• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Te hogy kezdted a kertészkedést? Bakik őrületek

Na ha már mesedélután van akkor:
Még az óidőkben történt az eset, amikor is egy pár órája berendezett biotóp dél-amerikai, amazonasos akvámban gyönyörködtem, csodás apistok, szép fekete neonok, szép elrendezés, mámor a sok órás meló után. Majd észrevettem,hogy kis tócsa van az aki sarkánál, amelyik percről percre nagyobb... B****** ez ereszt?... Törölgettem, itattam fel, de minden mentőakció után 4-5 perccel újra ott virított a tócsa, szóval halakat ki (késő este), növényeket ki, talajt ki, vizet ki, kiűrítettem a medencét, majd másnap elvittem egy kereskedőhöz,hogy csinálja meg bombabiztosra mert eresztenek a sarkok. Megyek vissza 1-2 nappal később és mondta,hogy ugyan ez életében nem eresztett, az volt a probléma,hogy a jó öreg "levegőztetős" belső motoros szűrő felcsapatta a vizet a fekete műanyag akváriumtetőre,(mert túl magasan volt a vízszint (ekkor ugrott be,hogy valóban 1 centit hagytam) ahol egy idő után összegyűlt, és lefolyt a sarkon, és összegyűlt azokba az aranyos kis tócsákba amiket hisztérikusan itattam fel. Szkeptikus voltam, hazavittem az akvát, majd teleengedtem vízzel, csak 2-3 centivel lejjeb hagytam a vízszintet és semmi. Tök jól működött mint addig. Hát mondhatom gyönyörű...
:cry::banghead:

Tegnap előtti eset röviden: Naivan azt hittem,hogy a Quad armatúra meg fojga tartani a vizes tálát rajta az ültetésre váró saggitariákkal. -"Innen kényelmes lesz ültetni"-
A tálca az első mozdulatnál hátraborult az akvárium mögé, az összes benne lévő víz rá a vezetékekre, konnektorokra, bútorra, bútor mögé, falra, és lecsorgott hátul...

De a saggit azért elültettem... :) (A másodperc töredéke alatt kisült a neurotikus rendszerem, úgyhogy nem reagáltam csak álltam)

Minden napra 1(2) mese :D
 
Én konkrétan ráolvasztottam a fűtőre a tapadókorongokat, egyik átrendezésem alkalmával.

Napi 2 ml Carbot adagolok, amiről fél év után úgy gondoltam nekem simán a kezemben van a mennyiség. Úgy szemre belöttyintettem "2 milit", majd elégedetten nézegettem a garnéláimat azon filózva, hogy vajon hogyan tudnám lecserélni az állományt sakurákra?
Másnap reggelre megoldódott az állomány cseréje... Csak az RC-k távoztak az örök vadászmezőkre.
(Hozzá teszem, csak néztem bambán az akvám bal első sarkát ahová az áramlat sodorta a tetemeket, de hosszú percekig nem esett le mi történt.)
 
Első akváriumom megvétele után rögtön szerettem volna berendezni is hamár megvan ne habozzunk.rengeteget olvastam mit hogyan kell csinálni.Akvárium megvéve,táptalaj,finom minőségi kavics megvan,akkor lássunk hozzá,táptalaj leterít,óvatosan rá a megmosott finom kavics.Mostmár csak a víz hiányzik.Akkor lássunk hozzá.
Gondoltam egyet,miért is volna nekem jó a csapvíz az akváriumba?-hiszen én sem iszom meg csak úgy kiengedés után.Megy a Brita szűrőkancsóba(1.5l),hisz azt tudjuk,hogy minden káros anyagot kiszűr,akkor az én aksimba is jó lesz,nehogy megmérgeztem a leendő növényeket és halakat.Több óra múlva tele is lett szűrt vízzel az akvárium(rengeteg meló
volt).de ez így nagyon üres.Rohanás vissza a boltba megvenni rengeteg növényt,mindet olyat ami tetszett,nem néztem az igényeiket,vagy megférnek-e egymás mellett,a lényeg,hogy már otthon legyen az akváriumban.Szépen beültettem,majd baktérium kultúrát is adtam nekik,és gyönyörködtem a művemben.Másnap reggel az első utam az akváriumhoz vezetett.
És mit látok?az összes növény le van konyulva,mintha nem kaptak volna vizet.belenyultam a vízbe és próbáltam megnézni mi lehet velük,de szétmálott az ujjaim között.Visszamentem az akvarisztikai boltba és elmondtam mi a baj.Addig kérdezgetett az eladó mégnem kiderült,hogy a probléma okozója az én szűrt vizem,hiszen minden fontos ásványi is kivont a káros anyagokkal együtt.
Rengeteg pénz és idő el lett pazarolva,de jó lecke volt,hogy csak türelemmel és rengeteg információval kezdjünk akvarisztikátni.
Hát ez az én első akvarisztikai történetem.Folyt.köv...
 
Én a minap lesikáltam a red moore egyik ágát a kádban (nem kis darab a fa), közben cseréltem vizet is. Szépen feltöltöttem, jól tele, csurig, majd beletettem a fát.
A többit sejtitek...

:) Ezt valahogy most át tudtam érezni
 
Sziasztok!

Nem kell kezdőnek lenni a "remek" ötletekhez!

Legutóbb a 3x45-ben szűrő takarításnál kitaláltam hogy csak 1 vödör vizet engedek le, amibe átlögybölöm a szűrőanyagokat, majd hagyom nedvesen a matériát a bacik miatt, míg folytatom a karbantartást.
Az esőztetőből ki is folyt szépen a víz, ezért hátul elkezdtem megbontani az akril és a cső találkozását ami a vízszint alatt csatlakozik 10cm-rel.
Először még csodálkoztam is hogy miért játszik szökőkutat a csővég mikor nem is megy a motor, mikor beugrott a közlekedő edények elve és hogy a beszívók még mindig tele vannak vízzel ...... .
Gyorsan bele dugtam az ujjamat a csőbe és elkezdtem gondolkozni.
Rongy az akvárium túloldalán, a bútorban áll a víz, én állok a vízben zokniban, az elektromos elosztó is .......... .
Szerencsére nem tervezett találkát a 200V az akvárium vízzel!
De hogyan tovább?
Ha kihúzom az ujjamat ismét szökőkút lesz, akkor lehet hogy végem!
Ekkor ránéztem a 2071-es Eheim szűrőre és annak elzáró csapjára amit még sose mertem használni, nehogy eltörjön.
Most viszont nem volt más választás, "egy életem-egy halálom", odahajoltam és (hatásszünet) egy mozdulattal elfordítottam.

Azért nem voltam teljesen biztos az eredményben, így igen óvatosan húztam ki az ujjam ("jó nap ez a halálra" felkiáltással), de szerencsére működött a rendszer.

Majd hirtelen összeszedtem a vizet.
Leengedtem még 3 vödörrel.
Stb..., stb... .

Mikor végeztem, leültem gyönyörködni az akváriummal szemben és azon elmélkedtem hogy mindenkinek kell egy hobbi amiben kikapcsolódhat, ellazulhat, elfeledheti a stresszes hétköznapokat ....... .

A.ttila
 
Sziasztok,

Bővíteném a suták táborát :) akad baki bőven.

1) A kezdő akvarista szettem karácsonyi ajándéknak érkezett. A rögvest megvásárolt növények, vhogy nem akartak az 54literben megmaradni a 15W világítás mellett :)
Akvakertész vákuum bekapcs, olvasás, pénztárca nyílik, Quad lámpa beszerez. Rögvest az első alkalommal sikerült a bénázás közben az egyik felét rendesen beleborítanom (annyi eszem volt hogy nem volt bedugva)... Következhetett is 35 perc izgalmas hajszárítózás.

2) Nade, hogy a telepítés után csak hetekkel vettem le Nigro spektrumos videójából, hogy a táptalaj ne érintkezzen az üveggel (ezt vhogy sehol nem olvastam), eddigre persze már az első telepítés megtörtént. Plusz az arányok sikeres megválasztásának eredményeként a bazalt cca 1,2 cm, a táptalaj 3 cm (Aquabasis), így minden ültetésnél amikor pótoltam a növényeket sikerült kellemes kis felhő formájában beoldani mindent a vízbe. Jött is szépen fonal, ecset, pont, zöld, barna, meg nem tudom még milyen alga (ezzel még csak most ismerkedem).

3) 4 hetet pihent az akvárium mielőtt 4 red cherry-t bele mertem rakni. Kb. a 3. napon vettem észre egy lebegő fehér "hullát". Teljes sokk hatás után ideges számlálás. Naná hogy csak 3-at találtam. PH szondázom, nézem mi a baj. 8.5 a PH (ezzel kezdetek óta küzdök,legalábbis amióta mérem:)
Rögvest kihajítottam minden követ (gondolván ez a baj), gyors részleges vízcsere, az új vízbe PH mínusz, közben idegesen lesem a "maradék 3 garnélám".
Majd amikor már kész vagyok, akkor látom hogy vígan ott van mind a négy. ...Oké, okééé..... vedlenek.. nade 3 nap után?:)))

4) Arról már nem is beszélek, hogy az időzítős kapcsolóval sikerült ezen rövid idő alatt is mindent megélnem. 5 nap síelésre full off- véletlen kinyomtam az automatát, eredmény gyönyörű barna alga tenger. Ja és ennek az inverze is sikerült 24 órára :(

a többit majd naplózom :) .. addig meg olvasok lelkesen.
 
Nekem az előző 32 literes akváriumom, lakásfelújítás után visszakerült a helyére, ágyam mellett. Este lekapcsoltam lámpát, lefekvéshez készülve, aztán hallottam egy halk puffanást. Majd kb 5 másodpercre rá csobogást. Lámpa felkapcsolás, vödörért kirohanás, nézek, de nem látom honnan folyik a víz. Az akvárium 1/3-adáig le is ürült szépen. Ekkor már kb 20 liter víz a szőnyegben volt. Majd megelőzve a további bajt, nem kimertem a maradék vizet, hanem megfogtam akváriumot, hogy kiviszem, és ahogy megemeltem, azonnal távozott a többi víz is belőle. Az alja tört keresztben ketté. A vakolás csak annyira nem sikerült a kőmívesnek, hogy miután meg lett ragasztva az akvárium és ismét oda lett téve, billegett, mint egy libikóka. Hajnali 2-ig elvoltunk azzal, hogy papírtörlőkkel, törölközőkkel szedtük ki a vizet a szőnyegből, meg alóla meg mindenhonnan.
 
25l-es akvárium vizcsere.Gondoltam ha már vizet cserélek akkor letörlöm az üvegröl az algákat és egyébb szennyeződéseket,mert ebben csak egy szivacsszürő volt pár hetes vitorlásokkal.Könnyebb legyen a takaritás levettem a helyéröl elmentem vödörért,mert semmit nem készitettem oda,tipikus hiba nálam.Mire visszaértem habzott az egész akvárium,halakat alig lehetett látni,a kislányom ott állt a kezében a játék kiöntöjével.Kérdezem:Mi történt? válasz:szomjasak voltak a halak és hoztam nekik folyékony szappant a fürdőből.Szuper!válaszoltam,majd rögtön halak kihalászása,akvárium mosás,majd minden vissza a helyére.
Gondoltam már ugysem maradnak meg szegények,hisz 1-2 perc ilyen körülmények között a biztos halált jelenti.De nem Így lett.
Egy sem pusztult el ,azóta is szépen nőnek és dÍszitik mások és az én akváriumom.
 
Új tagként megosztanám az én történeteimet, amire ilyenkor már csak mosolyogva gondol vissza az ember :)
  • 2009-ben, mikor először nekilendültem az akvarisztikának, üvegessel csináltattam akváriumot (amit a biztosító fizetett, de pssszt.. :), 8-as üvegből egy 160 L-est (100x40x40). De hogy ne legyen olyan átlagos, betonból csináltunk neki hátteret, kagylókkal, csigaházakkal és nagyobb kövekkel teletűzdelve, 2 csövet beépítve a levegőztető rendszer légcsöveinek. Jól meg is száradt, jól is nézett ki, csakhogy a beton meghajtotta az akvárium hátlapját, így a saroknál elvált a ragasztás. Nem gond (gondoltam), elővettem a legnagyobb pillanatszorítót és újraragasztottam. Estére végeztem is ezzel, majd látjuk hogy mutat reggel alapon lefeküdtem. Mielőtt folytatnám hozzátenném, hogy mikor készítettük a fém állványt az aksinak, rajta egy 130 cm széles munkalappal, akkor a csavarbetekeréshez használt akkus csavarozót ráhelyeztem az akvárium keresztmerevítőjére. Persze sikeresen el is dőlt, és a fém része a hátfal tetejéhez ütődött, leválasztva róla egy fél milliméteres darabkát. Gondoltam nem gáz... De aztán másnap reggel mikor felkeltem az újraragasztás után, a megfeszített hátlap ebből a pindúrka leválásból kiindulva kettérepedt. :D Jött az újabb agyalás, aztán az lett a megoldás, hogy 2 db 20x40-es 4mm-es üveglapot egy egész tubus szilikonragasztóval ráragasztottam a repedésre. Azóta is rendesen működik az akvárium :D
  • A rá következő évben volt egy nagyobb átalakításom, amely során 2 újabb tapasztalattal gazdagodtam. Az egyik, hogy ha leeresztem a vizet az aksiból, akkor előtte érdemes kihúzni a fűtőt, mert nem túl kellemes szagok kíséretében ráolvad a műanyag tapadókorong :D A másik, hogy a jobb első ragasztás elkezdett szétnyúlni, amit még a szivárgás előtt észrevettem, pedig akkor már 3-4 mm-re elnyúlt egymástól a két lap :) Akkor újra előkerült a nagy pillanatszorító, és gyors összefogtam vele, hogy majd egy ráérős pillanatomban leeresztem az akváriumot és megragasztom. Hát kb. 1 hónapig kerülgettük a 30 cm-re kiálló pill.szorítót (úgy, hogy az akvárium 50 cm-re van a franciaágy végétől a kis szobámban). 1 hónap múlva levettem próbából, és úgy maradt, nem nyúlt el a ragasztás, és a mai napig bírja :)
  • Még ezek után lehetett valamikor, hogy a bal hátsó ragasztásnál (amit én ragasztottam újra) elkezdett szivárogni a víz, és egyre erőteljesebben :) Pont ott voltak öcséim, így gyors befogtam őket egy kis munkára, így gyorsan elhárítottuk a problémát :)
  • Aztán én is találkoztam egyéb problémákkal, betegségekkel, amik során a halállomány fele oda lett, kirohadtak a növények, stb.
  • Mostanság (kb. december óta) volt még egy üvegtető-törésem, az új CO2 rendszer beállításánál is voltak kisebb gondok (az 1. 0,5 kg-os palack gyorsan elfogyott, a 2. eresztett mint az állat, így kicseréltettem, illetve a teszter alapján kevésnek bizonyult a mennyiség, így másnap reggel kicsit feljebb vettem. Mire hazaértem sárga(!) volt a teszterben a folyadék, és minden hal a víz tetején pipált :D)
  • A növényes vonalat, a kertészkedést nemrég kezdtem el komolyabban csinálni, még van mit tanulnom, főleg a gyepesítés várat még magára, de ahhoz csak most hétvégén lett meg az átalakítás JBL Aquabasis-szal és JBL Manado-val, ami ezt lehetővé teszi. Meg beleestem abba a hibába, hogy sorra vettem a növényeket és oda ültettem ahol volt hely :D Majd rakok fel képeket a régi és az új állapotról is. Remélem azért most már beáll a rendszer, és szépen bezöldül az akvárium :)
    Most elsőre ennyi jutott eszembe :)
 
Hát ez nekem is kapóra jön megosztani néhány dolgot :)
  • Az akváriumom elég karcos ezen segítettem volt némi vízkő rajta nekiálltam súrolni még karcosabb lett
  • Amint megjött a növény és táptalaj neki álltam kicsomagolni a teraszon ahol besegített a kutyám is pár növényke és szakadt Manado tasak látta kárárt
  • Ezek után berendeztem az akváriumom utólag rájöttem teljesen rosszul (gyakorolni ennek ellenére jó lesz)
  • Az Echinodorus cordifolius gyökerét sikeresen letörtem :( kicsit megsárgult de minden jel szerint megmarad
  • A co2 beoldáson több napig agyaltam mert porlasztókővel elég egyenletlen
  • Majd jött a kép készítés az istenért sem tudok egy normális képet lőni az akiról ...
  • Pár napra elutaztam a halakat rábíztam tesómra ennek 3 darab ékfoltos razbóra látta kárát túl etetés
most így ennyi remélem lassanként beletanulok :)
 
Kb. 12 évesen, nyaralás közben növénygyűjtés a Balatonban, majd betelepítés az akiba - jajj de szép zöld - másnapra az egész berohad, teljes kipakolás, suvickolás ezerrel.. a halak szerencsére túlélték, ellenben szert tettem némi kis piócára....:eek:
 
Na hát nekem az egész onnan jött, hogy az unokatesómnál láttam egy kisebb akváriumot még egészen kiskoromban. Aztán szintén porbafingóként kisállatos/növényes kiskönyvekben imádtam a szép színes illusztrációkat, és volt belőle egy "halak" nevű is. Na az adta a kezdő lökést :)
Először egy 60 literes, majd egy 110 literes akvát könyörögtem ki anyuéktól. Micro belső szűrő (nagy szó volt akkoriban (80-as évek), meg persze ciklon légpumpa és porlasztók... sima asztali lámpákkal világítottam, a neon csak vágy volt. Volt egy rakás halam, guppik, xifók, gurámik, aranyhal, neonhal, vitorláshal (kötelező volt ugye) meg még ki tudja...
Gyűjtöttem környék folyóiból tavaiból minden gazt, próbáltuk megtelepíteni, de nem sikerült persze.
Tizen évesen sikerült vennem egy talajszűrőt is, aztán valahogy az egészet eladtam mindenestül...ráuntam.
Később jártam egy fizikatanárhoz különórákra, és neki volt egy 50-60 literes "magárahagyott" akváriuma, ami brutálisan be volt növényesítve. Semmi igényes nem volt benne, csak nagyrészt valisneria, meg még pár alap növény, de azok szépen bedúsultak, és az egész akváriumot betöltötte, de valahogy nekem nagyon tetszett a hangulata. Ez valahogy maradandó lett bennem ,bár akkoriban nem lett újra akváriumom (más dolgaim voltak :D ).
Aztán úgy 2009 körül találtam rá Nigro blogjára, és akkor láttam először Nature akváriumot, és akkor már éreztem, hogy ez "be fog húzni"... be is húzott. :)
Az akvarizálás mikéntjét igazából Nigro tollából/blogjából tanultam, ezúton is köszi Nigro a sok segítséget a blogodon!
Na így valahogy...
 
2001 környékén, mikor kisfiam 2 éves volt, valahoyg előkerült a háziállat, mint téma.
Jó apuka mit tesz? Karácsonyra háziállatot vesz, de hogy ne legyen láb alatt, akváriumosat. :D

Majd egyszer csak lett egy használt 340 literes akváriumom valamikor 2008 környékén, s ezzel indult meg 2010-2011 ben a komolyabb növényezés.

A fiamnak a 40 literese azóta is megvan a szobájában. Anno hallgattam sokáig, hogy olyan házziállatot szerettek volna, amit simogatni is lehet. Most ott tartunk, hogy van 3 aranyhala, lehet őket simgatni is, illetve ténylegesen simogatható állstból három macsek, meg egy német juhászkutya... :)

S mind egy akváriummal kezdődött...
 
A szőrös állatokról is is jöhetnek majd képek a megfelelő topicba. :)
 
Ha már alap bakik...
A 2073-ast, gondoltam kitakarítom. Aznap éppen a lusta embert játszottam (a fásult mellett). Mit tesz ilyenkor az ember? Gondolkodik... (már itt a baj)
Gondoltam, beviszek egy lavort, belerakom a szűrőt, leveszem a fedelet és kitakarítom, majd vissza az egész és voálá, szupergyors takarítás.
Fedél le, víz elkezd folyni, mondom persze, hát biztos sok volt benne, meg még a fedélben is, nem törödtem vele. Szűrő anyagokat szedem ki, de a víz még mindig folyik. Én meg ott térdelek és nézem és azon agyalok, hogy basszus, ez miért folyik még mindig? Mivel a lavor nem volt túl nagy, így pillanatok alatt megtelt és már a parketta ázott, amikor leesett, hogy a befolyócsövet nem ártana az akiból kihalászni...

A másik eset múlt héten esett meg. Szedem szét az akváriumot, és annak a rendje és modja szerint minden technikát szépen kihúzok, és félre rakom. Majd a szűrőt viszem kimosni (itt már tanultam az előzőbel, így nem volt ázás). Szépen kitakarítom, büszkén megyek be milyen ügyes vagyok. De mi ez az égett szag? Hírtelen levert a víz, hogy valahol valami ég. Mondanom sem kell, a fűtőt felejtettem el egyedül kihúzni, amit utána egy üres vödörbe tettem, amit persze szépen megpörkölt...

Arról ne is beszéljünk, hogy Murphy az valami kegyetlenül működik...
Mikor kezd el szivárogni a 25 literes akiból a víz? Amikor elmész 3 napra pihenni, majd mire hazaérsz a bútór elázva a padlóval együtt és az akvárium már csak félig... Most hétvégén meg az éppen startoló akváriumom izzója égett ki, hol voltam? Naná hogy megint vidéken. Úgyhogy 4 nagy sötétség az akvárium felett...:cool:
 
Back
Oldal tetejére