• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tápozás low-techben

Sziasztok!

Hamarosan elfogynak a jelenlegi tápjaim. Mivel folyamatosan alga problémával küzdök, úgy gondolom kipróbálnék mást,hátha javítana a helyzeten. Zöld pont és ecset..Az előbbire foszfáthiányt olvastam itt a fórumon. Erre milyen szert ajanlanátok? Sose használtam még. Ecset ellen próbálkozom az áramlás szabályzásával.
Tervbe van DIY CO2 beoldás is. Szeretném,ha a növényeimen nem csak a "vegetálást" látnám...

Köszönöm! :)
 
Sziasztok!

Hamarosan elfogynak a jelenlegi tápjaim. Mivel folyamatosan alga problémával küzdök, úgy gondolom kipróbálnék mást,hátha javítana a helyzeten. Zöld pont és ecset..Az előbbire foszfáthiányt olvastam itt a fórumon. Erre milyen szert ajanlanátok? Sose használtam még. Ecset ellen próbálkozom az áramlás szabályzásával.
Tervbe van DIY CO2 beoldás is. Szeretném,ha a növényeimen nem csak a "vegetálást" látnám...

Köszönöm! :)
Szia!

Ha folyamatosan algaproblemaid vannak, akkor a kivalto okokat kell megtalalnod, es azokat megszüntetni, mielött rögtön valtoztatsz a tapozason. A zöld pont alganak oka lehet a tul hosszu, tul erös megvilagitas, illetve, ahogyan irtad is, foszfat hianya, viszonyitva aranyaiban a NO3 mennyisegehez, vagy akar a direkt napfeny is, megha csak rövid ideig eri az akit, akkor is. Most nem tudom mennyi az optimalis P/NO3 arany, de mar olvastam en is itt a forumon. Tehat elöször is kellene 1, max. 2 parametert valtoztatnod, hogy lasd bekövetkezik-e valtozas mondjuk 2 heten belül. Ha nem, akkor ki lehet probalni mas parameterek valtoztatasat is.
Pl: feljebb emeled a vilagitast, ha lehet, vagy csökkented a vilagitas idejet stb. Persze emellett nyilvan nagy szerepet jatszanak a vizben levö, a növenyek szamara felvehetö tapanyagok mennyisege is.
Bocsi, ha mar leirtad az akvariumod parametereit valahol, es nem lattam/figyeltem, de ez fontos lenne, hogy jobban tudjunk segiteni neked. Esetleg fotot is rakhatsz fel, az meg többet segit.
 
Szia!

Ha folyamatosan algaproblemaid vannak, akkor a kivalto okokat kell megtalalnod, es azokat megszüntetni, mielött rögtön valtoztatsz a tapozason. A zöld pont alganak oka lehet a tul hosszu, tul erös megvilagitas, illetve, ahogyan irtad is, foszfat hianya, viszonyitva aranyaiban a NO3 mennyisegehez, vagy akar a direkt napfeny is, megha csak rövid ideig eri az akit, akkor is. Most nem tudom mennyi az optimalis P/NO3 arany, de mar olvastam en is itt a forumon. Tehat elöször is kellene 1, max. 2 parametert valtoztatnod, hogy lasd bekövetkezik-e valtozas mondjuk 2 heten belül. Ha nem, akkor ki lehet probalni mas parameterek valtoztatasat is.
Pl: feljebb emeled a vilagitast, ha lehet, vagy csökkented a vilagitas idejet stb. Persze emellett nyilvan nagy szerepet jatszanak a vizben levö, a növenyek szamara felvehetö tapanyagok mennyisege is.
Bocsi, ha mar leirtad az akvariumod parametereit valahol, es nem lattam/figyeltem, de ez fontos lenne, hogy jobban tudjunk segiteni neked. Esetleg fotot is rakhatsz fel, az meg többet segit.

Most az áramláson kísérletezek...azt a tanácsot kaptam,hogy az ecsetnél ez is lehet kiváltó ok. Viszont azért írtam,mert elfogynak a tápjaim...és ha esetleg mást javasolnátok,hogy megérné kipróbálni olyat rendelnék. :) Viszont nem feltétlenül váltani akarok..érdekel a véleményetek,kinek milyen tapasztalata van bizonyos tápokkal.
Néha sajnos éri közvetlen napfény az akit. Tudom,hogy ez is kiváltó ok lehet,úgyhogy igyekszem ezen is változtatni. Aztán majd meglátjuk. Ha változna maradok a jelenlegi tápoknál szerintem.
54 literes az aki, 2x14 W 6500 K-s izzó világítja fényterelővel. A két izzó kb. 5 perc különbséggel kapcsol,8,5 órát megy. Jelenleg anubias-ok és echinodorus-ok vannak benne..ezeket biztosra tudom..és még egy-két ilyen-olyan tő,amit még a kereskedésbe vettem induláskor...
Tápozásom: napi 2ml macro,2 ml carbo és vízcsere után a heti (3,5 ml) planter. Lehetséges,hogy ez sem a legjobb arány...
 
Sziasztok,
A segítségeteket szeretném kérni.
Elnéztem a dolgokat és tegnap meg ma reggel a heti adagot nyomtam be a vasárnap indított akváriumba a GA mmicro/macro tápból.
Ez 3,5ml micro/macro volt az 1ml helyett.
Cseréljek egy 50% vizet, vagy ne adjak tápot egy hétig?
Az akvárium paraméterei:
100x40x40
Szűrés:JBLe901
Világítás:2x39W
Táp:Green Aqua Micro/macro 3,5ml/nap+carbo 3ml
Talaj: Ültetőtálban bio tóföld+manado
Növény: kocsány nélküli ambulia,indiai vizicsillag, Rotala rotundifolia, Ludwigia repens 'Rubin',Pogostemon erectus

http://www.képmegosztó link törölve/view.php?filename=98720161121_172429.jpg
 
Szerintem nem nézted el. A GA adagolási útmutatója szerint heti 1, 50%-os vízcserével 1ml/20l/nap mennyiséget kell adni. Ez 160 literre 8 ml/nap. Ha ritkább, és kisebb mértékű a vízcsere, akkor ennél valamivel kevesebb. Vagy nem jól értelmezem?
 
Szerintem nem nézted el. A GA adagolási útmutatója szerint heti 1, 50%-os vízcserével 1ml/20l/nap mennyiséget kell adni. Ez 160 literre 8 ml/nap. Ha ritkább, és kisebb mértékű a vízcsere, akkor ennél valamivel kevesebb. Vagy nem jól értelmezem?
De nekem csak low tech akváriumom van.Arra meg 1-2ml/20 l/hetet ír a flakon oldalán lévő címke.
 
De nekem csak low tech akváriumom van.Arra meg 1-2ml/20 l/hetet ír a flakon oldalán lévő címke.
A leírásban pedig ez szerepel:

"A költségek további leszorítására alacsony megvilágítással rendelkező akváriumok esetén meg lehet próbálni a napi adag felét, vagy a szokásos adagot heti 3-4x adagolni. A vízben felhalmozott tápanyagmennyiségek így is az EI tartomány alsó határa közelében maradnak.

Bár az alacsony megvilágítású akváriumokban a javasolt adagok fele sem okoz algásodást, mégis az adagolás betartását javasoljuk. A növénytáp-fölösleg soha nem okoz algásodást. A hiány viszont minden esetben."
 
Sziasztok,
A segítségeteket szeretném kérni.
Elnéztem a dolgokat és tegnap meg ma reggel a heti adagot nyomtam be a vasárnap indított akváriumba a GA mmicro/macro tápból.
Ez 3,5ml micro/macro volt az 1ml helyett.
Cseréljek egy 50% vizet, vagy ne adjak tápot egy hétig?
Az akvárium paraméterei:
100x40x40
Szűrés:JBLe901
Világítás:2x39W
Táp:Green Aqua Micro/macro 3,5ml/nap+carbo 3ml
Talaj: Ültetőtálban bio tóföld+manado
Növény: kocsány nélküli ambulia,indiai vizicsillag, Rotala rotundifolia, Ludwigia repens 'Rubin',Pogostemon erectus

http://www.képmegosztó link törölve/view.php?filename=98720161121_172429.jpg
Szia!
No para!
Nem látom milyen talajjal indítottál, de amúgy is sürübb vízcseréket kellene alkalmazni most.
Amúgy napi 1ml a tápokból karcsú lesz még CO2 nélkül is. (szerintem)
Low-ba 200l/5ml/nap mic,mac megy nálam. ;):)
 
Szia!
No para!
Nem látom milyen talajjal indítottál, de amúgy is sürübb vízcseréket kellene alkalmazni most.
Amúgy napi 1ml a tápokból karcsú lesz még CO2 nélkül is. (szerintem)
Low-ba 200l/5ml/nap mic,mac megy nálam. ;):)
Ültetőtálakat használtam amiben bio tóföld van és rajta manado.Az egész akvárium alján meg 6cm magasságban manado van.
 
Én is kb. ennyit löktem a 200L-be. (2x39W mellett)

Srácok, ha jól értelmezem ez egy olyan új akvárium, amiben van föld és fedőréteg.

Ha itt betölti a "lightos low techre" adaptált EI folyékony tápozást, ráadásul masszív vízcserék sincsenek amik legalább ezt kiszednék belőle, akkor jó eséllyel akkora alga telepet fog növeszteni, hogy a szomszédok csodájára járnak.

Esetleg abban lehet bízni, hogy a bio tóföld nagyon gyenge.
 
Utoljára módosított:
Srácok, ha jól értelmezem ez egy olyan új akvárium, amiben van föld és fedőréteg.

Ha itt betölti a "lightos low techre" adaptált EI folyékony tápozást, ráadásul masszív vízcserék sincsenek amik legalább ezt kiszednék belőle akkora alga telepet fog növeszteni, hogy a szomszédok csodájára járnak.

Esetleg abban lehet bízni, hogy a bió tóföld nagyon gyenge.
:) valóban, akár ez is bekövetkezhet. Ez sok mindentől függ. (pl. zöldségek típusa, vícsere, stb.)
Én sem az 1ml/20L-t öntöttem bele. Bár az elején sikerült algásodás irányába elindulnom, szerencsére időben észrevettem így is 2-3 hetembe tellett, mire visszatornásztam magam. Alapvetően @ZoleeG adagolására volt válaszom, kb. oda állt be nekem is, heti 50% vízcsere mellett.

szerk.: de én már itt elvesztem igazából: :)
Ez 3,5ml micro/macro volt az 1ml helyett.
Táp:Green Aqua Micro/macro 3,5ml/nap+carbo 3ml
 
:) valóban, akár ez is bekövetkezhet. Ez sok mindentől függ. (pl. zöldségek típusa, vícsere, stb.)
Én sem az 1ml/20L-t öntöttem bele. Bár az elején sikerült algásodás irányába elindulnom, szerencsére időben észrevettem így is 2-3 hetembe tellett, mire visszatornásztam magam. Alapvetően @ZoleeG adagolására volt válaszom, kb. oda állt be nekem is, heti 50% vízcsere mellett.

szerk.: de én már itt elvesztem igazából: :)
Ezek a növények vannak az akváriumban: kocsány nélküli ambulia,indiai vizicsillag 2 kosár, Rotala rotundifolia, Ludwigia repens 'Rubin'2 kosár,Pogostemon erectus.
Igen ez e gy új akvárium.A tápozásnál ha a GA útmutatóját követem ami a flakon hátulján van, akkor 1.8ml/nap ami az én gyenge megvilágítású(2x39W) CO2 nélküli akváriumomat illeti.
Néztem most a Tropical tápokat ahol szintén ennyire jött ki a napi dózis, bár nem találtam sehol hogy a Tropical tápban melyik alkotóelemből mennyi van.
Amúgy a bio tófől szerintem elhanyagolható mennyiség mert az 5db tálcának az alján kb 1,5 cm magasságba raktam és arra a manado.
 
Sziasztok,
A segítségeteket szeretném kérni.
Elnéztem a dolgokat és tegnap meg ma reggel a heti adagot nyomtam be a vasárnap indított akváriumba a GA mmicro/macro tápból.
Ez 3,5ml micro/macro volt az 1ml helyett.
Cseréljek egy 50% vizet, vagy ne adjak tápot egy hétig?
Az akvárium paraméterei:
100x40x40
Szűrés:JBLe901
Világítás:2x39W
Táp:Green Aqua Micro/macro 3,5ml/nap+carbo 3ml
Talaj: Ültetőtálban bio tóföld+manado
Növény: kocsány nélküli ambulia,indiai vizicsillag, Rotala rotundifolia, Ludwigia repens 'Rubin',Pogostemon erectus

http://www.képmegosztó link törölve/view.php?filename=98720161121_172429.jpg
Szia!
Egy tanács.:)
Jó az indulásod, csinálj naplót! Jobban tudunk esetleg segíteni. (Ha tudsz akkor még ültethetnél növényeket, kisebb az algásodás veszélye így az elején)
Tudom néha megzavarják az ember fejét.:D
 
Szia!
Egy tanács.:)
Jó az indulásod, csinálj naplót! Jobban tudunk esetleg segíteni. (Ha tudsz akkor még ültethetnél növényeket, kisebb az algásodás veszélye így az elején)
Tudom néha megzavarják az ember fejét.:D

A tanácsok azért is elég összezavaróak, mert különféle módszerek keverednek ebben az akváriumban.

A szerves talaj alapjában véve egy Low Tech Walstad irányba vinné a dolgot. De mivel nincs benne elég föld, (csak 1.5 cm és csak tálcákban) nem az. Viszont van benne Manado, ami inkább valami Low Techre adaptált ADA módszert kíván (már ha létezik ilyen) esetleg carbozással. Ezen kívül probálunk egy Estimative Index jellegű tápozást is ráerőltetni, aminek a gyökerei High Tech talaj nélküli akváriumból származnak.

Szerintem is ZoleeG-nek a tánácsa a legjobb, és naplózni az égészet. Az ilyen "mix" akváriumokat nehezebb megszokott kategóriákba belerakni.
 
Sziasztok!

Nem reg inditottam ujra az 54 literes low tech akvariumomat. Az ujrainditas utan meg a regrol megmaradt tetra plantamin-t es happy life happycarbo-t felhasznaltam, nottek is a novenyek mint a gomba. Aztan elfogyott mind a ketto, megallt a novekedes, es jott az alga is. Vettem folyekony CO2-t adagolom, tok jol eltunt az alga. Viszont a novenyek novekedese tovabbra sem az igazi. :( Profito-t szeretnek venni, azt szeretnem kerdezni hogy ha van az akvariumban 3 to microsorium, es 2 to crypto parvula akkor a gyari ajanlas megfelelo? Tehat 5ml hetente? A vilagitas gyari 15W. Egyaltalan ennel a fenybel erdemes tapozni? Az inditasnal nagyon bevaltak a dolgok...

Koszi elore is! :)
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Nem reg inditottam ujra az 54 literes low tech akvariumomat. Az ujrainditas utan meg a regrol megmaradt tetra plantamin-t es happy life happycarbo-t felhasznaltam, nottek is a novenyek mint a gomba. Aztan elfogyott mind a ketto, megallt a novekedes, es jott az alga is. Vettem folyekony CO2-t adagolom, tok jol eltunt az alga. Viszont a novenyek novekedese tovabbra sem az igazi. :( Profito-t szeretnek venni, azt szeretnem kerdezni hogy ha van az akvariumban 3 to microsorium, es 2 to crypto parvula akkor a gyari ajanlas megfelelo? Tehat 5ml hetente? A vilagitas gyari 15W. Egyaltalan ennel a fenybel erdemes tapozni? Az inditasnal nagyon bevaltak a dolgok...

Koszi elore is! :)
Szia!
Szerintem, ha a régi tápok használatakor minden oké volt, akkor ne válts, hanem tápozz ugyanazokkal.
 
Szia!
Szerintem, ha a régi tápok használatakor minden oké volt, akkor ne válts, hanem tápozz ugyanazokkal.

Ahogy utana olvastam sokan elegedettek a Profito-val, es az ara is kedvezobb. Ezert szeretnek igazabol atallni erre a tapra. :) Csak a gyari ajanlasban nincs megjelolve hogy milyen suru novenyzetnel kell heti 10ml/100l mennyiseget adagolni. :/
 
Ahogy utana olvastam sokan elegedettek a Profito-val, es az ara is kedvezobb. Ezert szeretnek igazabol atallni erre a tapra. :) Csak a gyari ajanlasban nincs megjelolve hogy milyen suru novenyzetnel kell heti 10ml/100l mennyiseget adagolni. :/
Akkor szerintem kezdj a gyári ajánlással, aztán úgyis az akváriumhoz kell igazítani a mennyiséget.
 
Back
Oldal tetejére