• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szűrők takarítása

Sziasztok!

2016. februárjában helyeztem üzembe egy EHEIM Experience 350 típusú külső szűrőt. Egyik nap tapasztaltam, hogy maximális kiáramlásnál barna darabkák is jönnek ki a vízzel együtt. Viszont alacsony-közepes kiáramlásnál ez abszolút nincs. Kristálytiszta a víz.
Én eddig csak perlonvattát cseréltem kb. 2 hónapja.
Tapasztalatom nincsen szűrő tisztításban, karbantartásban.
GA ajánlott rotortisztítást is.
Nekem ezekről fogalmam sincsen.
Valakinek van ezzel tapasztalata?
Hogyan kell szétszedni, takarítani, rotort tisztítani???
Hel me pls!

Ha leveszed a fejet, és megfordítod, találsz az alján egy tárcsát, ezt elforgatva ki tudod venni a helyéről. Alatta találod a rotort, és annak tengelyét. A tengelyt könnyedén ki tudod venni (vigyázat törékeny), a rotort a mágnes ellenében kicsit meg kell húzni kifelé. (óvatosan fogd meg a lapátok között, és húzd kifelé) Aztán egy csőtisztító kefével már ki tudod tisztítani a rotor házat, és a víz útját a fejben.
Ennyi idő után már a szűrőanyagot is tisztíthatod, akváriumvízben történő átlögyböléssel...
 
Azért nem kell ettől annyira félni. :)
Azért parázok nagyon, mert nincs gyakorlatom benne, plusz bejön ez a rotoros cucc is... Na most az akváriumom 160 l és ha pl. annyira ügyes leszek, hogy eltöröm a rotort.... akkor az egész aksinak annyi. pedig nagy, gyönyörű, 60 db hallal. De azért valahogy neki kell állni. Legfeljebb ennyi volt, vagy nem fogok rotort pucolni.
A rotoros tisztítás leírása, mindent összevetve azért nagyon hasznos, azt is köszönöm!
Vasárnap délutánra tervezem a dolgot...
 
Azért parázok nagyon, mert nincs gyakorlatom benne, plusz bejön ez a rotoros cucc is... Na most az akváriumom 160 l és ha pl. annyira ügyes leszek, hogy eltöröm a rotort.... akkor az egész aksinak annyi. pedig nagy, gyönyörű, 60 db hallal. De azért valahogy neki kell állni. Legfeljebb ennyi volt, vagy nem fogok rotort pucolni.
A rotoros tisztítás leírása, mindent összevetve azért nagyon hasznos, azt is köszönöm!
Vasárnap délutánra tervezem a dolgot...
mindenesetre egy pot tengelyt nem art beszerezni, 1-2 ezr ft, ha esetleg megis torne elso alkalommal, akkor vasarnap delutan nem sok helyen kapni.
szuro takaritasanak egyetlen egy kenyes pontja van, az a rotor, azt tenyleg nagyon ovatosan kell kivenni. En asztalon letamasztva szedem ki, mert tortem mar el az akarium mellett a foldon gugolva.
 
Sziasztok!

2016. februárjában helyeztem üzembe egy EHEIM Experience 350 típusú külső szűrőt. Egyik nap tapasztaltam, hogy maximális kiáramlásnál barna darabkák is jönnek ki a vízzel együtt. Viszont alacsony-közepes kiáramlásnál ez abszolút nincs. Kristálytiszta a víz.
Én eddig csak perlonvattát cseréltem kb. 2 hónapja.
Tapasztalatom nincsen szűrő tisztításban, karbantartásban.
GA ajánlott rotortisztítást is.
Nekem ezekről fogalmam sincsen.
Valakinek van ezzel tapasztalata?
Hogyan kell szétszedni, takarítani, rotort tisztítani???
Hel me pls!

Nem kell ráparázni, nagyon egyszerű dolog, és nem is kell nagy feneket keríteni neki. Nekem egy kicsi atman külső szűrőm van, ami már négy éve hibátlanul teszi a dolgát (remélem így is marad! :D), havonta perlont cserélek, negyed évente pedig kap a teljes szűrő egy alapos tisztítást. Nem kell ezt sem túlgondolni: A szűrőcsöveket, be/kifolyókat, csapokat hypo-s oldatba teszem kb fél órára, addig leveszem a szűrőről a fejegységet, átmosom, kiveszem a rotort és a rotorházat szépen átmosom. az enyém is kerámia tengelyes, de én nem érzem ropinak. Bátran nyúlj hozzá. Ha van esetleg kerámia késetek.. na ez is ugyanaz az anyag. Azért az sem egy gyenge valami. ;)
Ezután kiveszem a kosarakat a vödörből, és a vödröt is átmosom, aztán a szűrőanyagokat szépen zuhany alatt jól átöblítem (évente egyszer a szűrőpanyagot kiöntöm belőlük és a kosarat is átsúrolom), aztán a szivacsot is jó alaposan átmosom. Bevallom, hogy trehány vagyok, négy éve ugyanazzal a szivaccsal használom a szűrőt... eddig semmi negatívumot nem tapasztaltam emiatt. Nem egy nagy tétel, szóval tényleg nem spórolás miatt, egyszerűen nem érzem a szükségességét.
Ha a szűrővel megvagyok, akkor szépen megy minden vissza a helyére, és jöhetnek a hypo-s vízben ázó dolgok. Ezeket jól átöblítem, aztán jöhet a csőtisztító kefe, utána jól átöblítem mégegyszer, majd a végén kap egy hízelőkészítős áztatást az egész, amiben egy kicsit pihen, amíg megcsinálom az akvában a vízcserét, aztán mehet minden vissza a helyére.
A beüzemelés előtt a kosarakat kicsit megöntözöm bacikultúrával, az új perlont méretre vágom és átöblítem (hogy a kis töredék szálak ne mosódjanak az akváriumba), aztán mehet a feltöltés. Ha minden oké, akkor a vízcsere után még megy a normál adag baci a vízbe is, de ezt ilyenkor úgy adagolom, hogy a nagy részét rögtön felszívja a szűrő.
soha semmilyen gondom nem volt még, hogy csapvízzel tisztítoma szűrőt és "nullázom2 a baci állományt, egy egészségesen működő akváriumnál nem szabad semmit sem befolyásolnia.
Szóval csak nyugodtan, szánd rá az időt, nem kell stresszelni, hogy jaj, sietni kell, mert kihalnak a szűrőbacik, nem szabad kapkodni. És ha valami esetleg nem úgy sül el, akkor az örökérvényű tanács Douglas Adamstől: Ne ess pánikba! ;)
Nálam volt már, hogy rosszul raktam össze a rotort, és emiatt szorult az egész és nem forgott aminek foroógnia kellene. :D Meg aztán olyan is volt már, hogy meggyűrődött a perlon és emiatt nem illeszkedett rendesen a fejegység, és falsot szívott a szűrő. Nagyon elrontani ezeket nem lehet, ha csak el nem törsz valamit... szóval ilyen esetekben is nyugodtan szétszeded újra és megkeresed a hibát. De tényleg nem jellemző az ilyen eset.
 
Nekem is volt már olyan, hogy a takarítás után az akvárium alá bevágtam a gépezetet és kamilláztam, hogy ez nem megy.. Áram van, mi a szösz. Persze idő kérdése volt, hogy a hosszas analizálás után rájöjjek: a rotor a fürdőben pihent. :)
Takarítás után nem árt párszor ránézni. Nem folyik, nem csöpög, nincs semmi baja, stb.
 
Jól megnyugtattátok...(y)
A youtube-on van olyan videó amin megmutatják a rotor és a csövek szétszedését,tisztítását.
+ egyes rotoroknál van kicsi műanyag kupak,amiben a tengely forog. Arra vigyázni, lefolyót érdemes bedugaszolni.
 
Jól megnyugtattátok..
Pedig ez volt a cél. :) @aquafan ha ez a takarítás meg lesz, nyugodtan add be az önéletrajzod afganisztáni bombaszakértőnek! :);)
De ha van egy "kallódó" high-tech akváriumod, az utazás előtt azért szívesen átveszem, biztos ami biztos! :D
 
Pedig ez volt a cél. :) @aquafan ha ez a takarítás meg lesz, nyugodtan add be az önéletrajzod afganisztáni bombaszakértőnek! :);)
De ha van egy "kallódó" high-tech akváriumod, az utazás előtt azért szívesen átveszem, biztos ami biztos! :D
Igen, sajnos ez nekem ilyen gond. Nem vagyunk egyformák... Nem akarom tönkretenni azt a törékeny világot, ami kialakult az akváriumomban. Tényleg kristálytiszta a víz folyamatosan és február óta 65 halból mindössze 2 db elhullás volt. Semmi betegség. Azért nem szeretném ezt most tönkretenni.
 
Érthető, hogy ha valami jól működik, beállt, azt igyekszel megóvni. Ez körültekintő és felelősségteljes gondolkodás az élővilág irányába ami a szobád dísze. :)
 
Csak elsőre tűnik bonyolultnak, nem kell ráparázni, szépen nyugodtan szedd szét, pucold meg, rakd össze. Második alkalommal sokkal könnyebb lesz, sokadikra meg fél kézzel, fél szemmel csinálod meg.
Ne feledd úgy vannak megcsinálva a szűrők, hogy egy technikai analfabéta is meg tudja őket pucolni! Hát még egy akvarista. :D
 
Bosszanto jelenseg de megkerdezem. Van egy kulso szurom, 12/16-os cso merettel. Nem olyan reg ota van meg, igy meg nem alakult ki a tisztitasi idotartam, de a legutobbi alkalommal kulonos dolgot vettem eszre. Azert egy kulso szuro 1-2 honapot ell kellene, hogy menjen kulonosebb beavatkozas nelkul, bar javitsatok ki ha tevedek. Szoval kulon reszeket tettem tisztaba, hogy kideritsem pontosan mi is a kozvetlen oka annak, hogy latvanyosan lecsokken a szuro vizforgatasi kepessege. A legnagyobb lerakodas es keresztmetszet szukulest a szivo agon talaltam. Amint kipucoltam csőgörénnyel a szivo ag tomlojet, ugy elkezdett dolgozni, mint a kisangyal. Ez 6 napja volt, es megint szemmel lathatoan lecsokkent nyomoag teljesitmenye. Magaban a szuroben nem lattam kulonosebb lerakodast, koszt, barmi szennyezodest ami indokoltta tenne ezt. Csak a szivo ag cso takaritasaval javul a vizhozam.
Latszolag nem koszos a viz, es mint mondtam a szuroben sincs nagymertekul lerakodas. Mi lehet az oka annak, hogy a szivo ag eltomodik?
Nem szilatd kosz, hanem inkabb ilyen nyalkas, zoldes barnas lerakodas.
A szivo es nyomo ag az akvarium uldalso falan azonos oldalon vannak elhelyezve, szivo ag a vizoszlop 2/3-anak melysegeben, a nyomo ag egy esoztetovel ami a gyari merettol kb 2 lukkal rovidebb csovon uzemel, hogy az akvarium oldalszelessegehez igazodjon.

Mi lehet a gond ?
 
Bosszanto jelenseg de megkerdezem. Van egy kulso szurom, 12/16-os cso merettel. Nem olyan reg ota van meg, igy meg nem alakult ki a tisztitasi idotartam, de a legutobbi alkalommal kulonos dolgot vettem eszre. Azert egy kulso szuro 1-2 honapot ell kellene, hogy menjen kulonosebb beavatkozas nelkul, bar javitsatok ki ha tevedek. Szoval kulon reszeket tettem tisztaba, hogy kideritsem pontosan mi is a kozvetlen oka annak, hogy latvanyosan lecsokken a szuro vizforgatasi kepessege. A legnagyobb lerakodas es keresztmetszet szukulest a szivo agon talaltam. Amint kipucoltam csőgörénnyel a szivo ag tomlojet, ugy elkezdett dolgozni, mint a kisangyal. Ez 6 napja volt, es megint szemmel lathatoan lecsokkent nyomoag teljesitmenye. Magaban a szuroben nem lattam kulonosebb lerakodast, koszt, barmi szennyezodest ami indokoltta tenne ezt. Csak a szivo ag cso takaritasaval javul a vizhozam.
Latszolag nem koszos a viz, es mint mondtam a szuroben sincs nagymertekul lerakodas. Mi lehet az oka annak, hogy a szivo ag eltomodik?
Nem szilatd kosz, hanem inkabb ilyen nyalkas, zoldes barnas lerakodas.
A szivo es nyomo ag az akvarium uldalso falan azonos oldalon vannak elhelyezve, szivo ag a vizoszlop 2/3-anak melysegeben, a nyomo ag egy esoztetovel ami a gyari merettol kb 2 lukkal rovidebb csovon uzemel, hogy az akvarium oldalszelessegehez igazodjon.

Mi lehet a gond ?
Baktériumok telepednek meg a cső belsejében, ezáltal csökken a keresztmetszet, és megnő a súrlódás is, amiktől lecsökken a vízforgatás, ez egy természetes jelenség. Tetézve a dolgot Nálad eleve vékony a csövezés, egy 16/22-es csövezésű szűrő jóval kevésbé érzékeny erre.
Ezektől függetlenül ha jól méretezted a szűrőd vízforgatását (az akvárium bruttó térfogatának 8-10x-ese), valamint kellő mennyiségű és jó minőségű szűrőanyag van benne (az akvárium bruttó térfogatának 4-6%-a), nem nagyon lehet gond.
 
Baktériumok telepednek meg a cső belsejében, ezáltal csökken a keresztmetszet, és megnő a súrlódás is, amiktől lecsökken a vízforgatás, ez egy természetes jelenség. Tetézve a dolgot Nálad eleve vékony a csövezés, egy 16/22-es csövezésű szűrő jóval kevésbé érzékeny erre.
Ezektől függetlenül ha jól méretezted a szűrőd vízforgatását (az akvárium bruttó térfogatának 8-10x-ese), valamint kellő mennyiségű és jó minőségű szűrőanyag van benne (az akvárium bruttó térfogatának 4-6%-a), nem nagyon lehet gond.

Elviekben a leiras szerint 760 liter/ora vizforgatas, 100 liter-es akvariumhoz. 2 kosaras, alul keramia, rajta szivacs, felul bioball, rajta perlon es azon Seachem Purigen.
Szoval akkor normalis a jelenseg, az a lenyeg. Mert ha bacikultura, akkor nem takaritom ki allandoan.
 
Néhány hetente érdemes kitakkerolni csőgörénnyel (én Eheim-et használok), még 16/22-nél is érezhetően lefogja az áramlást.
Átlátszó csövekben nagyon jól látszik a lerakódás, ha már csokibarna, lehet szétkapni. :)
Hozzáteszem, nagyon jól jön ilyenkor, ha kivehető a szűrő csőadaptere (mint pl. a Tetra 1200 Plus esetében), nagyon megkönnyíti a szétszedést.
 
Bosszanto jelenseg de megkerdezem. Van egy kulso szurom, 12/16-os cso merettel. Nem olyan reg ota van meg, igy meg nem alakult ki a tisztitasi idotartam, de a legutobbi alkalommal kulonos dolgot vettem eszre. Azert egy kulso szuro 1-2 honapot ell kellene, hogy menjen kulonosebb beavatkozas nelkul, bar javitsatok ki ha tevedek. Szoval kulon reszeket tettem tisztaba, hogy kideritsem pontosan mi is a kozvetlen oka annak, hogy latvanyosan lecsokken a szuro vizforgatasi kepessege. A legnagyobb lerakodas es keresztmetszet szukulest a szivo agon talaltam. Amint kipucoltam csőgörénnyel a szivo ag tomlojet, ugy elkezdett dolgozni, mint a kisangyal. Ez 6 napja volt, es megint szemmel lathatoan lecsokkent nyomoag teljesitmenye. Magaban a szuroben nem lattam kulonosebb lerakodast, koszt, barmi szennyezodest ami indokoltta tenne ezt. Csak a szivo ag cso takaritasaval javul a vizhozam.
Latszolag nem koszos a viz, es mint mondtam a szuroben sincs nagymertekul lerakodas. Mi lehet az oka annak, hogy a szivo ag eltomodik?
Nem szilatd kosz, hanem inkabb ilyen nyalkas, zoldes barnas lerakodas.
A szivo es nyomo ag az akvarium uldalso falan azonos oldalon vannak elhelyezve, szivo ag a vizoszlop 2/3-anak melysegeben, a nyomo ag egy esoztetovel ami a gyari merettol kb 2 lukkal rovidebb csovon uzemel, hogy az akvarium oldalszelessegehez igazodjon.

Mi lehet a gond ?
Nálam is hasonló lehet a "probléma". Kb két hét működés után mindig visszaesik a szűrőm teljesítménye. Először próbáltam magát a szűrőt kitakarítani, perlont cseréni de egyik sem vált be. Viszont amikor a csövezést tisztítottam ki, az teljes mértékben megoldotta a problémát. Így már nem tulajdonítok neki nagy jelentőséget, szerintem ez normális lehet. Időközönként tisztítom a csöveket illetve az üveg ki és befolyókat, mindeközben a bacikultúra érintetlen marad a szűrőben ;)
 
Van egy zaro csap a szuro tetejen, azt elzarva le lehet szedni a csovet csopoges nelkul. Akkor latom masnal is van ilyen jelenseg. Megnyugodtam, hogy nem technikai hiba
 
Back
Oldal tetejére