• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szűrő választási segítség

Az oldalpolcos szűréssel egyszer már megszívtam, a brakkvízi akvimnál, ráadásul nincs is annyi helyem, sajnos. A hátsó polcossal az a bajom, hogy az akvi eleve a falnál lenne. Nem tudnám takarítani a hátsópolcot. Az akvi hátfala kis híján érintkezne a szoba falával. Ráadásul ez egy magasabb akvi lenne, és befelé is mélyebb + fölötte a lámpa. Nem is tudom, hogy hogyan férnék hozzá. Egy tv állvány és egy íróasztal között lenne az akvi elhelyezve. Pedig igaz amit mondasz, az oldal és a hátsó polcos szűrőakvik halkabbak.



Na nee... :) Te igen bátor vagy, barátom. Az én tengerim csak 140x50x60-as és nem mertem 10-es üvegből megragasztani, helyette lett 12-es, a fenék pedig 15-ös (a fúrások végett). A tengerim 170 literes technikai tartálya is 8-as üvegből lett megragasztva.
Szerintem 12-esből lesz a 325 literesem is.
Az en növenyesem is 325 literes, 12-esböl, azert igy jobban erzem magam...10-esböl akartam eredetilag gyartatni, de aztan keszen lattam az Eheim termeket, 12-esböl, igy az lett.
Merevites nelküli lesz nalad is?
 
Nem kioktatni akartalak, csak leirtam a velemenyemet, hatha segitek vele. Ha ilyen jol ismered a szüröakvas modszereket, akkor szerintem mar te magad is eldöntötted a megoldast.

Nyugalom, nem vettem én ezt kioktatásnak. :) Ettől függetlenül igen, eldöntöttem a megoldást. Külső szűrőt fogok használni. Muszáj lesz, mert igazságszerint a halkabb oldal- vagy hátsópolcos szűrőakvás rendszerhez nincsen elég helyem, az alsó polcos pedig túl zajos lesz a hálószobába. Ez van. Marad a külső szűrő. Most a Fluval szűrőkkel szemezgetek. :)
 
Nyugalom, nem vettem én ezt kioktatásnak. :) Ettől függetlenül igen, eldöntöttem a megoldást. Külső szűrőt fogok használni. Muszáj lesz, mert igazságszerint a halkabb oldal- vagy hátsópolcos szűrőakvás rendszerhez nincsen elég helyem, az alsó polcos pedig túl zajos lesz a hálószobába. Ez van. Marad a külső szűrő. Most a Fluval szűrőkkel szemezgetek. :)
Szivesen megneznenk a tengeri akvadat, ha nem is naplozol, dobhatnal be valamelyik Topic-ba egy kepet...
De a növenyeset nem uszod meg....:), ott mar naploznod is kell am!:)
 
Nyugalom, nem vettem én ezt kioktatásnak. :) Ettől függetlenül igen, eldöntöttem a megoldást. Külső szűrőt fogok használni. Muszáj lesz, mert igazságszerint a halkabb oldal- vagy hátsópolcos szűrőakvás rendszerhez nincsen elég helyem, az alsó polcos pedig túl zajos lesz a hálószobába. Ez van. Marad a külső szűrő. Most a Fluval szűrőkkel szemezgetek. :)
Ujakat tervezel venni?
A Fluvalokkal nincsen tapasztalatom sajnos. Nekem kettö tetra 1200 EX van, idaig minden rendben velük, eleg halkak is, bar a nappaliban van az akvarium.
 
Az en növenyesem is 325 literes, 12-esböl, azert igy jobban erzem magam...10-esböl akartam eredetilag gyartatni, de aztan keszen lattam az Eheim termeket, 12-esböl, igy az lett.
Merevites nelküli lesz nalad is?

Igen merevítés nélkül lesz. Ugyanis utálom azt amikor az akváriumokon felül, középen van egy merevítés. Nem szeretem, mert a felette lévő lámpa fényét megtöri az a középen lévő üvegcsík. A tengerimnek sincs merevítése. Nem kell neki, mert vastag üvegből van.
 
Sziasztok!

Jelenleg egy Eheim Professionel 3e 350 külső szűrőm dolgozik egy 250 literes akvárium mellett. Az akváriumot lecserélem egy 300 literesre a közel jövőben. Benne hagynám ezt a szűrőt, és vennék hozzá egy OASE Biomaster 600-at. Aztán később egy második ütemben az Eheimet leváltanám még egy ugyanilyenre.
Szerintetek működhet a dolog? Van valakinek tapasztalata az Oase szűrőkkel kapcsolatban?

Köszi,
Attila
 
Sziasztok, kérem a segítségetek szűrőválasztásban.
Egy 200széles x 70mély x 60magas = 840 liter akvárium szűrését szeretném megoldani. Az akvárium gyökér + kő + növény low tech + sügeres halas lenne. Növények anubias, microsorum, echinodorus és/vagy lotus nymphaea...szóval talaj szinte semmi, inkább homokos aljzatterítés vékonyan a sügereknek)
Most van 2db EHEIM 2075 szűrőm. Az egyik 2075 menne továbbra is Mátrix-szal és egy nagy zsákos Seachem Purigen-nel, illetve ennek az akváriumba visszafolyó ágához lenne bekötve a UV lámpa is.
Egy nagyobb teljesítményű szűrőt is szeretnék másodiknak (fő szűrőnek).

A nagyobb szűrőt az akvárium alatt úgy akarom elhelyezni, hogy a (szögvas-keretes) szekrénynek ne legyen alja és a járólap padlóra tennék rezégcsillapító gumiszőnyeget. Azaz, hogy minél kevesebb hangerősítő doboz/közeg legyen. Oldalról természetesen be akarom burkolni a szekrényt.

1.)
Gondolkoztam alsópolcos szűrésen (Bean animal megoldással), ami tetszene is, de túl sok macerának tűnik
- Meg kellene fúrni az akváriumot. (átemelős megoldástól a fórumokon mindenki óv -- tengeri, nem tengeri fórumok egyaránt -- marad a Bean Animal megoldás)
- A csobogást kiküszöbölendő sokat kellene trükközni. (nappaliban lesz az akvárium)
- Az akvárium alatti szekrényben mennyire lenne pára (ha üvegtetővel letakarom a szűröakváriumot akkor is?)
- A kifolyó/befolyó az akvárium oldalán lehetne csak (hátul nem, mert ott fal van és ha szerelni kell, nem férek oda)

2.) Külső szűrő --> EHEIM 2260
- Robusztus, nagy vízforgatással, nagy töltet lehetőséggel
- Mennyire macerás tisztítani ?
- Mennyire hangos ? (nappaliban lenne az akvárium. nem kell síri csendnek lenni, de ha áthatóan hangos a pumpa, akkor az nem jó)
- Mennyire megbízható ?

3.) Külső szűrő --> EHEIM 2180
- Az 500W fűtő bele van integrálva, ez nagyon szimpatikus
- Nagy szűrő, de az EHEIM 2260-nál kisebb térfogatú a szűrőközeg tárolója és a pumpája is gyengébb. Lehet a 2075-el kiegészítve elég lenne azért ez a két szűrő.
- Könnyebb takarítani, mint a 2260-at?
- Csendesebb, mint a 2260?
- Mennyire megbízható?

.. sajnos az ADA szűrőkből ami ide illene, az 400+ eFt...az ár miatt nem jöhet szóba.
 
Gondolkoztam alsópolcos szűrésen (Bean animal megoldással), ami tetszene is, de túl sok macerának tűnik
- Meg kellene fúrni az akváriumot. (átemelős megoldástól a fórumokon mindenki óv -- tengeri, nem tengeri fórumok egyaránt -- marad a Bean Animal megoldás)
- A csobogást kiküszöbölendő sokat kellene trükközni. (nappaliban lesz az akvárium)
- Az akvárium alatti szekrényben mennyire lenne pára (ha üvegtetővel letakarom a szűröakváriumot akkor is?)
- A kifolyó/befolyó az akvárium oldalán lehetne csak (hátul nem, mert ott fal van és ha szerelni kell, nem férek oda)

Mint veterán tengeris, az alsó polcos szűrésről. Üvegtetővel le ne takard a szűrőakváriumot, ha nyitott a szűrőakvád oxigéndúsabb a vized (ezt oxigén teszttel egyszer lemértem/kikísérleteztem). Sokkal egyszerűbb, ha a bútorlapon kivágsz 2 kis négyzetet,az egyikre ráteszel egy halk PC-ventit, a másikra pedig egy szellőzőrácsot. Ami a fúrást illetti, ha nyugodtan akarsz ez végett aludni, akkor az akvi fenekét érdemesebb még vastagabb üveglapból csinálni. Egy ekkora akváriumot én minimum 12 mm-s üvegekből ragasztanám össze, de inkább még vastagabból. Hogy hol van a kifolyó és befolyó az nem lényeges, ha oldalt szeretnéd, akkor ott lesz. Nekem hátul van mondjuk. :)

A szűrőakvi párolgását le lehett "csökkenteni" egy módszerrel, párologni persze fog, de nem annyira a bútoron belül. A szűrőakvi oldal-és hátsó üveglapját magasabbra kell csinálni. Így a pára nagy része oda csapódik le. (Egy sósvízű rendszernél ez ugye kényesebb) Mutatom, hogy hogyan. Ez az én technikaimról készült régebbi kép. (Azóta már bővítve lett mindenfélével):
Fénykép0116.jpg
Mint láthatod a bútorzat belülről hungarocellel van beburkolva, ez két dolog végett is jó. Egyrészt csökkenti a zajt, másrészt tartja a szűrőakvi vizének a hőmérsékletét, így egy sokkal kisebb teljesítményű fűtővel is lehet állandó hőmérsékleten tartani az akvi vizét. Én azzal a kis fűtővel tartom már régóta stabilan a 420 l-es akvim vizét.
A hangos csobogás ellen itt egy trükk. Én így oldom meg és bevált. A befolyó csőbe kb. 40-45 fokos szögbe benyomtam egy kis plexi lapot. Pont rászorul egy kicsit a csőre, ilyen villaszerűen van kifaragva. Mióta ezt így betettem a wc lehúzáshoz hasonló öblös hang megszűnt.
Fénykép0117.jpg

Maszekban szoktam szűrőakvikat csinálni, ha gondolod segítek tervezni neked egyet.
 
Ami a fúrást illetti, ha nyugodtan akarsz ez végett aludni, akkor az akvi fenekét érdemesebb még vastagabb üveglapból csinálni. Egy ekkora akváriumot én minimum 12 mm-s üvegekből ragasztanám össze, de inkább még vastagabból. Hogy hol van a kifolyó és befolyó az nem lényeges, ha oldalt szeretnéd, akkor ott lesz. Nekem hátul van mondjuk. :)


Maszekban szoktam szűrőakvikat csinálni, ha gondolod segítek tervezni neked egyet.

Köszi a választ. :)
Akvárium fúrásnál még kérdés, hogy az üveg oldalát kellene megfúrni fent, a vízszint magasságában. Ezután kint vagy bent létrehozni egy részt, amibe belefolyik a víz és onnan levezetni pvc csövekkel a szűrő akváriumba.
rajz:
http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2571619

A mostani akváriumom akartam volna feláldozni szűrő akváriumként, de az nem biztos hogy optimális lenne. 120x45x45 = 242l. Oda lehet nem kellene ennyi liter és jó lenne, ha magasabb lenne és kevésbé hosszú.
Igen, 12mm-es üvegből terveztem a nagy akváriumot, merevítéssel körben.
 
Köszi a választ. :)
Akvárium fúrásnál még kérdés, hogy az üveg oldalát kellene megfúrni fent, a vízszint magasságában. Ezután kint vagy bent létrehozni egy részt, amibe belefolyik a víz és onnan levezetni pvc csövekkel a szűrő akváriumba.
rajz:
http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2571619

A mostani akváriumom akartam volna feláldozni szűrő akváriumként, de az nem biztos hogy optimális lenne. 120x45x45 = 242l. Oda lehet nem kellene ennyi liter és jó lenne, ha magasabb lenne és kevésbé hosszú.
Igen, 12mm-es üvegből terveztem a nagy akváriumot, merevítéssel körben.

A te akvidhoz legalább kellenne egy 140x40x45-ös szűrőakvi. 840 liter azért nem kicsi. Én használok 420 literershez (ami pont a te akvidnak a fele :D), 110x40x40-es technikai tartályt. Megfúrhatod oldalt is, viszont az szerintem veszélyesebb, mint alulról megfúrni. Ha oldalt fúrnád, akkor alapból magasabban fúrsz. Nem egy haveromnál repedt ott a széleken az üveg. Főleg akkor veszélyesebb ez, ha magasabb az akvid. Meg lehet oldani, de én akkor még vastagabb üveget használnék. Az én akvim 12 mm-es üvegből van (igaz merevítés nélkül), de a feneke (ahol 2 fúrás is van) már 15 mm-es üveglap.

Egyik ismerősöm 950 literes diszkoszhalas akvit csinált, szintén alsó polcos szűrőrendszerrel, oldalsó üveget fúrta meg, szintén vízszint magasságában lett megfúrva a két lyuk, és a 12 mm-es üveg, csövezéskor megrepedt, hát az gebasz volt.
 
A te akvidhoz legalább kellenne egy 140x40x45-ös szűrőakvi. 840 liter azért nem kicsi.
Amit írsz szűrőakvárium méretet, az 252 liter. Nyilván ebből csak egy rész víz, nem csurig lenne töltve és a felnyomó szivattyúhoz is tartozik egy jó adag puffer tartály.
Egyetértek azzal, hogy minél nagyobb a szűrő közeg, annál hatékonyabb lehet a szűrés. Mivel nekem édesvizes akváriumom lesz, azért el kellene mennie ennél kisebb szűrővel is.
Próbálom megtalálni a megfelelő megoldást és azt, hogyan készüljön majd el és legyen üzemeltethető biztonságosan.

Szóval nem fontossági sorrendben:
1.) szűrőakvárium biztonságos megoldással (most ettől a furkálástól, csövezéstől ódzkodom)
2.) külső (zárt) szűrők alkalmazása -- kérdés, hogy milyenek legyenek (ez a megoldás most tisztább+kényelmesebbnek tűnik)
 
Amit írsz szűrőakvárium méretet, az 252 liter. Nyilván ebből csak egy rész víz, nem csurig lenne töltve és a felnyomó szivattyúhoz is tartozik egy jó adag puffer tartály.
Egyetértek azzal, hogy minél nagyobb a szűrő közeg, annál hatékonyabb lehet a szűrés. Mivel nekem édesvizes akváriumom lesz, azért el kellene mennie ennél kisebb szűrővel is.

Egy szűrőakváriumnak legalább akkorának kell lennie, mint a nagy akvárium 1/4-e. Mivel neked sügéreid is lesznek - ugye a sügérek tudnak sokat enni és ezzel arányosan sokat piszkítani - és annyira sűrűn nem fogsz növényesíteni, így neked erős szűrés fog kelleni. Nagy tévedés amúgy, hogy a tengerit nehezebb megszűrni. Ha tele van pakolva élőkővel az akvi (vagy nitrátredukátor) + nagy teljesítményű a fehérjelehabzó, akkor akár egy 2000 literes tengeri akvihoz is elég lehet egy 200 literes technikai tartály. Ismerősöm az 1200 literes tengeri akváriumához, kisebb technikai tartályt használ, mint én a 420 literesemhez, mégis minden értéke jó neki (igaz ő reaktorokat is használ).

Édesvízi akviknál inkább számít a szűrőakvi mérete. Én építettem egy 2400 literes hardcore ragadozó halas (pirája, kajmánhal, arowana, tűzangolna, tigrishal...stb) akvihoz szűrőakvit, kétszer. Ugyanis az első 300 literes szűrőakva nem volt elégséges, hiába volt jóféle szűrőanyaggal telenyomva. A tulaj megkért, hogy csináljak neki egy nagyobbat, nagyobb volt a szűrőakvi, mint az én tengerim, 460 literes lett, ebbe már tudtunk annyi szűrőanyagot beletenni, hogy a nitrát szint jelentősen csökkenjen. Nagyobb diszkoszhalas tartályoknál a szűrőakvárium gyakran akkora, mint a főakvárium fele. Ugye a diszkoszhal iszonyatosan érzékeny a nitrátra, ott aztán marhára tele kell pakolni, biológiai szűrőanyaggal.

Neked a legnagyobb teljesítményű külső szűrőket kellene megvenned, legalább 2-t. Le kellene cserélni az összes szűrőanyagot + bika belső szűrő vagy powerhead (böszme nagy szivacstömbbel) is kellene. Ez már jócskán drágább, mint egy szűrőakvi + felnyomópumpa és a szűrőanyagok.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Jelenleg egy Eheim Professionel 3e 350 külső szűrőm dolgozik egy 250 literes akvárium mellett. Az akváriumot lecserélem egy 300 literesre a közel jövőben. Benne hagynám ezt a szűrőt, és vennék hozzá egy OASE Biomaster 600-at. Aztán később egy második ütemben az Eheimet leváltanám még egy ugyanilyenre.
Szerintetek működhet a dolog? Van valakinek tapasztalata az Oase szűrőkkel kapcsolatban?

Köszi,
Attila

Kedves Attila!
Ugyan Oase szűrővel még nem volt dolgom, kb. ugyan az az általad említett példány mint az Eheim2075. Nekem a 200L diszkosz medencét egy belső szűrővel az Eheim elvitte, de szívem szerint kb. 150L-ig használnám magában.
Így a 2db Oase nem hangzik rosszul (felmátrixozva), tartalék alkatrész szempontból is megéri ugyan olyan szűrőket használni.
CO2 beoldáson elgondolkoztál? :)
 
Sziasztok!

Elnézést, lehet hülyeséget kérdezek, de az emelési magasságot honnan kell számítani? A szűrő talpától, vagy a nyomócsonktól?
 
Sziasztok!

Elnézést, lehet hülyeséget kérdezek, de az emelési magasságot honnan kell számítani? A szűrő talpától, vagy a nyomócsonktól?
Ha a szűrőt szűrésre használod, a szívócsonkod és a befolyócsonkod az akvárumban egy magasságban van, ezért nem kell számolnod emelési magassággal, hiszen a szűrőd hozzáfolyási nyomása megegyezik az emelőmagassággal.:) Egy vízcseréhez használt szivattyúnál más a helyzet, pl. én néha szoktam vizet cserélni szűrővel is, ott van jelentősége a szintkülönbségnek.;)
 
Ha a szűrőt szűrésre használod, a szívócsonkod és a befolyócsonkod az akvárumban egy magasságban van, ezért nem kell számolnod emelési magassággal, hiszen a szűrőd hozzáfolyási nyomása megegyezik az emelőmagassággal.:) Egy vízcseréhez használt szivattyúnál más a helyzet, pl. én néha szoktam vizet cserélni szűrővel is, ott van jelentősége a szintkülönbségnek.;)

Szűrésre lesz igen, és az akvárium alatt fog elhelyezkedni. Erre nem is gondoltam, ha jól értem ettől a hozzáfolyási nyomástól lenne a két csőben egy szinten víz akkor is, ha nem megy a szűrő szivattyúja. Akkor nem méregetem tovább a szekrény és az akvárium közti távolságot. :D Köszi!
 
Ha a szűrőt szűrésre használod, a szívócsonkod és a befolyócsonkod az akvárumban egy magasságban van, ezért nem kell számolnod emelési magassággal, hiszen a szűrőd hozzáfolyási nyomása megegyezik az emelőmagassággal.:)
Egy szivattyú emelési magasságát valójában nem szigorúan magasságként kell értelmezni, hanem közvetlenül a szívattyúrotor előtti és utáni nyomás különbségeként, azaz amennyi nyomást a szivattyú növelni tud. (Ez ugyebár átszámolható a következő egyenlettel: p = ρ * g * h, ahol p a nyomáskülönbség, ρ a víz sűrűsége = 1000 kg/m³, g = 9,81 m/s², h az emelőmagasság)

De ha belegondolsz, az akváriumban lévő szívócsonk és nyomócsonk között nem csak az a pár centis magasságkülönbség van, hanem ott a belépési veszteség, a csővezeték vesztesége, ami egyenesben kicsit kisebb, de minden ív jeletősen megdobja, a szűrőanyagon való vízátáramoltatás vesztesége, a kilépési veszteség a lily pipe-on, és még ott van a kilépő víz mozgási energiája is (ami szintén nyomás-egyenértékűsíthető: p = ρ / 2 * v²), ami az egész akvárium vízkörforgását biztosítja. Ez mind az emelőmagasságból táplálkozik, és ezek egyáltalán nem elhanyagolhatók! :)

(Részletesebben lásd: Bernoulli-egyenlet)
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére