• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Több, mint szűrés, ahogy én csinálom

Folytatom ezt a rovatot, ugyanis végre elkészült a kisebb (112 literes) akváriumom külső szűrése.
A szűrőaksi az akvárium mögött lett elhelyezve, emiatt a bútort is meg kellett toldanom picit. A szűrőház méretei: 80 X 12 X 40H összesen bruttó 38,4 liter. Ez úgy érzem bőségesen elég a szűrési feladatok ellátására. A szűrőrekeszek az alábbi képen látható módon vannak elosztva:

30c37zt.jpg


A két szélén az ülepítő rész található, ide folyik be 1-1 16/20-as akril csövön keresztül a szűrendő víz.

2zguekn.jpg


Ezután mindkét oldalon méretes; összesen nettó 19,5 liter hely van a szűrőanyagok számára, ennek 70%-át biológiai szűrőanyag teszi ki.

A középső rekeszben pedig a szerkezet motorja található:
A vízforgatást egy Hydor Pico Evo 1200-as szivattyú látja el, egy Ebayes CO2 reaktorra kötve, illetve a fűtésről egy Jäger 100W-os fűtőcső gondoskodik.

29qgqas.jpg


A középső rekeszből a szűrt tiszta víz egy esőztetőn jut vissza az akváriumba, ami kissé a víz alatt van elhelyezve - ezt is 16/20 mm-es akril csőből fogom elkészíteni.

A felhasznált szűrőanyagok pedig:
3- 4 liter Siporax
6 liter filterlith
1,5 liter Mini Filtri Ball (ülepítőnek, helykitöltésnek ideiglenesen)
és emellett kb. 0,5 liter az alábbi vizsgálataim után megmaradt szűrőanyagokból:
Seachem Matrix
Matrix Trop
Van Gerven Substraat
Eheim Substrat Pro
Ista Quartzite Glass
ADA Bio Rio

Az elhelyezés a következőképpen alakult:
Alulra ülepítőnek az egyik oldalra 1 liter Mini Filtri Ball, míg a másikra 0,5 lier Mini Filtri Ball és 0,5 liter Ista került.
Efölé jött egy réteg Siporax, ezután Filterlith, majd közé változatosan a többi szűrőanyag végül ismét Filterlith és Siporax.
A biológiai töltet tetejére kék filtervatta került , majd oldalról egy durvább szivacs választja el az ülepítő rész tetejétől.
 
És most jöjjön néhány kép a berendezés folyamatáról:

afilg1.jpg


Először a motort és a reaktort helyeztem be a hozzájuk tartozó csövekkel együtt.
A szűrőanyagokat hálószerű anyagba - majd amikor ebből kifogytam - fehér szúnyoghálóba csomagoltam ( amit fóliahegesztővel zártam le körben, és alakítottam ki a szűrőrekesznek megfelelő méretű szűrőanyag-tartót. A végén sajnos ez is elfogyott így az utolsó két adag Siporax narancsos hálóba került.
Következő lépésként az előkészített szűrőanyagokat, valamint a másik akimból 1-2 csomag Siporaxot helyeztem el a nagyobb rekeszekben.
Ezután leállítottam a külső szűrőmet, hogy a helyére tudjam tolni a szűrőaksit, majd az akril cső és a gravitáció segítségével kiegyenlítettem a vízszintet. A hiányzó vízmennyiséget néhány vödör pihentetett vízzel pótoltam.
Beindítottam a szivattyút hogy meginduljon a vízáramlás a Siporaxból behelyezett bacik életben maradjanak.
Majd szétszedtem a külső szűrőt és a benne lévő siporaxot ráhelyeztem az eddig már bent lévő biológiai töltetre. Erre az utolsó képen látható kék filtervatta került.
Szűrőbacikat a külső szűrőm kimosására felhasznált víz leülepítésével nyertem (felső tisztább világosbarna vizet visszaöntve), mivel baktériumkultúrám épp nem volt itthon.
Ennek eredményeképp még most estére is látszik egy kis homályosság akiban, nem teljesen kristálytiszta a vize :? ... de ha a szűranyagmennyiség beérik... :D :D
 
lagen said:
Pöpec kis szűrőaki! :thumbup: Hány cm van az elválasztó lapok alatt és felett?

üdv: l

Köszi! :) Alul 6 cm -t hagytam ott elétettem szunyoghálót és egy durvább szivacsdarabot, felül pedig 12 cm-t amit egy 8 centis szivaccsal toldottam meg, hogy az áramlás rendben legyen.
 
Köszi!
Nekem is tervben van egy oldalpolcos, azért faggatlak. ;)
Csodálkozom, hogy az új szűrőanyagodból nem tettél bele. :?:
 
lagen said:
Köszi!
Nekem is tervben van egy oldalpolcos, azért faggatlak. ;)
Csodálkozom, hogy az új szűrőanyagodból nem tettél bele. :?:

Mert még csak tesztek vannak, egy végsőt akarok kipróbálni, egy olyan égetést, aminek a legjobb lett a porozitása, pórusszerkezete.
Ezért addig ideiglenesen a másik szűrőmből tettem át 2-3 liter használt, beérett siporaxot. Mivel a szűrőaksim előbb készült el mint a belevaló, ezt a megoldást találtam. ;)
 
Helllo

A hydor nem zajosodik? Nekem volt egy Hydor 700L/h-s az első DIY szűrömhöz, melyhez ezt a kétéltű pumpát használtam.
Az első hónapokban síri csendben volt, majd egyre zajosabbá vált. Már zavaróan búgott. Egy rotor csere megoldotta, de utána azzal is kezdte a hülyeséget. Ha tényleg olyan halk még mindig amilyennek az elején leírtad, lehet h benevezek egyre, mert bármikor jól jöhet. Teljesítményét tekintve mint egy szökőkút szivattyú tulajdonképpen :)
 
Proci!
Most reggel 5 kor, amikor síri csend van a lakásban meghallgattam az új és az 1 éve szolgálatot teljesítő motort. Semmi különbséget nem fedeztem fel, mind2 szép halkan duruzsol. Ha megnézed a topik elejét azt is láthatod, hogy az enyém nem normál helyzetben, hanem 30-45 fokban megdöntve sem kopott hangbol ítélve. Az új a szobámba került így ha hangos lenne, amit kétlek úgyis megírom. Zajt akkor hallottam a másikon, amikor az üveghez érve ebben a lógó helyzetében berezonalt.

Én azt mondom, hogy azt a tipushibát már kijavithatták, csak azóta mindenki tart ezektől a kis szökőkút szivattyúktól.
 
Sziasztok
Nem teljesen témába vágó hozzászólás ezért előre is bocsi!
Egy 60 literes akihoz milyen szűrést javasoltok? Külső szűrő,mattenfilter esetleg egy 5-10 literes szűrőakvárium mellé? Vagy ha tudtok jobb megoldást akkor lécci osszátok meg!
Olyan megoldás lenne jó amit házilag is megtudok építeni!
 
Kovi Boy said:
Sziasztok
Nem teljesen témába vágó hozzászólás ezért előre is bocsi!
Egy 60 literes akihoz milyen szűrést javasoltok? Külső szűrő,mattenfilter esetleg egy 5-10 literes szűrőakvárium mellé? Vagy ha tudtok jobb megoldást akkor lécci osszátok meg!
Olyan megoldás lenne jó amit házilag is megtudok építeni!

Mindenképpen külső szűrő, nem bajlódnék szűrőakival ekkora méretben. Ha DIY megoldást válsztod nézd meg Proci pvc csöves szűrőjét. De 20 e körül kapsz már gyári külső szűrőt lehet, hogy az a legjobb választás. ;)

üdv: l
 
lagen said:
Kovi Boy said:
Sziasztok
Nem teljesen témába vágó hozzászólás ezért előre is bocsi!
Egy 60 literes akihoz milyen szűrést javasoltok? Külső szűrő,mattenfilter esetleg egy 5-10 literes szűrőakvárium mellé? Vagy ha tudtok jobb megoldást akkor lécci osszátok meg!
Olyan megoldás lenne jó amit házilag is megtudok építeni!

Mindenképpen külső szűrő, nem bajlódnék szűrőakival ekkora méretben. Ha DIY megoldást válsztod nézd meg Proci pvc csöves szűrőjét. De 20 e körül kapsz már gyári külső szűrőt lehet, hogy az a legjobb választás. ;)

üdv: l

Oks köszi szépen!
Mattenfilter akkor semmiképp sem jó? Gondolom nem a legjobb!
 
Kovi Boy said:
Oks köszi szépen!
Mattenfilter akkor semmiképp sem jó? Gondolom nem a legjobb!

Szia!
Minden szűrő és minden szűrőanyag működik csak kérdéses, hogy milyen mennyiségben és felépítésben. Én valahogy úgy érzem, hogy egy 60L-es (főleg növényes) akiban nem mutatna jól, ha a cirka 15-20%-át elfoglalná egy szivacs óriás :)!
Tényleg nem olyan drága akár egy használt Tetra mondjuk (már ha van olyan balga aki el akarná adni ;) )és abban biztos lehetsz, hogy működik. De ha mindenképpen DIY, én is javaslom az említett megoldást, talán az a legegyszerűbb. Tanulmányozz egy Eheim Classic-ot, annak mintáján nagyot nem hibázhatsz! (És itt javaslom tartani nagyjából legalább az ott alkalmazott átmérő-átfolyás arányt, hogy hatásos legyen a szűrő!)
 
Okés!
Köszönöm szépen megfogadom akkor nézek külső szűrőt meg meglesem a proci féle szerkentyűt!
Még1 hány liter/órás külső szűrőt vagy szivattyút nézzek?
 
Kovi Boy said:
Okés!
Köszönöm szépen megfogadom akkor nézek külső szűrőt meg meglesem a proci féle szerkentyűt!
Még1 hány liter/órás külső szűrőt vagy szivattyút nézzek?

Én is inkább külső szűrést javasolnék ekkora akváriumhoz, és min. 10-15x megforgatást a mérete miatt. 700-1000 l/h-s motorban gondolkodj megfelelő emelőmagassággal, ha építésre adod a fejed. ;)
 
Köszönöm megfogadom a tanácsotokat!
Esetleg valakinél PVC cső külső szűrőhöz,tetejére és az aljára záró valamint csövek nincsenek elfekvőben vagyis egy komplett DIY Proci féle külső szűrőhöz való ház!?
 
Kovi Boy said:
Köszönöm megfogadom a tanácsotokat!
Esetleg valakinél PVC cső külső szűrőhöz,tetejére és az aljára záró valamint csövek nincsenek elfekvőben vagyis egy komplett DIY Proci féle külső szűrőhöz való ház!?

Ajánlom a barkácsboltokat, illetve az építkezések környékén szétszórt elemeket! Én egyszer láttam így egy fél méteres darabot, csak boltból viszafelé már nem volt ott. :( :lol: Biztos másnak is megtetszett.
 
Woctrax said:
Kovi Boy said:
Köszönöm megfogadom a tanácsotokat!
Esetleg valakinél PVC cső külső szűrőhöz,tetejére és az aljára záró valamint csövek nincsenek elfekvőben vagyis egy komplett DIY Proci féle külső szűrőhöz való ház!?

Ajánlom a barkácsboltokat, illetve az építkezések környékén szétszórt elemeket! Én egyszer láttam így egy fél méteres darabot, csak boltból viszafelé már nem volt ott. :( :lol: Biztos másnak is megtetszett.
Köszi! Nyitott szemmel fogok járni!

Még1 kérdés ha nem haragszotok!
Milyen szivattyút ajánlotok ami tud 1000l/h-át és nem olyan drága, melyik lenne a legjobb ami képes szárazon is működni vagy ami csak a vízbe? Köszi még egyszer mindenkinek!
 
Szárazon működősből az Eheim Universal 1048 ill. 1250 van ebben a kategóriában, de neked valahová e kettő közé kéne belőni a pumpát. Plusz ezek a többihez képest méregdrágák.

Én inkább a vízben működőt javasolnám, mert az olcsóbb ilyen például az Eheim Compact 1000, ez tökéletes lenne neked:

http://www.greenaqua.hu/eheim-compact-1000-minipumpa.html

És még olcsó is. ;) Ha nem zavar, hogy megeszik 23W-ot ez a tökéletes választás.

"Csak vízben használható, nincs beszívócsonkja. Vízátfolyási sebessége állítható."

"Eheim Compact 1000 / 1002
- Emelőmagasság: 2 m
- Méretek: 94x54x78 mm
- Fogyasztás: 23 W
- Teljesítmény: 150-1000 l/h
- Nyomó oldal átmérője: 16/22 mm
- Szívó oldal átmérője: N/A
"

Gyengébb kategória és zajosabb is az Atman AT-202. ezt olyan 4 ezerért is megkapod, csak 10W-t eszik, viszont nem tud többet 600l/h-nál.

A Hydor Pico Evolution sorozat, amit én is használok, neked szintén nem javaslom, mivel igen kicsi az emelőmagasságuk, ezek szökőkút szivattyúk, csak oldal vagy hátsópolcosba ajánlom őket. Előnyük, hogy keveset esznek (4-7W) és nálam még zajos se lett eddig.

Van még a JBL ProFolw Maxi sorozata ezt sajnos nem ismerem, ha érdekel googlezz utána.
Én ezt most látom először, de érdekesnek, ígéretesnek tűnik.

"JBL Pro Flow Maxi
- Akvárium, terrárium részére
- Rozsdamentes tengely édes, és tengervízhez is használható
- Nagy teljesítmény, és alacsony fogyasztás jellemzi
- Vízben, és szárazon is használható

JBL ProFlow Maxi 750
- Teljesítmény: 670 L/H
- Fogyasztás: 7,5 Watt
- Emelőmagasság: 1,65 m
- Méret: 90x50x80 mm
- Szívóoldal átmérő: 16,5 mm
- Nyomóoldal átmérő: 12,5 mm

JBL ProFlow Maxi 1000
- Teljesítmény: 1000 L/H
- Fogyasztás: 13,8 Watt
- Emelőmagasság: 1,48 m
- Méret: 90x50x80 mm
- Szívóoldal átmérő: 19 mm
- Nyomóoldal átmérő: 12,5 mm
"

Most így ezek jutottak eszembe, biztos van még más lehetőség is. Remélem tudtam segíteni.
 
Szia.

A Hydor Pico Evo 1200 pumpák még mindig megfelelően működnek? Nem tapasztaltál velük problémát?
 
Sziasztok! Gondolom a témába vág a kérdésem:) Most tervezek új akváriumot indítani, ami növényes lesz (szinte kezdő vagyok a támában), és a szűrésén agyalok. Első körben arra gondoltam, hogy mivel az akvárium mérete megengedi (140x35x40) az oldalából választanék le egy részt, és ide készíteném a szűrést. Az elválasztó alsó részén elől befolyna a víz, itt ülepít, középen két kamrában szűrne, a másik oldalon felül pedig a pumpa (Unistar (resun) powerhead 300-3-1400l/h) visszanyomja a vizet. Kb 20 centit tervezek leválasztani, a kényelmes takaríthatóság és a pumpa mérete miatt, így ez 28 liter, amiből 16 liter lenne a szűrési terület. A kérdésem az lenne, hogy gyakorlatban működne a dolog? Bármilyen kritikát, vagy ötletet szívesen veszek:)
 
Back
Oldal tetejére