• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Talajból vagy vízből veszik fel a növények a tápanyagot?

viktorlantos

Alapító
Admin
Sokszor előjön a kérdés és általában legtöbbször elhangzik, hogy csak a Crypto stb fajták veszik fel a talajból. A legtöbb növény vízoszlopból táplálkozik.

A UKAPS-on épp erről beszélgetett Tom Barr a napokban, gondoltam beilleszem, hogy megmaradjon az utókornak:
http://ukaps.org/forum/viewtopic.php?f= ... 20#p196219

Szóval több kísérletet is csináltak ilyen témában és víz alatt a kísérletek alatt nem volt kimutatható, hogy a talajból szippantaná a növény a tápot.
Valószínűleg ez lehet az alapja a fenti állításnak is, ami szépen körbejárta már a netet az elmúlt években.

De nagyon fontos dolgot ír Tom is. Ezekben a kísérletekben általában néhány fajt vizsgálnak mindössze. Ezek alapján pedig nem lehet általánosítani. (Ezt más témában is láttam már. low light high light co2 stb.). A kísérletek nem adnak választ a számtalan akváriumi növény viselkedésére, ezért érdemes mindkét oldalról bebiztosítani magunkat.

Aki sok növényt probált már és próbált talajban utántápozni, még EI tápozás mellett is jól megfigyelhetőek a változások.
 
Nyilván az EI sem működne általánosságban, ha valamilyen módon - akár a talajba szivárgással, akár közvetlenül - nem tudnák felvenni a növények (többségében) a tápot valamilyen mértékben a vízből. Ahogy nyilván a fejlett gyökérzettel rendelkező növények többsége vélhetően nagyobb hatásfokkal veszi fel a gyökerein keresztül a tápot, illetve a tápanyagok egy részét. (Miért is jobb az agyagbázisú talaj...)

Érdemes végigolvasni (ja még én sem tettem meg), mert elég kiegyensúlyozottak a vélemények. Nyilván ha egy stem növényről vágják le a gyökérzetet és azt vizsgálják, akkor nagy meglepetésre a növény továbbra is növekedni fog. :)
 
Inkább arra szerettem volna célozni, hogy nagyon sok növény van, amit mi divatosan használunk aquascaping-re és a legjobb tápozás ellenére kiemelkedő eredményt mutat sok növény, ha gyökér felől is meg van támogatva. Parvula, Brasiliensis, hogy az előtériekből említsek példákat. Ezeken mi is megfigyeltük saját akváriumainkon. Pedig a gyökérzetük sehol sincs egy Crypto-hoz.

A kísérletek többségében teljesen általános növényeket vizsgálnak. Legtöbbször honos fajtákat. Ezek nem reprezentatív dolgok.

A topikban lévő vélemények lehetnek eltérőek. Tom bejegyzése azért érdekes, mert biológus és a szakterülete ez a téma. ;)
 
under oligotrophic conditions, a rich sediment positively affected plant growth. However, under eutrophic conditions, there was no difference in plant growth in sediment-rich and sediment-poor substrates. Plants took all the nutrients they needed from the water column.

Ennek itt van egy másik hasznos olvasata is. A hagyományos, visszafogott tápozásnál a talaj tápanyagtartalmának nagy jelentősége van. Ezt ki lehet használni ha bármilyen okból nem szeretnénk magas tápanyagszintet fenntartani az akvárium vizében. Lehet ez az ok spórolás a pénzzel vagy az idővel vagy érzékenyebb élőlények tartása is.
 
Moszat said:
under oligotrophic conditions, a rich sediment positively affected plant growth. However, under eutrophic conditions, there was no difference in plant growth in sediment-rich and sediment-poor substrates. Plants took all the nutrients they needed from the water column.

Ennek itt van egy másik hasznos olvasata is. A hagyományos, visszafogott tápozásnál a talaj tápanyagtartalmának nagy jelentősége van. Ezt ki lehet használni ha bármilyen okból nem szeretnénk magas tápanyagszintet fenntartani az akvárium vizében. Lehet ez az ok spórolás a pénzzel vagy az idővel vagy érzékenyebb élőlények tartása is.

Bezony, vagy épp később kezdeni a tápozást ha jól meg van ágyazva a növényeknek. Amit néhányan már alkalmazunk egyébként is. De az ADA tápozási módszer is ezt a vonalat tolja.
 
viktorlantos said:
De az ADA tápozási módszer is ezt a vonalat tolja.

A Book of ADA-ban benne is van, hogy "8. nap, 17:50 perc, megjelenik az első barna alga"... ;)

Én azért kezelném óvatosan, mert kis szerencsével bekerül az akváriumba olyan növény is, amelyik nem sínyli meg az akklimatizációt és egyből le tudja versenyezni az algát. Márpedig ha csak bomló levelek vannak mellette, akkor erre sok esélye nincs. Úgy értem rendszerint összemérhető vagy több az ültetett növény levélzete mint a gyökérzete - azaz nagyobb a felvételi felület, még ha a hasznosítási arányok másak is. Persze ez csak az én 2 fillérem.
 
Ha az ADA vonalnál maradunk olyan sok tápanyag van az Amazonia talajban és az alatta lévő Power Sand-ben, hogy oda mind1 milyen növény kerül az első hetekben tuti nem lesz tápanyaghiányos.
 
A növény minden esetben a vízből veszi fel a tápanyagokat, talajból nem tudja, csak ha a tápanyag oldott formában van, vagy oldatba kerül. Erről mindig megfeletkeztek!!!!!!
 
pfg said:
A növény minden esetben a vízből veszi fel a tápanyagokat, talajból nem tudja, csak ha a tápanyag oldott formában van, vagy oldatba kerül. Erről mindig megfeletkeztek!!!!!!

Nyilván arról van szó, hogy a táptalaj, vagy talajba nyomható kapszulák folyamatosan x ideig engedik ki a tápanyagot magukból és a növények ilyen formában ezt látható módon meghálálják. A talajtápozás még intenzív tápozás mellett is látható eredményt hoz, ez a legjobb bizonyíték rá.
 
Végigolvastam a threaded, alapvetően Troi írt bele dolgokat, röviden:

- Tôzeg bázisú talajok elônyben, buffer és kiegyensúlyozó hatásuk miatt.
- Gyakran jobban tudják felvenni a tápot gyökéren át a növények. (Ezt szerintem már itt kiveséztük.)
- Alga limitáló, ha a táp nem a vízben van. Értelemszerű, de nyilván fontos infó azok számára, akik kis munkaigényű akit szeretnének.
- "Siesta period". Azt írja, hogy nap közben 2 órára lekapcsolja a villanyt, ez gátolja az algákat és a növényeknek kedvez. Ezen kívül kicsit kisimítja a CO2 ingadozást.
- Fokozatosan halasít az elsô naptól, így folyamatosan növekszik a terhelés, a "táp".
- A vízcsere elôny high-techben, hátrány low-techben.
- Minden akváriumába igyekszik betenni felszini növényeket (ami kilóg vagy úszik) - több CO2-hoz férnek hozzá, több ammónia felvétel, tehát alga gátló.
- Ezek a növények ammónia indikátornak is jók, mert a CO2 nem limitálja őket, így ammónia hatására hirtelen beindulnak.
- Gyökérlevágással tesztelték a növények tápanyag felvételét - ez szerintem nem feltétlenül jó, mert ez csak azt vizsgálja, hogy melyik része életképesebb az adot növénynek önmagában.

A siestán én is gondolkodom, bár úgy érzem, hogy napsütéses időben elég sok a fény szobában, így sok fény éri az akváriumot. Nem biztos, hogy előnyös lenne a hatása.
 
pfg said:
A növény minden esetben a vízből veszi fel a tápanyagokat, talajból nem tudja, csak ha a tápanyag oldott formában van, vagy oldatba kerül. Erről mindig megfeletkeztek!!!!!!
Ettől még a talajnak lokálisan magasabb tápanyagszintet lehet biztosítani. Lehet, hogy onnan is oldott formában veszi fel a növény a tápanyagot, de ennek az oldatnak eltérő tulajdonságai vannak, mint az akvárium fő vízterének.
 
Back
Oldal tetejére