• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szűrő választási segítség

Elöször: hazamegyek, es lelövöm mindket Tetra EX 1200-at:eek:, remelem nem borul meg a rendszer.

Masodszor: a kiserlet ami emlitve lett, ugy lenne erdekes, hogy összedobunk ket high-tech akit, combos vilagitassal, tapozassal, CO2-vel, az egyikhez rakunk komoly szürest, a masikhoz semmit. Meglatjuk, mi törtenik. Lehet szavazni. Itt el fog dölni a szüres fontossaga....

Vagy: ket low tech aki, vagy Walstad rendszerü akvarium, egyik komoly szüressel, a masik komoly szüres nelkül. Ez is erdekes lehet.
Vagy: egy "low tech" rendszerü akva (nem irok Walstad akvariumot), esetleg föld+kavicsreteg kombo, de combos fennyel, CO2, tapozas (persze akkor mar nem low tech), de szüres nelkül, es egy ugyanilyen, csak szüressel.
Szoval szerintem almat a körtevel hasonlitunk.

Egyebkent pedig azert is jo ez a forum, mert a high-tech es low tech rajongok, vagy kiserletezök jol megfernek egymassal.:) Maradjon is ez igy.
Sokaknak bevalt receptek müködnek, erös szüressel, ne akarjuk bizonygatni, hogy nem valo az oda. Meg egyebkent is: en azt gondolom, hogy mindenki ugy csinalja ahogy szeretne, ha penzt költ a szüresre meg CO2-re, tapozasra, tegye, nem tisztem masok ilyen jellegü dolgaiba avatkoznom.
Aki high-tech rendszerhez ragaszkodik, nem Walstad rendszerü akvariumot szeretne es vice versa.
Ha nekem Walstad rendszerü akvariumom van, nem szeretnek high-tech rendszert...es azt gondolom nem is szükseges eröltetni, hogy mitöl jobb egyik vagy masik.
 
Elöször: hazamegyek, es lelövöm mindket Tetra EX 1200-at, remelem nem borul meg a rendszer.
Masodszor: a kiserlet ami emlitve lett, ugy lenne erdekes, hogy összedobunk ket high-tech akit, combos vilagitassal, tapozassal, CO2-vel, az egyikhez rakunk komoly szürest, a masikhoz semmit. Meglatjuk, mi törtenik. Lehet szavazni. Itt el fog dölni a szüres fontossaga....
Vagy: ket low tech aki, vagy Walstad rendszerü akvarium, egyik komoly szüressel, a masik komoly szüres nelkül. Ez is erdekes lehet.
Vagy: egy "low tech" rendszerü akva (nem irok Walstad akvariumot), esetleg föld+kavicsreteg kombo, de combos fennyel, CO2, tapozas (persze akkor mar nem low tech), de szüres nelkül, es egy ugyanilyen, csak szüressel.
Szoval szerintem almat a körtevel hasonlitunk.
Egyebkent pedig azert is jo ez a forum, mert a high-tech es low tech rajongok, vagy kiserletezök jol megfernek egymassal. Maradjon is ez igy.
Sokaknak bevalt receptek müködnek, erös szüressel, ne akarjuk bizonygatni, hogy nem valo az oda. Meg egyebkent is: en azt gondolom, hogy mindenki ugy csinalja ahogy szeretne, ha penzt költ a szüresre meg CO2-re, tapozasra, tegye, nem tisztem masok ilyen jellegü dolgaiba avatkoznom.
Aki high-tech rendszerhez ragaszkodik, nem Walstad rendszerü akvariumot szeretne es vice versa.
Ha nekem Walstad rendszerü akvariumom van, nem szeretnek high-tech rendszert...es azt gondolom nem is szükseges eröltetni, hogy mitöl jobb egyik vagy masik.

Igaz más a környezet, de a biológiai alapok ugyanazok. Én igazából nem akarom senkinek bizonygatni, hogy a növények is megszűrik az akváriumot, a többi már csak apróság. :) Hisz nekem már bizonyította a létjogosultságát ez a nézet. Inkább egy szakmai vitát szerettem volna, ami nem ködösítés és misztikum. :)
 
Elöször: hazamegyek, es lelövöm mindket Tetra EX 1200-at:eek:, remelem nem borul meg a rendszer.

Masodszor: a kiserlet ami emlitve lett, ugy lenne erdekes, hogy összedobunk ket high-tech akit, combos vilagitassal, tapozassal, CO2-vel, az egyikhez rakunk komoly szürest, a masikhoz semmit. Meglatjuk, mi törtenik. Lehet szavazni. Itt el fog dölni a szüres fontossaga....

Vagy: ket low tech aki, vagy Walstad rendszerü akvarium, egyik komoly szüressel, a masik komoly szüres nelkül. Ez is erdekes lehet.
Vagy: egy "low tech" rendszerü akva (nem irok Walstad akvariumot), esetleg föld+kavicsreteg kombo, de combos fennyel, CO2, tapozas (persze akkor mar nem low tech), de szüres nelkül, es egy ugyanilyen, csak szüressel.
Szoval szerintem almat a körtevel hasonlitunk.

Egyebkent pedig azert is jo ez a forum, mert a high-tech es low tech rajongok, vagy kiserletezök jol megfernek egymassal.:) Maradjon is ez igy.
Sokaknak bevalt receptek müködnek, erös szüressel, ne akarjuk bizonygatni, hogy nem valo az oda. Meg egyebkent is: en azt gondolom, hogy mindenki ugy csinalja ahogy szeretne, ha penzt költ a szüresre meg CO2-re, tapozasra, tegye, nem tisztem masok ilyen jellegü dolgaiba avatkoznom.
Aki high-tech rendszerhez ragaszkodik, nem Walstad rendszerü akvariumot szeretne es vice versa.
Ha nekem Walstad rendszerü akvariumom van, nem szeretnek high-tech rendszert...es azt gondolom nem is szükseges eröltetni, hogy mitöl jobb egyik vagy masik.
Nos, nekem eddig , ebben az évben, igaz hogy még csak az eleje, ez volt a legjobb hozzászólás.:)(y)
 
Vagy: ket low tech aki, vagy Walstad rendszerü akvarium, egyik komoly szüressel, a masik komoly szüres nelkül. Ez is erdekes lehet.

A 'walstad' akváriumoknál normális, hogy komoly szűrés nélkül mennek. Nem 20 akváriumban a világon. Persze ott más az "elvárt" kinézet. De szerintem onnantól, hogy az ammónia nincs akváriumban, a többi már csak finomhangolás, ami nem feltételez "atomszűrést"
 
Sokaknak bevalt receptek müködnek, erös szüressel, ne akarjuk bizonygatni, hogy nem valo az oda. Meg egyebkent is: en azt gondolom, hogy mindenki ugy csinalja ahogy szeretne, ha penzt költ a szüresre meg CO2-re, tapozasra, tegye, nem tisztem masok ilyen jellegü dolgaiba avatkoznom.

De ez most, olyan, hogy ha rákötök 4 külsőt egy 100 literesre, és működik, akkor 4 külső kell egy akvárium üzemeltetéséhez?

Mi most elveken és módszereken vitatkozunk. :)
 
Utoljára módosított moderátor által:
Szerintem nem kellene ezen vitatkozni, mert mind 2 különbözik, és mind 2 működik.(az egyik gyorsabb, a másik meg lassúbb) És ezt így is kellene hagyni és ezzel a felállással elfogadni
 
Igaz más a környezet, de a biológiai alapok ugyanazok. Én igazából nem akarom senkinek bizonygatni, hogy a növények is megszűrik az akváriumot, a többi már csak apróság. :) Hisz nekem már bizonyította a létjogosultságát ez a nézet. Inkább egy szakmai vitát szerettem volna, ami nem ködösítés és misztikum. :)
Ahogy irod nem is kell bizonygatni, hiszen latjuk, tapasztaljuk, latod, tapasztalod, söt meg sokszor meg is van itt indokolva tudomanyos hatterrel is. Megis, azt gondolom, hogy sokszor ugy csapodhat le valakiben ez a dolog, hogy ra akar egy masik hozzaszolo valamit eröltetni....amit nem szükseges, fentebb leirtam miert.
En sem veszek be minden maszlagot, es rohanok minden egyes ujonnan felbukkano termeket megvenni, legalabbis addig, amig nincsenek vele pozitiv tapasztalatok, sok-sok kollegatol.
De: nemcsak ezen a forumon, hanem mas forumokon is az az ember tapasztalata, hogy az agyagos talaj-taptalaj, az erös feny, az erös szüres, a CO2, tapozas, ne adj Isten meg twinstar es egyeb "csodaszerek" együttes hasznalata azt eredmenyezi, hogy egy algamentes, hosszu tavon is üzemeltethetö, hihetetlen szinekben pompazo, es makulatlan egeszsegi allapotnak örvendö, növenyekkel teletömött vizi vilagot latok, ahol meg a fauna is jol erzi magat.
Nekem ez tudomanyos cikkek nelkül is eleg ahhoz, hogy elhigyjem, ez a rendszer igy müködik.
Ha esetleg meg egyeb bizonyitekokat is szerzünk hozza, az csak hab a tortan.
A fentebb leirt kombinacio pedig most mar lassan evtizedes multra tekint vissza...ugy tünik müködik.

Müködhet maskeppen is, lassabban, kompromisszumokkal es olyan növenyekkel, melyeknek ebben a masik rendszerben eselye sem lenne, hogy ugy nezzen ki, mint egy high-tech rendszerben. De ezzel semmi gond nincsen. Ennek is örülünk, söt, kifejezetten tetszik, hogy ezekkel a modszerekkel is lehet nagyot alkotni, lattunk szep peldakat, köztük a tiedet is.(y)

Nekem meg egy dolog fontos: akik low-tech vagy Walstad vonalon akarnak mozogni, kapjanak azoktol segitseget, akiknek ilyen tapasztalata van.
Ha pedig high-tech vonalon mozog valaki, kapjanak segitseget azoktol, akiknek olyan tapasztalata van.

Ez nem az erö sötet oldala, meg vilagos oldala, itt csak az "erö" van. Melynek mindenki a resze, aki akvarisztikaval foglalkozik.
 
Utoljára módosított:
De ez most, olyan, hogy ha rákötök 4 külsőt egy 100 literesre, és működik, akkor 4 külső kell egy akvárium üzemeltetéséhez?

Mi volt elveken és módszereken vitatkozunk. :)
Ezt meg nem hallottam, volt ilyen ajanlas valahol?
Az ajanlas, hogy erös legyen a szüres. Ezt meg el lehet fogadni vagy el lehet tekinteni töle.
 
Hogy megválaszoljam a kérdésemet, belemerültem ADA szűrő világába. Például 64 és 180 literes akváriumhoz 330 liter/óra szűrőt javasolnak, 240 és 320 litereshez pedig 960 liter/óra, 648 litereshez 1620 liter/óra.

Csapongunk..... szívesen válaszolok, de ez az egyik nagy baj, hogy úgy dobálozunk számokkal, hogy nem látjuk mi van mögötte.
Szép lassan hozzászoktunk, hogy a műanyag külső szűrők nagy vízforgatási számokkal érkeznek. De mivel nálunk leginkább ez kapható ezekkel kell számolgatni az akváriumok esetén.
Persze a gyári adatokhoz képest 50-80% a valós teljesítmény és 1-2 hónap alatt is el tudnak annyira tömődni, hogy ezek az értékek is feleződnek. Most általánosságról beszélek.

A Super Jet szűrők nagyon kis teljesítményveszteséggel mennek. Töltött állapotban hozzák a számokat nem kamuadatok vannak megadva.
Ezeknél a szűrőknél hosszú idő után egy gyors teljesítményveszteség van, ilyenkor általában takarítás jön.

Gyakorlatban:
Super Jet szűrő ES 600 bátran odarakom egy 60-80 literes akvárium alá. A 6 literes tartályban elfér kb 4 liter szűrőanyag a rácsokkal. A vízforgatás tömött állapotban is jó.
Eheim Experience 150 500lph két tálca. Kevesebb szűrőanyag, gyári adatokhoz képest sokkal kevesebb forgatás. Ezt megtömöd rendes szűrőanyaggal tovább csökken a teljesítmény. Emelési magasság gyengusz, gyorsan el is fog tömődni. Nem is ajánljuk 60 liter alá nemhogy 80. Pont emiatt.
Eheim Ecco Pro 130 500lph.... inkább hagyjuk. Nem egész 1 tálcányi szűrőanyaggal.

De nézzünk feljebb:
Eheim 2271. Két tálca. Mint az experience 150. Tehát kevesebb anyag mint a superjetben. 950lph gyárilag. Gyakorlatban kevesebbet forgat mint a super jet es 600.

Egy 500-1000lph power head szűrő forgatásban jó lenne, de nincs benne szűrőanyag. Az egész ülepítés tisztítás teljesen más.

Ha csak a számokat nézném a fenti sorozatból az ADA szűrő lenne a leggyengébb. A valóságban az összes fenti szűrőt még üti.
Ezért van az, hogy egy 180 literes akváriumra rátesszük az 1200-as Super Jet szűrőt és többet forgat, mint 2db 2275. A benne lévő szűrőanyag alapján pedig megoldja a feladatot nálunk is.
 
A 'walstad' akváriumoknál normális, hogy komoly szűrés nélkül mennek. Nem 20 akváriumban a világon. Persze ott más az "elvárt" kinézet. De szerintem onnantól, hogy az ammónia nincs akváriumban, a többi már csak finomhangolás, ami nem feltételez "atomszűrést"
Tudom, hogy normalis, mar hallottuk itt elegszer. Nem is gondoltam , hogy csak 20 akvarium lenne ilyen a vilagon.
A kinezet "masodlagos", többet lattam mar itt a forumon ami szep volt. De miert is masodlagos? Miert varjam el egy Walstad akvariumtol, hogy ne ugy nezzen ki, mint az "elvart"?

Onnantol, hogy ammonia nincsen, egyeni preferencia, hogy lekapcsolom a szüröt es rabizom a növenyekre, vagy tovabb üzemeltetem. Ezert is, en mindenkire rabizom ezt a dönteset.
En nem kapcsolom le, függetlenül attol, hogy ez egy cikkel, vagy hivatkozassal ala van-e tamasztva vagy sem.
 
Már évek óta így csinálom, csak nem dokumentálom a fórumon. Ha nem is 20, de 10 akváriumom már biztosan ezen elvek alapján üzemelt. :)

A probléma, hogy sokszor egyenlőségjelet teszel dolgok közé. De mivel nincs dokumentálva nem lehet megfigyelni a változásokat.
Sokat segítene, ha lehetne látni mi történik 1-3 hónap alatt az esetedben. Ezek alapján lehetne rendszereket hasonlítani. Nem véletlenül kérünk fotókat a boltban is az akváriumoknál.
Az ügyfelek világosabbak, megfelelően szűrtnek, egészségesnek gondolják az akváriumokat. A növényeket dúsnak, bokrosnak, a vöröset láng vörösnek, a gyepet egybefüggőnek. A fotó alapján azért megfelelő környezetbe lehet helyezni az akváriumot.

Szóval csak arra utaltam, hogy szupi, ha működik, de legyen róla nyomon követhető dokumentálás. Nem beszélsz sokat algákról, kudarcról, nem látszik mennyit nyírsz, mennyit kell foglalkozni a növényekkel, mennyi karbi stb.
Egy dolgot lehet tudni. Működik :)

Ezért próbáltunk az elejétől nyitott könyvként működni. Aki véletlen kihagyja a bolt látogatásokat stb akkor is meg lehet nézni dátumok alapján mi történt. Korábban az aktív naplózásainknál ez méginkább követhető volt.

Ha nem változik sok dolog 3-4 hét alatt növényben, lehet válzotik másban? Infó szegény ez a vonal. Sokszor egy növényre ránézve elég lenne látni, hogy pl az általam megszokott látványhoz képest hogy halad.
Gondolom ez másnak is érdekes lenne.

Tehát csak a növények növekedési üteme miatt kell a bio szűrőanyag? :)

Túletetés, terhelés, algásodás stb miatt. Gondolom az sem mind1, hogy nálad 10 cserép növény vált levelet, egy másik akváriumban 80.

Perlon + Seachem Purigen + sok vízcsere? :)

Jaja meg wodoo :)

Nah nem akarok egy ping-pong beszélgetést. Csak próbáltam volna jelezni, hogy felhasználás és elvárt eredmény függő mit használunk.
Tiszteletben tartom a véleményed, ezért kíváncsian várom lesznek e a jövőben dokumentáltabb naplók, ami pl a jobb összehasonlításokban segíthetne. Vagy ahogy @kuchi mondaná Fotó?

Picit háttérbe vonulok, mert nekem is sok volt magamból :) És nem haladok a melóval.
 
De: nemcsak ezen a forumon, hanem mas forumokon is az az ember tapasztalata, hogy az agyagos talaj-taptalaj, az erös feny, az erös szüres, a CO2, tapozas, ne adj Isten meg twinstar es egyeb "csodaszerek" együttes hasznalata azt eredmenyezi, hogy egy algamentes, hosszu tavon is üzemeltethetö, hihetetlen szinekben pompazo, es makulatlan egeszsegi allapotnak örvendö növenyekkel teletömött vizi vilagot latok, ahol meg a fauna is jol erzi magat.
Nekem ez tudomanyos cikkek nelkül is eleg ahhoz, hogy elhigyjem, ez a rendszer igy müködik.

Most kicsit cinikus hasonlattal élve: Ha egy ilyen akváriumot háromszor körbetáncolom éjfélkor fekete kakast áldozva, és szép akvárium marad, akkor ez a "rituálé" feltétele a szép aksinak? Lefordítva: Ha egy akváriumra rákötök 3 túlméretes külsőt, az feltétele a szép aksinak? Ha kapcsolok valamit, akkor az nem feltétlen kelléke a rendszernek. Én ezt tapasztaltam. Nem 1 akváriumban, és nem 2 hete csinálom. :) persze mindenki csináljon azt, amit akar. De ha szakmai vitára kerül a sor, akkor meg kell tudnia az illetőnek indokolni, miért tartja feltétlenül fontosnak az adott dolgot. Egyébként pedig felmerül bennem, hogy az a dolog esetleg nem is feltétel.





Ez nem az erö sötet oldala, meg vilagos oldala, itt csak az "erö" van. Melynek mindenki a resze, aki akvarisztikaval foglalkozik.

Jaj, én most nem akarom semmit befeketíteni, csak az egyik kollega megnevezett az egyik hozzászólásánál, és láttam hogy szűrés témakörben alakult ki egy kisebb vita. :)
 
Csapongunk..... szívesen válaszolok, de ez az egyik nagy baj, hogy úgy dobálozunk számokkal, hogy nem látjuk mi van mögötte.
Szép lassan hozzászoktunk, hogy a műanyag külső szűrők nagy vízforgatási számokkal érkeznek. De mivel nálunk leginkább ez kapható ezekkel kell számolgatni az akváriumok esetén.
Persze a gyári adatokhoz képest 50-80% a valós teljesítmény és 1-2 hónap alatt is el tudnak annyira tömődni, hogy ezek az értékek is feleződnek. Most általánosságról beszélek.

A Super Jet szűrők nagyon kis teljesítményveszteséggel mennek. Töltött állapotban hozzák a számokat nem kamuadatok vannak megadva.
Ezeknél a szűrőknél hosszú idő után egy gyors teljesítményveszteség van, ilyenkor általában takarítás jön.

Gyakorlatban:
Super Jet szűrő ES 600 bátran odarakom egy 60-80 literes akvárium alá. A 6 literes tartályban elfér kb 4 liter szűrőanyag a rácsokkal. A vízforgatás tömött állapotban is jó.
Eheim Experience 150 500lph két tálca. Kevesebb szűrőanyag, gyári adatokhoz képest sokkal kevesebb forgatás. Ezt megtömöd rendes szűrőanyaggal tovább csökken a teljesítmény. Emelési magasság gyengusz, gyorsan el is fog tömődni. Nem is ajánljuk 60 liter alá nemhogy 80. Pont emiatt.
Eheim Ecco Pro 130 500lph.... inkább hagyjuk. Nem egész 1 tálcányi szűrőanyaggal.

De nézzünk feljebb:
Eheim 2271. Két tálca. Mint az experience 150. Tehát kevesebb anyag mint a superjetben. 950lph gyárilag. Gyakorlatban kevesebbet forgat mint a super jet es 600.

Egy 500-1000lph power head szűrő forgatásban jó lenne, de nincs benne szűrőanyag. Az egész ülepítés tisztítás teljesen más.

Ha csak a számokat nézném a fenti sorozatból az ADA szűrő lenne a leggyengébb. A valóságban az összes fenti szűrőt még üti.
Ezért van az, hogy egy 180 literes akváriumra rátesszük az 1200-as Super Jet szűrőt és többet forgat, mint 2db 2275. A benne lévő szűrőanyag alapján pedig megoldja a feladatot nálunk is.
Én mint épületgépész, a logikát és fizikát látom az említett szűrőkben. Az Eheim szűrőkben a szivattyú a szűrő házban van, ezért egy terhelésnek van kitéve(a benne lévő víz), ezért lecsökken a teljesítménye. Az ADA-nak viszont a szivattyú a házon kívül van.
 
A probléma, hogy sokszor egyenlőségjelet teszel dolgok közé. De mivel nincs dokumentálva nem lehet megfigyelni a változásokat.
Sokat segítene, ha lehetne látni mi történik 1-3 hónap alatt az esetedben. Ezek alapján lehetne rendszereket hasonlítani. Nem véletlenül kérünk fotókat a boltban is az akváriumoknál.
Az ügyfelek világosabbak, megfelelően szűrtnek, egészségesnek gondolják az akváriumokat. A növényeket dúsnak, bokrosnak, a vöröset láng vörösnek, a gyepet egybefüggőnek. A fotó alapján azért megfelelő környezetbe lehet helyezni az akváriumot.

Szóval csak arra utaltam, hogy szupi, ha működik, de legyen róla nyomon követhető dokumentálás. Nem beszélsz sokat algákról, kudarcról, nem látszik mennyit nyírsz, mennyit kell foglalkozni a növényekkel, mennyi karbi stb.
Egy dolgot lehet tudni. Működik :)

Ezért próbáltunk az elejétől nyitott könyvként működni. Aki véletlen kihagyja a bolt látogatásokat stb akkor is meg lehet nézni dátumok alapján mi történt. Korábban az aktív naplózásainknál ez méginkább követhető volt.

Ha nem változik sok dolog 3-4 hét alatt növényben, lehet válzotik másban? Infó szegény ez a vonal. Sokszor egy növényre ránézve elég lenne látni, hogy pl az általam megszokott látványhoz képest hogy halad.
Gondolom ez másnak is érdekes lenne.



Túletetés, terhelés, algásodás stb miatt. Gondolom az sem mind1, hogy nálad 10 cserép növény vált levelet, egy másik akváriumban 80.



Jaja meg wodoo :)

Nah nem akarok egy ping-pong beszélgetést. Csak próbáltam volna jelezni, hogy felhasználás és elvárt eredmény függő mit használunk.
Tiszteletben tartom a véleményed, ezért kíváncsian várom lesznek e a jövőben dokumentáltabb naplók, ami pl a jobb összehasonlításokban segíthetne. Vagy ahogy @kuchi mondaná Fotó?

Picit háttérbe vonulok, mert nekem is sok volt magamból :) És nem haladok a melóval.


Picit azért sem értjük teljesen egymást szerintem, mert teljesen más körökben mozgunk. :) Én inkább a Walstad és a low-tech, és csapongok a mid-tech felé, ha szükségét érzem. Ti pedig a japánból jövő high-tech-et és eleganciát, maximalizmust követitek. :)


Inkább az érintkezési területeken tud kialakulni vita. De eddig is működtünk közös nevező nélkül, ezután is fogunk. :)
 
Onnantol, hogy ammonia nincsen, egyeni preferencia, hogy lekapcsolom a szüröt es rabizom a növenyekre, vagy tovabb üzemeltetem. Ezert is, en mindenkire rabizom ezt a dönteset.
En nem kapcsolom le, függetlenül attol, hogy ez egy cikkel, vagy hivatkozassal ala van-e tamasztva vagy sem.

Nem tudom, én szeretem tudni mit miért csinálok. Ha valamire nem találok elég alátámasztást, nem csinálom. Erre egyik példa a nemrégiben indított Carbo teszt. Szeretnék pontot tenni az ügy végére. Tegyük fel, nem ér semmit a carbo, te adagolod ugyanúgy, csak mert azt mondják, hogy kell, vagy ráhagyod, mint fölösleges adalékot?

De az is lehet, hogy csak én működök így. :)

A kinezet "masodlagos", többet lattam mar itt a forumon ami szep volt. De miert is masodlagos? Miert varjam el egy Walstad akvariumtol, hogy ne ugy nezzen ki, mint az "elvart"?

Mi pontosan az elvárt? Ki határozza meg? :) Nekem más az elvárásom, mint neked, és mindenkinek más az elvárása. Az pedig változik, képlékeny téma. Ha valaki betér a green aquába, simán megváltozik az elvásárása :) Nekem nagyjából évek óta ugyanaz. Legyenek szépek a növények, a többi a körítés(ami lehet nagyon szép is, pl. egy erdős scape, sőt, lehet csinálok is majd egy olyat)
 
Szóval csak arra utaltam, hogy szupi, ha működik, de legyen róla nyomon követhető dokumentálás. Nem beszélsz sokat algákról, kudarcról, nem látszik mennyit nyírsz, mennyit kell foglalkozni a növényekkel, mennyi karbi stb.
Egy dolgot lehet tudni. Működik

Ja, a legutóbbi el natural aksim viszonylag részletesen lett dokumentálva. Beszéltem az algákról , és úgy mindenről általában.

https://akvakertesz.hu/threads/eletem-masodik-npt-je.7096/

(a "második NPT" azt takarja, hogy ez megfelel viszonylag nagymértékben a "Walstadi elveknek", a korábban említett 10 akvárium bár nem walstad elvek szerint ment teljesen, de a szűrés témakörében követte ezt a módszertant)
 
Már nem vagyok itt :)

A lényeg hogy lehessen látni a különböző módszerekkel ki mit készít épít és mennyire könnyen műveli mindezt. Ez alapján fog kedvet kapni valaki. Nem a 20x forgatás a lényeg meg hogy mi van ráírva a gépre. Hanem a végeredmény.

Na tényleg mentem (y)
 
Most kicsit cinikus hasonlattal élve: Ha egy ilyen akváriumot háromszor körbetáncolom éjfélkor fekete kakast áldozva, és szép akvárium marad, akkor ez a "rituálé" feltétele a szép aksinak? Lefordítva: Ha egy akváriumra rákötök 3 túlméretes külsőt, az feltétele a szép aksinak? Ha kapcsolok valamit, akkor az nem feltétlen kelléke a rendszernek. Én ezt tapasztaltam. Nem 1 akváriumban, és nem 2 hete csinálom. :) persze mindenki csináljon azt, amit akar. De ha szakmai vitára kerül a sor, akkor meg kell tudnia az illetőnek indokolni, miért tartja feltétlenül fontosnak az adott dolgot. Egyébként pedig felmerül bennem, hogy az a dolog esetleg nem is feltétel.







Jaj, én most nem akarom semmit befeketíteni, csak az egyik kollega megnevezett az egyik hozzászólásánál, és láttam hogy szűrés témakörben alakult ki egy kisebb vita. :)


Nem, nem feltetele, plane nem harmat rakötni, mert ismetelve, csak erös szüres a feltetel.
Nagy baromfi rajongo vagyok, ezert nem aldozok fekete kakasokat sehol sem, plane nem az akvarium körül tancolva.:)

Nagyon sok akvariumban, nagyon hasonlo beallitasokkal, erös szüres mellett teszik le a voksukat, ezert en is, mert van tapasztalatuk es pozitiv visszajelzesük. Akkor is amellett teszem le a voksom, ha nem indokoljak meg, mert az az indok szamomra, hogy egyforman pozitiv tapasztalatrol szamolnak be, es müködik a rendszer. Ettöl meg lehet ketelkedni benne.
Feltetelezem, hogy akik ilyen jellegü tapasztalatrol szamolnak be, ök sem ket hete csinaljak... de meg az is lehet, sajnos ezt innen nem tudom megmondani.

De veszek egy masik peldat, ha mar fekete kakast emlegettünk: tegyük fel, hogy ugyanolyan tojashasznositasu baromfifajtat tartok, mint sok mas gazda/termelö. A tojashozammal vannak gondjaim. A beszelgetesekböl kiderül, hogy XY takarmannyal, es XY tartasi körülmenyek között naluk sokkal pozitivabb a tojashozam, szamokban kifejezve. Meg kell indokolniuk tudomanyos cikkekkel, hogy az adott takarmany es tartasi körülmenyek indokoljak a nagyobb tojashozamot?? Tudnom kell feltetlenül, miert az a hatasa ami?
Vagy egyszerüen atvehetem azokat a tartasi körülmenyeket, atterek az altaluk hasznalt takarmanyra es "elvileg" varhatom a tojashozam emelkedeset. Hasonloan vagyok a high tech akvariumokkal...de ettöl meg erdekel, es örömmel veszem, ha ez-az bizonyitast is nyer, söt...ha szükseget erzem utana is olvasok.
 
Utoljára módosított:
Nem tudom, én szeretem tudni mit miért csinálok. Ha valamire nem találok elég alátámasztást, nem csinálom. Erre egyik példa a nemrégiben indított Carbo teszt. Szeretnék pontot tenni az ügy végére. Tegyük fel, nem ér semmit a carbo, te adagolod ugyanúgy, csak mert azt mondják, hogy kell, vagy ráhagyod, mint fölösleges adalékot?

De az is lehet, hogy csak én működök így. :)



Mi pontosan az elvárt? Ki határozza meg? :) Nekem más az elvárásom, mint neked, és mindenkinek más az elvárása. Az pedig változik, képlékeny téma. Ha valaki betér a green aquába, simán megváltozik az elvásárása :) Nekem nagyjából évek óta ugyanaz. Legyenek szépek a növények, a többi a körítés(ami lehet nagyon szép is, pl. egy erdős scape, sőt, lehet csinálok is majd egy olyat)


Mielött a modik a fejemre koppintanak, hogy szemelyeskedek, tavol alljon tölem!
A hozzaszolasodban hangzott el, hogy de ott mas az "elvart" kinezet. Ezert kerdeztem, hogy miert?
Az elvarasokat, egy versenyen fogalmazzak meg, annak megfelelöen probal valaki epiteni. De kerdem en, miert masok az elvarasok egy NPT eseten?
Masok egyaltalan? Miert nem tud egy NPT olyan elvarasoknak eleget tenni, mint egy high-tech? Azert mert nem feltetlen alkalmas ra...sokszor elhangzik itt NPT vagy low-tech akvariumokkal kapcsolatban, hogy de ez csak low-tech, meg NPT, ne varjunk tul sokat...stb.
Na itt esik be a high-tech körüli "hokusz-pokusz", anelkül a "hokusz-pokusz" nelkül nem tudok olyan elvarasoknak eleget tenni. Mar ha valaki akar. Meg akkor is akarhatok ilyet, ha nem indulok versenyeken. Mert igy akarom.
Ezert irtam, hogy almat a körtevel.;)

Csak tisztanlatas vegett: minden elismeresem azoknak is, akik NPT es low-tech modszerekkel dolgoznak, sokat tanulok tölük, es örülök, ha infokat osztanak meg velem/velünk. Söt kifejezetten erdeklödessel kattintok minden ilyen jellegü temara/hozzaszolasra itt a forumon.

De most mar eleget offoltam itt, meg nem haladtam a melommal sem....ugyhogy vissza a munkahoz. An die Arbeit!:)
 
Utoljára módosított:
Azért, mert egy NPT teljesen más célból épít az ember, mint egy high-techet. :) De tényleg elkanyarodtunk...
 
Back
Oldal tetejére