• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Te hogy kezdted a kertészkedést? Bakik őrületek

viktorlantos

Alapító
Admin
Gondoltam nyitok egy ilyen topikot, ami segíthet a kezdőknek picit átgondolni, milyen szívásokon lehet átesni a hobbival ismerkedve. Mire a végén eljutsz oda, hogy zsigerből mennek a válaszok, hogy te nyugtatod a hasonló problémával küzdőket. És csak a szép akváriumok születnek.

Szóval jöhetnek a történeteitek. Lássa mindenki, hogy akár a tanulópénz miatt, az info szegénység miatt, a türelmetlenség vagy bármi más miatt mennyire döcögős volt a start... mert a legtöbbünknek az volt az tuti :D

  • Nálam a megvásárolt CO2 szettből - gyakorlatilag kiderült, hogy kis CO2 palackot tölteni macerás. Megvettem egy másikat, hogy ne maradjak CO2 nélkül. Akkor még nem volt igazán 2kg-os palack elérhető áron. Ez a 2 palack sokkal többe voolt mint mostanság ami kapható.
  • A bubiszámláló a kezemben maradt. Eltört.
  • A belső reaktor eltört. No persze rohanás teflon ragasztóért pasztáért és mekk elek módon próbáltam újra működésre bírni... nem ment.
  • 2 Difit rendeltem külföldről az egyiket átnyomtam a tenyeremen :) Vér verejték mindenhol.
  • Egy tonna növény beültetése után rájöttem, hogy totál átgondolatlan lett az egész kert. No sebaj majd legközelebb máshogy lesz.
  • Szép volt az Eheim szett amit megvettem, csak a szűrő és a fény volt kevés hozzá... :) Hajrá egy új szűrőt venni, időközben a másikban eltört a kerámia, egy ügyetlen takarítás miatt (y) ... ennek már sosem lesz vége... :)
  • Felkerült egy Arcadia lámpa, gyári fénycsövek csere mert élvezhetetlen volt.
  • Lassan kezdtek elmaradni a problémák.... így az algákra is tudtam koncentrálni :D
  • Jött új nano akvárium, kevés volt a gond? Akkor majd csinálunk. Nano CO2 szettemből pár patront elcsavartam a levegőbe, mire rájöttem a szett rossz... :)
  • Persze volt azóta korábbi Eheim szűrőnél tömítés probléma, a lámpám ballasztja eldurrant, a lámpa tartó konzolja elöregedett, a sokadik időkapcsoló után most egy komolyabb rendszer viszi az időzítőket. A kapcsolókat kikukáztam...
  • Törtem el üveg befolyót mert a merev cső felemelte és odaverte az aki széléhez.
  • Törtem el DC-t amikor épp nem is használtam
  • Eláztattam mágnesszelepet tönkrement
  • Eláztattam bútort :)
stb stb....

A fenti listából hiányoznak az alga harcok, az áttelepítési mizériák, a sétáló amanó garnélák és problémás otocinclusok, a nyári meleg, a gyenge forgatás miatti Cyano alga fertőzés és terjengő maró szag, a vízcserék miatti felfordulás a nappaliban, a betűző napfény miatti extra alga, a dekorok miatti vízkeménység változás, a csapvíz fertőtlenítés miatti kb 50 ropis Mosura garnéla lefordulásom....

De mindez így sok év távlatából már fel sem húz.... pillanatoknak tűnnek. És csak az akváriumokra emlékszem. Most már nem lepődök meg alapvető dolgokon. A telepítések rutinszerűek. Ahogy az alga kezelés is. Tech problémák időnként vannak, de mivel nincsenek..... nyírás után időnként vizet sem cserélek, mert másnapra úgyis tiszta víz fogad.... stb stb.

Szóval idővel máshogy értékeled majd a dolgokat. A problémák már nem annyira tűnnek problémának. Kevés az ügyetlenség miatti baleset is. És csak a hobbi marad.

Remélem senki kedvét nem vettem el a fenti sorokkal. Csak azt szerettem volna mondani, hogy mire oda elérsz, hogy sokadik szép aki legyen egy pár őrület tuti be fog jönni.... ahogy nálunk is korábban.

A fény ott van az alagút végén....

Nálam most éppen ő

8257490747_2e85fe0ea5_c.jpg
 
:) Jó topic! Erről a témáról hosszasan tudnék mesélni, de mind ott van Viktor összegzésében is, még ha ennyi üveget nem is sikerült széttörnöm. De egy nagyon fontosat megosztanék, soha ne próbálj red moor gyökeret víz alatt elfűrészelni, mert könyökkel kiütöd a homlokfalat, és úszni fog a szoba! :)
 
Sziasztok!

"Nagy Öregek" írjatok ide sokat! Én is szeretném látni a fényt az alagút végén!
De nem türelmetlenkedem, én most még csak a sötétet látom, ahogy belépek rajta.:cool:
(És minnél többet olvasok, annál inkább lever a víz!)

Üdv,
Ákos
 
Na ide nekem is írnom kell :D
Mint minden hobbihoz ehhez is pénz kell, és nem is kevés... Nah itt kezdődnek a buhera megoldások XD
-Az első növényes aksimnál törtem a fejem hogy lehetne megoldani a CO2 beoldást. Na jött az idióta ötlet...
Volt egy alap belső szűrőm egy Aquael fan1-es és kitaláltam hogy bele rakok az aksiba még egy Aquael fan minit és a levegő beszívó csőre rákötöm a CO2 csövet :D
Na hát gondolhatjátok mekkora széndioxid bubik lettek belőle... Na de nem is ez volt a legnagyobb gond, hanem az egyik illesztés szét jött és a szűrő elkezdte kipumpálni az akváriumból a vizet :D Reggel arra keltem fel hogy csobog a víz, a rendes szűrő beömlője már víz felett volt és az csobogott. Ránézek az aksira és hiányzik a víz negyede XDXDasdasd. Úszott a parketta rendesen :D Kipattantam az ágyból és egész délelőtt takarítottam :D

-Na meg volt műanyag bubi számláló széthasadásom is a nyomástól :D
-Amikor a szódásszifon rendszert teszteltem kezdetben a műanyag csövet leverte a nyomás és iszonyat nagyot szisszent :D De volt ilyen éjszaka is XD majdnem megállt a szívem XD
-Persze volt lámpa leverés a vízbe is :D
-DC folyadék öntés aksiba :D
-Jah a klasszikus dolog..... Amikor RO vizet hoztam fel a szobámba leszakadt a vödör füle..... Az összes víz meg ment le a lépcsőn XDXDXD
-Persze az se maradhatott ki hogy az RC állományom 80%-a a belső szűrőmben kötött ki, kis naivan azt hittem hogy nem mennek bele.... jah persze-.- :D

Most kb. ennyi, de mindig jön valami idiótaság :D
 
Ez jó :) Most már csak vigyorgunk ezeken a nonszensz dolgokon, de látom magam előtt a sok füstölő fejet amikor megtörtént a dolog :)

Jöhetnek a sztorik ne kíméljetek! ;)

Az megvan amikor egyedül vagy otthon, tisztítod az üveg csövet a fürdőben azzal a nyugalommal, hogy tudod elzártad a szűrőt.... azt igen, de a CO2 reaktor még megy és arra fülelsz, hogy valami folyik a nappaliban? WTF? Bakker a gáz tolja ki a vizet :D amatőr..... :rolleyes:

Ugyanez úgy, hogy elfelejtetted elzárni, egyik kezeddel befogod a csövet másikkal próbálod lezárni a szűrőt, de még legalább 30cm hiányzik a karodból...... :ROFLMAO: Elengedjem, ne engedjem.... és ott állsz és azon agyalsz mi jöhet még...... a csövet elengedtem végül..... :D
 
Sok éve halazok (sügérezek). Most helyhiány miatt ideiglenesen befejezni kényszerültem ezt, de most megfogadtam, hogy semmi buher, mikor belefogtam a növényezésbe alap szinten, alkalmazkodva a kapott helyhez, nanoban. Tapasztalatom szerint mire végigszámoltam azt láttam a "buher" többe került, mint a gyári, max. nem egyszerre adom ki a pénzt... Ennek fényében én is szettel indítottam most, persze miután ide tévedem gyorsan kiderült, hogy a szűrés, fény, talaj, halválasztás, stb. nem jó... :D
Viszont hálás vagyok, hogy a jó irányba tereltetek és mefogadva a tanácsokat azt látom jó útra tértem, csak még nagyon az elején járok! :)

Nekem a multkor garnéla csere volt és a szűrő tele volt mulmal, ezt kiöntöttem egy vödörve, majd a vödör szélére ráraktam a lámpát, mint ahogy az akin volt. Mondanom sem kell az aki fala egyenes, a vödör nem! Egyből beleesett a vödörbe, de (márkát nem mondanék) még a víz alatt is világított a lámpa, amit sikerült valamelyik szabad kezemmel gyorsan kihúzni...a garnikat, meg engem sem rázott meg, de ez durva volt. :LOL:

Mármint a mulm - ami a szűrőben volt - az volt tele pici garnélákkal...
 
Hát igen vissza gondolva elég viccesek ezek :D
Az is jó volt amikor az egyik vízcserénél nem húztam ki a belső fűtőt... A vízszint lement a melegítő alá, nagy párolgás és reccs XDXD
Van még egy jó dolog bár azt tényleg nagyon kezdőként követtem el de még mindig emlékszem rá, pedig már jó 10 éve volt. A halak etetése.... szépen beköltöztek életem első halai éppen etetni akartam őket amikor egy iszonyat mennyiséget beborítottam az aksiba, mert össze volt ragadva a kaja :D Akkor megtanultam, hogy sose etetek dobozból XD
 
Na akkor én is belefogok.
  • Az első és legfontosabb baklövésem, a nem megfelelő felkészültség, utánjárás!!! Az ebből eredő problémák tárháza kimeríthetetlen. És akkor a teljesség igénye nélkül:
  • indulásnak 250 Literes hátteres aki, gyenge szűréssel. (nagyobb öröm volt eladni , mint megvenni)
  • temérdek fajta növény, igényeik figyelmen kívül hagyása,szana-szét ültettem mindent.
  • Folyamatos átgondolatlan, szabályok nélküli kompozíciók.
  • ALGA-minden mennyiségben-hibák:szűrés, csapvíz, rossz helyről beszerzett növények, Co2 beoldás, megszűnés oka: két bika szűrő, RO-üzembeállítása, csak Tropica növény, reaktor.
  • Amin lehet mosolyogni:LOL: : annyi rhizoclonium alga 3 nap alatt, hogy leállt a szűrőm, egy vödör növény elajándékozása, annyi félét vettem tudatlanságomban , nem fért bele az akiba!
Összegezve, ha most kezdeném két hónap tanulás olvasás, jegyzet készítés, tervezés! Hozzákezdés előtt napló nyitása, ahol a kész tervet megosztanám, hogy még időben orvosolva legyen a hiba. Ezt csak azért írom le, mert rengeteg csalódástól menekülhettem volna meg, megjegyzem egy pár garast is megspórolhattam volna de ez a kisebbik baj.

-Azért legalább odáig eljutottam, hogy lassan másfél éve tudok algamentes akit indítani és fenntartani, növényeim makk egészségesek, és élvezem a látványt, nincs bosszúság, csalódás, csak a vízcsere, tápozás, takarítás, nyírás maradt!

Ui:a kompozícióval a mai napig hadilábon állok- nem megy- ez van. De nem adtam fel, mint ahogy az alga kérdést is leküzdöttem, egyszer önállóan ez is sikerül, addig vidáman kísérletezek, indítok új és újabb akit, egyszer csak összejön:)!
 
Sziasztok!

Ha már a kertészkedés a cím:
Első olvasgatások után összeraktam ismerősnél egy "növényes" akváriumot.
Persze kvarc homok aljzat, alatta Sera táptalaj, belső szűrő (legújabb Eheim tipus kicsit tulméretezve, állítva be sem fért, csak döntve), folyékony általános táp hetente, meg vízcsere ahogy kell .
Kiokosodtam a lámpákat hogy meglegyen az 1W/l.
Majd indításnál 8 órában rátoltam a fényt.
Nőtt és futott minden jó pár napig, majd kezdtek a levelek végei mállani.
Kevés a fény?
Világítsunk többet!

Egy hónap múlva alig látszottak a növények a fonal algától!
Elég lehangoló volt, főleg hogy több mint 20 éve volt akkor már akváriumom és arra gondoltam hogy most aztán összeraktam a tutit!

Na azóta is sok hibát vétettem, de ekkorát szerencsére nem!

A.ttila
 
Szép volt az Eheim szett amit megvettem, csak a szűrő és a fény volt kevés hozzá...
Most is szép az a szett egyébként.
Amikor elhoztam Viktortól az akváriumot akkor azt hittem úgy marad ahogy van, ráadásul a feleségem ragaszkodik a tetőhöz (és az tuti, hogy akkor úgyis marad rajta) és persze egy ekkora méretű cuccnál az ő 50%-os szavazatához még tartozik egy 1%-os "aranykötvény" (mondjuk a nappaliba integrált lett az aki bútorilag, így a szekrény egyik oldaláról is le kellett mondanom az asszony javára :cry:).
  • amíg nincs, vagyis kicsik a növények az akváriumban azt mondja az ember, hogy nem is kevés az a világítás (2x38w T8)
    • aztán a növények nőnek és bekerül egy arcadia külső trafós cucc +38w, így már 3x38w :D T8
    • tovább nőnek a növények és jő a homály :(, a gyári tető világítása átalakul 2x54w T5 (még szerencse, hogy a Juwel-nek van 1047mm-es 54w-os T5 csövei) tehát előtét és foglalatok csere és lőn világosság :D 2x54 + 38w.
  • a szűrés is egy érdekes dolog.......az Eheim 2073 nekem elég....hú még sok is (és csak a szekrény egyik oldala az enyém tehát csak 1 szűrő fér el)
    • aztán nőnek a növények és eltűnik a flow :mad:, havonta kell takarítani a szűrőt.....
    • és akkor hirtelen szembejön egy 2080 ellenállhatatlan áron (na jó kell kicsit költeni rá de 28-ban megáll :D)
      • na de ez a vadállat átrendezi az aljzatot teljesen.......ja lehet zárni rajta persze hiszen olvastam :confused: csak nem csináltam
      • 3 hónap üzemelés után egyszer csak eltörik egy lezárófül (megrendel - megérkezik - boldog)...........aztán rá 1 hónapra egyszerre 3 :poop:, 2073 vissza az aki alá amíg megérkezik a cucc........de csak 2 van raktáron Eheim-éknél, a 3. 1,5 hónap múlva érkezett meg
  • Á nem kell nekem CO2, mert se időm se energiám élesztőssel pancsolni, nagynyomásúra meg nincs keretem (aranykötvény)
    • aztán valaki azt hiszi a Dennerle Profi 2000 reduktorra rászerelt tűszeleppel és mágnesszeleppel, hogy az sörcsapolóhoz van mert Ausztriából hozta és azok úgyis csak sört isznak :cool:, tehát 5k és nálam landol
      • vajon mi lehet hozzá az a nagy zöld izé a dobozban (belső reaktor), mit csinál az a sörrel?
      • az a kis izé ami átlátszó, van valami a belsejében és rajta egy nyíl......na az mit csinál a sörrel?
    • persze még a palackra várni kell, aztán valaki egy be nem fejezett projektből elad egy teli 2kg-os palackot 12k
    • na igen még kellene bubiszámláló, DC........persze ezeket is meg lehet venni, ha van az embernek ideje, pénze meg ilyesmi
    • az a borzalmas belső reaktor tuti nem kerül be az akiba..........inline difi jó megoldás, persze olyan éppen sehol nincs MO-n tehát marad a Íbéj
Szóval cirka egy év és máris kopaszabb vagyok mint előtte, pedig csak jót akartam........a sok agyalás biztos kilökdösi a hajhagymáimat vagy valami ilyesmi.
 
Vapega, hogy neked milyen mazliaid voltak a cuccokkal :D eheim 2080 és co2 rendszer olcsóert :)

Hnap én is összeszedem a szivasaimat.
 
Az ember figyel meg ilyenek, a lényeg az, hogy nem csak a specifikus hirdetések között kell nézelődni...... sőt főleg nem ott lehet ilyesmit találni jó áron.
A legszebb még mindig az Eheim SubstratPro 1l díszdobozban volt :D 1000 Ft-ért
A hirdetés szövege: "Haleledel vagy valami ilyesmi. Én nem tudom, hogy mire való"
Na ez állati volt :banghead:
 
Baklövésből szerintem mindenkinek van, természetesen a kezdetek kezdetén, ami nem is volt olyan régen, ezért még úgy emlékszem rá ahogy történt :)

A kassza meghatároz sokmindent, így szegény ember vízzel főz alapon, spóroltam egy kicsit. Legalábbis azt hittem.

- Nem kell a szakosodott mágneskapcsoló. Az iparinál nincs jobb! Aztán majdnem leégettem a szekrényt, mert 5 perc alatt úgy felforrósodott, még jó, hogy visszavették.
- reduktor sem kell olyan drágán. Igaz, hogy ezzel a 3mp/bubi-t +-10-el tudtam csak beállítani, de legalább olcsó volt. Ja, és a reduktor szelepe túl vastag volt, így legalább 50 perc és jó sok k. anya kellett, hogy 1-2cm-re ráhúzzam a csövet.
- A köveket meg a vonatsinekről szedtem, ahol viszonylag friss volt a szórás. De mint kiderült a főzés és sikálás nem volt elég. Gázolajszagú volt az első 4-6 hétben az aqua. brrrrrr
- és egy friss tegnapról: kipucoltam a szűrő csövét. Szűrő szekrényből ki a szőnyegre, majd fedél levesz?!?!?! :banghead: Persze a csövek benne az akiban, és tolta kifele ezerrel a vizet! Ordítottam asszonynak, hogy jöjjön gyorsan, amíg próbáltam visszatolni a fedelét. És persze a legszebb az egészben:
Természetesen NEM is KELL LEVENNI a szűrő fedelét a slag kimosásához! :banghead: :banghead:
 
Nagyon vegyes érzés olvasni ezeket a hozzászólásokat, egyrészt jó, mert nem csak én követtem el hasonló bakikat, másrészt rossz, mert könnyű átérezni.

Nekem is voltak azért érdekes dolgok:
  • kezdetben úgy gondoltam hogy ha a belső szűrős halas akvárium fölé rakok 1-1,5 w/l világítást, és élesztős CO2-t, akkor az már növényes lesz. Hát nem.
  • Volt újonnan, töltettel együtt 11 000 Ft-ért vett 1200 l/h -s kínai szűrőm, ami alapból zörgött, néha jobban néha kevésbé, de aludni egyszer sem lehetett mellette, és a mostani Eheim 2213 legalább kétszer több vízhozamú.
  • Volt CO2 palackra 3000 Ft-os mérőóra nélküli reduktorom, hegesztéstechnikai, közelében sem volt a stabil szintnek, ráadásul ahogy merült ki a palack, egyre több gázt nyomott be, kétszer lenullázta az állatvilágot.
  • Volt használt Eheim szűrőm, amire többet költöttem a tömítések cseréjére, mintha újonnan megvettem volna. Ennek ellenére sosem tudtam megoldani hogy valahol rejtélyes módon ne eresszen.
  • Természetesen a szokásos dolgok is voltak, szoba eláztatás, szekrény eláztatás, ilyenek.
Egyelőre üveget még nem törtem, és kerámiatengely sem tört el.
Miután már több növényes akvárium árát elköltöttem hibás, azt hittem spórolós megoldásokra, negyedik szűrőként végre lett egy új Eheim külső szűrőm, és negyedik reduktorként egy Papillon reduktorom.
 
ma történt, gondoltam ide is feldobom:

Szűrő össze szerelése közben nem volt semmi probléma, egészen addig míg be nem kapcsoltam.
Okos voltam, esőztető felfele néz, legyen meg a kellő áramlás. De a okos gyerek arra nem gondol, ha nincs közeg ellenállás akkor az esőztető nem csak az akváriumon belül produkálja az áramlást, hanem azon kívül is. 2 másodpercig csodálkoztam, ba..ki ennek mekkora íve van..... :ROFLMAO: aztán rájöttem, hogy talán el kéne zárni, és nem a parkettát locsolni, az úgy se fog kihajtani többet...
Most nem volt agyérgörcs, csak magamon röhögtem... :D:D
 
ma történt, gondoltam ide is feldobom:

Szűrő össze szerelése közben nem volt semmi probléma, egészen addig míg be nem kapcsoltam.
Okos voltam, esőztető felfele néz, legyen meg a kellő áramlás. De a okos gyerek arra nem gondol, ha nincs közeg ellenállás akkor az esőztető nem csak az akváriumon belül produkálja az áramlást, hanem azon kívül is. 2 másodpercig csodálkoztam, ba..ki ennek mekkora íve van..... :ROFLMAO: aztán rájöttem, hogy talán el kéne zárni, és nem a parkettát locsolni, az úgy se fog kihajtani többet...
Most nem volt agyérgörcs, csak magamon röhögtem... :D:D

Ez nekem is meg volt már :D Keresztben kilőtte az akiből a vizet, persze vízfelöltés előtt. Annak is volt íve. :D
 
Vagy két hete valamit matattam az akiban, és félretoltam a lámpát úgyis megáll, de alig léptem ki a szobából, már csobbant is a vízben!!:nailbiting: Tíz másodperc mire kirántottam a konnektorból, de a legfurcsább az hogy végig világított a vízben és a halaknak sem lett bajuk!:blackeye: Szétszedtem, kiszárítottam és azóta is működik, pedig nem is kínai!:)
 
Back
Oldal tetejére