• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes Tetra AquaArt 60l -től egy növényesig

Cs. Géza

Főkertész
Sziasztok!

Nem tudom én sem elkerülni a naplóírást. Ahogy időm engedi, igyekszem majd fentartani az érdeklődést. :)
Kiváncsi vagyok a véleményekre, ötletekre, a tapasztalt és a kezdők hozzászólásaira egyaránt, melyekből tanulhatok és megtalálhatom a további útvonalat a témában.

Az "akváriumozás" már gyerekkorom óta nagy álmom volt, de sosem valósult meg sajnos. Felnőtt koromban alakult úgy az életem, hogy megvalósíthatom a rég vágyott víz alatti csodát. :)


Folyt. köv. :)
 
Úgy látom nem lehet szerkeszteni a témaindítót. :(

Folytatom akkor a történetet.
Tavaly nyáron találtuk ki a kedvesemmel, hogy a nappali és az étkező közt levő átjárón van egy párkány, ahol milyen jól mutatna egy akvárium. Az akvárium méretei tehát adottak voltak. Sajnos ez a rész nincs 60cm széles, így olyan akváriumot kerestem ami elférhet ott. Ezért jutottam a Tetra 60L szettjéhez. Ennek az akváriumnak pont 57cm a szélessége. Ekkor még eszembe sem jutott, hogy akár csináltathattam is volna egy akváriumot, mondjuk egy Opti White-ot. Hozzáteszem, mostmár mindent teljessen másképpen csinálnék.

Az első beüzemelés és maga a hely így nézett ki 2014.08.01-én:
Dropbox - IMG_1148.JPG
eUYu8XOi
(elvileg így is kellene mennie)
 
Utoljára módosított:
Akkor marad egy publikus megoldás.
108126569image_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Az akkori "technika":
- szűrés: gyári belső Tetra EasyCrystal 300
- világítás: gyári T5 13W 6500K Sylvania
- "talaj": Tetra Substrate, apró gyöngykavics és fehér zúzott kő.
- növények: Argentin átokhínár, vmi Anubias és a többit már nem is tudom. :)
- halak: Guppyk, Törpeharcsák, Anci, majd később egy Betta. Ez sem a legokosabb lépés volt. :p Pár Guppy életébe került. :)

Ennyi volt a "technika" induláskor. Egyébként szépen elindult, nem is voltak nagyobb gondok. Jött egy kis ecsetalga, de szépen ketyegett. :)

És egy szép hétvégén mikor akváriumok képét nézegettem a neten, egy gyönyörű növényes akvárium képen megakadt a szemem. :O Mondanom sem kell, a kép a GA oldalára irányított, amiért azóta is hálás vagyok...ekkor a GA fészbúk oldalán többször végignyálaztam az összes képet, oda-vissza. Azóta is csak ámulattal nézem ezeket a csodákat.
Az üzlet meglátogatása pedig felért egy Alice csodaországban látogatással. :)

Ekkor már tudtam, hogy szeretnék egy ilyen kis varázslatot a mi otthonunkba is.

Ezek után nagy változásokra került sor...
 
Utoljára módosított:
Szeptemberben már meglátogattam a GA boltját. Ennek hatására készítettem CO2-t. Házi élesztőset.

Betta és Guppyk szépen elvoltak. Pár példányt azért levadászott közülük. Sajnos olyan boltban vettem a halakat, ahol nem az volt a cél, hogy megmaradjanak...
IMG_1403_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Sajnos, elkezdett az akvárium algásodni. Megjelent a zöld alga, ecset alga. Egy darabig küzdöttem, de jó ürügynek találtam, hogy újraindítsam ez egészet. Ezúttal mint növényes..próbálkozás. :)
Tehát jött a bevásárlás: vettünk aljzatot, táptalajt, követ, növényeket és egy külső szűrőt.

Egészen pontosan:

  • Szűrő: Tetra EX 800 Plus
  • Szűrőanyag: gyári kerámia, 1L Matrix Trop, egy sűrűbb szivacs, 100ml Seachem Purigen
  • Világítás: gyári 13W cső helyett lett 2db 6500K 7020 LED sor
  • Táptalaj: Tropica Substrate 2.5L
  • Aljzat: ADA Aqua Soil Amazonia (finom szemcsés) 9L
  • Dekor: Seiryu kő 10kg
  • Növényzet:
    • Tropica Micranthemum Sp. Monte Carlo TC
    • Eleocharis acicularis
Szerettem volna egy Iwagumi stílusú akváriumot. Nem konkrét stílust, hanem valami olyasmit. Érzem, hogy ez nem sikerült annyira. :)

2014. november 19-én ez elindításkor így néztünk ki:
10710495132014.nov.19_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


Most már tudom, több hibát is vétettem:
  • a zselét 100%-ban le kell mosni :)
  • a növényeket szinte szálakra kell szedni ültetéskor.
 
Én ugyanilyen szettel indítottam, nekem is szépen ment pár hónapig aztán bumm, oda lett minden, az alga vitt mindent... Aztán én is mentem a GA-ba és indult az upgrade ( külső szűrő, seriu kő, ada aljzat, GA tápok, világítás, profi szűrőanyagok, vízcserék, garnélák, stb csak az üveg maradt :) ) ami után egy évig igen szépen mentek a dolgok amíg ki nem költöztünk és fel kellett számolnom az egészet. Sok sikert hozzá ;)
 
Szia!
Azért ez nem semmi változás! Kicsit megújult az akvakép meg a technika is.:);)
Gratu jó lesz ez nagyon!
Sok sikert!
 
Jó lett nagyon és most már a technika is megfelelő(y). A montecarlot ültesd szét mert sokkal gyorsabban be növi az aljzatot.:)
 
Jó lett nagyon és most már a technika is megfelelő(y). A montecarlot ültesd szét mert sokkal gyorsabban be növi az aljzatot.:)

Ez már a múlt, most már tudom, hogy úgy kellett volna. :)
Időben próbálom magam utolérni, és a naplómban eljutni a most-hoz. :)
 
Jó egy hét elteltével bekerült 3db Amano.
A Mikulás pedig hozott előbb 10db Amanda lazacot, 1 sziámi algázót, 2 Tigris garnélát és két Octo-t, valamit Limnophila aquatica-t és Limnophila hippuridoides-t
A 10 Amanda gyorsan 7-re csökkent az üveg beszívó csőnek köszönhetően. :( Éjjel olyanok mint akik bedrogoznak, és mint a falevél lehullanak, persze mindezt a szívócső környékén.
Mostanra már nem játszanak ott. :)
Nemsokkal utána jött 15db hamis neon, 2db Red Crystal és egy Bacopa-t.
Javítsatok ki, ha nem jól tudom a növények nevét! Könnyen előfordulhat. :)
IMG_1505_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Szépen fejlődtek a növények, minden rendben volt. Gondolkoztam, hogy a világításon kellene fejleszteni. Előbb a 2db 6500K cső mellé kapott egy 4300K-sat, majd további 4db hidegfehér színhőmérsékletű LED rudat kapott.
Szerettem volna az akvárium gyári tetejétől megszabadulni és így ennek már nem is volt akadálya. :p
Egyenlőre csak szépen osszevezetékelve és két vékony fa csíkra ráfektetve az aksira. A fényereje elképesztő mennyivel világosabb lett így a scape. Ha lehet hinni az adatoknak, úgy 6000 lumen környéke lehet. Elfelejtettem írni, hogy a múltkori növényesítés mellé tápozás is társult. 2-2ml micro-macro-carbo a GA wellnes csomagból. :)
A növények nőttek mint a gomba..de sajnos vele együtt megjelent az alga is. Ha jól gondolom fonál alga. Amivel egyébként azóta is küzdök..:unsure:
392677841image_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Utoljára módosított:
December 30-i állapot. Jól látható már a fonal alga terjeszkedése. :/ Véleménye szerint a túlzott fény miatt volt. Ráadásul túl közel is volt a vízhez.
IMG_1572_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
 
Jah, változtattam a scape-en is. :) A belső "öböl" nagyon el volt rejtve. Szerintem így pofásabb, de még fogok változtatni a jövőben. ;)
Ekkor elkezdtem drasztikusan csökkenteni a fényerőt (eredeti 13W fénycső) és a világítás hosszát is (1óra!). Két-három naponta takarítás, 20-20% vízcserével.
A visszarakott 13W fénycsővel nekem jobban tetszett az akvárium, egyenletesebb és lágyabb a fényeloszlás. Ezért beruháztam időközben egy Quad 4x24 W T5 lámpa 6500K + 4x MoonLed-re.
Az állapot 2 hét után január 14-én:
IMG_0093_www.kepfeltoltes.hu_.jpg


A Bacopa erős nyíráson esett át és a Staurogyne repens-t is erősen megviselte a fogkefézés. :)
 
Back
Oldal tetejére