1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata Learn More.
  2. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

Tápozás low-techben

Kategória: 'Akvárium tápozása', témanyitó: ClassicLook, téma nyitása: Nov 9, 2014.

1. kriszko
    Épp nem fórumozik ...

kriszko Tapasztalt kertész

Tag:
    Okt 5, 2016
    Kedvelik:
    35
    Hely:
    Veszprém
    Sziasztok!
    Lassan elfogy a GA Mic-Mac, ha esetleg váltanék akkor mire lenne érdemes?
    Bár tudom hogy ez elég jó.
    (160L, 2x39 W)

2. ClassicLook
    Épp nem fórumozik ...

ClassicLook Főkertész

Tag:
    Szept 20, 2014
    Kedvelik:
    324
    Hely:
    Zalaegerszeg
    Sziasztok!
    13 hónapja üzemel 100 l-es low tech akim, aminek az alján JBL Aquabasis Plus és Amazonia van. Sok Cryptom van.
    Mennyi idő múlva lenne érdemes feljavítani az aljzatot valamilyen tablettával, táprúddal? Mit ajánlanátok?
    Most először vagyok úgy, hogy nem szeretném megbontani az akváriumot, szóval szeretném ha működne még legalább 1 évig. :)
    Előre is köszi a segítséget.

3. Z1234
    Épp nem fórumozik ...

Z1234 Főkertész

Tag:
    Aug 19, 2015
    Kedvelik:
    371
    1 év elég rövid idő.

Talaj egy csomó mindent meg tud kötni, tehát ha "lemerül", nem kell feltétlen kidobni. Zöldségeskertben sem dobják ki a földet pár év után.

Az, hogy milyen gyorsan merül le, szerintem erősen függ attól, hogy mennyi tápanyag kerül ki az akváriumból vs mennyi megy bele. Például erős szűrés során kikerülhetnek dolgok, amik potenciális tápanyagok lehetnének. Pl haltáp egy része előbb-utóbb növények számára felvehető formába kerül, akkor is, ha nem megy a halakon "keresztül". Folyékony növénytápokból is a talaj megköthet számos dolgot igen nagy mennyiségben (amit a növények gyökereiken keresztül felvehetnek).

Ha a növények nagyon gyorsan nőnek, a talaj hamarabb lemerülhet. Például vízen úszó növények, emers, gyökeres növények esetén (ami levegőhöz hozzáfér, tipikusan gyorsabban nőhet low-techben).

Például NPT akváriumnál, ha nincs erős szűrés és nincs nagyon sok emers növény, akkor a haltáp is (bőven) elég lehet a növényeknek. Ilyen akváriumnál, még ha elkövetjük azt a hibát, hogy erős szűrést teszünk rá, szerintem nagyon ritka, hogy 1 évnél hamarabb lemerüljön a talaj.

Volt egy akváriumom, 3 cm föld rajta 3 cm kavics. Igen erős biológiai szűrés volt és mellette rengeteg emers növényt szedegettem ki belőle. 1.5 év után merült le a talaj. Amikor lemerült, növények lelassultak és alga betámadt. (Most már nem vacakolok biológiai szűréssel, így papírforma szerint nem merülhet le a talaj mivel elég sok hal van.)

JBL talajokkal nincs tapasztalatom, esetleg ha elkezd porlani, probléma lehet?

Szárazföldi növényekhez kifejlesztett táprudakkal szerintem érdemes nagyon vigyázni, mert kioldódhatnak belőle dolgok (pl ammónia) ami megmérgezheti pl a halakat. Én használtam 1x ilyet, működött, szerencsére megúsztam a lehetséges problémákat, de megint nem kísérleteznék ezzel.

Utoljára módosított: Jan 19, 2017, 19:16
  4. ClassicLook
    Épp nem fórumozik ...

ClassicLook Főkertész

Tag:
    Szept 20, 2014
    Kedvelik:
    324
    Hely:
    Zalaegerszeg
    Hasonló növényekkel, ugyanezzel a JBL táptalajjal, de kavicsfedéssel nekem is kb. 1,5 év alatt jelentkeztek a hiánytünetek és az alga. Most viszont több stem növényem van és vagy egy szép adag valisneriám is, de Amazonia van a táptalaj felett. Szeretném megelőzni a kimerülést.

5. viktorlantos
    Épp nem fórumozik ...

viktorlantos Alapító Admin

Tag:
    Ápr 15, 2009
    Kedvelik:
    39,938
    Hely:
    Budapest
    1 évnél nem érdemes tovább húzni. A tápanyagok nem tartanak örökké. A vízben a cserékkel is kidobod őket. Nem lennék meglepve, hogy itt is csak 6-12 hónapig működnének a táptalajok.
    Ez alól esetleg az lehet kivétel ahol baromi ritka a vízcsere.

6. ClassicLook
    Épp nem fórumozik ...

ClassicLook Főkertész

Tag:
    Szept 20, 2014
    Kedvelik:
    324
    Hely:
    Zalaegerszeg
    Tudnál ajánlani esetleg valamit a pótlásra? Most tervezek rendelni a GA-ból...;)

Aktuális oldal megosztása