• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes The tomb of the ancient beast

A hét közepén megtörtént a szűrő takarítás... Ahogy arra számítottam, brutális állapot fogadott a szűrő felnyitása után, az ülepítőről meg inkább ne is beszéljünk. Jó alapos sikamika és a szűrőanyagok többszöri átöblítése után kapott egy új, dupla perlont és ment vissza az akvárium alá. A következő beavatkozás a szűrőcsövek tisztítása lesz, mert már az is időszerű...

Az első vízcsere is megvolt tegnap, jó sok halkakát porszívóztam ki az akvából, meg a pár felúszott növényt a helyére tessékeltem, és az elkóborolt hardscape darabokat is megigazítottam, de ezen kívül nem volt más teendőm. Sajnos még a hét elején az amanom úgy döntött, hogy egy élete, egy halála új otthon után néz, ennek sajnos mumifikálódás lett a vége, mert este történhetett kirándulás. :( Kb 22L és 7-8L csapvíz ment az akvába... kellene beszereznem egy tds mérőt, meg visszasózó port, most ezek vannak porondon.

Ahogyan az várható egy ilyen idős akváriumtól, az alga egyelőre elkerül, remélem, hogy ez így is marad nagyjából. :) A növények látványosan megindultak az egy két alatt, semmi olvadozás, vagy ilyesmi, még a mini rotala is szépen magára talált.
Lőttem egy képet is, meg csináltam egy kis animációt is:

33658426981_793bc56e0d_h.jpg2017.04.02 by Laci Sziládi, on Flickr

J6hR3UNM7GtrLiRh8_0v3fVxn16qyqHSdx4zdZbk4NiSVnYvPXWHwOAAGKR6qOmHDIbVmvd0dhTX6OyYfD=w1000-h750-no.gif
 
És a tavasz is beköszöntött. :)
Kihajtott a fissi, hiába kapott a fa egy kiadós, forróvizes gyökérkefés kezelést. :)
9f85b603529438e6d53707c3f563e651.jpg
 
Ismét eltelt egy hét, ismét megvolt egy vízcsere. Most ~30L RO ment az akvába, és kiköltözött a megmaradt vitorláshal, mert az utóbbi időben keményen rászokott a garnéláimra... Estére eszrevettem a front üvegen némi por algát, szóval kezdődik a buli! Lehet, hogy kicsit vissza kellene vennem a tápozásból, mert még azért nincs túl sok növény és lehet, hogy elég lenne 6-6ml micmac helyett 4-4 ml is. Meglátjuk... Ma letakarítom, és ha visszajön, akkor megnézem, mit mutat a kevesebb tápra, végső esetben ott az algexit. A barna alga is kezd előjönni, úgyhogy mozgalmas hetek elé néz az akva, de totál bizakodó vagyok, mert a növényak szépen fejlődnek. A rotala kezd beindulni, tele van új hajtásokkal, lassan toppolni kell, a mini rotala is elkezdett növögetni, a gratiola és a montecarlo pedig láthatóan jól érzi magát. :) A bubizás is beindult a héten, ez a látvány már nagyon hiányzott. :) Persze nem kell nagy bubi záporra gondolni, csak nagyon picike buborékokat eregetnek a növények... hiába, lassan cserélnem kellene a fénycsöveket. :)
Hoztam két részlet fotót, de egy kicsit opálos volt a víz a bacitól vízcsere után. A háttérben látszódik a gratiola növekedése is:
33947868285_1fb8d7ed27_b.jpg2017.04.09 by Laci Sziládi, on Flickr
33562572990_84b7156642_b.jpg2017.04.09 by Laci Sziládi, on Flickr

A porszívózással még óvatosan kell bánni, mert még nem kapaszkodott meg eléggé az mc, remélem, ez azért majd javul, ha összeér majd a gyep és kezd megvastagodni. :)

Köszi, hogy benéztél! ;)
 
Alakul a helyzet. Szombaton a gratiolát kicsit szétültettem, a rotalát pedig megnyírtam és a nyesedéket vissza ültettem. A Barna alga még jelen van, ezen felül egy kis bba is van, de alig látható kis pamacsból kell 2-3 db-ot elképzelni. Az anci tegnap nagyon rendzkedett, hamarosan megkapja ő is a kilakoltató végzést... hoztam pár képet is:
3fc9267823aed80ebe1e2406bb52c5dc.jpg84c346329f1b5a549cea440294aa42fb.jpg3c9aadf09c9b1c62d275b0b5df352527.jpgfe1b5b3ffee333e1b65e530868884367.jpg7a58beca7394b86578a18de965258d14.jpg
 
Eseménytelenül telt el az elmúlt hét, a növények növögetnek, a diatom még mindig jelen van valamennyire. A montecarlo bal oldalon már elég jól összeért, de még itt-ott vannak helyek, ahol kilátszik a homok. A jobb oldal egy kicsit lassabb, lehet, hogy ide kevesebb co2 jut... Eddig csak 1db hólyagcsigával találkoztam, de tegnap végre megláttam egy picikét, aminek nagyon örültem! :) A garnélák is jól érzik magukat, egyre több picurkát látni a köveken, és a montecarloban elbújva. :)
Az anci a fa alá ásott egy nagy gödröt, szóval neki is érik a kilakoltatás. :p
 
Sziasztok!

Egy kis helyzetjelentés a nagy arcon pörgés közepette:
Az akava szépen elvan, lassan 10 napja nem volt vízcsere, van egy kis víz sárgulás a fa miatt, meg némi ecset az egyik ágon a flow, és a gondozatlanság miatt. A növények szépen növögetnek, a garnélák szaporodnak. Kellene már egy izzó csere, meg lassan az MC is kívánja az ollót. A rotalát próbálom minden vízcserénél sűríteni. A mini rotala nagyon lassan, de azért növöget, a gratiola pedig igazi gyomnövény lett. :)
Hoztam pár képet is:
34400965345_e4f29ee751_h.jpg2017.05.01 by Laci Sziládi, on Flickr
34386265532_ad902cc68a_h.jpg2017.05.09 by Laci Sziládi, on Flickr
34416964711_eee7a251ab_h.jpg2017.05.09 by Laci Sziládi, on Flickr33704648284_c3ce0b73a9_h.jpg2017.05.09 by Laci Sziládi, on Flickr
33704648334_bee7d6ac94_h.jpg2017.05.09 by Laci Sziládi, on Flickr

Egy átmeneti növénytárolóhoz képest elég jól elvan az akva. A kvarchomokkal is meg vagyok elégedve, szépen növögetnek benne a növények, de a stem nyesedéget eléggé nagy sz*pás elültetni benne. ezt leszámítva tök jó és olcsó megoldás.

Köszi, hogy benéztél! (y)
 
A hétvégén megvolt végre a vízcsere, vagyis volt egy hét kihagyás. Ezt mutatja is itt-ott egy pici ecset alga, de tényleg csak minimális, nagyon közelről kell vizslatni az akvát, hogy szembe tűnjenek. Ezen kívül van még némi pontalga, aminek a java már rajta volt az anubiasokon az építéskor. Az üvegről szinte teljesen visszahúzódott, az alga kaparót már régóta nem kellett elővenni szerencsére. A dekorhomok sem algásodik egyelőre, szóval minden szép és jó. A montecarlot a bal oldalon már nyírni kellett, a jobb oldal valamiért lassabban fejlődik... Lehet a co2 eloszlás nem tökéletes, és ez okozza, de azért ott is szépen fejlődik, ott is hamarosan nyírnom kell. A rotalát folyamatosan vágom és dúsítom, lassan kezd valahogy kinézni. A mini rotala viszont nem az igazi... lehet kevés neki a fény, vagy nem tudom. A neonok továbbra is félősek, a garnélák viszont nagyon beindultak, mióta a vitorlások kikerültek az akvából. A montecarlo tele van rc babákkal, már etetéskor szoktak nagy bandázások lenni. :)

Lasan kezd körvonalazódni az új ház is, már lassan megvan, hogy mi hogy nézzen ki, a bútorokat is kinéztük, szóval igazából már csak a berendezés és a költözés lesz nagy falat remélhetőleg, úgyhogy el is indult a gondolkozás, hogy milyen legyen az akva a költözés után, mert ez a mostani formája csak egy ideiglenes növény tároló... ÉS mostanság el kezdtem szimpatizálni egy minimál köves vonallal. Maga a nappali is minimál stílusú lesz, és a fenntartása is könnyebb egy ilyennek, ami nem hátrány egy költözés után, szóval lehet, hogy a fás téma majd csak a karácsonyi szünetben érkezik, vagy valamikor jövőre, bár jövőre kert építés is lesz, szóval lesz tennivaló...

Hoztam most is pár telós képet. Kicsit tükröződősek, kicsit telefonosak:

34668750355_6077b36219_h.jpg2107.05.14. by Laci Sziládi, on Flickr
34538518421_c490667848_h.jpg2107.05.14. by Laci Sziládi, on Flickr
34507086752_0cb1407223_h.jpg2107.05.14. by Laci Sziládi, on Flickr
34628096336_2473479712_h.jpg2107.05.14. by Laci Sziládi, on Flickr

Köszi, hogy benéztél! (y)
 
Kis update. Kezd valami formája lenni az akvának, bár ez egyáltalán nem volt cél. :) Nagyjából kezelés mentes az akva, a kb kétheti vízcseréktől eltekintve. Nagyjából 1-2 hónapja van még ennek a scape-nek. Közeledik a költözés, utána valami rendes setup kerül majd az üvegbe, majd ha lesz rá energiám. Íme pár telós kép:
e45463f3850192f4212952438613f938.jpge722b1b3dc9cdbad3d168bf2ecaf0d93.jpg47730f2c439d23ea78af19ac1430b096.jpgdd093f5334d9f925af12b09e5bd17691.jpgeaf69c632ef9fafa2d9130ad5569ad5d.jpg
Köszi, hogy benéztél! (Y)
 
Kis állapotfrissítés:
Az akva túlélte a költöztetést, mi még nem biztos... :D A nappaliban egyelőre semmi nincs rajta és a dobozokon/zsákokon kívül, szóval nem túl dizájnos, de majdcsak meglesz a bútor, a kanapé, meg egy teniszasztal nagyságú led tv. :D
Két és fél hete nem kapott friss vizet, már csobogott a liliy mikor elhoztam a régi lakásból. Kapott 80% körüli csapvizet, meg prime-ot - rideg tartás van. Pláne, hogy a CO2 palack is pont most döntött úgy, hogy kifogy. :( Egyelőre alig élünk, lassan a szabinak is vége és még egy csomó mindent fel le és meg kell szerelnem. Totális káosz van, szóval nem tudom, mikor lesz rescape.. :(
 
Jobb, hogy előbb került át, mert a költözés végén, kimerülten már nagy lett volna a kockázat, hogy valami hiba csúszik a tervbe. Én például a kulcsátadás előtti éjjelen, szétszedés közben elaludtam egy széken [emoji23] Kitartást!

Köszi! A költözés közepén/végén került ide az akva. Szerencsére már rurinos költöztető vagyok, így ment minden, ahogy kell, együl amiatt aggódtam, hogy a kocsiban nehogy megfőjenek a növények/jószágok, de szerencsére nem követelt a művelet áldozatot. :)
 
Jó ideje nem jelentkeztem, még mindi érzem a költözés utórengéseit... két picivel azért nem egyszerű, na... Ráadásul mindig van valami plusz is. Gyakorlatilag minden hétvégén jön valaki háztűznézőbe, akkor volt egy családi dögvész is, és most meg a kisfiamnak sikerült eltörnie a kulcscsontját. :(
Az akva brutál elhanyagolt, amit nagyon szégyenlek, de egyszerűen nincs hozzá lelki erőm, hogy hozzányúljak, mert egyrészt ez csak egy ideiglenes növénytárolónak indult, ráadásul most nem tudom, hogy milyen irányba menjek, ezt tetézi az is, hogy most elég nagy változás lesz a melóhelyemen, és még nem tudom, hogy ez mit hoz magával... De előbb vissza az akvára:
- A szűrőt már nagyon takarítanom kellene...
- A szűrőcsöveket/üvegeket is, de nincsen még mindig egy jó kefém hozzá...
- A RO szűrőt még mindig nem szereltem fel.. kellene vennem egy szűkítőt, meg el kellene döntenem, hogy a fürdőt csúnytsam el, ahol nem akkora baj, ha esetleg túlfolyik a víz a kannából; vagy a konyhába szereljem a mosogató szekrénybe, ahol nincs szem előtt, de ha ott eláztatom a konyhaszekrényt, akkor harakiri...
- CSöveket kellene már cserélnem a lámpásban....
- Az időkapcsolókat is be kéne már iktatni a rendszerbe, mert most akkor van fény, ha felkapcsolom...
- A CO2 rendszert is be kellene élesítenem, DE: Vagy egy új palackot kellene vennem, ami most nem igazán fér bele a keretbe. (költözés utáni költségek, végszámlák, ovikezdés, stb... :eek:) A másik alternatíva pedig egy sodastreames közdarab beszerzése (Valakinek van esetleg ilyen?) és kispalack megvásárolása.
- Az új szekrény megvásárolása, átalakítása, megerősítése...

Egyre inkább arra az elhatározásra jutok, hogy idén szökőévet tartok, és inkább valami pénztakarékos low tech akva fog születni, amint meglesz pl az új szekrény, meg pár alapvető dologra vége be tudok ruházni. Egy biztos, az akva a mostani formájában nem sokáig lesz fenntartható, mert lassan megesz mindent a montecarlo és félek egy kicsit, hogy felszakad. Az indica most úgy néz ki, mint egy silány rotundifolia, a gratiola majdnem teljesen eltűnt... a mini rotala szintén... Az anubiasok, microk nagyon jól elvannak, a bucék meg még nagy virágzásba is borultak. Ja, a mohák... hát ők behúzták a kéziféket.... :S

Hogy legyen kép is, beszúrok egy régebbit. Ezt látni a nappaliban a kanapéról (a kupi miatt bocsi, ez még nem sokkal a költözés utáni állapot!):
37016300765_f19aff295d_h.jpg

Köszi, ha benéztél! (y)
 
Kis helyzetjelentés: Ozmó végre bekötve... majd 2 hónap állás után eléggé :poop: szagú víz jött le belőle, de kb 2 perc öblítés után az "illat" elszállt. :D Oda is vágtam az akvának egy 90%-os vízcserével, full ozmóval, no meg a növényeket is megfazoníroztam. A rotala eléggé gyatrán néz ki, totál felkopaszodott, a montecarlo a levélszéleken kezdett el bomlani, a gratiola meg szinte teljesen eltűnt... Nem volt a világítás időkapcsolóra kötve, ezért sokat voltak a növények sötétben, meg a tápozás is eléggé esetleges volt eddig. A mini rotala is csak pár szállal képviselteti magát sajnos, de a nana petite-ek, a microk és a bucék kicsattannak így is.. utóbbiak virágzásba is kezdtek.
Eddig ugye gyerekbiztos helyen volt az akva, ezért minden elektronika a szekrényen kívül kapott helyet; na ezt ma javítottam, bekerült egy elosztós hosszabbító a szekrény ajtóra, rá a lámpa trafója, így végre ismét be tudtam üzemelni az időkapcsolót a lámpához, már csak a tápozást kell mostantól komolyan vennem. A co2 tekintetében úgy döntöttem, hogy sodastream-es, kispalackos rendszerre váltok, de ehhez még ugye kell egy közdarab, és maga a palack. Utóbbi elég borsos árú most (ha valakinek van olcsóér' felesleges üresen, akkor arra vevő lennék! :)), a közdarabot meg gondoltam majd a CO2ART-tól, de a a webshopjuk megszűnt, gondolom a brexit miatt. De a nagyfalon túlról szerencsére olcsón beszerezhető, remélem a minősége is rendben lesz.
Akvára vissza: Gigászi mennyiségű mulm jött ki az akvából, tényleg csodálkozok, hogy nem ütötte fel a fejér semmilyen alga sem. A montecarlo szerencsésen felszakad a bal oldalon a nyírás közben...:banghead: valamennyit újra ültettem, de sok reményt nem fűzök a dologhoz.
A szűrőt is kezelésbe vettem, nem gyengén volt eliszaposodva tavasz óta, meglepődtem, mert a vizet szépen tolta még így is. Csap alatt átmostam mindent, most jobb, mint új korában. :) Még a szűrő csöveket kellene megdolgoznom, de még nincsen rendes csőtisztító kefém, úgyhogy ez egyelőre várat magára. A halak és a garnélák köszönik, jól vannak, a csigák is, ők továbbra is csak minimális létszámmal vannak jelen. :)
 
Back
Oldal tetejére