• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tápozás low-techben

Szia!
Helyettesítheti a táptalaj aljzatot, de legtöbben kimerülés után használják általában. A vízbe adagolt tápanyagokat nem helyettesíti, mindenképp érdemes a kettőt egyszerre használni. Vannak növények amik a gyökéren keresztüli tápanyagfelvételt preferálják, és vannak amelyek a vízből veszik fel a tápanyagokat, de ez nem kizárólagos, mindegyik használja a másik utat is, csak a preferenciában van eltérés.

Köszi szépen! Miből lehet tudni, hogy melyik növény melyik tápanyag felvételi módot preferálja? Van erre valami táblázat, vagy van olyan website ahol egyesével meg tudom nézni minden növényre?
A világítás terv megfelelő lehet ehhez a kapszulás+oldatos tápozáshoz?
(180 literes akvához: 45Watt T5 Sylvania Grolux 8500K + 45 watt T5 Juwel High-Lite Nature 4100K)
 
fenti képek alapján mire tippeltek? min kellene változtatnom?vagy az nem lehet hogy az esőztetővel túlságosan fodrozom a víz tetejét és túl sok co2 megy ki a vízből? vagy ez hülyeség?
 
Utoljára módosított:
Köszi szépen! Miből lehet tudni, hogy melyik növény melyik tápanyag felvételi módot preferálja? Van erre valami táblázat, vagy van olyan website ahol egyesével meg tudom nézni minden növényre?
A világítás terv megfelelő lehet ehhez a kapszulás+oldatos tápozáshoz?
(180 literes akvához: 45Watt T5 Sylvania Grolux 8500K + 45 watt T5 Juwel High-Lite Nature 4100K)

A neten meg lehet találni minden növényről, hogy gyökéren keresztüli, vagy vízből való felvétel jellemzőbb-e rá. Pl.: gyökéren keresztül veszik fel javában a cryptocoryne, echinodorus fajok, a levélen keresztül pl.: stem növények anubias.
A világítás megfelelő, legalábbis watt szám alapján egy low-tech aksihoz. Bár én biztos hogy 2 db 6500K-es csövet raknák a foglalatokba, nem 8500 és 4100K-et.
 
Ennel a novenynel kulonosen fontos, hogy a csucshajtasokat visszaultessuk. Ellenkezo esetben sosem lesz igazan szep szinu.

Fekete szor alga? Ecset? Staghorn? Ecset pl orommel jon elo egy tulzott vas adagolasra ezert sem javasoljuk az allando hasznalatat.

Dobj egy fotot es hogy mikori az ultetes, feny stb

Szia! bocsi egyedül ezt a csúcshajtás visszaültetéses dolgot át tudjuk beszélni? hogy is kell mit csinálni ennél a ludwiga plaustrisnél?
 
Szia! bocsi egyedül ezt a csúcshajtás visszaültetéses dolgot át tudjuk beszélni? hogy is kell mit csinálni ennél a ludwiga plaustrisnél?

Levágod a növényt a régi víz feletti levelek felett és leülteted a levágott részt a talajba. Ennyi :)
 
Eleg most is. :)
Mert ennek a növénynek is mások a víz alatti és víz feletti párás helyen nevelt levelei? Mint pl a rotala? Az is Kis kerek levelekkel jött tőletek meg is lepődtem h nem is ezt a növényt akartam rendelni de mára már átalakult világosabb hosszúkás levelei lettek a víz alatt :) mint a képeken
 
A neten meg lehet találni minden növényről, hogy gyökéren keresztüli, vagy vízből való felvétel jellemzőbb-e rá. Pl.: gyökéren keresztül veszik fel javában a cryptocoryne, echinodorus fajok, a levélen keresztül pl.: stem növények anubias.
A világítás megfelelő, legalábbis watt szám alapján egy low-tech aksihoz. Bár én biztos hogy 2 db 6500K-es csövet raknák a foglalatokba, nem 8500 és 4100K-et.

Köszi szépen, igen én is inkább 2db 6500kelvinest tennék bele ha létezne olyan fénycső megfelelő méretben ami belemegy a juwel rio 180as tetőbe... 895mm hosszú T5 csövek mennek bele. A juwel saját 6500kelvines csöve valamiért lila színű, pedig fehér kéne hogy legyen... Az egyetlen normális fehér színű 6500kelvines cső ami belemegy az a sera daylight brilliant, azt viszont már nem gyártják. Sikerült 1 darabot találni még elfekvőben az egyik webshopban de nem lesz több, ha az kiég 1 év múlva akkor marad a 4100kelvines juwel cső a grolux mellé. :(
Persze jöhet a kérdés hogy miért nem száműzzük akkor a tetőt. Nos, legrövidebb válasz erre hogy azért mert nekünk tetővel tetszik. Emellett sok előnye is van: nem párolog annyi víz, nem ugrálnak ki a halak, nem másznak ki a csigák, s még profi automata haletetőt is tudunk hozzá csatlakoztatni hogy ne éhezzenek a halak ha elutazunk 2 hétre nyaralni. Nem mondhatja senki hogy a tetőnek nincsenek előnyei! Persze hátránya is lehet mint most kiderült a fénycső keresésnél, bevallom erre nem gondoltam mikor megvettem a tetőt. Nem gondoltam hogy a juwelnek rosszak a saját csövei és mást kell keresni, arra meg pláne nem hogy ez egy ilyen ritka szabvány. Ennek ellenére viszont nem bántam meg a tető vételt, mert még így is sokkal több az előnye mint a hátránya, s nyitottan amúgy sem tetszene s az a legfontosabb hogy szépnek lássuk. Mi csak profi tetővel látjuk igazán szépnek és komplettnek. Így most 1 évig grolux + sera daylight brilliant, aztán csak grolux + juwel nature lehet. Ez van sajnos, igyekszem kihozni a legjobb világítást amit enged a tető. :)
 
Köszi szépen, igen én is inkább 2db 6500kelvinest tennék bele ha létezne olyan fénycső megfelelő méretben ami belemegy a juwel rio 180as tetőbe... 895mm hosszú T5 csövek mennek bele. A juwel saját 6500kelvines csöve valamiért lila színű, pedig fehér kéne hogy legyen... Az egyetlen normális fehér színű 6500kelvines cső ami belemegy az a sera daylight brilliant, azt viszont már nem gyártják. Sikerült 1 darabot találni még elfekvőben az egyik webshopban de nem lesz több, ha az kiég 1 év múlva akkor marad a 4100kelvines juwel cső a grolux mellé. :(
Persze jöhet a kérdés hogy miért nem száműzzük akkor a tetőt. Nos, legrövidebb válasz erre hogy azért mert nekünk tetővel tetszik. Emellett sok előnye is van: nem párolog annyi víz, nem ugrálnak ki a halak, nem másznak ki a csigák, s még profi automata haletetőt is tudunk hozzá csatlakoztatni hogy ne éhezzenek a halak ha elutazunk 2 hétre nyaralni. Nem mondhatja senki hogy a tetőnek nincsenek előnyei! Persze hátránya is lehet mint most kiderült a fénycső keresésnél, bevallom erre nem gondoltam mikor megvettem a tetőt. Nem gondoltam hogy a juwelnek rosszak a saját csövei és mást kell keresni, arra meg pláne nem hogy ez egy ilyen ritka szabvány. Ennek ellenére viszont nem bántam meg a tető vételt, mert még így is sokkal több az előnye mint a hátránya, s nyitottan amúgy sem tetszene s az a legfontosabb hogy szépnek lássuk. Mi csak profi tetővel látjuk igazán szépnek és komplettnek. Így most 1 évig grolux + sera daylight brilliant, aztán csak grolux + juwel nature lehet. Ez van sajnos, igyekszem kihozni a legjobb világítást amit enged a tető. :)
Nekem 1047mm-es (szintén nem szabvány) csövek kellenek, és Én a juwel 6400K-es, "Colour" csöveit használom, tudtommal 6500K-es nincs. Nagyon szép, fehér színe van, a növények imádják, és a halaknak is szép színe van, ezzel nem lőhetsz mellé.
 
Nekem 1047mm-es (szintén nem szabvány) csövek kellenek, és Én a juwel 6400K-es, "Colour" csöveit használom, tudtommal 6500K-es nincs. Nagyon szép, fehér színe van, a növények imádják, és a halaknak is szép színe van, ezzel nem lőhetsz mellé.

Igen? Köszi a hasznos infót, ennek nagyon örülök ;)
A weboldalukon olyan lilásnak illusztrálják mintha grolux lenne, de akkor a valóságban ezek szerint fehér? Szuper, akkor kipróbálom amint kiég a sera daylight ;) Remélem jó lesz. Köszi mégegyszer a hasznos infót, nagy megkönnyebbülés, mert a profi juwel tetőről semmiképp nem mondanék le! ;)
 
Nekem 1047mm-es (szintén nem szabvány) csövek kellenek, és Én a juwel 6400K-es, "Colour" csöveit használom, tudtommal 6500K-es nincs. Nagyon szép, fehér színe van, a növények imádják, és a halaknak is szép színe van, ezzel nem lőhetsz mellé.
"High-Lite" Colour csövekről van szó?
Merthogy az adatai szerint, amit a Juwel megad ez inkább kiegészítő cső a piros kék kiemelésére és a Day 6500 K-es mellé ajánlják. Ezek szerint a Juwel oldalán színügyileg elég nagy a kavarodás, ha ahogy írod, ez a cső a valóságban fehér és nem a rózsaszínes.
00000000261.png

Másik topicba kéne mennünk ezzel a témával. :)
 
Igen? Köszi a hasznos infót, ennek nagyon örülök ;)
A weboldalukon olyan lilásnak illusztrálják mintha grolux lenne, de akkor a valóságban ezek szerint fehér? Szuper, akkor kipróbálom amint kiég a sera daylight ;) Remélem jó lesz. Köszi mégegyszer a hasznos infót, nagy megkönnyebbülés, mert a profi juwel tetőről semmiképp nem mondanék le! ;)
Én azért bánom, hogy 1047mm-es csövekkel szerelték az akváriumomat, mert a zárt tető Nálam is "alap", viszont ez a méret nem szabvány, és ezért 6-7000 Ft darabja, míg egy sima 54W-os osramot megkapnék 1000 Ft körül... Hogy törne el a keze, aki kitalálta ezeket a szabványon kívüli méreteket...:mad::devil:
 
"High-Lite" Colour csövekről van szó?
Merthogy az adatai szerint, amit a Juwel megad ez inkább kiegészítő cső a piros kék kiemelésére és a Day 6500 K-es mellé ajánlják. Ezek szerint a Juwel oldalán színügyileg elég nagy a kavarodás, ha ahogy írod, ez a cső a valóságban fehér és nem a rózsaszínes.
View attachment 6893

Másik topicba kéne mennünk ezzel a témával. :)
Hazamegyek, lefotózom, nehogy hülyeségeket beszéljek, de Nekem 6400K "Colour" rémlik elég erősen. Az biztos, hogy a színe fehér, és nagyon szép alatta az akvárium és annak lakói!
 
"High-Lite" Colour csövekről van szó?
Merthogy az adatai szerint, amit a Juwel megad ez inkább kiegészítő cső a piros kék kiemelésére és a Day 6500 K-es mellé ajánlják. Ezek szerint a Juwel oldalán színügyileg elég nagy a kavarodás, ha ahogy írod, ez a cső a valóságban fehér és nem a rózsaszínes.
View attachment 6893

Másik topicba kéne mennünk ezzel a témával. :)

Igen pontosan ezekről van szó, de szerintem a Juwel-nél van kavarodás mert amit ő Day-nek hív az 8000 vagy 9000 kelvines kékes színű. A colour meg ami 6400kelvines annak fehérnek kéne lennie, de mégis valamilyen oknál fogva lila. Ki érti ezt? :D
(Amúgy B.Joci megnézte kérésemre ezeket a csöveket és azt mondta egyedül a Nature az ami ér valamit (kb. egy 6000 kelvines osram cső hatékonyságú) az összes többi egy kalap ... ) Ezért gondoltam hogy akkor egy Grolux, meg egy Nature.
 
Én azért bánom, hogy 1047mm-es csövekkel szerelték az akváriumomat, mert a zárt tető Nálam is "alap", viszont ez a méret nem szabvány, és ezért 6-7000 Ft darabja, míg egy sima 54W-os osramot megkapnék 1000 Ft körül... Hogy törne el a keze, aki kitalálta ezeket a szabványon kívüli méreteket...:mad::devil:

Engem ez azért nem zavar, mert fénycsöveket azért nem kell naponta venni, bőven elég csak évente, esetleg másfél évente.
Adnék én egy normális csőért 10.000-ret is másfél évente, csak lenne. Az a baj hogy nincs. Sera daylight brilliant volt az egyetlen normális daylight cső ebben a méretben, de beszüntették a gyártását. Ha a sylvania is beszünteti a grolux-ot, akkor bajban leszünk. :( Bár most adtál egy kis reményt a jövőre nézve ezekkel a 6400-as high-lite colour csövekkel, remélem így egy gonddal kevesebb lesz, mert van még bőven min aggódni/gondolkodni. :)
 
Engem ez azért nem zavar, mert fénycsöveket azért nem kell naponta venni, bőven elég csak évente, esetleg másfél évente.
Adnék én egy normális csőért 10.000-ret is másfél évente, csak lenne. Az a baj hogy nincs. Sera daylight brilliant volt az egyetlen normális daylight cső ebben a méretben, de beszüntették a gyártását. Ha a sylvania is beszünteti a grolux-ot, akkor bajban leszünk. :( Bár most adtál egy kis reményt a jövőre nézve ezekkel a 6400-as high-lite colour csövekkel, remélem így egy gonddal kevesebb lesz, mert van még bőven min aggódni/gondolkodni. :)[/QUOTE
Nem irigyellek ezekkel a csövekkel. Kész kihívás egyáltalán a neten, nemhogy egy boltban találni. Nem lenne egyszerűbb és hosszú távon olcsóbb lecserélni a világítást?

Nem hittem volna, de a juwelnél tényleg van ilyen cső:
Product code 86545
Product HiLite Colour 895 mm/45 W -Tube T5
Length 895 mm
Power 45 W
Diameter 16 mm
Kelvin 6400
 
Back
Oldal tetejére