• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szűrőanyagok összeállítása

A szűrőanyagok mikor mennek tönkre? Miért mennek tönkre? Mik a jelei?
Mondjuk a Filterlithről mikor tudom, hoy már "rossz"?
Amikor már nem látja el az eredeti feladatát. Na ezzel sokat mondtam. De ha belegondolsz egy kémiainál? A Seachem Purigen besötétül, megfeketedik -> regenerálás -> majd újra boldogság. Aktív szén? Kb. 2 hét és kuka mert visszaengedi a megkötött anyagokat és lemérgezi a vized. A mechanikus, pl. szivacs, amikor képtelen vagy kitisztítani, kicsapkodni (ütögetni) a retket belőle, ha összenyomod és szinte úgy marad mint egy gyurma... A biológiai szerintem ha a porozitását veszti, tömődik, lekopik -> csökken az ammónia lebontó képessége a szűrődnek, pl. jobban algásodsz. Bár ekkor még át lehet rakni más szűrési pozícióba és lehet (bio)mechanikus szűrő. Kíváncsi vagyok a többieknek mi a véleménye erről a témáról!
 
Én full, pillanatok alatt cseréltem mindent, amit kellet, bele a szűrőbacit, nem volt semmi probléma. Két hét...? lári-fári, lehet, nem tudom, biztos van jobb recept, de amíg a paraméterek rendben, minek pazaroljam az időt, amikor vödörben raboskodik a fauna, minden perc számít.
Nem mondtam, hogy nem lehet gyorsabban. ;) Lehet okosban pörgetni még rajta. De amint látod, ez az első akváriuma, és ráadásul hallal jól meg van pakolva, amik most is benne úszkálnak, és nem egy vödörben. Bár Neked vélhetően valami más oka lehetett, hogy ott ücsörögtek ideiglenesen egy darabig. :)
 
Üdv,
Verhó[/QUOTE]
Nyomd tele
Amikor már nem látja el az eredeti feladatát. Na ezzel sokat mondtam. De ha belegondolsz egy kémiainál? A Seachem Purigen besötétül, megfeketedik -> regenerálás -> majd újra boldogság. Aktív szén? Kb. 2 hét és kuka mert visszaengedi a megkötött anyagokat és lemérgezi a vized. A mechanikus, pl. szivacs, amikor képtelen vagy kitisztítani, kicsapkodni (ütögetni) a retket belőle, ha összenyomod és szinte úgy marad mint egy gyurma... A biológiai szerintem ha a porozitását veszti, tömődik, lekopik -> csökken az ammónia lebontó képessége a szűrődnek, pl. jobban algásodsz. Bár ekkor még át lehet rakni más szűrési pozícióba és lehet (bio)mechanikus szűrő. Kíváncsi vagyok a többieknek mi a véleménye erről a témáról!

Bocsi, ez nem így van. Nem egy NAGY kertész, itt a fórumon, bent hagyja a kimerült szenet, mert porózus, s bio felületet biztosít. Vissza nem mérgez semmit, ez butaság. Bocsi.
Egy kőzet, amiben bacik élnek, nem igazán tömődik. Példa: Ausztrália közelében egy kis szigeten, nem tudom hol pontosan, a behurcolt nyuszik túlszaporodtak. Minden hemzsegett a nyulaktól. Nem volt természetes ellenségük. Majd éhen haltak, minden helyre állt. Ez játszódik le a szűrőben is.
Biztos jó dolog négy-öt évente lecserélni, de minek, ha nem kell.

Na bocsi, nem pikírtkedni akarok.
 
Nem mondtam, hogy nem lehet gyorsabban. ;) Lehet okosban pörgetni még rajta. De amint látod, ez az első akváriuma, és ráadásul hallal jól meg van pakolva, amik most is benne úszkálnak, és nem egy vödörben. Bár Neked vélhetően valami más oka lehetett, hogy ott ücsörögtek ideiglenesen egy darabig. :)
Na és, úsznak azok tovább, semmi gáz. Nem kell biológia professzor-nak lenni...
Egyszer 130 neont tartottam két napig egy 12 literes vederben, gond nélkül. Biztos utálták a nyomort, de egy sem pusztult el.
 
Üdv,
Verhó
Nyomd tele


Bocsi, ez nem így van. Nem egy NAGY kertész, itt a fórumon, bent hagyja a kimerült szenet, mert porózus, s bio felületet biztosít. Vissza nem mérgez semmit, ez butaság. Bocsi.
Egy kőzet, amiben bacik élnek, nem igazán tömődik. Példa: Ausztrália közelében egy kis szigeten, nem tudom hol pontosan, a behurcolt nyuszik túlszaporodtak. Minden hemzsegett a nyulaktól. Nem volt természetes ellenségük. Majd éhen haltak, minden helyre állt. Ez játszódik le a szűrőben is.
Biztos jó dolog négy-öt évente lecserélni, de minek, ha nem kell.

Na bocsi, nem pikírtkedni akarok.[/QUOTE]

Nem vettem annak, sőt, kíváncsi voltam mások véleményére is! A szénről pár helyen olvastam, hogy ilyen tud lenni. Én nem kockáztatnék. De azt is tudom, hogy milyen a szerkezete. Ez utóbbira akkor mernék hajazni, ha totál rendben van az akváriumom és talán bent hagynám. (nem indításkor, gyógyszeres kezeléskor, stb.) De őszintén szólva, én erre inkább bio szűrőanyagot használok és pont.
 
Nyomd tele


Bocsi, ez nem így van. Nem egy NAGY kertész, itt a fórumon, bent hagyja a kimerült szenet, mert porózus, s bio felületet biztosít. Vissza nem mérgez semmit, ez butaság. Bocsi.
Egy kőzet, amiben bacik élnek, nem igazán tömődik. Példa: Ausztrália közelében egy kis szigeten, nem tudom hol pontosan, a behurcolt nyuszik túlszaporodtak. Minden hemzsegett a nyulaktól. Nem volt természetes ellenségük. Majd éhen haltak, minden helyre állt. Ez játszódik le a szűrőben is.
Biztos jó dolog négy-öt évente lecserélni, de minek, ha nem kell.

Na bocsi, nem pikírtkedni akarok.
Nem vettem annak, sőt, kíváncsi voltam mások véleményére is! A szénről pár helyen olvastam, hogy ilyen tud lenni. Én nem kockáztatnék. De azt is tudom, hogy milyen a szerkezete. Ez utóbbira akkor mernék hajazni, ha totál rendben van az akváriumom és talán bent hagynám. (nem indításkor, gyógyszeres kezeléskor, stb.) De őszintén szólva, én erre inkább bio szűrőanyagot használok és pont.[/QUOTE]
Én @viktorlantos egy bejegyzésében olvastam valahol, tán nem is ezen a fórumon, jó régen volt, még a hőskorban, talán a saját blogján olvastam nem tudom, de 11111111, hogy bent hagyta, mert bio anyagnak ok.
Gyógyszeres kezelés? Akkor sem szabadul ki semmi. A szén már csak ilyen, több millió vegyületet tud alkotni... Ezt teszi a szűrőben is. S nem kimerül, eldugul.
Én mondjuk kidobtam, tettem bele purigent helyette, de csak mert kellett a zsák.
 
Én inkább a biológiai szűrést végző közeg elhasználódásával kapcsolatban kérdeztem.
Nézd, lehet mechanikailag eltömődik, de biológiailig?
A boltok, biztos azt mondják, h vegyél másikat. Olyan ez a kérdés, mint: melyik az erősebb?Az elefánt vagy a piros?
Nem lehet rá válaszolni, nincs mérőszám. Ha rendbhen karbantarton, sokáig. Ha bagózol rá, félévig se.
Ne foglalkozz ezzel, vannak nagyobb kérdések s a természetben. Pl, lenni v nem lenni...
 
Az aktív szén vissza mérgezni nem tud, valószínűleg régebben azért írták ezt, mert egy idő után telítődik és nem tud megkötni olyan dolgokat amiket eddig ezek újra mérhetőek lesznek, elkezdenek halmozódni. Az aktív szénről amit tudok, hogy bontja a szénhidrogéneket, a felületi hibáiból adódóan vonzza a fém vegyületeket amiket meg köt. Két hete pakoltam aktív szenet egy reaktorba a munkahelyemen közel 4,5 raklappal, egy raklap 925kg ot nyomot. Mi az aktívszenet klór gázzal telítjük amit egy hőfok görbe mutat ha a görbe kiegyenesedik akkor az aktívszén nem tud több gázt magába tartani.
 
Én inkább a biológiai szűrést végző közeg elhasználódásával kapcsolatban kérdeztem.
Ezért illik egy jó mechanikai szűréssel kiszedni a szennyeződéseket a biológiai szűrés előtt...
A mechanikai szűrés felépítésekor a víz áramlási irányának megfelelően javasolt egyre finomabb szűrőanyagokat használni.
Kezdésnek jöhet valami ami szétoszlatja, megtöri a víz áramlását, és megakasztja a nagyobb szennyeződéseket. Erre tökéletes a sima egyszerű, nem porózus kerámia gyűrű. Aztán jöhetnek a szivacsok, a durvábbtól a finomabb felé haladva. A mechanikai szűrés lezárásaként pedig akár egy réteg perlon vatta is használható, de erről mindenkinek más a véleménye. A mechanikai szűrőanyag az, aminél nem kell azon gondolkodni, hogy kimosd-e csapvízben. Ha van utána egy jó adag, jó minőségű, bejáratott biológiai szűrőanyag, akkor ezzel az átmosással nem veszítesz semmi értékeset. (Más eset az, ha csak szivacsok vannak a szűrőben, mert akkor a biológiai szűrést is azok végzik. Ott csak akváriumból leszívott vízben való átöblítés javasolt, és soha nem a teljes szűrőanyag mennyiségre.)
Ha jó az előszűrés (pl. szűrővédő rács használata miatt), és így a nagyobb szennyeződések eleve nem jutnak be a szűrőbe, illetve az akvárium már be lett járatva és a talaj nem kerül rendszeresen felkavarásra, akkor a mechanikai szűrőanyagok mennyisége csökkenthető és mehet a helyükre bio-mechanikai vagy biológiai szűrőanyag.
Ezt követheti a biológiai szűrés. Amit megint illik egy perlon vatta réteggel lezárni. Miért kell ide perlon? A bio szűrőanyagokat is időnként át kell öblíteni (akváriumból leszívott, vagy előkészítővel kezelt vízben), hiszen a bacik szép kis nyálkaréteget tudnak kialakítani. Az öblítés során legyen bármilyen a szűrőanyag, a darabjai egymáshoz fognak dörzsölődni, és így kisebb-nagyobb szemcsék válnak le róluk. Nem tudom, ki hogy van vele, de én nem szeretném, ha ezek a kőzet vagy szinterelt üveg szemcsék a rotorházba és onnan vissza az akváriumba kerüljenek.
A szűrés lezárását pedig a kémiai szűrés jelentheti.

Tehát a biológiai szűrőanyag cseréje azért lehet szükséges, mert egyrészt a szerkezete az öblítések során sérül. (Gyanítom, hogy a szinterelt üveg szűrőanyagokra ez sokkal inkább jellemző.) Másrészt a pórusai tömődnek, részben a ki nem szűrt mechanikai szennyeződések, részben a bacik képezte, illetve belőlük keletkező és esetenként le nem bontott maradványok miatt. Ezért is kell a jó mechanikai szűrés, hiszen így ritkábban kell a biológiai szűrőanyagot bolygatni. De még így is, a biológiai szűrőanyagok elhasználódásához nem hónapok, hanem sokkal inkább évek szükségesek, szerintem. És ahogy @Cyberkid is írta, utána még továbbra is használható biomechanikai szűrőanyagként. A gyártók a sűrűbb cseréket sokkal inkább a saját anyagi érdekeik miatt javasolják. (Persze ha azt nézzük, hogy egy szűrőt a gyári ajánlásnak megfelelő méretű akváriumhoz használják, akkor ott jóval több szennyeződéssel kell megbirkóznia, mint a növényes akváriumokhoz javasolt túlméretezett szűrés esetében, így a biológiai szűrőanyagot is sűrűbben kell takarítani, ami gyorsabb elhasználódáshoz vezet...)
Az elégtelen biológiai szűrés jele mindig az ammónia és nitrit megjelenése.
 
a szinterelt üveg szűrőanyagokra ez sokkal inkább jellemző
Csatlakozom @Gabo -hoz. Kiegészítés: hétvégén esedékes volt egy rövid szűrőtakarításom és megnéztem a substrat pro-t. Hát kopott a kis huncut. Jó lenne egy ilyet is megnézni mikroszkóp alatt, hogy milyen a felszíne, pórusa az eredetihez képest. Nem rémlik, hogy lett volna ilyen vizsgálat az adott topikban, bár lehet tévedek mert elég régen olvastam.
 
Ezért illik egy jó mechanikai szűréssel kiszedni a szennyeződéseket a biológiai szűrés előtt...
A mechanikai szűrés felépítésekor a víz áramlási irányának megfelelően javasolt egyre finomabb szűrőanyagokat használni.
Kezdésnek jöhet valami ami szétoszlatja, megtöri a víz áramlását, és megakasztja a nagyobb szennyeződéseket. Erre tökéletes a sima egyszerű, nem porózus kerámia gyűrű. Aztán jöhetnek a szivacsok, a durvábbtól a finomabb felé haladva. A mechanikai szűrés lezárásaként pedig akár egy réteg perlon vatta is használható, de erről mindenkinek más a véleménye. A mechanikai szűrőanyag az, aminél nem kell azon gondolkodni, hogy kimosd-e csapvízben. Ha van utána egy jó adag, jó minőségű, bejáratott biológiai szűrőanyag, akkor ezzel az átmosással nem veszítesz semmi értékeset. (Más eset az, ha csak szivacsok vannak a szűrőben, mert akkor a biológiai szűrést is azok végzik. Ott csak akváriumból leszívott vízben való átöblítés javasolt, és soha nem a teljes szűrőanyag mennyiségre.)
Ha jó az előszűrés (pl. szűrővédő rács használata miatt), és így a nagyobb szennyeződések eleve nem jutnak be a szűrőbe, illetve az akvárium már be lett járatva és a talaj nem kerül rendszeresen felkavarásra, akkor a mechanikai szűrőanyagok mennyisége csökkenthető és mehet a helyükre bio-mechanikai vagy biológiai szűrőanyag.
Ezt követheti a biológiai szűrés. Amit megint illik egy perlon vatta réteggel lezárni. Miért kell ide perlon? A bio szűrőanyagokat is időnként át kell öblíteni (akváriumból leszívott, vagy előkészítővel kezelt vízben), hiszen a bacik szép kis nyálkaréteget tudnak kialakítani. Az öblítés során legyen bármilyen a szűrőanyag, a darabjai egymáshoz fognak dörzsölődni, és így kisebb-nagyobb szemcsék válnak le róluk. Nem tudom, ki hogy van vele, de én nem szeretném, ha ezek a kőzet vagy szinterelt üveg szemcsék a rotorházba és onnan vissza az akváriumba kerüljenek.
A szűrés lezárását pedig a kémiai szűrés jelentheti.

Tehát a biológiai szűrőanyag cseréje azért lehet szükséges, mert egyrészt a szerkezete az öblítések során sérül. (Gyanítom, hogy a szinterelt üveg szűrőanyagokra ez sokkal inkább jellemző.) Másrészt a pórusai tömődnek, részben a ki nem szűrt mechanikai szennyeződések, részben a bacik képezte, illetve belőlük keletkező és esetenként le nem bontott maradványok miatt. Ezért is kell a jó mechanikai szűrés, hiszen így ritkábban kell a biológiai szűrőanyagot bolygatni. De még így is, a biológiai szűrőanyagok elhasználódásához nem hónapok, hanem sokkal inkább évek szükségesek, szerintem. És ahogy @Cyberkid is írta, utána még továbbra is használható biomechanikai szűrőanyagként. A gyártók a sűrűbb cseréket sokkal inkább a saját anyagi érdekeik miatt javasolják. (Persze ha azt nézzük, hogy egy szűrőt a gyári ajánlásnak megfelelő méretű akváriumhoz használják, akkor ott jóval több szennyeződéssel kell megbirkóznia, mint a növényes akváriumokhoz javasolt túlméretezett szűrés esetében, így a biológiai szűrőanyagot is sűrűbben kell takarítani, ami gyorsabb elhasználódáshoz vezet...)
Az elégtelen biológiai szűrés jele mindig az ammónia és nitrit megjelenése.
Hát igen. Ez a post is eléggé mellé sikerült.... bocsi. Elég, ha megnézed az ADA BIO-RIO tanvideo-t. Egy centi perlont se használnak, a zsák meg nem visszatartásáról jelemző.
Az " alapos" mechanikai szűréssel megterhelt szivacsréteggel mi van?Rohadni kezd a trágyától. Lecsökken a flow, s berohad minden, jön a zavaros víz, hal pusztulás, alga, stb. Az összeállítás a kerámiáig jó, ez szétaprózza a darabos cuccot, a többi meg jut a baciknak. Pont ez a lényege a biológiai szűrésnek. Nem cél, hogy minden azonnal benne maradjon a szűrőben, ami belejut. Lesznek kiáramló darabok, amik elkezdtek aprózódni. Ezt hivatott megfogni a szűrő tetejébe pakolt perlonnak, amit havonta egyszerűen ki lehet dobni.
Kopás?Sima erózió tán előfordul, de jó minőségű anyagra nem jellemző.
 
Hát igen. Ez a post is eléggé mellé sikerült.... bocsi. Elég, ha megnézed az ADA BIO-RIO tanvideo-t. Egy centi perlont se használnak, a zsák meg nem visszatartásáról jelemző.
Az " alapos" mechanikai szűréssel megterhelt szivacsréteggel mi van?Rohadni kezd a trágyától. Lecsökken a flow, s berohad minden, jön a zavaros víz, hal pusztulás, alga, stb. Az összeállítás a kerámiáig jó, ez szétaprózza a darabos cuccot, a többi meg jut a baciknak. Pont ez a lényege a biológiai szűrésnek. Nem cél, hogy minden azonnal benne maradjon a szűrőben, ami belejut. Lesznek kiáramló darabok, amik elkezdtek aprózódni. Ezt hivatott megfogni a szűrő tetejébe pakolt perlonnak, amit havonta egyszerűen ki lehet dobni.
Kopás?Sima erózió tán előfordul, de jó minőségű anyagra nem jellemző.
Miért és mitől is kezdene rohadni a műanyag szivacsréteg? Vagy miért is esne vissza a flow? Ez csak abban az esetben lenne igaz, ha valaki elhanyagolja a szűrő karbantartását. Azt egy szóval sem mondtam, hogy a szűrő takarítását el lehet hagyni!
Ha megnézed az általad említett videót, ott is látni lehet az ada bio cube szivacskockákat. Szerinted ha nem a mechanikai szűrést szolgálja, akkor miért van a szűrőben a biológiai szűrőanyag előtt?
De ha valaki nem látja be magától a mechanikai szűrés szükségességét, azt én nem akarom erről meggyőzni...
Az ada super jet szűrőkben valóban nem használnak perlont, de az ada bio rio egy kőzet alapú szűrőanyag, ami kevésbé hajlamos morzsolódni. Viszont ha megnézed ebben is vannak lebegő szemcsék, kövek, darabkák, mint ahogy a matrix-ban is. Ha nem használnának szűrőzsákot (és egy átlagos szűrő esetében nem lenne perolon) ezek a darabkák akadálytalanul a szivattyúba, rotorházba jutnának, ahol rövid idő alatt leamortizálnának minden forgó és mozgó alkatrészt. A szinterelt üveg szűrőanyagok pedig, legyenek bármilyen jó minőségűek, igen is hajlamosak morzsolódni a mozgatásuk, takarításuk közben. Az a finoman csillámló por, ami a frissen megvásárolt substrat pro vagy siporax zacsi aljában összegyűlik vajon hogyan került oda? Karbantartáskor ugyan ilyen szemcsék fognak leválni a szűrőanyagról. De a dekorként használt kvarchomok szemcséi is, ha felkavarják, egész akadálytalanul át tudnak jutni a szűrőn, ha nincs megfelelő mechanikai szűrés és nincs perlon használva. A mozgó alkatrészeknek ez kb. olyan mint a csiszolópapír...
De senkit nem akarok rábeszélni a perlon használatára sem...
Ahogy írtam, lehet finomítani a szűrőanyagok összeállításán az adott akvárium igényeihez igazítva. Van ahol szükséges egy alapos mechanikai szűrés, van ahol ezt egyszerűsíteni lehet és mehet a helyére a biológiai szűrőanyag.
Viszont amíg nem használ mindenki ada super jet szűrőket, bio rio-val dugig pakolva, addig inkább maradjunk meg azoknál a megoldásoknál, amik az "átlagos" szűrők esetében is működnek, és amik az akvárium megfelelő szűrését és a szűrő működőképességét is segítenek fenntartani. Ha tudsz annál jobb és logikusabb összeállítást, mint amit leírtam, érdeklődve olvasnám!
 
Miért és mitől is kezdene rohadni a műanyag szivacsréteg? Vagy miért is esne vissza a flow? Ez csak abban az esetben lenne igaz, ha valaki elhanyagolja a szűrő karbantartását. Azt egy szóval sem mondtam, hogy a szűrő takarítását el lehet hagyni!
Ha megnézed az általad említett videót, ott is látni lehet az ada bio cube szivacskockákat. Szerinted ha nem a mechanikai szűrést szolgálja, akkor miért van a szűrőben a biológiai szűrőanyag előtt?
De ha valaki nem látja be magától a mechanikai szűrés szükségességét, azt én nem akarom erről meggyőzni...
Az ada super jet szűrőkben valóban nem használnak perlont, de az ada bio rio egy kőzet alapú szűrőanyag, ami kevésbé hajlamos morzsolódni. Viszont ha megnézed ebben is vannak lebegő szemcsék, kövek, darabkák, mint ahogy a matrix-ban is. Ha nem használnának szűrőzsákot (és egy átlagos szűrő esetében nem lenne perolon) ezek a darabkák akadálytalanul a szivattyúba, rotorházba jutnának, ahol rövid idő alatt leamortizálnának minden forgó és mozgó alkatrészt. A szinterelt üveg szűrőanyagok pedig, legyenek bármilyen jó minőségűek, igen is hajlamosak morzsolódni a mozgatásuk, takarításuk közben. Az a finoman csillámló por, ami a frissen megvásárolt substrat pro vagy siporax zacsi aljában összegyűlik vajon hogyan került oda? Karbantartáskor ugyan ilyen szemcsék fognak leválni a szűrőanyagról. De a dekorként használt kvarchomok szemcséi is, ha felkavarják, egész akadálytalanul át tudnak jutni a szűrőn, ha nincs megfelelő mechanikai szűrés és nincs perlon használva. A mozgó alkatrészeknek ez kb. olyan mint a csiszolópapír...
De senkit nem akarok rábeszélni a perlon használatára sem...
Ahogy írtam, lehet finomítani a szűrőanyagok összeállításán az adott akvárium igényeihez igazítva. Van ahol szükséges egy alapos mechanikai szűrés, van ahol ezt egyszerűsíteni lehet és mehet a helyére a biológiai szűrőanyag.
Viszont amíg nem használ mindenki ada super jet szűrőket, bio rio-val dugig pakolva, addig inkább maradjunk meg azoknál a megoldásoknál, amik az "átlagos" szűrők esetében is működnek, és amik az akvárium megfelelő szűrését és a szűrő működőképességét is segítenek fenntartani. Ha tudsz annál jobb és logikusabb összeállítást, mint amit leírtam, érdeklődve olvasnám!

Ez a post egy vicc. Van egyáltalán akváriumod? :) Mi a búbánatos...-tól keveredik fel a kvarchomok, annyira, hogy a szűrő beszívja????? Botmixert használsz? :) Arra az egyre gondolok, láttad a Némo nyomában c. rajzfilmet, s mély benyomást tett, amikor a kis hal a szűrőt egy kaviccsal megakasztja a szökés reményében. Jó hír: ez csak mese volt, nem megtörtént eset. :) Egy lapátkerekes szivattyú, ilyenek vannak a szűrőinkben, simán elbánik akár egy borsó méretű kaviccsal is. A járókerekes konstrukcióba meg bele sem kerülhet. Egy kis homok egyetlen szivattyúnak sem árt meg, lári-fári. Ha ez így lenne, nem folyna víz a csapból se. A vízművek homokszűrőn szívja a vizet... Minden szivattyúban van annyi tartalék, holtjáték, hogy némi szilárd cuccal elbánjon.

A szivacs tényleg nem rohad, de ahogy leírtad, szépen a durvától a finomig, az bíz szépen eltömődik, s ami eltömíti, az bíz rohadni fog. Ezen kár vitatkozni. A szűrő tisztításról/karbantartásról sokat lehet vitatkozni, egyben azért mindenki egyetért, ha csökken a flow, akkor be kell avatkozni. Az nem mindegy, hogy ez hetente vagy havonta következik be. Amikor a szűrőm beszívóján fent volt a gyári szivacs, akkor azt kétnaponta ki kellett mosni, mert teljesen eltömődött, s visszafogta a flow-t, ami káros a szűrőnek és káros a baciknak is. Algás is volt mindenem. Ment a kukába...
Havonta cserélek perlont, félévente átmozgatom a kőzetet, nálam mátrix van, s a leszívott vízzel átmosom, óvatosan! A vízparaméterek rendben, alga nincs, így biztos teszi a dolgát, jól. A túl sok, s intenzív bolygatás épp olyan káros a bacikra, mint ha leáll a szűrés, áramlás.

Mechanikai szűrés: A szennyvizesek mechanikai terhelésnek tekintik a csatornába bekerülő pl. műanyag flakont, óvszert, konzerves dobozokat, rossz tornacipőt, azaz minden olyat, ami nem bomlik. A többi képes lebomlani, ezek mennek az ülepítőbe.
Na most: Az akvában nincs műa flakon, nincs konzerves doboz, nincs használt cipő. Az a kevés darabos cucc, értem itt a leszakadt növényi részeket, simán le fog bomlani a szűrőben, a kövek között.

Jó a tudomány, de ide nem kell ennyi, ágyúval verébre... Kerámia gyűrű, hogy szétoszlassa a flow-t, egy durva szivacs (nem kötelező), csak a rend kedvéért, két kosárk full van tömve matrix-al. A legfelsőben félig Bio-Eio, egy réteg perlon, s Seachem Purigen, fél kiló. Ennyi. Mindez egy Tetra 1200-es. Tökéletes áramlás, tán még túl jó is, tiszta víz. 7végén kukkantottam bele, a kosarak rendben, perlont cseréltem, s ennyi.
 
Back
Oldal tetejére