• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Hónap akváriuma Talachi 220L - Moss monument in Vallis valley

Re: Talachi második próbálkozása (első igazi növényese)

Nigro said:
A jobb oldal a fákkal és a homokba "szétszórt" kövek csillagos ötös. A másik oldal nem nőtt fel még ehhez. ;)
Ha ott is ilyen fás lenne.... :D
(szerintem)
tibicuk said:
Igen,szerintem is kell egy fa a bal oldalra .De vigyázz,hogy ne legyen szimmetrikus.
Egyébként ígéretes kezdet.A kövek is jól rendezettek.

Szép növényeket!

A bal oldalon alacsony novényeket tervezek a jobb oldali fás részen dzsungelest! Bal oldalra még kerül pár elszórt kissebb kö csak azokat a növényekkel együtt helyezem majd el. Legalábbis ez a terv! Értem hogy mire gondoltok ha megérkeztek a növények úgyis minden kiderül! Fám még van!

Geris said:
Szia talachi!
Sok sikert az új akihoz, eddig ígéretes!
Én is így akarom indítani az új akit, az elgondolás az lenne, hogy a baktériumkultúra kialakul fény nélkül is, az algásodás meg gondolom kizárt a sötétben. Így 2-3 hét után kis előnnyel indulunk a növénytelepítéskor (már ha a telepítés ideje alatt nem pusztulnak el a bacik, talán ez is megoldható, ha szakaszosan csináljuk).

Na pontosan erre gondoltam én is!

Köszi mindenkinek!
 
Re: Talachi második próbálkozása (első igazi növényese)

A hamarabb indításnak azért nem látom értelmét mert amit az egyik oldalon megnyersz a bejáratással, a másik oldalon elbukod a talaj felkavarással az ültetés miatt. Ettől még működhet, de az alga leggyakrabban a talaj felkavarásával jön sajnos.

Egyébként izgalmas kezdet, növényekkel látjuk majd teljesen mi az amit elterveztél. :thumbup:
 
Re: Talachi második próbálkozása (első igazi növényese)

Igen Viktor, én is picit attól félek, hogy ez a sötét-indítás dolog egy jó PR-ral rendelkező dogma. Nem nagyon emlékszem olyan komoly akikra, amelyeket ezzel a módszerrel indítottak (attól még egynek jó lehet). Szerintem is az éppen elültetett növények esetleges "emerse-submerse" átalakulása miatti ammónia-kibocsátás és az ültetés körüli kavarás legalább olyan egyensúlyi problémákat okoz később mint egy friss indítás és a szűrő sem lesz "jobban" felékszülve a feladatra, mint egyébként.

Ettől függetlenül én megértem Talachi kollégát. Nem jó dolog nézegetni egy üres akit, valamit tenni kell! ;) :D
 
Re: Talachi második próbálkozása (első igazi növényese)

keymaker said:
Nem nagyon emlékszem olyan komoly akikra, amelyeket ezzel a módszerrel indítottak

1-re határozottan emlékszem! N-dee pl. így indította a HAC győztes akiját! ;) :D
 
Re: Talachi második próbálkozása (első igazi növényese)

Van rá példa, de tény, hogy a növényes akikat amiket külhonból hozunk példára nem jellemző. Inkább egy jó sűrű ültetés és úgy startolj sokkal többet érsz. A szűrőt akit bejáratni néhány hét. Baktérium boosterekkel 1-2 hét. Ebben az időben egyébként sem tesz be az ember halakat stb. Szal van ideje kialakulni akkor is.

Azért is említettem a felkavarásos dolgot, mert jelenleg csak ilyen jellegű problémám van a visszaültetések miatt.

De nem lebeszélni akarlak róla. Meglátod hogy működik majd. Reméljük jól. :thumbup:
És reméljuk megosztod majd a telepítés utáni időket is. ;)
 
Re: Talachi második próbálkozása (első igazi növényese)

Most paráztattok? :D Remélem nem lesz gond vele!

A sürű növényesítéssel biztos nem, 45 cserép növénnyel indítok!
 
Re: Talachi második próbálkozása (első igazi növényese)

Na itt egy ültetési terv. Remélem érthető!

7907103_2b63165c40bddc6bfdb104f328bd3308_m.jpg

Echinodorus tenellus - világos kék jobb oldalt
Eleocharis parvula - citrom sárga mindkét oldalt elöl
Micranthemum umbrosum - sötét zöld bal oldalt hátul
Microsorum pteropus "narrow" - fehér a fákon
Taxyphyllum barbieri(Vesicularia) - rozsaszín a fákon
Valisneria nana - zöld csíkok jobb hátul
Riccia fluitans - piros buckák a kövek között
Staurogyne sp. - világos zöld bal középen
Anubias nana - sötétkék a fák tövénél
Cryptocoryne wendtii " tropica " - narancssárga jobb középen
 
Re: Talachi második próbálkozása (első igazi növényese)

Ami a sűrű növényes ültetést illeti, Barr azt javasolja, hogy ha nem is használ az ember első perctől őrült mennyiségű növényt az akiban, akkor is vegyen filléres stem-eket és vegye őket ki pár hét múlva. Így szerinte biztosítható, hogy a növények is segítsék a kezdeti ammónia-spyke-ok redukálását és ezzel a kezdeti algásodás kockázata is jobban elkerülhető. (Meg persze mondja a csökkentett világítást is az első időkben.)

Az indítás miatt ne aggódj, jó lesz az, nem hiszem hogy ezen fog múlni. Kárt nem okozol vele, ha később is betartod a szabályokat.
 
Re: Talachi második próbálkozása (első igazi növényese)

Megnyugodtam hogy legalább bajt nem csinálok! :D

keymaker said:
Meg persze mondja a csökkentett világítást is az első időkben

Ezt ki tudnánk fejteni?

2x 54w-ot és 2x39w-ot tudok külön kapcsolni!
Arra gondoltam hogy a 2x54w-al világítanék előszőr!
Azt nem tudom hogy meddig és hány órát világítsak indításkor kevesebb fénnyel! Kb. mikor lehet ráengedni a teljes fényerőt?

A teljes fényerőt így tervezem : 2óra 2x54w + 6 óra 2x39w és lekapcs előtt megint csak 2óra 2x54w.
Igy napi 10 órát világítanék és este is lehetne csodálni az akit!

Erről várom véleményetek!
 
Re: Talachi második próbálkozása (első igazi növényese)

Hali.Én a 10h-t 6h-ra cserélném az elején,és lassan felvinném 8-10h-ra!Így az alga hátha nem lepi el az akit.Én 14h-ról levittem 8.5h-ra a világítást és a pontalgám eltünt.Üdv jani.
 
Re: Talachi második próbálkozása (első igazi növényese)

A világítás hosszának sokkal kisebb jelentősége van mint a fényerőnek. Clive és Tom Barr sokszor leírta, hogy mindig a fényerő csökkentésén kell gondolkodni. Kisebb fényerőnél a növényeknek kevesebb tápanyagra és CO2-re van szükségük, ezáltal a CO2 beoldásunk hibáit könnyebben kiküszöbölhetjük és a növények egészségesebbek maradhatnak. A fényerő növelésével az igényeik emelkedni kezdenek, és ha nem biztosítjuk a fotoszintézishez szükséges anyagokat, akkor a bomlás és az ammónia-termelés elindul, ami algásodáshoz vezet.

220 liter = 58 gallon.
108 W / 58 = 1.86 WPG
78 W / 58 = 1.3 WPG
186 W / 58 = 3.2 WPG

Szerintem indulj 1.9 WPG-vel és 8 órával. Ha algásodást látsz, akkor még az 1.3 WPG-t is elfogadhatónak tartom - T5-ös csövekkel és jó reflektorokkal. A 3.2 WPG már mélyvíz.

Azt viszont soha nem tudom megérteni, hogy mit akartok elérni (no offence) ezzel a szakaszos felkapcsolás (mid-day-burst) dologgal. A hirtelen fény-növekedést nem követi hirtelen tápanyagszint és CO2 szint növekedés, és ezt az egész helyzetet a legdurvább alga-provokációnak látom. Milyen problémákat old ez meg? Clive még azt is be szokta ilyenkor írni, hogy inkább a napközbeni CO2 burst-öt erőltessétek, az sokkal inkább hatásos lesz. ;)

(Nyilván, hogy ha van a vízben fölös tápanyag és CO2, akkor egy ilyen burst jó hatással lehet a növekedésre. De a legtöbbünknek fogalma sincs, hogy van-e elég ezekből a tápanyagokból -- kivéve, akik a GA tápok ajánlott szintjét tartják, de a CO2 már nálunk is spekuláció. A fények lépésekben történő felkapcsolása fölösleges kockázatot hordoz.)
 
Re: Talachi második próbálkozása (első igazi növényese)

keymaker said:
Azt viszont soha nem tudom megérteni, hogy mit akartok elérni (no offence) ezzel a szakaszos felkapcsolás (mid-day-burst) dologgal.

Napkelt, napnyugta ?
 
Re: Talachi második próbálkozása (első igazi növényese)

Vizuális vagy biológiai dologra gondolsz? A vizuális részét megértem. Ha lenne egy computer vezérelt LED-es világításom (lesz, előbb-utóbb, de előbb ADA halogének) akkor használnám is. Jól néz ki. A biológiai rész viszont szakmailag nem indokolt. Sőt, mint a fenti post-ban kifejtettem(...tük), kifejezetten veszélyes és fölösleges kockázatot hordoz az algásodás szempontjából.
 
Re: Talachi második próbálkozása (első igazi növényese)

"Biológiai" részére gondoltam, csupán a halak miatt mert mi se egyből a déli napsütést kapjuk az arcunkba. HQI +T5 vagy PC kombinált lámpáknál is van aki úgy kapcsolgat hogy első X órában megy a neon vagy a PC aztán csak a HQI délben megy minden aztán csak HQI utolsó X órában megy csak a neon, PC. Bár szerintem nem nagyon lehet pontosan összehangolni, csak úgy működhet amit írtál hogy vezérelt LED világítás fényereje változik. ECO-lampsnak elvileg van ilyen pilácsa egész emberi áron... ahogy néztem elvileg Pesten is van boltjuk remélem ha eljutok akkor nem fognák csak hülyén nézni hogy mit akarok ;)
 
Re: Talachi második próbálkozása (első igazi növényese)

Labirintkopoltyus said:
keymaker said:
Azt viszont soha nem tudom megérteni, hogy mit akartok elérni (no offence) ezzel a szakaszos felkapcsolás (mid-day-burst) dologgal.

Napkelt, napnyugta ?
Nekem villany fel- és lekapcsolása után az Otok percekig faltól falig rohangálnak hangos koppanások kíséretében. Úgy gondolom (de még nem próbáltam), ha szakaszosan kapcsolok talán nem sokkolja őket ennyire.
 
Re: Talachi második próbálkozása (első igazi növényese)

egedzs said:
Labirintkopoltyus said:
keymaker said:
Azt viszont soha nem tudom megérteni, hogy mit akartok elérni (no offence) ezzel a szakaszos felkapcsolás (mid-day-burst) dologgal.

Napkelt, napnyugta ?
Nekem villany fel- és lekapcsolása után az Otok percekig faltól falig rohangálnak hangos koppanások kíséretében. Úgy gondolom (de még nem próbáltam), ha szakaszosan kapcsolok talán nem sokkolja őket ennyire.

A szakaszos felkapcsolás ami max fél órát jelent nap elején nap végén más, mint a napközbeni full teljesítmény pár óra erejéig. Ez utóbbit egyre kevesebb helyen látom alkalmazni. Talán pont az algásodás miatt.
 
Back
Oldal tetejére