• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Természetes gyógymódok

viktorlantos

Alapító
Admin
Japán blogot olvasgatva gondoltam, hogy lehetne egy ilyen topikot nyitni ahol az orvosság nélküli természetes kezeléseket gyűjtenénk.
Bár halbetegségek a növényes akváriumokban nem vagy csak nagyon elvétve fordulnak elő, hála az extrém szűrésnek és a sűrűn ültetett egészséges növényeknek, jobb életkörülményeknek, egészségesebb lebontó baktérium koloniáknak, azért érdeklődve olvasnék hasonló gyógymódokról mint a lenti eset.

http://itazuranik.exblog.jp/11538152/

A srác testvérei akváriumában fordult elő a dolog, mivel nem megfelelően tartották karban az akit. A közelben lévő halas boltok kínálata meglehetősen pocsék volt ígz nem volt orvosság a problémára.

Lényeg, hogy a halakon sok sok fehér pötty lett. A fotón is látszik hogy a már javuló félben lévő halon is tényleg sok pötty volt. Szóval ő piros paprikát vágott apró darabokra. Bele egy tasakba amiből lehetőleg kiázhat, ő ahogy látom kávé filtert használt. Beteszi arra a helyre ahol a legerőssebb az áramlás. Jelen esetben a lily pipe beömlő elé. Néhány nap múlva rendbejöttek a halak. Sajnos mivel későn kezdte a kezelést volt aki elhullott már, de a többség rendbejött a kezelés után.

A paprika miatt a víz felszínen buborékok, foltok jelenhetnek meg.
Időnként káros lehet a növényekre az akváriumban.
Nem minden akvárium méretnél működhet azonosan.

A szerző azt írta, hogy a fenti dologot csak saját felelősségre használjuk.
 
Egyébként ez az egyetlen betegség, amit előidézhetünk, ha nem vagyunk elég óvatosak a vízcseréknél. Ugyanis stressz hatására jön elő a darakór.
Előfordulhat, hogy az 50% vízcserénél, ha túl hideg vízzel cserélünk, előhozzuk ezt a betegséget. Minden egyéb betegség igen ritka a növényesben.
 
Nekem egyszer voltak beteg halaim azt is behurcoltam. Olvastam már több könyvben is hogy az is egy bizonyos gyógymód hogy a vízcserénél használjunk hűvösebb vizet és fűtsük fel az akit olyan 30 fokra. Ez erősítheti a halak immunrendszerét a baktériumok meg nem bírják ezt a fajta hőingadozást. Mondjuk ez inkább megelőzés mint orvosság. HC szőnyeges akiban mondjuk lehet nem jó ötlet :twisted:

Ha új lakók érkeznek akkor megszoktam csinálni ezt a műveletet és eddig nem volt semmi gond.
 
Én több honlapot is olvasgattam már /diszkoszost is / és ajánlották a saját készítésű hal kajába a fokhagymát.Jó élettani hatása van,nem csak az emberekre nézve.Bár szoktatni kell hozzá őket.
Másik a kamilla tea,akár a főzetét,akár a virágzatát lehet használni az akiban.
Ezek mind a megelőzésben lehetnek hasznosak :)
 
vandorr said:
Tegnap vettem halakat, és az a gyanúm, hogy dara-kórosak a black mollyk, készítettem pár fotót:
http://pbckt.com/sm.GgH

Mit gondoltok? ezen lehet még segíteni?

Hát megeshet hogy tényleg az. Rakd karanténba, levegőztess, legyen 28 fok, és parakill turbót az ajánlás szerint. Bár ez nem természetes gyógymód, de a legbiztosabb.
 
OFF
Itt leírtam a komplett gyógyszeres kezelést:

Parakill bevetése a darakór ellen v4.0

0. Evakuáljuk az Almacsigákat, különféle garnélákat (mindannyian érzékenyek a rézre, réz tartalmú szerekre).
1. Fűtést állítsuk 27-31 °C-ra, a halak tűrésétől függ.
2. Levegőztető maximálisra.
3. A szűrőt/szűrőket ki kell iktani. Kiiktatás azt jelenti, hogy kivesszük az aquariumból és nem azt, hogy kikapcsoljuk! (Hogy hogyan és miképpen lehet megmenteni a bacikat az szűrő függő: belső szűrőt egy vödörben járatjuk tovább, külső szűrőnek a beszívócsövét és a vízvisszavezető csövét szintén egy vödörbe vezetjük). [A szűrő(k) kiiktatása azért történik, hogy a rajzók halra találását megnehezítsük, a keringtetés leállításával. A szűrőben megbúvó rajzók megfertőzhető hal hiányában 3 nap múlva elpusztulnak.]
4. Kaja nuku. [Nincs szűrésünk, mert kiiktattuk! Ha a halak esznek, ürítnek is, tehát lerontják a vízminőséget. Ezt el akarjuk kerülni és a szervezetüket nem terheljük az emésztéssel, az is energiát von el.]

1. nap: megfelelő mennyiségű parakill be (1 üvegcse 50 literhez van).
2. nap: -
3. nap: vízcsere 30-40%
4. nap: megfelelő mennyiségű parakill be (1 üvegcse 50 literhez van).
5. nap: -
6. nap: vízcsere 30-40%
7. nap: innentől kezdve lehet a hőfokot levinni naponta 1 fokot és megkezdeni az óvatos etetést.

ON


Létezik egy un elhagyásos gyógymód, 28-29C sós vízben (pontos adagolásra már nem emlékszem, Mollynál olyan 50 l / púpos evőkanállal tennék), naponta friss vízbe kell tenni a halat, semmilyen vízmozgatás nem lehet (a rajzók újbóli halra kerülését akadályozva). Csak ráérős, kísérletező kedvűeknek :ugeek: .
 
Hali!

Felütötte a fejét a darakór az akváriumba behurcoltam az új halakkal :(

Viszont kizárt dolog, hogy a garnélákat (vagy a halakat) ki tudjam venni az akváriumból a dekoráció sérülése nélkül.

Parakill mehet bele úgy is hogy benne vannak a rákik? Esetleg félgözzel?

Ráadásul nem mernék rá megesküdni de sztem az easy carbo konkrétan gyógyítja a darakórt
korábban is volt de akkor el is múlt, minden veszteség nélkül.
De most azért több halon megjelent.
Köszi a választ.
 
Garnélák mellé nagyon rossz ötlet réztartalmú gyógyszert önteni. Kipróbálhatnád a kolloid ezüstöt, hátha az nem annyira negatív a garnélákra nézve. Nemrég kezdtek el reklámozni egy kolloid ezüst készítményt akváriumba, ami kísérletekben hatékony volt darakór ellen. Az ajánlott adagolása 0,1%-os oldat esetén 100ml/100l. Bármelyik patikában kapsz ezüstkolloidot, ez alapján ki tudod számolni az adagolást.
 
A publikálását azt sehol, ez volt az egyetlen amit a termék reklámszövegében elhittem és nem voltak erős ellenérzéseim: http://www.ezustkolloid-info.com/?oldal=1&cikk=520&hp=2
A Debreceni Egyetemmel kéne felvenni a kapcsolatot, hogy küldjék el. Az ezüst antimikrobiális hatása régóta igazolt, lehetséges hogy alkalmas lenne alternatív gyógymódnak rézérzékeny élőlényeknél. Nem ez a termék találta fel a spanyolviaszt, ha angolul keresel rá, találsz példákat az ezüst akváriumi alkalmazására. Mellesleg az Aquaclear is tartalmaz rezet, szóval felejtős, viszont a gyógyszertári ezüstkolloid az tiszta.

Érdekességképpen még eszembe jutott, hogy több helyről is hallottam egymástól függetlenül, hogy egyes halbetegségeket kiválóan gyógyít a teknősök terráriumában található víz. Először egy boltos mondta, hogy be szokták dobni a menthetetlennek ítélt halakat, és több csodás gyógyulást is megfigyelt. Aztán olvastam olyat, hogy a dologért a víz magas baktériumtartalma a felelős. Személy szerint a vízbe kerülő húgysavra gyanakszom. Azok az esetek, amikre eléggé emlékszem, úszórothadásról meg valami penészről szóltak.
 
kb 80 liter 2 sárgafülű ékszerteknős és 7 sneci által televizelt érett sárga terráriumvíz átadó a vállakozó szellemű darakór gyógyászoknak! Az ajánlat ingyenes, de a tapasztalatokat kötelező megosztani itt a fórumon!
 
Tavaly nekem is sikerült a darakórral megismerkednem. Én sem tudtam kiszedni a garnéláimat, így nyomtam bele a SERA costapur-t (adagolás szerint), előtte a fűtőt felnyomtam 30 fokra. Egy bő hét után a kór eltűnt, a garnélák vígan átvészelték, egy sem hullott el - két Oto adta meg magát sajnos. Azóta egyszer adagoltam a vízbe megelőzésként SERA costapur-t és SERA baktopur-t, de nem volt semmilyen hal-, vagy garnélapusztulás :)
 
Konkrétan múlik el a halakról halveszteség nélkül.
Nem használtam gyógyszert, hanem megnöveltem az easy carbo adagolását 2xes mennyiségre.

Létezik, hogy van valamilyen baktérium ölő hatása? Vagyis a darakor valamiféle élősködő nem? azt simán elpusztíthatja nem?

Vagy csak (megint) "szerencsém" volt?
 
Könnyen lehet, hogy az easy carbo hatékony ellene, mivel egy elég agresszív vegyszer. A darakór egy egysejtű parazita, a víz sózását sem szereti, de a teljes kiirtáshoz ez még kevés. Azért még ne igyál előre a medve bőrére, a darakór természetes lefolyásába beletartozhat, hogy a halak átmenetileg jobban néznek ki! A parazita élete első szakaszát leéli a hal bőrében, aztán kihullik onnan, és egy darabig a talajon fejlődik. Aztán a talajon szaporodóképessé válik, és megint fertőző alakok jutnak a vízbe.

Szerintem valami nem stimmel az akváriumodban, ha már másodszor fordul elő nálad a darakór. Ez a parazita szinte minden akváriumból kimutatható, de csak ott szokott betegséget okozni, ahol valami gond van. Valami miatt stresszesek a halaid, aminek ki kéne derítened az okát.
 
2odszor de nem "ugyanabban" ez egy uj setup, újra lett rakva és szombaton hoztam az új halakat. kedden vissza halashoz parakillért (és utána olvastam csak, hogy garnélára veszélyes...) és ott is az összes neon darakor-os lett már :\
Szal hazahoztam a bajt.
A *** halas, meg úgy csinált mint aki semmiről nem tehet még oda is ment a neonokhoz megnézni, hogy "tééényleg?". Az egész állománya konkrétan haldoklott :\
Az enyémek azért jobb börben vannak. sőt.
 
Olvasgatás közben találkoztam egy újabb vegyszermentes gyógymóddal. Több helyen is láttam, hogy a kovaföldes szűrés hatékony úszó paraziták ellen, mert pont abba a mérettartományba eső szennyeződéseket fogja meg.

http://www.aqua-fish.net/show.php?h=diatomfilters

White spot is a tremendous problem to many fish keepers, who try to combat it with medication, but this method can have its drawbacks, it could affect other creatures in your tank. Running a diatom filter will dramatically reduce the parasite population, near enough eradicating it, therefore giving the fish more of a fighting chance of a good recovery.

http://www.pet-expo.com/trivia/aquariums-ich.htm
Use a Micron or Diatom Filter. Because the swarming tomites are approximately 30 microns in size a good diatom filter will reduce the number of free-swimming tomites to nothing.

JBL SymecMicro reklámszöveg(ez valami szintetikus, de azonos elvű cucc):

Filters out all particles larger than 1/1000 mm (like diatom filters), such as swarm spores of white spot disease.
 
Sikeresen kigyógyítottam a halaim a darakórból egy hazai gyártó kétes minőségű carbo termékével.

Egy új hallal hurcoltam be, amin cirka 10 napos karantén alatt semmi gyanúsat nem figyeltem meg. A betelepítése után pár nappal viszont tiszta pötty lett az összes Otom és a Borarasokon is vigyorgott néhány. Az amanda lazacok és a gébek(utóbbiak közt a bűnös) tünetmentesek maradtak, úgy tűnik, ellenállóbbak a parazitával szemben.
Totál esélytelennek éreztem mind a halak, mind a garnélák kihalászását, ezért inkább rizikóztam. Fokozatosan megsóztam a vizet, kb. 50 liter/2 csapott evőkanál lett a maximális koncentráció. Reggel másfélszeres adagot nyomtam a carbobol. Mivel fennáll a gyanúm, hogy natúr glutáraldehid, azaz agresszívabb szer mint a minőségi kollégái, ezért most pont kapóra jött erre a feladatra. 12 óra múlva, már sötétben beadagoltam még egy előírásszerű adagot, mivel elvileg ennyi idő alatt elbomlik. A hőmérsékletet nem emeltem meg, tehát még egy kis hátrányban is voltak a halaim. Ennek ellenére a kezelés megkezdése után egyetlen új pötty sem jelent meg, és körülbelül 4 nap után eltűnt az utolsó nyom is a halak testéről. A növényeken egy kicsit meglátszik a dolog, a sózás biztosan nem esett nekik jól. Az amúgy is öreg és problémás levelek elkezdtek elmállani, de úgy összességében nem rontotta le komolyabban a növények állapotát. Egy-két csiga is feladta a harcot, méghozzá olyan fajok, amik bírják a brakkvizet is, így náluk a carbo játszhatott be. A halak és a garnélák jól vannak.
 
Köszi, hogy megosztottad :) A Carbo melyik volt, mert azért van belőle több féle is.
 
Back
Oldal tetejére