• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

T5 világítás dimmelése

Lenartz

Kertész szaki
Sziasztok!

Van valamilyen lehetőség t5 fénycsöves világítás vezérlésére? Az ATI-n kívül egyetlen gyártónál sem látok ilyen terméket. A DIY szakik sem mennek ebbe az irányba, holott a LED világításhoz viszonylag olcsón komplett programozható vezérlést is gyártanak, és használják is sokan. Nem ATI dimmelhető fénycsöves megoldást viszont egyáltalán nem látni a naplók között sem. Drága, bonyolult? Elektromos szakik értekezhetnének a témában ...

Kösz Z
 
Megoldható a dimmelés, megfelelő előtét kell hozzá, ami nem olcsó mulatság, de kapható. 2*54 wattost nézegettem, 16000 forint magasságában kínálták. A vezérlése 1-10 Volt feszültséggel történik, hogy ezt mlyen módon állítod elő, arra majd megmondják a tutit a szakik. Arduinoval megoldható, de a részletekhez nem értek, én csak feladni szoktam a hülye problémákat a hozzáértő barátomnak. :)
 
Szia!

Bár nem vagyok elektromos szaki, de régebben engem is foglalkoztatott a téma. Szerintem azért nem annyira népszerű fénycsöveket dimmelni házilag, mert könnyen át lehet esni a túloldalára, és a végén drágább lesz a lámpa, mintha vennél egy újat. Ugye előszőr is kell dimmelhető előtét, amit elég borsos áron mérnek, az Osram termékei 15 ropi körül vannak. Ha mondjuk szeretnénk egy 4x39W-os lámpát csinálni, előtétből ugye rögtön kell kettő. Itt már 30e ft-nál tartunk, kell egy programozható vezérlő, Arduino-val biztosan meg lehet ezt is csinálni, szerintem erre is kell költeni vagy 10-15e Ft-ot. Ezenkívül kellenek még reflektorok (ATI Super Reflektor kb. 4-5000Ft/db), le kell gyártatni alulemezből a házat, kellenek foglalatok, szóval a végén már majdnem ott járunk, mintha vennénk egy gyári lámpát.

Ha jól tudom, nagyobb gyártóknak (pl. Giesemann) is van dimmelhető T5 lámpája, de azt aranyárban mérik. Azért elterjedt és népszerű az ATI lámpája, mert az még a megfizethető kategória.

Nem dimmelhető változatból ki lehet hozni egy Quad minőségű lámpát olcsóbban, ott már megéri a DIY vonalon is gondolkozni.
 
Csak megerősíteni tudom az előttem írókat. A 36 w-os kompokt fénycsövemhez vett dimmelhető elektronikus előtét 12 ezer fölött volt a 3-4 ezerrel szemben, de hát egyszer veszi meg az emberfia. Potméter és kondenzátor lehet a megoldás, de még nem találtam meg azt az elektronikai szakit aki összeállította volna nekem. Így három éve "simán" működik az előtét. Már kezdem elhitetni magammal, hogy a halakat és növényeket nem is érdekli az elektronika vívmánya. A kereskedelmi forgalomban kapható szabályzó, ami falba építhető, szintén tíz ezer fölött kezdődik. Én egy segítőkész ismerőstől kaptam. Egy mechanikus forgógomb és nyomógomb egyben. 220 V bemenet és 220 V, 1-10 V egyenáram kimenet van rajta. A vic az, hogy be van építve a rendszerbe, de wabi-kusa felett használom, így eszembe sem jut szabályzni. Gondolkoztam már 4,5-6 v-os táp időkapcsolóval való kombinációján is, de egyre kókányabb lett az összkép.
 
Back
Oldal tetejére