig nem fér bele a nature vonalba az aki, akkor nem fér bele. A nature aquarium szó az ADA "gyermeke". Talán így tudták legjobban megértetni ezt a fajta akvarizálást a hobbistákkal. Ha egyszerűen csak aquascaping-nek hívták volna lehet a mai napig nem ismernénk. Nincs benne az akvárium és nem beazonosítható szó. Erről nem egy szép növényes fog eszedbe jutni, ha teljesen új vagy a témában.

Szóval árcédula felejtős. :)

Ha visszapörgetem az idő kerekét 5 évvel ezelőttre, az egész magyar akvakertészkedést Takashi Amano meseszép akváriumai indították el. És az IAPLC verseny mesterművei. Mi akkor ezt az irányzatot választottuk és a mai napig csak ezzel foglalkozunk. Beálhattunk volna egy akvarista fórumhoz, vagy a korábbi akvarista csoportosulásokhoz, de ez a műfaj olyan sok korábbi berögződött törvényt/szabályt rúgott fel, hogy szinte csak ellenlábasaink voltak akkoriban. Ma már más a helyzet, az elmúlt években népszerű lett a hobbi ezen ága és a korábbi akvaristák is elismerik, ha nem is mindig értenek egyet vele.

A fenti dologgal csak Gábor korábbi mondandóját szeretém visszaigazolni. Mi ezért kezdtük újra akvarizálni. Ez a stílusirányzat pedig azóta csak még népszerűbb lett nem csak idehaza, de az egész világon. Művészet, kreativitás, önkifejezés, tömény természetközeli élménnyel. Ha mindezt átéled átjön majd mit jelent a Nature szó ebben a stílusirányzatban. Mert az fix, hogy ami rádragad 1-2 év alatt azt egyetlen bioszórán sem oktatják ;)
 
Érdekes gondolatok vannak itt kérem szépen. A high-tech low-tech nature vonalat nem Mi találtuk ki, ez a megnevezése, ha tetszik iránya, mint növényes, diszkoszos, vagy halas akvárium és sorolhatnám. Egy akvárium nem azért lesz high tech, mert high end cuccokat használnak benne:) Javítsatok ki ha tévednék, és egészítsetek ki DE a High tech vonal tudtommal azt jelenti hogy: CO2 beoldás (külső palackból), legalább 10+ szoros vízforgatás, növénytápozás, 1w/liter közeli megvilágítás akár 8? órában is, az algabummot pedig a hozzáadott anyagok és a megfelelő egyensúly beállítása segít távol tartani. Minden ami ez "alatt" van low-tech akvárium. Úgy mint ennél jóval kevesebb fény, kevesebb szűrés illetve a legnagyobb különbség a külső CO2 hiánya.
Mindkét utat sokan járják itt a fórumon, megfelelő növényválasztással és nagyobb odafigyeléssel low-techben is gyönyörű berendezéseket lehet csinálni, ez a "művészet" része, mindkettőhöz kell. Ahogy Viktor fogalmazott a naplómban, mikor megvettem a CO2 rendszert, hogy áttértem a nyugodt akvarizálásba:) (ha jól emlékszem), mert a CO2 pl segít távol tartani sok algát is, amit low-techben sok energiaráfordítással lehet csak visszaszorítani.
Szóval a low-tech és high-tech nem a berendezés értékét jelenti.
Nézz körül van sok szép low-tech akvárium itt. Az enyém is az volt pár héttel ezelőttig:)

Na közben Viktor is megelőzött, annyit pötyögtem:D
 
A topicot nem olvastam még el, de egy valami eszembe jutott:
Kuchi-tól ezúton is bocsánatot kérek, amiért az oto-s topicban az egyik hozzászólására elég rosszul reagáltam. :oops: Tényleg bocsi :)
 
Köszönöm a fáradozásotokat, hogy próbáltok terelni. :) Ha meggyőzve nem is lettem (azt nem könnyű :D), azért annak örülök, hogy ezek a fogalmak sokkal árnyaltabbak, mint korábban én gondoltam. És ahogy korábban mondtam is: lehet, hogy én is épp ezt csinálom, csak nem tudok róla, vagy más kifejezéseket használok ugyanazokra a dolgokra. :)
 
A topicot nem olvastam még el, de egy valami eszembe jutott:
Kuchi-tól ezúton is bocsánatot kérek, amiért az oto-s topicban az egyik hozzászólására elég rosszul reagáltam. :oops: Tényleg bocsi :)
Jaj de merges vagyok:mad::confused:.Kedves "tünderi" Kicsivihar,en akkor es most se vagyok merges räd!!!;)
 
Az árcédula szerintem annyiban nem felejtős, hogy sok pénzből, high tech cuccokkal sokkal könnyebben alkothatsz szépet - vagy, ahogy Robert írta - stílusosabbat. Nem köti a kezed a technika, ami kihat mindenre. Az biztos, hogy low techből is lehet jót kihozni. Ott van pl Atti AGA díjas akija, ami kenterbe ver sok high tech akit. De sokkal nehezebb és melósabb ezekből az akikból kihozni ezt a teljesítményt. Azt tudom, hogy a high technek is mezvan a nehéz oldala, sokkal melósabb fenntartani őket, illetve pöccre belőni minden értéket. De ha csak a külcsínyt nézzük, vélhetőleg könnyebb dolga van annak, aki többet tud áldozni az akijára, mert kevesebb/másabb kompromisszumokat kell kötnie. De ez az élet minden területén így van...
Ezen egyébként nem is akarok keseregni, vagy ilyesmi. Mind a két oldalnak megvan a maga előnye és hátránya. De tökmindegy, mert úgyis magadnak csinálod az akit, neked kell tetszenie első sorban. Ha másnak is tetszik, az már csak külön öröm. A lehetőség viszont mindenkinek adott a fejlődésre a saját kereteidhez mérten, amihez itt a nagy tudásanyag és tapasztalat. A stílus viszont adott, de azért nem egy ortodox dolog ez, elég nagy a szórás itt a fórumon, de azért én látok ( vazy bele képzelek.... :p) egy tendenciát, ami egyre inkább a rendes nature, vagy ha úgy tetszik japán akváriumok felé mutat.
Egy biztos: azért érdemes - ha nem is megfogadni, hiszen semmi sem szentírás - nem ellenkezni az itt leírtakkal, legyen az akár egy egyszerű kritika, vagy egy "oktató anyag".

Uff, én beszéltem. :)
Tapatalkról, hardcore üzemmódban. :p
 
Én ma már tudni vélem, hogy min nem szabad spórolni, és min lehet spórolni, de mire ezt megtanultam, nagyon sok tanulópénzt kellett kifizetnem :)
 
Back
Oldal tetejére