• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Taxiphyllum barbieri ex. Vesicularia dubyana - Jávai moha

Levinen

Kertész szaki
Az akvarisztikában talán az egyik legrégebben használt növény, amely a mai napig is hatalmas népszerűségnek örvend. A családnak rengeteg alfaja van, de szinte mindegyikről el lehet mondani, hogy nem túl nagy odafigyeléssel is, gyönyörű kreációkat lehet alkotni velük. Igazi egyéniségét fára, vagy más tereptárgyakra növesztve mutatja meg igazán.

Család: Hypnaceae
Kontinens: Délkelet- Ázsia
Magasság: 1-3+ cm
Szélesség: 3-5+ cm
Fény igény: nagyon alacsony-erős
Hőmérséklet: 15-28 °C
Víz keménység: nagyon lágy-nagyon kemény
pH tolerancia: 5,5-9
Növekedési ütem: lassú
Tartás: könnyű
 
Re: Vesicularia dubyana - Jávai moha

Egyik kedvenc növényem, és szerintem az akvarisztikai növények legjobbjai közé tartozik. ;) ;)
 
Re: Vesicularia dubyana - Jávai moha

A jávai moha tudományos elnevezését illetően volt (van?) némi kavarodás. Az újabb tudományos álláspont szerint a Jávai moha latin neve NEM Vesicularia dubyana, hanem Taxiphyllum barbieri.

A történet: http://www.aquamoss.net/Java-Moss/Java Moss Vesicularia dubyana.htm

A fentiek szerint a helyes elnevezések:

Jávai moha - Taxiphyllum barbieri: http://www.aquamoss.net/Java-Moss/Java-Moss.htm

Szingapúri moha - Vesicularia dubyana: http://www.aquamoss.net/Singapore-Moss/Singapore-Moss.htm
 
BredyCrow said:
Azzal mit lehet kezdeni, ha beköltözik az alga a moha szálai közé? Gondolok itt arra, hogy nagyon vékony zöld szálú alga (talán fonál alga?) tette ezt, és a karácsony moha járt így...
Hogy lehet kiirtani úgy, hogy a moha megmaradjon?

Szerintem legegyszerűbb ha rájössz, mi okozta az algát, megszűnteted az okot és vársz... :ugeek: Ha nem tűnne el ezután magától, akkor lenyírhatod a moha algás részét egyébként sem árt neki. ;)
 
Köszi a választ, de a probléma az, hogy nem nálam algásodott be. Most kaptam néhány szálat belőle, és nem szeretném bevinni az algát az akváriumomba, nehogy tovább terjedjen.
 
Vizinövényes mohák rendszeresen durván lealgásodva jönnek. Ezeket csak akiban CO2 mellett tudod rendbe tenni.

Ha más jellegű alga van rajta ami kézzel eltávolítható akkor szerencséd van. Nem lesz egyébként bajod ha beteszed az algás mohát. Jó környezetben helyrejön csak idő kell neki. Általában pár hét vagy 1 hónap kb.
 
viktorlantos said:
Vizinövényes mohák rendszeresen durván lealgásodva jönnek. Ezeket csak akiban CO2 mellett tudod rendbe tenni.

Ha más jellegű alga van rajta ami kézzel eltávolítható akkor szerencséd van. Nem lesz egyébként bajod ha beteszed az algás mohát. Jó környezetben helyrejön csak idő kell neki. Általában pár hét vagy 1 hónap kb.


Köszi a segítséget! Bízom benne, hogy helyre jön, mert nem sokat, és azt is nehezen tudtam szerezni belőle.
 
Tény, hogy algás növénnyel be lehet hurcolni a spórákat az akváriumba. Tény az is, hogy ez egyáltalán nem számít a későbbiekben !!!

Megnyugtatásképpen: tökmindegy mit csinálsz, ha valamit nem a könyv szerint végzel akkor úgyis előkerül "valahonnan" az az adott hibával kapcsolatos fránya alga. Fordítva is igaz: egy rendben tartott akváriumban egy jól kiválogatott (picit algás) növény egy idő után tökéletesen szép és egészséges lesz.

Nem kell tehát attól tartanunk, hogy "behurcoljuk" az algát mint egy betegséget az akváriumba. A saját hibáinktól sokkal inkább tartanunk kell. :)
 
Vizinövény.hu-ról lehet rendelni ilyesmit? Valamiért nem látok ott egy mohát sem :roll:
 
Nem semmi tűrőképessége van a jávainak. Még 1-2 hónapja kivittem az udvaromba egy marokkal egy műanyag vázába, persze a nagy hidegben kint is maradt és teljesen befagyott.Egyik nap megnéztem, hogy nem-e lett belőle spenót, és mit látok? Már hozza az ,,új hajtásokat", pedíg ugyanúgy a szabadban van. :eek: Érdekes :)
 
Re: Taxiphyllum barbieri ex. Vesicularia dubyana - Jávai moh

Egy frissen telepített akváriumban kb. mikor esedékes a jávai moha első nyírása?
Közel 3 hetes az akváriumom és a jávai mohának már kb. 1 cm-es friss hajtásai vannak, és nem akarom, hogy nagyon megnyúljanak, inkább azt szeretném, ha sűrűsödne.
Ha a friss hajtásokat megnyírom, akkor jobban be fog sűrűsödni?
 
Re: Taxiphyllum barbieri ex. Vesicularia dubyana - Jávai moh

Boooooo said:
Egy frissen telepített akváriumban kb. mikor esedékes a jávai moha első nyírása?
Közel 3 hetes az akváriumom és a jávai mohának már kb. 1 cm-es friss hajtásai vannak, és nem akarom, hogy nagyon megnyúljanak, inkább azt szeretném, ha sűrűsödne.
Ha a friss hajtásokat megnyírom, akkor jobban be fog sűrűsödni?

Sűrűsödni is fog, de esztétikusabb ha rövid és könnyű egészségesen tartani. Szerintem már nyírhatod. :angel:
 
Re: Taxiphyllum barbieri ex. Vesicularia dubyana - Jávai moh

viktorlantos said:
Sűrűsödni is fog, de esztétikusabb ha rövid és könnyű egészségesen tartani. Szerintem már nyírhatod. :angel:

Köszi a tanácsot Viktor! Megnyírtam. Csak arra nem gondoltam, hogy ezek a kis moha ágacskák szépen lesüllyednek. Azt gondoltam, hogy ugyanúgy feljön a víz tetejére, mint a leveles növények. :roll: A mai napig nem bírtam maradéktalanul kihalászni a szálacskákat. :evil:
Ti hogyan szoktátok kiszedni? Biztos van valamilyen jó technika rá.
 
Re: Taxiphyllum barbieri ex. Vesicularia dubyana - Jávai moh

Kis átmérőjű cső. Kicsit megkavarod vele a vized a talaj közelében. A felszálló darabokat egyből le lehet szippantani. De ha a talajod elég erős akkor a kis méretű csövet egész közel is használhatod a talajnál. Sajnos pár darab így is marad. Úgyhogy ezután jöhet a csipesz játék. Tűfejű csipeszel viszonylag jól ki lehet gyomlálni.
 
Re: Taxiphyllum barbieri ex. Vesicularia dubyana - Jávai moh

Vagy egyik kezedben a csipesz másikkal egyensúlyozod a csövet és miközben nyírod szívod is le. :geek:
 
Re: Taxiphyllum barbieri ex. Vesicularia dubyana - Jávai moh

Köszönöm a tippeket! Én nyírtam és közben halhálóval próbáltam elkapkodni a kis ágacsákat, több-kevesebb sikerrel.
De tény, hogy egyszerűbb lett volna, ha háló helyett csövet tartok a kezemben. :D
 
Re: Taxiphyllum barbieri ex. Vesicularia dubyana - Jávai moh

Nyírás idejére állítsd le a szűrést, így nem szórja szét az akiban a darabkákat.
Utána csővel le lehet szívni.
 
Back
Oldal tetejére