• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

The alga soup

rio

Kertész tanonc
Sziasztok!

Az internetnek hála jó néhányotok aksiját -irigykedve- megtekinthettem. Az enyém még nem igazán érett meg erre. Még sok hiányosságom,illetve pótolni valóim vannak(csak ezek a piszkos anyagiak...) DE szívesen fogadnám tanácsaitokat,véleményeiteket!
Mielött nagy térd csapkodva röhögő görcsben törnétek ki :lol: :lol: :lol: az aksim láttán,szeretném leszögezni: csak azért készítek naplót,mint a címéből is látható, mert alga invázióval küzdöm. Egy másik topikból: viewtopic.php?f=15&p=29291#p29291 irányított ide Nigró.

Technika ,illetve az adatok:

-Akvárium: 63 liter(60x30x35)
-Fűtés: Jäger 50W
-Világítás: gyári MP tető tuningolva 55W+11W Osram compact fénycsővel(865-Daylight). Már folyamatban az új DIY függesztett lámpatest(legalább is fejben).
-Szűrés: Eheim 2222. A töltet annyiban tér el a gyárítól,hogy a felső szürő kosár csak 1/3-ig Substrat Pro ,a fenn maradó 2/3 zeolit.
-Co2: Eheim Ph controler set,de a ph érzékelőt ki iktattam és a mágnes szelepet direktre kötöttem + 5kg-os palack.

Hardscape:

-Táptalaj: Sera Floredepot JBL golyókkal feljavítva
-Aljzat: gyöngy kavics (kb.:2-4mm) :oops: Tervben a csere! (Csak ahoz teljes akvárium robbantás szükségeltetik,és egy nagyon pihent és gyenge pillanatom. :x )
-Dekoráció: egy nem t'om milyen fa.

Tápozás:

-3-3 ml GA. mikró és makró . A mikrót hamarosan Pro Fitora cserélem.
-1,2 ml EasyCarbo.

Vízcsere:heti 50%

Az élőlények:

Növények:
- Eleocharis parvula
-Cladophora aegagrophila
-Taxiphyllum barbieri
-Anubias barteri var. nana mini
-Cryptocoryne wendtii ''brown'' és "green"
-Microsorum pteropus 'Narrow'
-Nyomokban Rotala rotundifolia-t is tartamazhat
-valamint a fa elött még 1 anonimust :oops: sajnos ennek a növénynek nem tudom a nevét.

Halak és gerinctelenek:
-6 Ékfoltos razbóra
-4 Sziámi ormányos márna
-2 Törpe szívóharcsa
-1 Csíkos baltahasú
-1 Sziámi harcos hal
-3 Amano garnéla
-Pár csigaevő csiga,akik a maláj tornyos csiga elleni harcban voltak nagyon hasznos segítségeim.


9757559_f1c71c9f6e1b0e255e51bd491089c4e2_m.jpg


Pár kép a büszkeségeimről :evil: :
9757557_2a4f406dfb4aed6d911d45202f485231_m.jpg

9757565_c7a6617ea84b93fa0f35f6b71f5ab894_m.jpg

Egyébként a Crypto levelei nem csak pont algásak mostanában,hanem folyamatosan növekvő lyukak jelenek meg rajtuk.
 
Az 55W pc szerintem elég lenne neked ebben az esetben ,hogy túlnyomórészt csak microsorumok vannak az akiban. A crypto esete ,vagy a csigák ,vagy tápanyaghiány. Adj tápgolyót a gyökerek mellé.
Ha mégis bent hagynád a +11W-t , akkor emelném kicsit a tápadagot is, meg hátulra betűznék pár stemet. A sok növény sosem árt :).
(a helyedben nem térnék át a GA microról ,az elég jól megkevert táp)
A carbot se sajnáld ,ha algaproblémáid vannak. 3ml /nap mehet nyugodtan. A növények hálásak lesznek ,az algák már kevésbé... :D
 
Röviden:
- erős a megvilágítás (egyelőre)
- gyenge a szűrés
- kevés a tápozás
- CO2 eloszlás nem megfelelő
 
A levél lyukasodása lehet káliumhiány is!
Úgy tudom,hogy Ga táp mellé lehet adni egyes esetekben
foszfátot és nitrátot is külön!
Nekem tetszik az akid!

Jani.
 
Az 55W pc szerintem elég lenne neked ebben az esetben ,hogy túlnyomórészt csak microsorumok vannak az akiban. A crypto esete ,vagy a csigák ,vagy tápanyaghiány. Adj tápgolyót a gyökerek mellé.
Ha mégis bent hagynád a +11W-t , akkor emelném kicsit a tápadagot is, meg hátulra betűznék pár stemet. A sok növény sosem árt .
(a helyedben nem térnék át a GA microról ,az elég jól megkevert táp)
A carbot se sajnáld ,ha algaproblémáid vannak. 3ml /nap mehet nyugodtan. A növények hálásak lesznek ,az algák már kevésbé...

A lyukak szerintem is tápanyaghiány jelei. Konkrétan én is kálium hiányra gyanakszom,ezért szeretnék EasyLife ProFitot bevetni kisérlet képpen,hiszen azt is tartalmaz. Ma már emelt adag carbot adtam és tápgolyót is.

Röviden:
- erős a megvilágítás (egyelőre)
- gyenge a szűrés
- kevés a tápozás
- CO2 eloszlás nem megfelelő

A világításból és a tápozásból konkrétan mit javasolsz?
A szűrésre Nigró azt mondta elég. Szerinted mekkora szűrő lenne ideális?

A levél lyukasodása lehet káliumhiány is!
Úgy tudom,hogy Ga táp mellé lehet adni egyes esetekben
foszfátot és nitrátot is külön!
Nekem tetszik az akid!

;) köszi!
A GA-s makró az foszfát és nitrát ,nem?
Ezen kivül is még adjak hozzá???
 
N-emy said:
crypto esete ,.....tápanyaghiány. Adj tápgolyót a gyökerek mellé.

A cryptonak hiába öntesz akár dupla tápot,ő a gyökerein keresztül veszi fel majdnem az összes tápanyagot.Tehát a jó táptalaj is nagyon fontos.A SERA-nak gyenge a táptalaja.A gyökértáp jól jön neki.
rio said:
A lyukak szerintem is tápanyaghiány jelei. Konkrétan én is kálium hiányra gyanakszom,.... adtam tápgolyót is.
 
A Cryptok levél lyukadása bosszantó és sokszor megmagyarázhatatlan "betegsége" a fajnak. Minden előzmény nélkül,még a legjobb tartási körülmények közt is egyik napról a másikra elkezdenek a levelek kilukadni,majd szinte elfolyósodva szétmállani.
Sok teoria látott napvilágot e problémával kapcsolatban.
Egyik szerint a gyors környezeti változások okozzák. Egyesek úgy vélik,hogy az átültetéseket rosszul tűrik és legalább három hónap kell egy Cryptonak,hogy megtalálja a helyét. Személyes tapasztalatom hogy nálam is ennyi idő múltán szűnt meg e bosszantó levélmállás.

Mások szerint a manapság szinte csak emersen (víz felett)termesztett növények hirtelen víz alá ültetése is kiválthatja ezt.
Vannak olyan termesztők akik szinte levél nélküli töveket küldenek csak a vevőknek,így nincs mit eldobálnia annak. Így beültetve aztán a friss hajtások már nem lyukadnak ,hullnak.

Én végigpróbáltam rajta az összes tápszer arzenált,de mikor teljesen átszőtte gyökereivel a talajt,akkor szűnt meg lyukadni.
 
rio said:
A világításból és a tápozásból konkrétan mit javasolsz?
A szűrésre Nigró azt mondta elég. Szerinted mekkora szűrő lenne ideális?

A világításod rendben van, de csak algamentes akinál.
A szűrésről tanácsot itt írtam
Ekkora akinál lazán el tudnék képzelni egy 2073-at ;) A növényzeted (főleg a Micros.) rendesen lefogja a flow-t, így kialakulnak holtterek.
Mindenképpen szükséges lenne egy kiegészítő (külső)szűrés vagy keringetés. Ha a keringetés mellett döntesz, úgy az aki jobb hátsó (középső/alsó) traktusára tedd, hogy a növények mögé forgasson. Pl. a fűtő mellé az oldalfalra.
Egyebekben úgy látom, hogy az esőztető kissé felfelé van irányítva. Próbáld meg vízszintesre vagy kissé lejjebb irányítani, hogy ne hajtsa ki a CO2-t, és szinte ne is mozgassa a felszínt. Legyen teljesen letolva a vízszint alá.
Én fonalalgát láttam, ez CO2 probléma, az egyik legkönnyebben leküzdhető alga.

rio said:
A GA-s makró az foszfát és nitrát ,nem?

...és kálium.

Amennyiben staghornod is van (nem nagyon látom...), a tápozást emeld meg napi 5-5 ml-re, a Carbo-t (a stagh-tól függetlenül) 2ml-re. Bár kevés az olyan növényed, ami a vízből venné fel a tápanyagokat. A Mikro-t felesleges lecserélned ;)
Tehetsz be vmennyi stemet, bár a flow a szűréseddel így még kevesebb lesz...
 
... a jó táptalaj is nagyon fontos.A SERA-nak gyenge a táptalaja.A gyökértáp jól jön neki.

Tudom-tudom.

Az lemaradt a naplóm bevezető mondataiból,hogy:ez egy tanuló akvárium csak kisérletezgetem.
Nem ő álmai akváriuma,de amikor ennek neki álltam nagyon zöldfülű voltam(ill. vagyok).
Nem adok neki sok időd és nagyon átfog alakulni az egész.


zotyi ez a cryptos próblémán,3 hónapja egyszer már átestem,aztán megszünt. Ma úgy látom ismét...


atti76 a 11W-ot kiiktattam,és átállítottam az esőztetőt.
Szűrésben én is ezzel,illetve 2071-el szemezgetek. De egyenlőre a + keringtetést próbálom meg.

Én fonalalgát láttam, ez CO2 probléma, az egyik legkönnyebben leküzdhető alga.

Ne bosszants kérlek! :lol:

A mikróm tegnap elfogyott,és már meg van a profito... Talán nem lesz baj belöle. :shifty:

Köszönöm a tanácsokat!
 
Back
Oldal tetejére