• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szűrőanyagok összeállítása

Sziasztok!

Valaki tudna nekem segíteni egy jó kis töltet összeállításában?
Eheim 2422 experience 150. 30L használom.
Szeretném a gyári töltete megtuningolni, holnapra lesz 100ml purigenem, ezen kívül még mit ajánlotok?
Elég nagy az ülepítő része szerintetek oda érdemes tenni mondjuk kerámia gyűrűt?
 
Ez a post egy vicc. Van egyáltalán akváriumod? :) Mi a búbánatos...-tól keveredik fel a kvarchomok, annyira, hogy a szűrő beszívja????? Botmixert használsz? :) Arra az egyre gondolok, láttad a Némo nyomában c. rajzfilmet, s mély benyomást tett, amikor a kis hal a szűrőt egy kaviccsal megakasztja a szökés reményében. Jó hír: ez csak mese volt, nem megtörtént eset. :) Egy lapátkerekes szivattyú, ilyenek vannak a szűrőinkben, simán elbánik akár egy borsó méretű kaviccsal is. A járókerekes konstrukcióba meg bele sem kerülhet. Egy kis homok egyetlen szivattyúnak sem árt meg, lári-fári. Ha ez így lenne, nem folyna víz a csapból se. A vízművek homokszűrőn szívja a vizet... Minden szivattyúban van annyi tartalék, holtjáték, hogy némi szilárd cuccal elbánjon.

A szivacs tényleg nem rohad, de ahogy leírtad, szépen a durvától a finomig, az bíz szépen eltömődik, s ami eltömíti, az bíz rohadni fog. Ezen kár vitatkozni. A szűrő tisztításról/karbantartásról sokat lehet vitatkozni, egyben azért mindenki egyetért, ha csökken a flow, akkor be kell avatkozni. Az nem mindegy, hogy ez hetente vagy havonta következik be. Amikor a szűrőm beszívóján fent volt a gyári szivacs, akkor azt kétnaponta ki kellett mosni, mert teljesen eltömődött, s visszafogta a flow-t, ami káros a szűrőnek és káros a baciknak is. Algás is volt mindenem. Ment a kukába...
Havonta cserélek perlont, félévente átmozgatom a kőzetet, nálam mátrix van, s a leszívott vízzel átmosom, óvatosan! A vízparaméterek rendben, alga nincs, így biztos teszi a dolgát, jól. A túl sok, s intenzív bolygatás épp olyan káros a bacikra, mint ha leáll a szűrés, áramlás.

Mechanikai szűrés: A szennyvizesek mechanikai terhelésnek tekintik a csatornába bekerülő pl. műanyag flakont, óvszert, konzerves dobozokat, rossz tornacipőt, azaz minden olyat, ami nem bomlik. A többi képes lebomlani, ezek mennek az ülepítőbe.
Na most: Az akvában nincs műa flakon, nincs konzerves doboz, nincs használt cipő. Az a kevés darabos cucc, értem itt a leszakadt növényi részeket, simán le fog bomlani a szűrőben, a kövek között.

Jó a tudomány, de ide nem kell ennyi, ágyúval verébre... Kerámia gyűrű, hogy szétoszlassa a flow-t, egy durva szivacs (nem kötelező), csak a rend kedvéért, két kosárk full van tömve matrix-al. A legfelsőben félig Bio-Eio, egy réteg perlon, s Seachem Purigen, fél kiló. Ennyi. Mindez egy Tetra 1200-es. Tökéletes áramlás, tán még túl jó is, tiszta víz. 7végén kukkantottam bele, a kosarak rendben, perlont cseréltem, s ennyi.

Erősen gondolkodtam azon, hogy egyáltalán válaszra méltassam-e a hozzászólásod. Eddig úgy hiszem kulturált és visszafogott voltam, viszont te erősen sértő és személyeskedő irányba viszed a dolgot, ami nagyon nem illik ennek a fórumnak a stílusához.

Amit leírtam, az egy ajánlott, ésszerű, jól felépített szűrőanyag összeállítás egy "átlagos" külső szűrőhöz, nincs kőbe vésve és nem kötelező. Leírtam azt is, hogy melyikre miért van szükség és miért hasznos. Leírtam azt is, hogy lehet és esetenként kell is változtatni rajta, hogy jobban illeszkedjen az akvárium okozta terheléshez. Lehet mechanikus szűrés és perlon nélkül használni a szűrőt? Lehet. Mindent lehet. Azt mindenki maga dönti el, hogy hol és milyen kompromisszumokat hoz. Én is hoztam kompromisszumokat a saját akváriumaim szűrésénél, de ezt igyekezetem tudatosan megtenni.
Ha valakit érdekel, majd utánanéz magának, hogy milyen károkat tud okozni az általad ártalmatlannak ítélt, homok és szűrőanyag morzsalék a szűrő mozgó alkatrészeiben. Az interneten szerencsére lehet találni erről jó anyagokat, és akinek van esze inkább más kárán tanul, minthogy elkövesse ugyan azokat a hibákat.
A magam részéről lezártnak tekintem ezt az értelmetlen vitát, mert csak feleslegesen elbeszélünk egymás mellett.
 
kerámia gyűrűnek van értelme az ülepítő részt feltölteni? Hova tegyem a mátrixot? A szivacsok helyére?
Nekem is egy Eheim 2422 experience 150 dolgozik a 20 literes nano akváriumom alatt és a következő összeállítással használom:
A szűrőnek elég nagy ülepítő része van, amit vétek nem kihasználni. Szóval ide nyugodtan mehet némi kerámia gyűrű, de azért ne töltsd csurig vele. (Erre a részre a sima, nem porózus változat is megfelelő lesz.) Ez a rész szolgál a mechanikus előszűrésre, itt fognak elakadni a nagyobb szennyeződések, illetve kerámia gyűrűk az áramlást is szépen eloszlatják.
Az mechanikai szűrésként alsó kosár alján maradt az eredeti durva szivacsok egyike, a másik helyére viszont egy réteg perlon vatta került. Erre fogják majd egyesek azt mondani, hogy felesleges, meg értelmetlen. Egy hónapja megy így a szűrőm, és a flow köszöni szépen jól van, még így is vissza kellett venni belőle.
A felső kosárba mehet a matrix. Ez lesz a biológiai szűrés.
Az egész tetejére pedig mehet a gyári perlon vatta betét. Mivel itt nincs rács a kosarak tetején, ennek lesz a feladata az esetleges lebegő matrix darabkák megfogása is.

Az akváriumom vize kristály tiszta, ammónia nem mérhető és a lakók is jól érzik magukat.
 
+1 szavazat a seachem mátrixra. Érdemes oda tenni, ahol lehetőleg már tisztább vizet kap, esetedbe a perlon elé közvetlenül. Nekem úgy van, hogy: előszűrések ->s.mátrix (y)->perlon->(Seachem Purigen)
 
Köszi mindenkinek, ahogy megjöttek az anyagok összeállítom.
Sajnos a vizem még mindig nem az igazi... tegnap vízcserekor néztem ahogy a kádba öntöttem kicsit zöldes, vagy nem is tudom nem tiszta átlátszó. :(
 
Azt is elmondod, hogy ezt miért csináljátok?
Hát foszgént (COCl2) gyártunk és ez CO feleslegben történik aktívszénen, azzal hogy Cl2 telítést csinálunk biztosítjuk a felesleget CO bol, mert további felhasználásban a Cl2 méreg.
 
Erősen gondolkodtam azon, hogy egyáltalán válaszra méltassam-e a hozzászólásod. Eddig úgy hiszem kulturált és visszafogott voltam, viszont te erősen sértő és személyeskedő irányba viszed a dolgot, ami nagyon nem illik ennek a fórumnak a stílusához.

Amit leírtam, az egy ajánlott, ésszerű, jól felépített szűrőanyag összeállítás egy "átlagos" külső szűrőhöz, nincs kőbe vésve és nem kötelező. Leírtam azt is, hogy melyikre miért van szükség és miért hasznos. Leírtam azt is, hogy lehet és esetenként kell is változtatni rajta, hogy jobban illeszkedjen az akvárium okozta terheléshez. Lehet mechanikus szűrés és perlon nélkül használni a szűrőt? Lehet. Mindent lehet. Azt mindenki maga dönti el, hogy hol és milyen kompromisszumokat hoz. Én is hoztam kompromisszumokat a saját akváriumaim szűrésénél, de ezt igyekezetem tudatosan megtenni.
Ha valakit érdekel, majd utánanéz magának, hogy milyen károkat tud okozni az általad ártalmatlannak ítélt, homok és szűrőanyag morzsalék a szűrő mozgó alkatrészeiben. Az interneten szerencsére lehet találni erről jó anyagokat, és akinek van esze inkább más kárán tanul, minthogy elkövesse ugyan azokat a hibákat.
A magam részéről lezártnak tekintem ezt az értelmetlen vitát, mert csak feleslegesen elbeszélünk egymás mellett.


Nem kenyerem, h bárkit megbántsak, a hangulatjeleket gondolom nem vetted észre... :) vagy nem tudod, mi a célja :). Nincs ebben semmi személyeskedő, különösen sértő nem, de mindenki más és más ingerküszöbbel bír... :)

A postodra simán szakmai szempontból válaszoltam. Közel 15 éve foglalkozom, különböző közegek szűrésével, továbbításával.

Még egyszer: A homok akváriumi viszonyok között nem okoz gondot a szűrődben, ha egyáltalán odajut. Persze, ha azzal szívatod le a talajt, az más tészta... de ez nem rendeltetés szerű használat, ugye?

A gyűjtő kutakban lévő talajvíz szivattyúk sem a homoktól mennek tönkre. Ezerrel kibírják.

De akkor elemezzük: A porcelán tengelyed az általad felemlegetett és szivattyúban vitustáncot lejtő homokkal azonos keménységű, meg kockáztatom a kerámia keményebb lesz... R-go kopik a homok. :)
A lapát kerék egy elég bő műa házban van, ami nem kopik. Alkatrészeket kerámia gyöngyökkel, műanyag dobban járatjuk, tisztítás végett, s a dob még sosem kopott el, pedig 1986-ban állították üzembe.
A tengelyeden lötyögő mágnes sem fog elkopni, ha már minőségi eszközről beszélünk, de mégy egy Atman is kellő illesztéssel bír, h oda a homok nem fér be, másfelől nem tud oda menni, még ha be is férne.

De kérdezek, mert kíváncsivá tettél: Mit csinálsz az akvában, hogy úgy felkeveredik az aljzat, a kvarchomok, hogy a szűrőd beszívja?
 
Hát foszgént (COCl2) gyártunk és ez CO feleslegben történik aktívszénen, azzal hogy Cl2 telítést csinálunk biztosítjuk a felesleget CO bol, mert további felhasználásban a Cl2 méreg.

BorsodChem? Üdv, Kolléga! ;) Imádom a katalitikus kémiát. Off: biztos, hogy azért emelkedik a hőmérséklet, mert telítődik a szén klórral?! Szerintem mindössze a gyártási folyamat része. Azt nem tudom, hogy a szén által megkötött klór mennyisége milyen hőmérsékleten maximális, de biztosan van egy optimális hőmérséklet, amikor a megkötött klór mennyisége maximális.

Abban egyébként mindenki téved, hogy a szén nem tud visszaadni anyagokat. Ha nem tudna, akkor a fenti reakció (CO + Cl2 = COCl2) sem játszódna el, illetve nem lehetne regenerálni sem. Az adszorpció-deszorpció jelensége reverzibilis. Az akvárium közel állandó hőmérsékletén persze ennek nincs számottevő jelentősége, de ha valamit nagyon-nagyon el akarunk távolítani, pl. gyógyszermaradványokat egy intenzív gyógyszeres kúra után, akkor bizony jobb kivenni a szenet és eldobni, mivel nem tudhatjuk, hogy mennyi idő múlva telítődik, és melyik anyagot fogja legelőször elengedni.
 
BorsodChem? Üdv, Kolléga! ;) Imádom a katalitikus kémiát. Off: biztos, hogy azért emelkedik a hőmérséklet, mert telítődik a szén klórral?! Szerintem mindössze a gyártási folyamat része. Azt nem tudom, hogy a szén által megkötött klór mennyisége milyen hőmérsékleten maximális, de biztosan van egy optimális hőmérséklet, amikor a megkötött klór mennyisége maximális.

Abban egyébként mindenki téved, hogy a szén nem tud visszaadni anyagokat. Ha nem tudna, akkor a fenti reakció (CO + Cl2 = COCl2) sem játszódna el, illetve nem lehetne regenerálni sem. Az adszorpció-deszorpció jelensége reverzibilis. Az akvárium közel állandó hőmérsékletén persze ennek nincs számottevő jelentősége, de ha valamit nagyon-nagyon el akarunk távolítani, pl. gyógyszermaradványokat egy intenzív gyógyszeres kúra után, akkor bizony jobb kivenni a szenet és eldobni, mivel nem tudhatjuk, hogy mennyi idő múlva telítődik, és melyik anyagot fogja legelőször elengedni.
Igen a BC-ben dolgozom TDI üzemben. A klór telítésnél a reaktort 140 fokra melegítjük, több helyen is vannak hőmérők szépen látszik, hogy hol járunk telítéskor a reaktorból kiáramló gáz meghaladhatja a 170fokot is olyankor vissza veszünk a tempón. Am a telítés csak szén csere után végezük folyamatos a szénmonoxid és a klór betáp 3:1 arányban (aszem).
Tudtommal az aktívszenet nem lehet regenerálni,ezt azt le lehet szakítani rola. Gyógyszeres kezelés utáni dologban teljesen egyetértek
 
Igen a BC-ben dolgozom TDI üzemben. A klór telítésnél a reaktort 140 fokra melegítjük, több helyen is vannak hőmérők szépen látszik, hogy hol járunk telítéskor a reaktorból kiáramló gáz meghaladhatja a 170fokot is olyankor vissza veszünk a tempón. Am a telítés csak szén csere után végezük folyamatos a szénmonoxid és a klór betáp 3:1 arányban (aszem).
Tudtommal az aktívszenet nem lehet regenerálni,ezt azt le lehet szakítani rola. Gyógyszeres kezelés utáni dologban teljesen egyetértek

500-600°C-on hevítéssel lehet, de amúgy nem érdemes
 
Feltettem ezt a kérdést a taiwanos topikban is,de ide is tartozik...
Milyen biológiai szűrőanyagot ajánlotok Bio Rio helyett(nagyon összeáll),ami nem piszkálja a Ph-t?Taiwanos akva akasztós szűrőjébe menne kicsit komolyabb űrtartalommal(szűk 2 liter) az akasztósokhoz képest...
 
Feltettem ezt a kérdést a taiwanos topikban is,de ide is tartozik...
Milyen biológiai szűrőanyagot ajánlotok Bio Rio helyett(nagyon összeáll),ami nem piszkálja a Ph-t?Taiwanos akva akasztós szűrőjébe menne kicsit komolyabb űrtartalommal(szűk 2 liter) az akasztósokhoz képest...

Matrix, szivacs, műanyag vackok.
 
Játék étkészlet meg ilyenek nem jók! :D :D

Én a helyedben Seachem Matrixot, vagy Matrix Tropot raknék bele (bár ez utóbbi ha jól tudom apróbb szemű szóval lehet nem jó mert tömörödik).

Esetleg még Substrat Pro, bár azt mondják az emeli a PH-t, hasonlóan a Siporax minihez.

Vagy ha spórolósban vagy, szivacsot is vághatsz méretre bele, TM30, TM45...
 
Nekem az új 30-as nano alatt eheim lav van, jó lesz oda garnizni, szivacsnál jobb. :) Nyilván növényesbe kevés.
 
Back
Oldal tetejére