• Külső szűrőt keresel?

    Akkor a következő szűrőket áttekintő tájékoztató oldal neked készült. Gyári adatok, Green Aqua ajánlás és a fontosabb paraméterek. Szűrő választási tájékoztató.

    Tudtad, hogy az EHEIM 2275-ös szűrője az egyik legnépszerűbb termék a Professional 3 szériából? A Green Aqua-ban ezt a szűrőt önállóan 120-180 literes akváriumokhoz használjuk. 240 literes akváriumaink alatt két ilyen szűrő dolgozik tökéletesen.

    Ha szűk a keret, megfelelő alternatíva lehet a Tetratec EX 1200-as szűrő. A szűrőanyagokat később itt érdemes cserélni, de induláshoz megfelelő lehet.

    Tipp: Ha egy kis Purigennel kiegészíted a szűrőd, a vized kristálytiszta és színtelen lesz.

    További külső szűrők a Green Aqua kínálatából.

  • Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szűrő indítása szűz akváriumban

pataslo

Új regisztrált
Sziasztok,

Hogy érdemes összehangolni a szűrő baktériumos indítását, az akvárium benövényesítését és a napi vízcseréket?
Mi véleményetek szerint a helyes folyamat egy új növényes akvárium indításakor?
 
Na,ennek t-na én is örülök. :)
Pont ezen agyalok,türelmetlenül várjuk a rutinos kertészek hozzászólásait.
 
Nem tartom magam rutinos akvakertésznek, de N-dee tollával ékeskedve javaslom az általa leírt sötét indítást. A saját akvámat is így csináltam, vagyis 2 hétig ment szűrő a talajal berendezett feltöltött medencében, ami teljesen le volt takarva ( a szállító dobozt fordítottam rá ) . A zöld víz hatás teljesen elmaradt, csak a co2 hiány tünetek voltak tapasztalhatók mivel ekkor még nem volt nagynyomású rendszerem. Volt némi agancs alga és pont alga, de a co2 rendszer beüzemelésétől az agancsok teljesen eltüntek, a pont alga pedig erősen vissza szorult.
Igaz most van némi - kezelhető mennyiségű - fonalalgám szerintem nővelni kell a vízcseréket mert ez amonnia többletet jelenthet.... azt hiszam, de ennek nagy szakértője KEY.
 
Hát ha én csinálnám a következőt tenném:

Először is csak megfelelő szűrővel inditanék. Megfelelő értsd erős és sok szűrőanyaggal. 10x megforgatás legyen bekalkulálva.

Szűrőközegek alapos átmosása után a szűrőbe baktérium golyó. Ez viszonylag sokáig kitart és segít gyorsan beoltani a bio labdákat.
A vízoszlopba csepegtetős baci: Tetra Safe Start, JBL Denitrol, ADA Green Bacter.

Nagy akváriumnál 2 naponta 50% vízcsere az első 2 hétben.
Kicsinél naponta 50% az első 2 hétben.

Tápozni ha ADA megy akkor lépésekben ahogy a nagy könyvben meg van írva.
EI-vel és minden más táppal már az első naptől kell tápozni naponta!

Az első pár napban a vízcserék miatt csepegtetős bacival viszonylag elég sok elmegy. Cserék után pótolni kell.
De indítani csak egyszer kell. Rá kell szánni a zsetont.

Ha nem hasznász ilyeneket akkor is elindul csak lassan és heteket csúszol.

Szóval a készítmények csak abban segítenek hogy a lehető leghamarabb hadrendbe álljanak a bacik hetekkel lerövidíted az indulást.
Egy nem ammónia gazdag talajnál meg merem kockáztatni hogy pár nap után halak és garnélák is kerülhetnek a vízbe ezek használatával.
De Amazonia talajjal is 2 hét után már garnélák vannak az akiban ha jól készíted elő.

Én az indításnál naponta víztesztezek ilyen gyorstesztekkel. Nem atom pontos de nem is kell. Lényeg hogy lásd hogyan változik az akid napról napra.
A beállítás után már csak szökőévente mérek. ;)

CO2 a nulladik perctől. A növények többsége víz felett nevelt. Hozzászoktak a korlátlan CO2-höz. Amikor berakod az akiba azonnal tolni kell nekik. És mivel se halak se garnélák nincsenek, bátran mehet több is, mint amit a drop checker megenged. Sok növény pl. a HC is igényli az extrém sok CO2-t az indulásnál.
Inkább később vegyél vissza mikor a halak garnélák jönnek.

Hőmérséklet. bár nem szűrő téma és már nagyon offolom, mégis stabil 25-26 Celsius kell. HC pusztulás egyik oka az alacsony hőmérséklet és még sok más növény viselkedik hasonlóan, ha nem figyelsz rá.
 
Viktor,
#A bacigolyónál ADA bacterball-ra gondolsz. Mennyit érdemes a szűrőbe tenni ebből és melyik réteghez érdemes?
#Nem írtad a klórsemlegsítőt. Akkor azzal lehet spórolni valamit?Kihagyható?Locsolócső-csap kombinációból megy a víz az aksiba így betöltés után tudom csak hozzádobni a vegyszert. Kérdés hogy többet használok-e vele, mint ártok?
#A folyékony baciból elég gazdaságosnak tűnik az ADA csak nem tudom, hogy hány csepp ?= 1ml
#Mi a helyzet, ha halai is vannak az embernek (my case 10-20 baltahasú)(3L Amazonica lesz bent 100-150L-ben)
#Hogy szoktad a CO2-t beállítani? Gondolok itt arra mennyit mérsz az elején, finomhangolás folyamatára, a rendszeres mérésekre?
 
#A bacigolyónál ADA bacterball-ra gondolsz. Mennyit érdemes a szűrőbe tenni ebből és melyik réteghez érdemes?

igen ilyen típusú cuccot mást még nem láttam. 60 literenként 1 golyó. meglehetősen sokáig elég a kis doboz. sok sok gömbőc van benne ;)

#Nem írtad a klórsemlegsítőt. Akkor azzal lehet spórolni valamit?Kihagyható?Locsolócső-csap kombinációból megy a víz az aksiba így betöltés után tudom csak hozzádobni a vegyszert. Kérdés hogy többet használok-e vele, mint ártok?

jogos. kimaradt. kell, nem csak a halak miatt. én slagos töltés közben nyomom már az előkészítőt a nagyban.

#A folyékony baciból elég gazdaságosnak tűnik az ADA csak nem tudom, hogy hány csepp ?= 1ml

1 csepp kell 10 literhez. azt hiszem 500 csepp van egy csepegtetőben. sosem gondoltam bele de valószínű gazdaságosabb mint a másik két termék. mivel safe start-nál és denitrolnál is lapátoni kell befelé a kis doboz tartalmát. azok pedig nem csepegtetésre vannak kitalálva.

#Mi a helyzet, ha halai is vannak az embernek (my case 10-20 baltahasú)(3L Amazonica lesz bent 100-150L-ben)

2-4 hét után mehetnek bele. bacival talán 2. de mérd a vized. Amazonia egyébként ;)

#Hogy szoktad a CO2-t beállítani? Gondolok itt arra mennyit mérsz az elején, finomhangolás folyamatára, a rendszeres mérésekre?

Sárga drop checker, dupla adagolás. Mondjuk lehet tudni hogy nálad kb 2 bubi kell másodpercenként. Simán tolnám 2-4 bubi között az első időszakban.
A telepítés előtt lassan vedd vissza és lőddd be a szintet.
 
#Mi a helyzet, ha halai is vannak az embernek (my case 10-20 baltahasú)(3L Amazonica lesz bent 100-150L-ben)
2-4 hét után mehetnek bele. bacival talán 2. de mérd a vized. Amazonia egyébként ;)
Ehh ezekkel a nevekkel én bajban vagyok...Key mindig az EL-em miatt nyaggat, te ezzel...Sebaj srácok a lényeg, hogy tudjuk miről beszélünk, és van alibim Nálatok is, hogy miért keverem össze a női neveket is;P Csak az a fránya karmolás ne lenne a hátamon:D

Na vissza a rulett-asztalhoz! Visszapörgetve a kérdéseket a halaimat nem tudom hova halászni átmenetileg sem, úgy tűnik (ha még aksim lenne is, de csak Eheim Powerline van szűrőnek és inkább turmixgép lenne a 40L-es mintsem vizes üvegkalicka ezáltal)
#Szóval any idea, hogy mi lészen a megoldás ilyen esetben?
#Milyen szintet mérjek? NO3-at gondolnám elsőnek.
 
" A bacigolyónál ADA bacterball-ra gondolsz. Mennyit érdemes a szűrőbe tenni ebből és melyik réteghez érdemes?
igen ilyen típusú cuccot mást még nem láttam. 60 literenként 1 golyó. meglehetősen sokáig elég a kis doboz. sok sok gömbőc van benne ;) "

-------------------------
van egy baktérum golyója a JBL-nek. Úgy néz ki mint a murva, apró kavicsok, azt kell a szűrőbe tenni.
neve: JBL FilterBoost
" Pure bacteria specially cultured on mineral granulate. Prolongs the cleaning intervals of all filters of up to 6 liter filter volume. Heterotrophic bacterial strains effectively break down slime and sediment, preventing the filter material becoming clogged"

http://jbl.de/factmanager/index.php?lang=en
 
beeex said:
" A bacigolyónál ADA bacterball-ra gondolsz. Mennyit érdemes a szűrőbe tenni ebből és melyik réteghez érdemes?
igen ilyen típusú cuccot mást még nem láttam. 60 literenként 1 golyó. meglehetősen sokáig elég a kis doboz. sok sok gömbőc van benne ;) "

-------------------------
van egy baktérum golyója a JBL-nek. Úgy néz ki mint a murva, apró kavicsok, azt kell a szűrőbe tenni.
neve: JBL FilterBoost
" Pure bacteria specially cultured on mineral granulate. Prolongs the cleaning intervals of all filters of up to 6 liter filter volume. Heterotrophic bacterial strains effectively break down slime and sediment, preventing the filter material becoming clogged"

http://jbl.de/factmanager/index.php?lang=en

Szerintem ez sem más mint bármilyen baktérium booster.
Amit az ADA Bacter Ball-nál láttam olyannal még nem találkoztam. Szűrőbe talajba nyomható. Talajon hagyva a garnélák szépen megeszegetik-feldolgozzák.
 
Ha új szűrőt rakok szűz akváriumba, de 80% vizet sikerül átmentenem a régi akváriumból, mennyire változik a "várakozási idő", ami a halak betelepítésre vonatkozik?
 
Szerintem érdemlegesen semmit...
ADA Bacterball-al talán gyorsíthatod a szűrő érését, de 1 hónapot mindenképpen várnék a halak-garnélák egy részének behelyezésével.
 
A régi akváriumban meddig kellene járatnom egy új szűrőt, hogy átrakva az új akváriumba a vizzel együtt, ne a nulláról induljak?
 
tizizi said:
Ha új szűrőt rakok szűz akváriumba, de 80% vizet sikerül átmentenem a régi akváriumból, mennyire változik a "várakozási idő", ami a halak betelepítésre vonatkozik?

Én azt mondom, hasznos megoldás érett vizet használni. Persze lehet, hogy indítóbaktériumot jobb használni, de végül is a régi víz meg ingyen van. Ha azzal a vízzel semmi gond nem volt, sztem mehet.
A "várakozási időt" érdemes vízteszttel mérni.
Ha van ammónia, de nincs nitrit akkor még nincs kialakult biológiai szűrés. Ha van ammónia, de valamennyi nitrit is van már, akkor beindult, de nem elég hatékony. Ha se ammónia, se nitrit, csak nitrát, akkor működik a szűrő és mehetnek a halak. (fokozatosan)

A régi akváriumban meddig kellene járatnom egy új szűrőt, hogy átrakva az új akváriumba a vizzel együtt, ne a nulláról induljak?

2-3 hét
 
Nigro said:
tizizi said:
Ha új szűrőt rakok szűz akváriumba, de 80% vizet sikerül átmentenem a régi akváriumból, mennyire változik a "várakozási idő", ami a halak betelepítésre vonatkozik?

Én azt mondom, hasznos megoldás érett vizet használni. Persze lehet, hogy indítóbaktériumot jobb használni, de végül is a régi víz meg ingyen van.
Ez az egész érett víz egy mítosz. Nincs érett víz. Magyarázzátok már el, hogy mtől "érne meg egy víz"? :) Van H2O, amiben mindenféle cucc van. Ezek nagyjából a következő csoportokba oszthatók:

1. Disznóságok (klór, nehézfémek, ammónia, nitrit, stb.)
2. Tápanyagok (micro, macro, kálcium, magnézium).
3. Szilárd bomlástermékek (szerves lebegő szennyeződések).

Mi az amiben más egy használt akváriumvíz mint egy disznóságoktól megszabadított csapvíz? Annyiban, hogy talán picivel több benne a tápanyag, a szilárd bomlástermék és majdnem garantáltan nincs benne disznóság.

A szűrő bejáratásának szempontjából mindegy, hogy "vízkezelővel kezelt", növénytáppal dúsított csapvizet vagy akváriumvizet használsz. A régi akváriumvízben nincs olyan mennyiségű lebegő bomlástermékre tapadó baci, ami miatt jobban beindulna egy szűrő. Különösen az esetben mindegy, ha pl. ADA Green Bacter-t vagy Bacter Ball-t használsz az indításkor a szűrőben vagy a vízben.

Ez egyébként ugyanaz a koncepció, amely előírja, hogy csakis "használt akváriumvízben" mosható a szűrőanyag takarításkor. Miért? Azért, hogy a legtöbb akvarista által lazán felhasznált klóros csapvíz ne tegyen kárt a szűrőanyagon tenyésző baktériumokban, illetve, hogy az esetlegesen eltérő kémhatású (az ADA talajok pl. változtatnak a vízparamétereken) csapvíz ne okozzon tömeges pusztulást - a hőmérsékletkülönbségekről nem beszélve.
 
Sziasztok!
Szakmai tanácsra lenne szükségem! Használhatom a SERA Nitrivec nevű terméket a szűrőm indításakor? Erre a célra való, csak kíváncsi vagyok a véleményetekre. Már megvettem, és nem akarnám meghagyni. :?
 
keymaker said:
Nigro said:
tizizi said:
Ha új szűrőt rakok szűz akváriumba, de 80% vizet sikerül átmentenem a régi akváriumból, mennyire változik a "várakozási idő", ami a halak betelepítésre vonatkozik?

Én azt mondom, hasznos megoldás érett vizet használni. Persze lehet, hogy indítóbaktériumot jobb használni, de végül is a régi víz meg ingyen van.
...Ez az egész érett víz egy mítosz. Nincs érett víz. Magyarázzátok már el, hogy mtől "érne meg egy víz"? :)...

Azért javasoltam neki, mert jobb, mint a csapvíz. A benne lévő bacik már élnek. Tehát azonnal elkezdenek szaporodni. A "beoltó" starterek spórát tartalmaznak. Azoknak kell 2-3 nap, hogy kikeljenek. Pont a várakozási idő ami - ha nem is sokkal -, de lerövidül. Mivel indító bacikról nem volt szó hogy volna, ezért kézenfekvő, hogy ne hagyja veszni a régi vizet. ;)
 
katroc said:
Sziasztok!
Szakmai tanácsra lenne szükségem! Használhatom a SERA Nitrivec nevű terméket a szűrőm indításakor? Erre a célra való, csak kíváncsi vagyok a véleményetekre. Már megvettem, és nem akarnám meghagyni. :?

Persze. Használd!
 
Sziasztok,

Nagyon új vagyok még, bocsi, ha az előző postokban benne van a válasz, kicsit bizonytalan vagyok még.
Egy kis 10l-es aksival kezdem, még semmi nincs benne. Szombaton üzemeltem be a szűrőt és kb 1 héttel később tervezem bele az élőlényeket. Amíg nincs benne se növény, se hal, akkor is kell a vizet cserélnem?
 
Back
Oldal tetejére