• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Tó a hegyen

Pecás

Legenda
Nos, csak megnyitom ezt a naplót is...:)
Már korábbi hozzászólásomban írtam, hogy nem nyugszom, amíg ezt meg nem csinálom...

Ami a bogarat belerakta a fejembe az egy tavaly, a Fogarasi havasokban kb 2300-2400 m között valahol félúton egy tündéri kis tavacska partján (ahova a patanyomok tanúsága szerint a zergék járnak inni) készített fotó.
Lőttem én többet, de ez valahogy alaposan elkapott:
15099620967_3d79b28a4e_b.jpg


Először az volt az elképzelésem, hogy a vizet lehagyom és mindjárt a szikla lesz a frontnál...
Aztán @Nigro val beszélgetve majd' egy hete, Attila kicsit elgondolkodtatott, hogy a frontüveg takarítását is meg kell oldanom valahogy, és ebben teljesen igaza van.

Agyaltam hát tovább és arra jutottam, hogy vagy max 2 cm-re az üvegtől indulok és valahogy csak megoldom a tisztítást, kialakítva egy rendhagyó scape-et, vagy pedig a tó marad, de akkor ugyan sokkal kezelhetőbb a scape, nem annyira ujítás, csak egy szép iwagumi.

Az biztos, hogy növényzet terén a mohák és rövidre nyírt Eleocharis parvula mini - zselés most csak 1 100,00 Ft - Green Aqua az, ami szóba jöhet, esetleg a tó baloldali csücskénél a szikla és a nagyobb kő találkozásánál valami kicsit "lombosabb", de alapvetően egy minimalista scape lenne fa nélkül.

Bevezetőnek ennyi az alapötletről.

Az akvárium: 60x30x30 a csobogó ikertestvére, aki most még "zöldséges kert" néven fut.

Szűrés: a sarok matten kiugrik ebből is és szerintem az egyik széléből lerekesztek 10 cm-t ahol egy többlépcsős szűrést alakítok ki egy kicsi ülepítővel, szivacsokkal, valamilyen biológiai szűrőanyaggal, perlonnal.

Világítás: szerintem maradok a jelenleg az akvárium fölött lévő ledes megoldásnál. Ha esetleg kellene, ráturbózok, bár itt a vízoszlop nagyon kicsi lesz, a víz mennyisége is, tehát akár elég is lehet.

Kövek: az egyre duzzadó készletemből vagy nem túl nagy folyami kövekből állítom össze, vagy a jó öreg, eddig mellőzött dunai homokköveimből. Későbbiekben lefotózom mindkét alternatívát és majd lehet érvelni pro és kontra. Nyitott vagyok az észrevételekre.

Táptalaj: hát azt valószínűleg vennem kell, mert a meglévő Tropca-ból félő, hogy nem marad annyi, hogy elég legyen. Ha a csobogóban beválni látszik akkor valószínűleg maradok ennél, Atti ha már ezt ajánlotta...

Talaj: na ez érdekes lesz, de a kővel kell majd színben is harmonizálnia, ha sikerül.
Itt egyelőre narra gondolok, hogy a táptalajon lenne mondjuk 2-3 cm általános talaj, a maga nagyobb szemcséivel, rajta pedig egy soil powder kb 2 cm vastagon, amibe a kis termetű, finom gyökérzetű növény talán jobban ültethető.

Fauna: egyelőre ezen nem is gondolkozok, de majd amire a gyepem megerősödik, jócskán lesz időm kitalálni.;)

Amire ezt beüzemelem, addigra tutira dübörögni fog már a RO készülékem, úgyhogy lágyvíz, valószínűleg valamilyen technikával CO2-vel megspékelve. Addigra ezen a téren is lesz tapasztalatom.(y)

Indításnak ennyit, bátran mondjatok véleményt, van időnk kitárgyalni.
 
Pár hete, mikor először mutattad a képet, már akkor is érezni lehetett, hogy megfogott téged is. Nagyon örülük, hogy bele is vágsz, drukkolok, és nagy érdeklődéssel várom a fejleményeket! (y)
 
Köszi a bíztatást.
Valami ötlet az induló elképzelésekkel/paraméterekkel kapcsolatosan?
 
Köszi a bíztatást.
Valami ötlet az induló elképzelésekkel/paraméterekkel kapcsolatosan?

Elsőre én nem találtam kivetni valót, nem csinálnám én sem másképp.
Abban viszont igazat kell adnom @Nigro -nak, hogy ha a szikla az üvegig tartana, akkor azt igencsak nehéz takarítani. Az új akváriumban én is gondolkoztam rajta, hogy kövekkel rakom ki a frontüveget, de a másiknál látom, hogy nem lenne jó (ott csak egy kis sarokban van bazalt görgeteg, 3-4 cm magasan, s igencsak bent marad alatta a cucc.
Mivel engem a parvula gyökere a front üvegen kicsit zavar az új akváriumnál fogok első alkalommal homoksávot használni.

A parvula mini nagyon jó választás, egyik kedvencem. Lágy víz és CO2 mellett még fukar növényesítés mellett is hamar gyeppé nevelhető.
Egyesek szerint a mini-t nem kell nyírni, én hiszek benne, hogy jót tesz neki, elősegíti a terjeszkedését. Az elején 2 hetente nyírtam, szerintem meghálálta.
 
No, egy hónap után annyit tudok mondani, hogy agyalás megy ezerrel, és a kövekkel kapcsolatban erőteljesen az az érzésem, hogy seiryu fronton kell szétnéznem, ha sűrgősen nem találok valami más befutót.
Szűrés marad, mivel nem tudom másképp megoldani hely hiányában.
Növényzet: szerintem marad alapvetően a moha, parvula mini, itt-ott max egy kicsi MC, vagy HM a nagyobb kövek közé becselezve.
Jó sok talaj emelésre lesz szükség, ezt szerintem itt is agyaggolyókkal fogom megoldani, aztán az a minimális talaj lehet, hogy ADA Aqua Soil Africana - általános növénytalaj - 3 liter most csak 4 400,00 Ft - Green Aqua lesz, alatta a Tropica Substrate növény táptalaj - 2.5 liter most csak 3 400,00 Ft - Green Aqua , fölötte pedig valószínűleg szükség lesz ADA Aqua Soil Powder Africana- finom szemcsés növénytalaj - 3 liter most csak 6 900,00 Ft - Green Aqua -re.
A tó helyére egy pici dekorhomok beugrik, de a fronthoz nagyon közel akarom indítani.
 
Back
Oldal tetejére