• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Fontos Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+12)

Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+8)

inadsz said:
Köszi :thumbup: Ezt a szűrőanyagot vártam a legjobban, hiszen ilyet használok én is.

Na aggódj, lesz még róla felvétel és más vizsgálat is bőven! :) Ha minden jól megy csütörtökön eljutnak a minták a BET elmélet szerinti pórusméret-eloszlás mérésre. Nigro blogján olvashattok hasonlót http://akvarisztika.budapet.hu/2010/02/04/biologiai-szuroanyagok-elemzese/ csak ezt most nem a Seachem, hanem a Pannon Egyetem végzi el. Már nagyon várom, az végre kész tényeket tár fel előttünk. Abból is amint több elkészül, megírom az eredményeket.
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+8)

Na ma megnéztem az egyetemi BET-es készüléket, és egy kicsit elszomorodtam. A minta-előkészítés 2-3 órától 2-3 napig tarthat, és a mérés is legalább egy műszak. :( Szóval meglesz, de csak igen apránként. Ezen csak a legfontosabb 4-6 mintát fogom megnézetni azt hiszem. Ettől függetlenül a mérésvezető maximálisan korrekt, mindent szépen elmagyarázott, és nagyon örülök, hogy egyáltalán vállalja a mintákat. :) És ha már ott leszek, a nagyobb pórusokat is megvizsgálom higanyos porozimetriával. ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+8)

Ismét egy újabb szűrőanyaggal jelentkezem, ez pedig a Sera Biopur Forte.

2vbonig.jpg


Engem a szűrőanyag leginkább az ISTA Q.G. szerkezetére emlékeztetett, nem eléggé porózus egy profibb szűrőanyaghoz képest. Ahogy a doboza is mutatja, ez egy biomechanikai szűrőanyag, tehát kevesebb és nagyobb pórusokat tartalmaz egy biológiainál. Leginkább előszűrésre lehet alkalmas. A magyar leírásban említett extrém jó porozitás messze van a valóságtól.
Hogy miért is írom mindezt: jöjjenek a képek, amik magukért beszélnek! ;)

Az első felvétel 100x nagyításban készült. A képen megfigyelhető pórusok egész homogének, nagy részük a 30-100 mikron közé sorolható, viszont rendkívül kevés van belőlük.

2dsqn8l.jpg


Nézzünk egy nagyobb nagyítású (300x) képet. Ezen szintén jól láthatjuk mennyire pórusszegény az anyag. Igaz, hogy strukturált a felület, de a képen lévő pórusokat két kezemen meg tudnám számolni könnyedén. Ez egy ugyanekkora ADA Bio Rio-s vagy Seachem Matrix-os képen nehezen menne... 15µm-nél kisebb pórus nincs ezen a képen.

2s76o94.jpg


Jöjjön még egy 500x nagyításon. Ezen láthatóak kisebb üregek, bemélyedések, melyek már közelítenek a baktérium számára megfelelő mérethez, de még mindig nem lépnek 10 mikron alá (1 nagyságrend különbség van).

16c15w7.jpg


Ezek alapján úgy érzem az elején tett kijelentésem jogos volt, a Biopur Forte biomechanikai szűrőanyagnak, vagy előszűrésre megfelelő, viszont önálló biológiai töltetként nem ajánlanám.

A héten megvizsgálom a konkurenciát, tehát jönni fog az Eheim Biomech. :)

u.i.: Lassan elfogynak mikroszkópra a mintáim, így ha valakinek van olyan anyaga, ami úgy érzi fontos a biológiai szűréstémakörében, de itt még nem szerepelt, kérem szóljon. ;)
Na és persze köszönet a lelkes akvakertészeknek az eddigi mintákért!
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+9)

Köszi ezeket is! ;)
Valóban, egy biomech szűrésnek szerintem is ilyesmi porozitással rendelkező anyag a megfelelő. A túl kicsi pórusok úgy is eltömődnek, ha nincs előtte megfelelő mechanikai szűrés.
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+9)

Ismét nagyon hasznos a közzétett anyag, köszönjük :)

Ha jól emlékszem, lávakő még nem volt. Szerintem az is megérne egy tesztet, hiszen sokan előszeretettel használják kedvező ára miatt.
Na meg elvileg az full természetes. Kíváncsi lennék mit alkotott e téren a természet ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+9)

Proci said:
Ismét nagyon hasznos a közzétett anyag, köszönjük :)

Ha jól emlékszem, lávakő még nem volt. Szerintem az is megérne egy tesztet, hiszen sokan előszeretettel használják kedvező ára miatt.
Na meg elvileg az full természetes. Kíváncsi lennék mit alkotott e téren a természet ;)

Közönöm az elismerő szavakat! :)

Jó ötlet, azt hiszem van is mintám belőle. Szerintem azt is meg tudom nézni a héten. ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+9)

Ígéretemhez hívem jöjjön a következő biomechanikai szűrőanyag: az Eheim Biomech

4uursy.jpg


A szűrőanyag a várakozásaimon felül teljesített, a szűrőanyag kategóriára jellemző nagyobb pórusokon kívül sok-sok mikropórus is található rajta. Nem is szaporítom tovább a szót, jöjjenek a képek. :)

Az első kép 30x nagyításon készült, remekül láthatóak rajta a Biomech makropórusai. 50-500 µm-es pórusok láthatóak a képen.

sgphxt.jpg


A következő felvételen (100x) néhány nagyobb pórus és körülöttük barázdált szerkezetű porózus rész látható. Láthatóan a makropórusok nagy méretük miatt csak csekély számban vannak jelen.

1zmdovr.jpg


Ezt a képet muszáj volt feltennem. :D A jobb felső sarokba egy arcszerű képződményt (v. hokimaszkot) hozott létre az Eheim gyártósora. :mrgreen: Ezen is is jól látható a barázdált, üreges felület, ami segítheti a bacik megtelepedését.

35mi5ie.jpg


Végül itt az utolsó, 1000x nagyítású felvétel. Talán ez hordozza a legfontosabb infókat a szűrőanyagról. Jól megfiyelhető, hogy az üregek pórusok az 1 és 15 µm-es tartományba esnek, ezáltal remek helyet szolgáltatnak a szűrőbaciknak.

ve6k3m.jpg


Véleményem szerint az Eheim Biomech egy igen jól sikerült szűrőanyag a maga kategóriájában. A nagyobb pórusai megfelelő mennyiségű vizet és tápanyagot juttatnak a bennük megtelepedő baktériumkolónia számára, akik a megfelelő méretű mikropórus-szerkezeten hatékonyan láthatják el feladatukat. Bár elsőre nem sokat vártam ettől a szűrőanyagtól, kellemes csalódást okozott, a mikroszerkezet egész ígéretes, hasonlít a biológiai szűrőanyagoknál tapasztaltakhoz (persze a fajlagos felület nyilván itt kisebb azért).
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+10)

Akkor előszűrőnek tökéletes a MechPro helyett :) Köszi.
Én kivettem a műanyag csövet, az aljára raktam a BioMech-t és a helyére pedig BioRio-t.
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+10)

inadsz said:
Akkor előszűrőnek tökéletes a MechPro helyett :) Köszi.
Én kivettem a műanyag csövet, az aljára raktam a MechPro-t és a helyére pedig BioRio-t.

Jó cserének tűnik. :) Nem véletlenül BioMech-et akartál írni a 2. sorban?
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+10)

Woctrax said:
inadsz said:
Akkor előszűrőnek tökéletes a MechPro helyett :) Köszi.
Én kivettem a műanyag csövet, az aljára raktam a MechPro-t és a helyére pedig BioRio-t.

Jó cserének tűnik. :) Nem véletlenül BioMech-et akartál írni a 2. sorban?

De. Köszi. Késő van már ;)
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+10)

Ismét jelentkezem egy újabb szűrőanyaggal, a következő nagyító alatt: a Sera Siporax Mini

2k0uhz.jpg


Ezt a szűrőanyagot kisebb belső szűrők biológiai egységéhez fejlesztették, kialakítása, mérete miatt könnyen elhelyezhető ezekben. No de lássuk mit mutat a mikroszkóp, mennyire lehet hatékony ez a termék!

Az első kép kisebb nagyításon mutatja az anyagot (100x), jól megfigyelhetőek a nagyobb (100-300 µm-es) és kisebb (5-50 µm-es) pórusok a szerkezetében. - Megmondom őszintén első ránézésre nekem vmi tablettának tűnt, semmiképpen nem porózus biológiai szűrőanyagnak, szerencsére nem lett igazam. ;)

2uhttv7.jpg


A következő kép egy kicsit közelebb visz minket a szerkezetéhez, jobban megfigyelhetőek az apróbb üregek - ezek 1-5 µm-es tartományba tartoznak, valamint a körülöttük elhelyezkedő nagyobb járatok is, melyek 10-50+ µm nagyságúak.

f57q7n.jpg


Most pedig jöjjön egy kép 1000x nagyításon. Itt még jobban láthatóak az apróbb üregek, kráterek a szűrőanyag belső felületén - valamint a minta-előkészítésből adódó szennyezők is megjelennek a felvételen.

2r2bqfo.jpg


Az utolsó kép másik (Visszaszórt elektronos) detektorral készült, ennek jobb a mélységélessége, jobban látható az szerkezet térbeli elhelyezkedése rajta. A szerkezetet nagyobb járatok és azokon található kisebb üregek (mikropórusok) jellemzik, kicsit hasonlít a MechPro elrendezésére, nagyobb porozitással, fajlagos felülettel.

2n8ymbs.jpg


Zárszóként annyit fűznék ehhez az anyaghoz, hogy arra a feladatra amire ki lett találva, szerintem megfelelő, bár én még mindig egy marék BioRio-t dobnék egy ilyen belső szűrőbe. ;) Persze aki BioRio-t használ valószínű nem ilyen szűrőkben teszi azt... :D
 
Re: Szűrőanyagok mikroszkóp alatt (+11)

Ismét jelentkezem egy újabb blokkal. Biztos sokan hiányoltátok a szűrőanyagok közül a kémiai vonalat; az aktív szenet. Ez részben azért volt, mert a biológiai részre koncentráltam, másrészt úgy gondoltam, hogy aktív szénről mindenki találhat neten képeket. Viszont arra gondoltam, hogy az általam vizsgált minták mégis egy szűrőanyagot mutatnak, nem csak egy általános szerkezetet.

Nos jelentem megtört a jég, ráérő időmben megvizsgáltam az egyetlen ilyen mintámat, a Seachem Carbon-t. ;)

2rpz88g.jpg


Jöjjön is az első kép, ami még kisebb (100x) nagyításon készült. Látható, hogy nem a biológiai szűrőanyagoknál megszokott lyukacsos felületet láthatjuk, hanem inkább barázdált, aprószemcsés szerkezetet.

ejh0lg.jpg


A következő felvétel 1000x nagyításon már többet mutat a szerkezetből, jól látható a sokféle apró kristály, ami felépíti az anyagot. A felület barázdált, kisebb-nagyobb üregekkel ellátott (1- 30 mikronos)

34yw9bn.jpg


Mivel itt érdemesnek éreztem mélyebben is belemászni az anyagba, készítettem felvételeket 2000 és 5000-es nagyításon is. Mivel elég barázdált a felület, biztos hatékonyan képes megkötni magába zárni szennyezőket.

7108cw.jpg


Az utolsó kép már nem lett igazán éles, ezen a nagyításon már jobb mintarögzítés kéne egy egyszerű ragasztónál...
Azért gondoltam mégis felteszem, hogy láthassátok a kisebb üregeket, réseket, pórusokat amik alapján feltételezhetjük a kémiai szűrőanyag jelleget.

bi2uwy.jpg


Látható a Carbon-on, hogy igen sokféle méretű pórust tartalmaz, sokféle kémiai és egyéb anyag megkötésére lehet tehát alkalmas.
Érdemes lesz viszont még 1-2 konkurens gyártóval összevetni, akkor jobban meg lehet ítélni. ;)
 
Hohó! Ez is izgalmasan hangzik! :thumbup:
Egyébként régebben egészen mélyre leástunk Viktorral aktívszén témában. Rengeteg féle létezik. Viszont elég kevés alkalmas akváriumi felhasználásra... Sajnos sok helyen olyan szenet árulnak, ami pl. légtisztítókba lett tervezve. Itt teljesen más funkciót kell ellátniuk, ezért a szerkezetük is más.
Szén témában egyéb infó a blogomon: http://akvarisztika.budapet.hu/2009/12/ ... aktivszen/
 
Olvastam már ezt az írásodat is, csak úgy tűnik régen, mert ismét sok érdekességet tartalmazott számomra. Most, hogy végeztem a vizsgáimmal remélem több időm lesz olvasgatni. ;)

Egy részletről még akartam tegnap írni, sajnos kimaradt, viszont az írásod felhívta rá a figyelmem.

Fa hőkezelése során "Ami megmarad, nem más mint tiszta szén, illetve azok az ásványi anyagok, amiket a fa valaha tartalmazott."

Nos erről az oldalról is megvizsgáltam a mintát, és mondhatom, hogy a szénen kívül azért tartalmaz más elemeket is bőven.

mjlmkl.jpg


Elemi összetétel (m/m%):

Szén (C): 81,72
Oxigén (O): 10,18
Alumínium (Al): 1,77
Szilícium (Si): 2,47
Foszfor (P): 0,27
Kén (S): 0,75
Klór (Cl): 0,6
Kálcium (Ca): 1,51
Titán (Ti): 0,13
Vas (Fe): 0,59

Egy adott részen nézve ilyen a Carbon tömegszázalékos összetétele. Most nézegetve a spektrumot egy kicsit gyanakszom arra, hogy a magas O, Al, Si, Ca értékek valamilyen kerámiai szennyezőtől származnak, meg fogom nézni még 1x ezt az aktív szenet.
 
Üdv!

Eddig sem akartam aktív szenet használni de a fentiek talán a miértre is rávilágítanak.
Még mindig fantasztikus vagy. :clap: :thumbup: Köszönjük. Csak így tovább!

"A képek alapján a Matrix trop. egy kategóriába tartozik a Seachem és a Van Gerven termékével és ... a Filterlith nevű szűrőanyaggal" Eddig érteni vélem. ;) Ha jól látom elégedett vagy az Eheim Biomech szűrőanyag eredményével is. Ez utóbbi összehasonlítható-e az előbbi 3-al, vagy teljesen más kategória?

...aki holtig tanul
 
jó papp said:
Eddig sem akartam aktív szenet használni de a fentiek talán a miértre is rávilágítanak.

Ezt nem teljesen értem. :roll:

A fenti kutatások leginkább az anyagszerkezetet próbálják közelebb hozni nekünk halandóknak. Ebben fantasztikus. Mert a szerkezet alapján mi is el tudjuk képzelni, hogyan láthat el mechanikai, biológiai, vagy éppen kémiai szűrést.

Az anyag összetétel érdekes kutatás, de ha ilyen következtetéseket vonsz le az nem jó. A fenti dolgokat sokféleképpen lehet értelmezni. De azt semmiképp nem mondanám, hogy egy aktívszén káros lehet az akváriumban található élővilágra.

A kémiai szűrés hatékonyságát és szükségességét nem kell bizonyítani. Nagyon sok esetben és helyzetben életmentő tud lenni.
 
viktorlantos said:
Ezt nem teljesen értem. :roll:

Az aktívszénnel kapcsolatban a korábbiakban kifejtetteket (egy idő után telítődik, kidobandó ) fenntartom - még akkor is, ha ez csak a "városi legendárium" része. Nem muszáj vele egyetérteni. Ez nálam ízlés kérdése. Csak és kizárólag akkor használom, ha a halak betegsége okán gyógyszert vagyok kénytelen használni. Hál Istennek ez nem gyakori. Így a szűrőakváriumomban nem tervezem használni. Mást a használatáról nem kívánok lebeszélni.

...aki holtig tanul
 
jó papp said:
Az aktívszénnel kapcsolatban a korábbiakban kifejtetteket (egy idő után telítődik, kidobandó ) fenntartom - még akkor is, ha ez csak a "városi legendárium" része. Nem muszáj vele egyetérteni. Ez nálam ízlés kérdése. Csak és kizárólag akkor használom, ha a halak betegsége okán gyógyszert vagyok kénytelen használni. Hál Istennek ez nem gyakori. Így a szűrőakváriumomban nem tervezem használni. Mást a használatáról nem kívánok lebeszélni.

oksi így már értem és teljesen érthető. Betegségeken kívűl az akvárium bejáratásánál lehet hasznos még, de utána valóban nem létkérdés.
 
Köszönöm az elismerő szavakat! ;) :)

Jó papp!

Az Eheim Biomech - ahogy írtam is - a saját kategóriájának kimagasló darabja, nem sorolnám az említett négyes közé. Mivel a szűrőrendszert többféle porozitású, különböző funkciójú anyagokból érdemes felépíteni (szerintem) , egy idealizált szűrésben mindkettő kapna helyet. Az, hogy fizikai (helyhiány) és anyagi korlátok miatt ki mit és milyen arányban részesít előnyben, elég szubjektív, de azt igyekszem feltárni, hogy melyik szűrőanyag milyen területen működhet jól, hatékonyan.

Mellesleg, mióta jobban elmélyedtem az aktív szenes témában, egyre jobban megbarátkozom ezzel az anyaggal az akváriumi környezetben, a következő szűrőátalakítás után szerintem teszek majd belőle rövidebb időre (később ha beválik időszakosan többször is tervezem alkalmazni) az oldalpolcosba, kíváncsi lettem egyes hatásaira.
A szennyeződést pedig valószínűleg a minta előkészítés okozhatta, mert előtte aprítottam a vésőmmel kerámia alapú szűrőanyagot is. Ezért is írtam, hogy megismétlem az elemanalízist.
 
Back
Oldal tetejére