• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Garnélás Tamás kis haverjai (#1, otthoni)

Virasztó Tamás

Tapasztalt kertész
Mindenki a kertek alatt:
01_mindenki_a_novenyek_kozott.jpg


Sehol senki, csak 1-2 legény van a gáton:
02_lakatlan_sziget.jpg


Szűrő OFF, halak ON
03_buli_kezdodik.jpg

(a növények élénk, világos zöldek, nem olyan sárgák, mint a képen.)

Hardver
  • bruttó 24L tank
  • AquaCorner 60 szűrő, substrat pro-val
  • Aqualight LED 9W lámpa
  • 25C-re kalibrált fűtő
Flóra
  • 4-5 szál pogostemon (--torzó, úgy tűnik a meleget nem bírja)
  • 2-3 szál polysperma
  • 1 kupac Anubias nana Bonzai
  • 1 kupac Staurogyne repens
  • 2 kisebb gömbmoha
  • békalencse, fa
Fauna
  • 1 db hagymacsiga
  • 4 db otocinculus (ők a legrégebbi lakók 1 kivétellel a kezdetek óta)
  • kb 10 gyöngy dánió
  • 30-40 garnéla (a franc se tudja őket megszámolni), a többség sakura, de nem mind üti meg a mércét.
  • néhány db kicsi, nem tudom, hogy milyen csiga, valamelyik növénnyel jöttek.
Egyéb
  • montmorillonit
  • egyéb kövek, kavicsok
  • aktív talaj
Gondozás
  • Heti egyszeri 20-25%-os vízcsere (néha teszek bele Seachem Prime vízkezelőt, de ilyen kis mennyiségnél könnyű túladagolni és olyankor habzik a víz, úgyhogy csak módjával használom)
  • EasyLife ProFito tápozás, kb 0,2ml/nap, ez a gyári mennyiség kb 70%-a, ha jól emlékszem
  • JBL NovoBea és cyclops a halaknak, JBL NovoPrawn a garnéláknak, JBL NovoPleco az otoknak és a csigának, de mivel nem mindennap kap mindenki enni, így igazából mindenki azt eszi, amihez kedve van, vagy ami jut. Heti 1x cukkini vagy spenót, annak, aki megeszi és heti egy nap, amikor senki nem kap semmit (ez néha két nap).
 
Utoljára módosított:
[folytatás az AquaCorner témából] Ezért vagyok most egy kicsit bajban is, mert úgy tapasztalom, hogy az akvárium faunája sokkal-sokkal élénkebb, amikor nem megy a szűrő. Amíg megy a szűrő, addig a garnélák a talajon vagy a növényeken kapirgálnak, a gyöngy dániók (ők csak az egyik akváriumban laknak, mert a másikból egyszerűen eltűntek) pedig a növényzet alatt kuporognak csoportosan (rajhal, érted:)) Amikor kikapcsolom a szűrőt (jellemzően etetésnél) és 15-30 percet úgy hagyom, akkor mindenki előjön, ami a rákoknál talán nem is olyan feltűnő, de halak egészen másként viselkednek:ilyenkor bejárják az akváriumot keresztül-kasul, kergetőznek, szedegetik a kaját, stb. Ilyenkor az otok is előjönnek randalírozni. A szűrő bekapcsolása után 2-3 perccel már csak a garnélák vannak mindenfelé, a halak elbújnak: az otok a szűrő alatt tanyáznak, a galaxyk pedig néhány kivétellel a növények között/alatt.
Ezt két akváriumnál is megfigyeltem, mindkettő aquacornerrel megy és mindkettőben kb. nettó 20-21L víz van, flóra nagyjából egyforma, csak az egyikben szépek a pogostemon erectusok (klímás iroda), a másikban nem (nem klímás lakás). Az aquacorner állítólag 200lph sebességgel áramoltat. Úgy igazából nem mondanám, hogy bazi nagy flow lenne, a garnéláknak nem lobog a hajuk, és a vízben sodródó apró bigyuszok sem mutatnak cunami erősségű vízmozgást. A hosszú, felfelé nyúló pogostemon erectusok, és az arasznyi polyspermák sem lengedeznek, de a halak viselkedéséből mégis úgy gondolom, hogy ez sok. Erre utalnak a képek fölé írt megjegyzések is.
(Ahol most csak 1-2 kórónak tűnő szál van, az régen pogostemon erectus erdő volt, de azt hiszem a nyári kánikula nem tett jót neki, az újratelepítés folyamatban van, bár mondjuk a halak viselkedését nem igazán befolyásolta, inkább a rákok tanyáztak rajta.)

Száz szónak is egy a vége, csökkenteni szeretném a flow-t, csak egyrészt nem tudom, hogy mi lehet az alsó határ, másrészt nem tudom, hogy ezt a szűrőt hogyan bírnám visszafogni.
 
Utoljára módosított:
[folytatás az AquaCorner témából] Ezért vagyok most egy kicsit bajban is, mert úgy tapasztalom, hogy az akvárium faunája sokkal-sokkal élénkebb, amikor nem megy a szűrő. Amíg megy a szűrő, addig a garnélák a talajon vagy a növényeken kapirgálnak, a gyöngy dániók (ők csak az egyik akváriumban laknak, mert a másikból egyszerűen eltűntek) pedig a növényzet alatt kuporognak csoportosan (rajhal, érted:)) Amikor kikapcsolom a szűrőt (jellemzően etetésnél) és 15-30 percet úgy hagyom, akkor mindenki előjön, ami a rákoknál talán nem is olyan feltűnő, de halak egészen másként viselkednek:ilyenkor bejárják az akváriumot keresztül-kasul, kergetőznek, szedegetik a kaját, stb. Ilyenkor az otok is előjönnek randalírozni. A szűrő bekapcsolása után 2-3 perccel már csak a garnélák vannak mindenfelé, a halak elbújnak: az otok a szűrő alatt tanyáznak, a galaxyk pedig néhány kivétellel a növények között/alatt.
Ezt két akváriumnál is megfigyeltem, mindkettő aquacornerrel megy és mindkettőben kb. nettó 20-21L víz van, flóra nagyjából egyforma, csak az egyikben szépek a pogostemon erectusok (klímás iroda), a másikban nem (nem klímás lakás). Az aquacorner állítólag 200lph sebességgel áramoltat. Úgy igazából nem mondanám, hogy bazi nagy flow lenne, a garnéláknak nem lobog a hajuk, és a vízben sodródó apró bigyuszok sem mutatnak cunami erősségű vízmozgást. A hosszú, felfelé nyúló pogostemon erectusok, és az arasznyi polyspermák sem lengedeznek, de a halak viselkedéséből mégis úgy gondolom, hogy ez sok. Erre utalnak a képek fölé írt megjegyzések is.
(Ahol most csak 1-2 kórónak tűnő szál van, az régen pogostemon erectus erdő volt, de azt hiszem a nyári kánikula nem tett jót neki, az újratelepítés folyamatban van, bár mondjuk a halak viselkedését nem igazán befolyásolta, inkább a rákok tanyáztak rajta.)

Száz szónak is egy a vége, csökkenteni szeretném a flow-t, csak egyrészt nem tudom, hogy mi lehet az alsó határ, másrészt nem tudom, hogy ezt a szűrőt hogyan bírnám visszafogni.

Úgy tűnik, hogy megoldás született, a sarokszűrőt kicseréltem egy szivacsszűrőre, és azóta a halacskáim életre keltek, a szívóharcsák a köveken, az oldalüvegen bandáznak amit már hónapok óta egyszer sem láttam, néha még az a pár darab galaxy is előkerül, ami megmaradt. A korábban tapasztalható, "egész nap mindenki valahol kuporog" effektus megszűnt, tehát a halak stresszes viselkedéséért egyértelműen a szűrő volt a felelős. A cserét az indokolta, hogy rendes akváriumszekrényt kapott a tank és meglepő hangerővel rezonált az egész. A rezonálást máskor is észrevettem, de igazából nem foglalkoztam vele. Szóval a végső diagnózis az, hogy Eheim AqaCorner szűrő 4mm falvastagságú üvegre akasztva rezegteti az egész akváriumot, ami a rákokat nem igazán zavarta, de a halakat igen. (A gyári aquastyle szett üvege 5mm-es)

A szivacsszűrő légpumpája viszont engem zavar rettenetesen, de majd azt is megoldom :)
Ugyan olvasgattam itt (is), hogy a légpumpák általában is hangosak és az is igaz, hogy legolcsóbb atman 1500-ast vettem, de hát ez nem egyszerűen hangos, ez egy traktor :p
 
És ha az akasztós szűrő alá vékony gumi vagy polifom rétegett raknál, elszigetelve az üvegtől?
 
És ha az akasztós szűrő alá vékony gumi vagy polifom rétegett raknál, elszigetelve az üvegtől?
Polifoamból faragtam egy vékony (vagy lapos?) csíkot, amit még be lehetett rakni alá. Valamivel kevésbé rezeg az akvárium, mint eddig, de azért csinálja. Innen majd hazaviszem a 4 otót az új akváriumba, csak a garnélák maradnak, azokat láthatóan nem zavarja. Mindig esznek és szaporodnak, mint a nyulak :)
Az otthoniaknál viszont megyek tovább a légpumpás, szivacsos, bugyborékolós irányba.

Ma megvettem a Sera Air 110+ légpumpát, ami ugyan kétszer annyiba került mint az Atman, de ez tényleg halk. (na így sem vágott azé' földhöz 3300 ft vs 1500 ft) Az atman bent volt a szekrényben, üres és nem üres kis kartondobozokkal körbebástyázva, de így is kb egy hűtő berregett a szobában. Most a szekrénytől 2m távolságra más csak akkor hallom a búgást, ha nagyon figyelek és teljesen csönd van a szobában. Avatatlan hallgatóság semmit sem hall belőle.
 
Back
Oldal tetejére