• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Táptalaj és a víz

manoka

Kertész szaki
Sziasztok!

Most már lassan minden percemet itt töltöm... Kérdések tömkelege szánkázik a fejemben, a felére választ kaptam, majd mikor már biztos voltam benne, hogy az adott témában már mindent tudok jött valami új, ami által minden megint kusza lett.
No de, nézzük az első dolgot, amire nem találtam választ magamnak (vagy csak nem kerestem elég kitartóan).
Úgy tudom, hogy az akvárium aljára szórt növény táptalaj, nem érintkezhet közvetlenül a vízzel, ezért az üveg szélén kicsit beljebb kell húzni a széleket. Kérdésem az lenne, miért nem szabad? Tartalmaz valami olyan anyagot, amit nem igazán szabadna elengedni a vízben?
Az akvárium aljában egy jó vízáteresztő dobozban van egy motoros szűrő, ő adja a vizet a hűtéshez, amikor meleg van (egy amolyan autó hűtő rendszerhez hasonlót lát el).
Picasa Web Albums - Mónika Orosz - próbálkozások...
Észre vettem, hogy a szűrőm mellett kissé befolyt a táptalaj, és így érintkezik a vízzel. Így hát a kérdésem az lenne, hogy ez mennyire nagy baj?
Egy szál vitorlás bitorolja a terepet jelenleg, ő vígan el van.

köszi Móni
 
Szia!
Majd a többiek kijavítanak,ha nem jól mondom,de úgy emlékszem,azért fontos,mert a flow az üvegek mentén szépen kimoshatja a táptalajt,ha nem igazítod beljebb a talaj rendezéskor és ez algásodáshoz vezethet,bizonyos táptalajoknál már hallottam azt is (ha jól emlékszem JBL),hogy beopálosodott tőle a víz,mert nem lett rendesen talajjal lefedve illetve azt hiszem,nem lett elhúzva a peremektől sem! :)
Szerk.:ja és boldog szülinapot! :)
 
A táptalaj egy nagyon koncetrált tápanyaggal teli talaj, ezért ha vízzel érintkezik és elkezd oldódni akkor a felszabaduló anyagok miatt komoly algásodást okoz.
Ha meg ki ér a széléig a táptalaj az nem is esztétikus látvány szempontjából, a másik ok amit Zack írt le.
 
Értem... A szélekről behúztam, avval nem is volt gond. A nagyobb baj - számomra - ott kezdődött, hogy a szűrőhöz, készült egy kis doboz (ami kukába megy, amint kitalálom mi legyen helyette) felemelkedett egy kicsit, és így azon a részen picit "befolyt". Alga egyenlőre nem nagyon van, inkább csak ez a pont alga féleség...
Köszönöm a válaszokat! :)
(Zack: Köszönöm! :) )
 
De ha jól látom akkor csak az általános talaj folyt be oda, vagy mégsem látom jól? :)
 
Sajna nem csak az.
Sajnos a géppel nem lehet odaférni eléggé, hogy jól látható legyen. Nem nagy mennyiség, olyan 1 centi szer pár mili, de idővel gondolom rosszabb is lesz.pici áramlás csak van benne a szűrő miatt...
Majd arról is írok pár sort a megfelelő helyre, az alap ötletem jó volt a víz hűtésére nagy melegben, csak a kivitelezés nem sikerült... :(
 
Ha nem elég vastag az opálosodás a legnagyobb probléma, amit sajna nem nagyon lehet megszűntetni. Az algákkal még csak csak elboldogulsz, de a folyamatosan opálosodó vízzel nehéz mit kezdeni, mert ott csak egy talaj rátöltés segíthet.

Szóval érdemes betartani azt a 4 cm-t.

Egyébként korábban a Tropica táptalajaira volt a legtöbb ilyen panasz akvakertész körökben. Viszont az új Tropica táptalaj állaga és formátuma megváltozott! Most már nem porszerú agyagos cucc, hanem granulátumokból van. El tudom képzelni, hogy pont a fenti opálosodás miatt változtattak a gyártáson az új csomagolásoknál.
 
Külön topicot nem akarok nyitni: vízcserekor "sikerült" leszívnom a JBL Aquabasis Plus-ról a fedőréteget. Azóta opálos a víz.
Ami érdekes, hogy a garnélák ezen a nyitott részen molyolnak. Ahhoz hogy az opálosság eltűnjön, el kell takarnom?

Eltolhatja a vízértékeket, ha a táptalaj közvetlenül érintkezik a vízzel?
 
Külön topicot nem akarok nyitni: vízcserekor "sikerült" leszívnom a JBL Aquabasis Plus-ról a fedőréteget. Azóta opálos a víz.
Ami érdekes, hogy a garnélák ezen a nyitott részen molyolnak. Ahhoz hogy az opálosság eltűnjön, el kell takarnom?

Eltolhatja a vízértékeket, ha a táptalaj közvetlenül érintkezik a vízzel?
Nem véletlenül kell min 3-4 cm es fedőréteg rá! Temesd be alaposan.
 
Sziasztok, a problémám nekem is az, hogy nem tartottam be a megfelelő távolságot az üvegtől, és most van egy "csodálatos"plussz réteg körbe, ami n szép, de cserébe jó csúnya. Viszont inkább a hosszútávú hatások miatt vagyok némileg zaklatott.(Azt már meg sem merem említeni hogy kb 2x annyi táptalajt tettem bele mint kellett volna) szóval nem túl rózsás a helyzet, kb egy hete indítottam, a növények szépen fejlődnek, viszont félek tőle hiy egyszercsak kiszabadúl a szellem a palackból, vagy ha lenő a gyökere valamelyik növénynek, akkor belefullad a sok jóba. Ja és van olyan hely(természeresen a frontüvegnél) ahol a fedőréteg kb 2cm... Szóval mit javasoltok? :)

Itt jól látni a problémát
23504906_1aebb8ab017049aa6b866d8e3a9db660_xl.jpg
 
Utoljára módosított moderátor által:
Én a nanonál jártam így. Kevés lett a talaj és a táptalaj egyszercsak kikandikált. Na onnantól az opál kifejezés új értelmet nyert. Sajnos nem volt mit tenni, rakni kelett rá talajt. Az hogy több táptalajt raktál nem baj. Az aquabasis úgyis hamar kimerül az ajánlott 2-3 centi vastagságban. Sajnos nem sokra tartom ezt a terméket. Szerintem vegyél ki mindent, főleg az a zavaró ágat onnan elölről és egy bankkártyával húzd el üvegszélétől a talajt. Szórjál be rendes talajt. Ezt csináld meg körben. Utána töltsél rá, hogy a táptalajt minimum 4-5 centi vastagságban.
Tudom, hogy most ez rosszul hangzik, de most csináld meg amíg nem erős a növényzet. Később nagyobb szenvedés lesz.
 
Ez valóban elég kemény melónak hangzik. A szélről elhúzós betöltős dologra én is gondoltam, de arra nem hogy minden t ki kell majd pakolnom. :(
Viszont egy ilyen volumenű rendezésre a héten biztosan nem lesz időm, csak az utánakövetkezőn. A növényeknek nem lesz bajuk, ha kirángatom majd őket?
 
Hali!
30 literes akváriumnál én is elfelejtettem behúzni a táptalajt, ezért garantált a kétségbeesésem... A 2cm táptalajt (Dennerle Nano Deponitmix) 4,5-5cm ált. talaj (Dennerle scaper's soil) fedi, illetve van domb is, ami 10cm fedőréteget tartalmaz. Elég lehet ez a mennyiség arra, hogy ne aggódjak, vagy ne számítsak hosszú életű alga és opálosság mentes időszakra?
 
Hali!
30 literes akváriumnál én is elfelejtettem behúzni a táptalajt, ezért garantált a kétségbeesésem... A 2cm táptalajt (Dennerle Nano Deponitmix) 4,5-5cm ált. talaj (Dennerle scaper's soil) fedi, illetve van domb is, ami 10cm fedőréteget tartalmaz. Elég lehet ez a mennyiség arra, hogy ne aggódjak, vagy ne számítsak hosszú életű alga és opálosság mentes időszakra?
4,5-5 cm már elég.
 
Sziasztok. Remélem jó helyen kérdezek.
Június környékén készülök újra beindítani egy halas akváriumot. Neon halak, pár BlackMolly, pár Szifó, pár Rózsa lazac.
Növények csak kevés igényűek jönnek szóba. Pl: Anubias, Valisneria, karácsony és gömb moha, indiai vizicsillag....
Kérdésem az, hogy ezekhez szükséges táptalaj is vagy elég csak általános talaj? Akva: 60*30*30. Melyik talajból milyen mennyiség kellene ezekhez a növényekhez?
Köszi a választ!
 
Sziasztok. Remélem jó helyen kérdezek.
Június környékén készülök újra beindítani egy halas akváriumot. Neon halak, pár BlackMolly, pár Szifó, pár Rózsa lazac.
Növények csak kevés igényűek jönnek szóba. Pl: Anubias, Valisneria, karácsony és gömb moha, indiai vizicsillag....
Kérdésem az, hogy ezekhez szükséges táptalaj is vagy elég csak általános talaj? Akva: 60*30*30. Melyik talajból milyen mennyiség kellene ezekhez a növényekhez?
Köszi a választ!
Anubasnak, moháknak nem kell, a többihez jó lenne a táptalaj. Általánosból 5 cm körüli vastagságot tervezz (60*30*5= 9 liter)
 
Back
Oldal tetejére