• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Te hogy kezdted a kertészkedést? Bakik őrületek

Nekem egy nagyob dolog jutott eszembe. Még jó rég, költözködés során, miután az első feladatként az akváriumot állítottam össze, mikor még az ágyam sem volt kész ( :D ).

Tehát az ágy keretének egyik hosszú, nehéz darabja a falhoz volt támasztva. Matattam körülötte, és valahogyan sikerült megmozdítani. Ez a fadarab volt vagy 2 méter hosszú... Elkezdtett dőlni. Dőlt...dőlt... Rá az akvárium frontüvegére, telibe. Mintha kiharapták volna a felét :D

Úszott a szoba, a nem sokkal előtte lefektetett parkettával együtt. 3an álltunk neki törölgetni mindennel, ami létezett :D

72 literes akvárium volt... :D Tudjátok mi a legviccesebb? Az, hogy a törés kb az akvárium feléig ért magasságban, és egy hal nem sodródott ki :D Szerintem látták a közelgő veszélyt, és hátra húzódtak :D
 
Nekem az első akváriumom rögtön az indítás napján füstbe ment :D Nem volt alatta semmiféle alátét szivacs és egy pici kavicsdarab alatta maradt és mikor töltöttem fel (125 liter volt) kb a háromnegyedénél reccsent egyet és elkezdett ömleni a víz. Szerencsére halak még nem voltak benne , de azért a szobát sikerült eláztatnom :D Utána egy ideig abba is maradt a hobbi :D de nem sokáig , tanulva az akkori hibámból indítottam a második projektem:D
 
Én szerencsére akváriumot -még- nem törtem, pedig minden alkalommal amikor tapadókorongot nyomok rá félek, hogy kinyomom az egész oldalát :D
viszont sikeresen elindítottam az akváriumot betegen mondván én többet nem tudok már várni rá, akarom látni készen! beültetés után feltöltés és kiderült hogy a redmoor úszik :confused: úgyhogy csak félig ment vízzel, a fán a jávai moha csak kibírja az éjszakát- gondoltam... másnapra olyan szinten ágynak döntött a betegség, hogy napokig meg se tudtam emelni a 10literes vödröt nemhogy még felcipelni a lépcsőn :vomit: persze annyi eszem se volt hogy megkérjek valakit :D aztán a jávai csak kiszáradt. az akvárium bealgásodott, a vízcseréket nem tudtam rendesen csinálni az elején... ez volt úgy július közepe fele, mostanra sikerült eljutnom oda hogy a fán még van alga de a növények már szépek :)
 
Én a tipikus akvarista hibát követtem el még kezdőként.
Az akinál alacsonyabb szintre tettem a levegőztetőt, éjszakára természetesen lekapcsoltam. Reggel tocsogott a szőnyegem, szépen leszippantotta az 50 l-es akimat.

Pontosan igy jartam en is, annyi kulonbseggel, hogy nalam 450 liter ment ki parkettas szobaban a negyedik emeleten. 12 eve tortent es most rakosgatom ossze az indulo tankot ugyanabba a szobaba :)
 
Szisztok.
Én is nekifutnék a kis történetemnek persze mint legtöbben,legalább a felére már nem emlékszem.
Nem vagyok egy koklerkedő sufni tuning kivitelező de valahogy úgy zajlik a fejlődésem a technika irányába,hogy elöszőr megprobálom elképzelni az ismeretlent,utána megérteni,és kezdeni az olcsóbb megoldásokkal,hogy ne kerüljön sokba a füstbe ment terv.
Elkezdtem a növényes akváriumomat létrehozni első beruházás harangos co beoldó. 150 literes aki kevés bele.Még kell bele...Mind kevés volt.
Szereztem egy 17,2 kg-os tűzoltó palackot és egy régi üzemi védőital szódagép reduktorát 250 bárig jelölve.Hozzá bubiszámlálós atomizer dukál.Mondanom se kell gyönyörűen üzemelt,mind addig amig nem kezdett algásodni és mindennap változtatni kellett a nyomást mert alapból nagy nyomáson üzemelt mindennap kellett neki egy kis plusz.Amikor kialgáztam akkor meg minden vissza és újra kezdtem.Nem beszélve a bubi sz-ről ami mindennap teljesen megtelt vízzel.Itt olvastam,hogy reaktor a nyerő.Megrendeltem...Nem volt hozzá tutoriál se papiron se a hálón.Mindegy nem egy nagy dolog.Nagy lasztik benne,összenyomkodom a 4 részt,csövek rá,hajrá.egy kicsit jó volt de elkezdett szivárogni,a tapadó korong elengedett,szétesett és ömlik a víz.Én hibám volt ez belülre való.Újra kezdtem az installálást immáron belül a víz alatt láss csodát,tökéletes.Amit hiányolok nem bubizik többé egynövényem sem lehet itt valami hibázik??? A drop ch-méregzöld és a növények fejlődnek.Akkor csak jó minden.Kifinomult reduktorom teljesítményét csökkentenem kellett egy manuális tűszeleppel mert nem volt finom amit művelt de ez is jó lett.
A rendszer kapott egy mágnes szelepet is olcsó hegesztés technikai,egy kicsit tűzforró de teszi a dolgát lassacskán fél éve.
Külső szűrő: természetesen egy kínai világmárka 13K-ért 1200l/h , szépen zenélt az ütemeit éjjel is jól lehetett hallani,hogy álmodban is tanuja légy,hogy a hadi gépezet működik...
2 hét után gondoltam egyet kitakarítom,hát meglepett a dolog tiszta volt.Összerakásnál légtelenítési problémáim adódtak nem volt nyomás.Később kiderült ebben gyárilag nem tettek nyomást.Ez ennyit tud.Lemértem 100-120 litert cserélt óránként.Hol a többi 1200 van ráírva.Szerencsére ahol vásárolok visszavették és beszámolták egy nagyobb teljesítményű eheimre ami papiron sokkal kevesebbet pörget viszont gyakorlatban 5x annyit.
A világítást magam készítettem nem szép és az anyagbeszerzés sem volt egyszerű de tökéletesen működik.Úgy hiszem,de lehet később megbánom,hogy miért vártam eddig és veszek egy jobbat.
Most úgy néz ki minden beállt,algák ami volt egy kevéske az is eltünt teljesen,ami hiányzik az a növények bubizása...Vaagy lehet,hogy az csak diffuzorral vagy atomizerrel van??
 
Szisztok.
Én is nekifutnék a kis történetemnek persze mint legtöbben,legalább a felére már nem emlékszem.
Nem vagyok egy koklerkedő sufni tuning kivitelező de valahogy úgy zajlik a fejlődésem a technika irányába,hogy elöszőr megprobálom elképzelni az ismeretlent,utána megérteni,és kezdeni az olcsóbb megoldásokkal,hogy ne kerüljön sokba a füstbe ment terv.
Elkezdtem a növényes akváriumomat létrehozni első beruházás harangos co beoldó. 150 literes aki kevés bele.Még kell bele...Mind kevés volt.
Szereztem egy 17,2 kg-os tűzoltó palackot és egy régi üzemi védőital szódagép reduktorát 250 bárig jelölve.Hozzá bubiszámlálós atomizer dukál.Mondanom se kell gyönyörűen üzemelt,mind addig amig nem kezdett algásodni és mindennap változtatni kellett a nyomást mert alapból nagy nyomáson üzemelt mindennap kellett neki egy kis plusz.Amikor kialgáztam akkor meg minden vissza és újra kezdtem.Nem beszélve a bubi sz-ről ami mindennap teljesen megtelt vízzel.Itt olvastam,hogy reaktor a nyerő.Megrendeltem...Nem volt hozzá tutoriál se papiron se a hálón.Mindegy nem egy nagy dolog.Nagy lasztik benne,összenyomkodom a 4 részt,csövek rá,hajrá.egy kicsit jó volt de elkezdett szivárogni,a tapadó korong elengedett,szétesett és ömlik a víz.Én hibám volt ez belülre való.Újra kezdtem az installálást immáron belül a víz alatt láss csodát,tökéletes.Amit hiányolok nem bubizik többé egynövényem sem lehet itt valami hibázik??? A drop ch-méregzöld és a növények fejlődnek.Akkor csak jó minden.Kifinomult reduktorom teljesítményét csökkentenem kellett egy manuális tűszeleppel mert nem volt finom amit művelt de ez is jó lett.
A rendszer kapott egy mágnes szelepet is olcsó hegesztés technikai,egy kicsit tűzforró de teszi a dolgát lassacskán fél éve.
Külső szűrő: természetesen egy kínai világmárka 13K-ért 1200l/h , szépen zenélt az ütemeit éjjel is jól lehetett hallani,hogy álmodban is tanuja légy,hogy a hadi gépezet működik...
2 hét után gondoltam egyet kitakarítom,hát meglepett a dolog tiszta volt.Összerakásnál légtelenítési problémáim adódtak nem volt nyomás.Később kiderült ebben gyárilag nem tettek nyomást.Ez ennyit tud.Lemértem 100-120 litert cserélt óránként.Hol a többi 1200 van ráírva.Szerencsére ahol vásárolok visszavették és beszámolták egy nagyobb teljesítményű eheimre ami papiron sokkal kevesebbet pörget viszont gyakorlatban 5x annyit.
A világítást magam készítettem nem szép és az anyagbeszerzés sem volt egyszerű de tökéletesen működik.Úgy hiszem,de lehet később megbánom,hogy miért vártam eddig és veszek egy jobbat.
Most úgy néz ki minden beállt,algák ami volt egy kevéske az is eltünt teljesen,ami hiányzik az a növények bubizása...Vaagy lehet,hogy az csak diffuzorral vagy atomizerrel van??


Szerintem vagyunk így egy páran hogy először megpróbáljuk olcsóbban kihozni a dolgokat esetleg saját kezűleg elkészíteni, van amikor bejön van amikor nem de ezekből is tapasztalunk. A növények bubizása függ a co2 szinttől és a megfelelő fénytől, Nekem az energia takarékos izzóim amikor ujjak voltak a növényeim nem győztek bubizni de most hogy közel egy évesek már csak néha bubiznak. Ha a növényeid szépen fejlődnek egészségesek akkor nincs semmi gond mert szerintem a látható bubizás ( a növények attól termelik az oxigén mert nem lájuk) egy kicsit túlhajtott dolog.Szerintem a cél az algamentes szép egészséges növények a bubizás meg egy kis extra.:)
További jó kertészkedést.
 
Szerintem vagyunk így egy páran hogy először megpróbáljuk olcsóbban kihozni a dolgokat esetleg saját kezűleg elkészíteni, van amikor bejön van amikor nem de ezekből is tapasztalunk. A növények bubizása függ a co2 szinttől és a megfelelő fénytől, Nekem az energia takarékos izzóim amikor ujjak voltak a növényeim nem győztek bubizni de most hogy közel egy évesek már csak néha bubiznak. Ha a növényeid szépen fejlődnek egészségesek akkor nincs semmi gond mert szerintem a látható bubizás ( a növények attól termelik az oxigén mert nem lájuk) egy kicsit túlhajtott dolog.Szerintem a cél az algamentes szép egészséges növények a bubizás meg egy kis extra.:)
További jó kertészkedést.

A DC szerint jó a co mennyiség a világítás háát. 3x8000 K, 9030lumen és egy piros neon 1400lumen a színek miatt.Sok neont probáltam ki teszt armaturával (kino flo lights) és ez ugy néz ki működik.Növények fejlődnek alga nuku :)
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Hát ha már felfedeztem ezt a Tpicot én is írok bele pár sort.

Nálam még gyerekkoromban kezdődött az akvarizálás.Egyik ismerősünknél, láttam egy 500l-es akváriumot és nagy nehezen sikerült rábeszélnem szüleimet, hogy nekem is kell egy ilyen. Konkrétan 10 évesen addig nem szóltam Apukámhoz amíg haza nem jött az akváriummal egyik nap.
Maga az akvárium nem volt valami szép, egy akvarisztikai boltból hozta el ki akarták dobni, 300l-es volt az akvárium, méreteire pontosan már nem emlékszem. A szomszédunk nagy ezermester volt csináltunk hozzá állványt, is és ment a kétszintes ház második emeletére.
Szűrő nem volt, aljzatnak sok kavics dekorációként a patakból kihalászott fák voltak benne.Elindult az akvárium 3db 60W-os égővel, csak ugy felé biggyesztve az akváriumnak.Ment is ez igy 3 hónapig amikor tutál zöld lett a vize, aztán kiürítettünk mindent belőle.Az ismeősünk akinél megtetszett az egész akvarisztika felvilágosított minket, hogy ez azért volt mert nem volt szűrésünk, de hát mit rakjunk bele.Apukámnak és az ezermester szomszédunkmak eszébe jutott egy megoldás. Mivel a szobám a felső szinti vizesblokk mellett volt kitalálták, hogy kifúrják az akváriumot és onnan egyből megy a víz a lefolyóba és emellet rákötik a vízhálózatunkra, ami egy ásott kútból nyerte a vizet, így folyamatos friss vízzel ellátva az akváriumot.
Ismét elinditottuk az akváriumot, és mivel horgásztam is hát a horgászatok során kifogott naphalakat, keszegeket, pisztrángokat tartottuk benne.ez így ment is szépen kb 3 évig nem nagyon nyultunk az akváriumhoz.11 éves körül lehettem amikor volt egy nagyszabású lakásfelújítás nálunk na ekkor bekkövetkezett az amitől Anyukám mindvégig tartott.
Mi lesz ha eltörik az akvárium?
Szekrény szobámba történő becipelése közben kicsit nekimentünk a feltöltött akváriumnak, látszatra semmi baja nem lett, üzemelt szépen tovább.Lakásfelújításnak vége család elmegy rokonlátogatóba 2 napra.Amikor hazaértünk az fogadott minket, hogy a szomszédunk áll a ház előtt és vár minket mint a messiást, hogy mikor érünk már haza mert konkrétan már a bejárati ajtón folyt ki a víz :D
Akvárium eldurrant víz folyt 2 és fél napig a padlóra, eláztatva az egész lakást.
Drága édesanyám ekkor hirtelen flindulásból felment és kalapáccsal nekiesett az akváriumnak, közben azt hajtogatva, hogy " Mégegyzser ilyen Sz@rt ne merjeteke idehozni" :D

Ezek után kb 15 évig nem foglalkoztam akvarisztikával, aztán most ismét belefogok de immáron a növényes akváriumok között:D

Köszönöm, hogy végigolvastátok.

Üdv Szabolcs
 
Sziasztok!

Hát ha már felfedeztem ezt a Tpicot én is írok bele pár sort.

Nálam még gyerekkoromban kezdődött az akvarizálás.Egyik ismerősünknél, láttam egy 500l-es akváriumot és nagy nehezen sikerült rábeszélnem szüleimet, hogy nekem is kell egy ilyen. Konkrétan 10 évesen addig nem szóltam Apukámhoz amíg haza nem jött az akváriummal egyik nap.
Maga az akvárium nem volt valami szép, egy akvarisztikai boltból hozta el ki akarták dobni, 300l-es volt az akvárium, méreteire pontosan már nem emlékszem. A szomszédunk nagy ezermester volt csináltunk hozzá állványt, is és ment a kétszintes ház második emeletére.
Szűrő nem volt, aljzatnak sok kavics dekorációként a patakból kihalászott fák voltak benne.Elindult az akvárium 3db 60W-os égővel, csak ugy felé biggyesztve az akváriumnak.Ment is ez igy 3 hónapig amikor tutál zöld lett a vize, aztán kiürítettünk mindent belőle.Az ismeősünk akinél megtetszett az egész akvarisztika felvilágosított minket, hogy ez azért volt mert nem volt szűrésünk, de hát mit rakjunk bele.Apukámnak és az ezermester szomszédunkmak eszébe jutott egy megoldás. Mivel a szobám a felső szinti vizesblokk mellett volt kitalálták, hogy kifúrják az akváriumot és onnan egyből megy a víz a lefolyóba és emellet rákötik a vízhálózatunkra, ami egy ásott kútból nyerte a vizet, így folyamatos friss vízzel ellátva az akváriumot.
Ismét elinditottuk az akváriumot, és mivel horgásztam is hát a horgászatok során kifogott naphalakat, keszegeket, pisztrángokat tartottuk benne.ez így ment is szépen kb 3 évig nem nagyon nyultunk az akváriumhoz.11 éves körül lehettem amikor volt egy nagyszabású lakásfelújítás nálunk na ekkor bekkövetkezett az amitől Anyukám mindvégig tartott.
Mi lesz ha eltörik az akvárium?
Szekrény szobámba történő becipelése közben kicsit nekimentünk a feltöltött akváriumnak, látszatra semmi baja nem lett, üzemelt szépen tovább.Lakásfelújításnak vége család elmegy rokonlátogatóba 2 napra.Amikor hazaértünk az fogadott minket, hogy a szomszédunk áll a ház előtt és vár minket mint a messiást, hogy mikor érünk már haza mert konkrétan már a bejárati ajtón folyt ki a víz :D
Akvárium eldurrant víz folyt 2 és fél napig a padlóra, eláztatva az egész lakást.
Drága édesanyám ekkor hirtelen flindulásból felment és kalapáccsal nekiesett az akváriumnak, közben azt hajtogatva, hogy " Mégegyzser ilyen Sz@rt ne merjeteke idehozni" :D

Ezek után kb 15 évig nem foglalkoztam akvarisztikával, aztán most ismét belefogok de immáron a növényes akváriumok között:D

Köszönöm, hogy végigolvastátok.

Üdv Szabolcs


Üdv a csapatban :)
 
Sziasztok!

Ha már a kertészkedés a cím:
Első olvasgatások után összeraktam ismerősnél egy "növényes" akváriumot.
Persze kvarc homok aljzat, alatta Sera táptalaj, belső szűrő (legújabb Eheim tipus kicsit tulméretezve, állítva be sem fért, csak döntve), folyékony általános táp hetente, meg vízcsere ahogy kell .
Kiokosodtam a lámpákat hogy meglegyen az 1W/l.
Majd indításnál 8 órában rátoltam a fényt.
Nőtt és futott minden jó pár napig, majd kezdtek a levelek végei mállani.
Kevés a fény?
Világítsunk többet!

Egy hónap múlva alig látszottak a növények a fonal algától!
Elég lehangoló volt, főleg hogy több mint 20 éve volt akkor már akváriumom és arra gondoltam hogy most aztán összeraktam a tutit!

Na azóta is sok hibát vétettem, de ekkorát szerencsére nem!

A.ttila

En is pont ezen az uton jarok most, illetve befejeztem es maradok a low tech-nel. En is 8 orat vilagitottam kemeny spot lampakkal, aztan jott is a fonal alga... A parvulaim elsargultak, majd szet malltak. Kitakaritottam az akvariumot, kevesbe igenyes novenyeket ultettem, a lampak maradtak de redukaltam a vilagitas idejet es nincs tobb tapozas angroba :)
 
Amikor meg lett az első akváriumom több évnyi hozzászólást olvastam el igyekeztem, hogy minél jobban csináljam.
Inditottam egy kis 20literes garnélás akváriumot, semmi extra bazalt aljzat vasfa, jávai moha, kompakt fénycső. A moha nőtt is szépen egész kis bokor, garnélák elvannak szaporodnak.szépen.
Az egyik forumon valaki azt irta, hogy a jávai és a garnélák akár félhomalyban is jól elvannak.
Na gondoltam ezt én is kipróbálom, az asszony se rágja a fülem, hogy túl világos van. Lecseréltem a 11W-ot egy 9w-osra jól látható különbség, de gondoltam jó lesz.
Persze egy rohanos időszak tényleg csak aludni jártam haza, így fényben nem is láttam az akvát, a jávai bokor sziluetje megvolt, de egyik szabadnapomon amikor jobban volt időm és kedvem a vizcserekor láttam, hogy a jávai az elpusztult csak a rothado maradvány a bokor és a 30-40 fős rc állományt sikerült 6-7 db redukálni. :drowning:
Kitakarit, nagy vizcsere, nagyobb izzo visszatesz. A mohát 1-2cm-es darabokból sikerült szépen visszanövesztem.
Azóta megfogadtam, hogy csak akkor változtatok ha van időm megfigyelni a jeleket és csak óvatosan hallgatok másokra.
 
Amikor meg lett az első akváriumom több évnyi hozzászólást olvastam el igyekeztem, hogy minél jobban csináljam.
Inditottam egy kis 20literes garnélás akváriumot, semmi extra bazalt aljzat vasfa, jávai moha, kompakt fénycső. A moha nőtt is szépen egész kis bokor, garnélák elvannak szaporodnak.szépen.
Az egyik forumon valaki azt irta, hogy a jávai és a garnélák akár félhomalyban is jól elvannak.
Na gondoltam ezt én is kipróbálom, az asszony se rágja a fülem, hogy túl világos van. Lecseréltem a 11W-ot egy 9w-osra jól látható külömbség, de gondoltam jó lesz.
Persze egy rohanos időszak tényleg csak aludni jártam haza, így fényben nem is láttam az akvát, a jávai bokor sziluetje megvolt, de egyik szabadnapomon amikor jobban volt időm és kedvem a vizcserekor láttam, hogy a jávai az elpusztult csak a rothado maradvány a bokor és a 30-40 fős rc állományt sikerült 6-7 db redukálni. :drowning:
Kitakarit, nagy vizcsere, nagyobb izzo visszatesz. A mohát 1-2cm-es darabokból sikerült szépen visszanövesztem.
Azóta megfogadtam, hogy csak akkor változtatok ha van időm megfigyelni a jeleket és csak óvatosan hallgatok másokra.
szerintem a garnéláknak nem a kevesebb fény ártott meg, nekem is vannak kevesebb fényben és szaporodnak is. Viszont mohát én is irtottam már ki félhomályban.
 
szerintem a garnéláknak nem a kevesebb fény ártott meg, nekem is vannak kevesebb fényben és szaporodnak is. Viszont mohát én is irtottam már ki félhomályban.
Gondolom,hogy nem de a pusztuló moha biztos megterhelte kicsit a vizet.
 
BÚÉK mindenkinek! :)

Megosztanám én is a legfrissebb sztorimat bénázás témában:

Otthon szilvesztereztünk barátnőmmel (sok-sok év után először), aki vett egy konfettiágyút. A rajta lévő leírás teljesen vakvágány volt, nem tudtuk, hogyan is kéne kilőni. Végül odáig jutottunk, hogy leszedtük róla az összes fedőpapírt, hogy lássuk, mi is van a hengerben: egy vastag, kemény papír guriga, valamint alul a fém tartály, amiben a sűrített levegő van. A leírás valami gombot meg biztonsági szalagot írt, de ilyet nem találtunk. Ültem a kanapén, nézegettem, aztán megpróbáltam elforgatni a tartályt.

És BUMMMMMMM, így lett a Chocapic...

A tartály tartalma leginkább a szekrény mögé, a bolyhos szőnyegünkre éssss *dobpergés* az akváriumba hullott...

Hatalmas élmény volt hálóval levadászni ezeket a kis fémesen csillogó hulladékdarabkákat, az igazi baj viszont az volt, hogy egy csomó lesüllyedt, a halak meg ráraboltak, mert azt hitték, kaja...

Egyetlen hatalmas mázli van a történettel kapcsolatban: hogy nem 31-én csináltam vízcserét (lusta voltam rá). Ha a frissen cserélt vízbe esett volna mindez, szerintem levakartam volna a falról a vakolatot kínomban... :)

Tanulság: szilveszteri nagynyomású/gyúlékony cuccost csak kültéren, még akkor is, ha rá van írva, hogy indoor... :)
 
Akkor most én jövök:
Még vasvázas időkben kezdtem akvarizálni. Zsebpénzből megvettem a szögvasat, elvittem a lakatos bácsihoz, aki két sörért meg is hegesztette, de csak kívülről. Kértem, hogy hegessze már meg belülről is, mert el fog szakadni a vas az óriási víznyomástól. Az egyik sarokban meg is tette, s azt mondta: "most akkor reszeld le a varratot". Aki látott vas keretet az tudja, hogy belül ez lehetetlen.

Másik:
240-es akit készítettem, akkor már kissé gyakorlott voltam. A kellően vastag üveg beszerzése nehézkes volt, mivel normál üvegeseknél csak a szokványos ablaküveget lehetett kapni 4 mm-ben.
Mivel nekem 8 mm kellet, irány a város, internet nem lévén. A X. kerületben találtam is egy üvegest, aki szerzett 8 mm-es üveget, a kívánt méretben, amit busszal cipeltem haza laponként. Az öt lap, négy út volt. Az utolsó lapot, a legnagyobbat sikerült fent hagynom a buszon. Persze nem lett meg.

Harmadik:
Az Egyesült Izzó és Lámpagyárból sikerült szereznem egy. az üzletekben még nem kapható, un. fload lámpát. Akiba biztos jó lesz alapon be is üzemeltem, de kb. egy óra sem kellet, hogy a vizet 30°C fölé hevítse. Azóta mindig elmosolyodom, amikor egy kifőzde előtt meglátom a melegen tartó lámpákat.

Negyedik:
Márványsügérem voltak, s kezdtek megnőni, ami fokozott étvágyukon mutatkozott meg. A tubi és szúnyoglárva nem volt már gazdaságos táplálék, mert akár egy deciliternyit is elnyeltek egy etetésnél. A televényférget a feleségem nem szívlelte, így jött minden más: főtt tojás, csípték, gépsonka, párizsi, fagyasztott hal. Törekedtem a változatosságra, s mivel a feleségem épp a piacra tartott, kértem, hozzon marha szívet, egy darabot.
Hazatér az asszony, nem lát a pipától. Kérdem mi van? mondja, hogy soha többé nem vesz marhaszívet, ugyanis a hentes, ahol vásárolt, a szívet kutyáknak árulta, s amikor az asszonyom kért egy darabot, megrökönyödött, hogy mit kezd egy darab szívvel, "tán pincsinek kell, drága"?. Feleségem ártatlanul mondta, hogy nem, halnak. Mire a hentes elkerekedett szemmel kérdezte, hogy cápa vagy piranha.
 
Na akkor én is elmondom, hogy miket követtem el az legelső növényes akváriumomnál:

Baki 1.
Egy slagra ráraktunk egy szórófejet, és elkezdtük permetezni a scapet, hogy majd könnyebb legyen ültetni. Valószínű nem rögzítettük elég jól (nem volt bilincsünk, szóval kábelfogóval rögzítettük a slaghoz a fejet), és hirtelen lelőtte magáról a fejet egyenesen bele az akváriumba, a víz pedig megzabolázhatatlanul folyt és fröcsögött végig a falon és a parkettán, miközben én kétségbeesetten próbáltam befogni a cső száját.

Baki 2.
Végül sikerült beültetni a növényeket, elrendezni mindent, feltöltöttük az akváriumot vízzel. A víz is gyönyörű szép tiszta volt, már gyönyörködtünk is benne, mikor hirtelen lecsúszott a súlyozókő a fáról, és természetesen az egyből fellebegett a tetejére minden darabkájával együtt, magával rántva a nehezen elültetett növényeket, és a fák között lévő Anubiasokat. Egy ideig csak néztem kerek szemmel, nem nagyon akartam elhinni, hogy kb. tönkrement az egész, amit eddig csináltunk. Akkor gyorsan cselekedni. Víz háromnegyedig leenged, megpróbáltuk összerakni újra a fákat, most össze is kötöztük őket, aztán megpróbáltam máshogy rátenni a súlyozókövet. A vége végül az lett, hogy a régi akvában lévő kavicsokat beledobtam egy zacskóba, és azt raktam rá a fára, így több helyen is tudja nyomni, mivel nem egy darab.
A növényeket most utoljára raktam bele, mert teljesen nonszensz lett volna, ha berakom őket a vízbe, és utána rádobom a súlyozókövet
Szóval ezt a bakit is megoldottuk.

Baki 3.
Újra felengedtük vízzel az akváriumot, minden rendben ment, be kell üzemelni a szűrőt. Összeraktam, és elkezdtük feltölteni vízzel, úgy hogy a kifolyóágat megszívtuk, és elkezdett szépen folyni bele a víz. Közben a barátom kicsit arrébb tette a szűrőt. Aztán megtelt a szűrő vízzel, de ahelyett, hogy a kifolyóágon kezdett volna el folyni a víz, a tetején ömlött belőle. Ahogy a parkettán egyre gyűlt a víz, az akváriumban, egyenesen arányosan csökkent a vízszint. Gyorsan kikapcsolni mindent, a szívóágat kivenni. Szidtam is magam, hogy rosszul raktam össze. Majd amikor behoztam egy felmosóvödröt, hogy a 15 liter vizet felitassuk, ránéztem a szűrőre, és megálltam. Látom, hogy a csőcsatlakozó adapterén az a kar (Eheim prof. 2 2228-as szűrő), amivel le kell zárni (őszinte leszek, fogalmam sincs mi a neve) fel van nyitva. Ránéztem a páromra, és megkérdeztem tőle, hogy "ezt te nyitottad fel"? Rám nézett ártatlan szemekkel és azt mondta: "hát azzal raktam arrébb, az a fogantyúja, aminél fel lehet emelni, nem?"
Na itt alig bírtam kinyögni a nevetéstől, hogy igazából azzal zár le, azzal rögzíted az adaptert..
Közben a házilag barkácsolt pótvilágításnak az elektronikus előtéte áldozatul esett a bokáig érő víznek, de szerencsére időben sikerült kikapni a vízből, és senkit nem rázott meg, és még működik is (y)
 
Ugyan akkor még nem kertészkedtem akváriumban, max kint az udvaron, de volt nekem is egy jó kis bakim.
Még akkor volt, amikor javában dúlt a sügér tenyésztés. Építettem az egyik állványom alsó részébe egy kb 250 literes nevelőt jó szokásomhoz híven 6-os üvegből. (nem ez volt a gond, 400+-osok is voltak 6-osból, velük nem volt gond)
Az állvány alján lévő keret, amivel a födémre némileg elosztva adta át a terhelést gyalult 2"-os anyagból volt, tehát kb 45-46 mm lehetett a vastagsága. Mivel nem volt más ötletem rá, bedobtam a közökbe teljes felülettel 5 cm-es hungarocellt, jó lesz ez így is jeligével.
Akváriumot természetesen akkorát gyártottam, amekkora éppen még befért: az állvány "lábai" közti lyuk -2 cm, így az lett a vége, hogy körbe kb 5-6 cm-t lelógott az akvárium a hungarocellről.
Bele is ment a kb 10-15 liter homok (legyen miben turkálni, szedegetni a halaknak) meg a víz, jött bele kb 200-250 db kis Malawi tavi sügi és indult a nevelés.
Pár hónap múlva egy szép nyári napon jövünk be az asszonykámmal a kertből, szedelőzködni kell, mert Kecskemétre színházjegyünk van, ráadásul én vagyok a sofőr (vittünk még egy-két kollegát is), amikor a nappaliban megüti a fülemet valami csöpögés hangja. Nézem, a szoba közepén a szőnyegen egy gyerek tenyérnyi vízfolt, ide csöpög valahonnan. Felnézek: a csillárból csöpög a víz ellentmondást nem tűrően.
Sprint fel a dolgozó/hobbi szobámba, szétnézek, látszólag egyik akváriumnak sem dőlt ki az oldala, laminált padlón nincs tócsa. Tanácstalanság. Jobban szétnézek: a földön lévő 250-esben feléig van a víz!!!!:banghead::banghead::banghead:
Nagy kapkodás indult: vizet mielőbb kikapni belőle, hogy ne a nappaliban kössön ki, halakat kikapni lehetőleg veszteség nélkül.
De hova is pakoljak nagy hirtelenjében 200+ db 5 cm körüli kis sügeret? Ilyenkor jó, ha egy szoba tele van akváriumokkal, került hely nekik, aztán homok ki, maradék víz ki, asszony közben nem éppen dicsérő szavakkal illette a hobbimat és elmeállapotomat sem az atomfizikusokéhoz hasonlította.
A nagy kérdőjel ott volt bennem, hogy a nappaliban a csöpögés alá tett edénybe mivel csak szűk egyliternyi víz gyűlt össze, hova lett nem Damon Hill, hanem kb egy hektó víz???:eek:
Végül nagy tragédia nem lett, akva alja ívesen, közel átlóban elrepedt, aláragasztottam telibe egy 10-es üveget és évekig szolgált még utána, mennyezeten a foltok kiszáradtak, kijavítottam, gletteltem, festettem, a hektó víz nem került elő, asszony viszont azóta is a fejemhez vágja évente kb 3-4 alkalommal a csöpögő csillárt.
Tanulság: ha az akva a két hosszanti éle alá tett állványra van téve, az oldallapok viszik a terhet és a fenéküveg általában elbírja a vizet, ha a közepén támasztod alá, akkor hiába csak pár centit lóg le az alátámasztásról, "felpúposodik" a fenéküveg és idővel megadja magát.
 
Hol tudok írni a moderátoroknak, mert ha rámegyek a profilra, akkor az az üzi, h: "Nincs jogom megtekinteni." Igazából még nem voltam itt nagyon aktív, de hát az akváriumom is ma készült el, szval nem is nagyon lett volna miről beszélni, viszont most már lennének kérdéseim...
 
Na megtörtént az is, amihez nem lehet eleget tanulni - hogy ne történhessen meg - ha kellően szórakozott vagy :)
Az akim eddig algamentesen üzemel (na jó, poralga van), de volt egy pár napos felbukkanó algrariadóm múltkor. Azt hiszem ma etetésnél megfejtettem az okát (legalábbis remélem). Az algaevők spirulina tabi helyett valószínűleg véletlenül egy növény táptabit kaptak, csodálkoztam is hogy nem nagyon kamázzák :) Ma jött a felfedezés, mikor kapták volna az újabb adagot....
 
Utoljára módosított:
Növényeket megvenni:10.000HUF :)
Aljzatot, táptalajt megvenni: 5.000HUF :)
Növénytáptalajt üvegpohárral betölteni adagolni és a poharat az akvába ejteni: ...:banghead:
Szép csillag alakban összetört az alja. Egy szatyor növény előkészítve úszik a lavórban. Üveges barátom felkeresése -nincs otthon. Be a városba üvegeshez, FBS-t venni, haza, embert keresni, mert egyedül nem bírom el a hátteres akváriumot, felfordít, ráragaszt, izgul jó lesz e. Vár 2 nap. Jó lett. Bár az első héten minden kis szilókitüremkedést a víz kibuggyanásának tartottam :p Hát ez nem drága volt, csak felejthetetlen. Na azóta csak műanyag eszközöket használok (kivéve csipesz,olló):ROFLMAO:
Persze már nyilván kiröhögöm magam, de ez azért jó, mert nem ismétli meg az ember az 7szencccség.:)
 
Back
Oldal tetejére