• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szikes víz tisztítása?

apajatszik1

Tapasztalt kertész
Sziasztok!
Nálunk a csapból elég érdekes össz 4 változó 19nks víz folyik.Erre többen is mondták hogy szikes a vizünk.Hogyan tüntethetném el olcsón a vizemből, mivel a növényekre nincs túl jó hatással meg a pht is növeli?Én ioncserélő műgyantával akarom azzal kiszedem?Vagy esetleg van erre vízkezelő?
 
Az RO szűrő garantáltan megoldja. De elképzelhető, hogy a kevertágyas gyanta is. Vagy tartsál sulawesi fajokat, azoknak pont ilyen víz kell :)
 
Sajnos ro szűrőre nem szeretnék költeni 30ezret.Meg nem is az állatokkal van a baj.Nekem azt mondták ilyen szikes vízbe a növények sem nőnek igaz?
 
A növények lúgos vízben nem tudják normálisan felvenni a CO2-t, meg a magas nátriumszint sem tesz jót nekik.
 
Még a másik topicban írtad:
Én pont nem vagyok benne mivel miskolctól 30kmre ÉKre lakom de más is mondta ezt ezek szerint ez a baj. Esetleg azt tudod hogy kevertágyas műgyantával ki tudnám szedni a vízből ezt a szikes cuccot?

Hát, ha Miskolctól 30km-re ÉK-re laksz, akkor szerintem pont hogy egy ilyen területet fogtál ki...
http://www.uni-miskolc.hu/~ecodobos/ktmcd1/szikes/szikes.jpg

Ha megnézed, a linkelt térképet, Miskolctól 30km-re ÉK-re, valahol Encs és Ináncs körül (ha elég pontos ez a térkép**) van egy kisebb adag szikes talaj... itt egy csomó patak, meg maga a Hernád folydogál... Szóval egyáltalán nem lehetetlen, hogy szikes a víz arrafelé...

Vízből kiszedés...
A vízkezelők erre nemigen lesznek alkalmasak.

Azt tudom, hogy például sósavval eltávolítható
NaHCO3 + HCl = NaCl + H2CO3
------------------------------H2CO3 = H2O + CO2

Mint látható, NaCl, vagyis konyhasó keletkezik, vagyis kicsit sósabb lesz a vized, tehát nem tökéletes megoldás... bár azért attól nem kell tartani, hogy tengervíz szintű lenne tőle... :) Gyorsan kiszámolom a te vized esetében... ez olyan 0,017%-os (tömegszázalékban) sótartalmat okozna... a tengervíz elvileg olyan 3,5%-os, így a vízed kb. 200-szor kisebb sókoncentrációjú lenne a tengervíznél, ezen módon való NaHCO3 eltávolítási módszerrel, így azért szerintem ez nem okozna problémát...
Persze, ezt gyakorlatban alkalmazni az egy jó kérdés, hogy érdemes-e.
Sokkal kézenfekvőbb megoldás volna szerintem is egy RO. (Bár kétség kívül drágább... bár látom, már te is hajlasz errefelé (y) )

(Hogy a kevertágyas műgyantás megoldás működne-e arra most így hirtelen nem tudok válaszolni... vagy 10 éve volt, hogy utoljára foglalkoztam azzal a kérdéssel, hogy hogyan is működnek... Hát igen, felejt az ember... így ennek ehhez utána kellene néznem...)

**(A térképet letöltöttem, majd Google maps-en Magyarországról lementettem egy képet, a két képet Photoshopban egymásra vetítettem és bepozicionáltam, ebből láttam, hogy az a kis szikes talajfolt kb. Encs és Ináncs környékére esik...)
 
Még a másik topicban írtad:


Hát, ha Miskolctól 30km-re ÉK-re laksz, akkor szerintem pont hogy egy ilyen területet fogtál ki...
http://www.uni-miskolc.hu/~ecodobos/ktmcd1/szikes/szikes.jpg

Ha megnézed, a linkelt térképet, Miskolctól 30km-re ÉK-re, valahol Encs és Ináncs körül (ha elég pontos ez a térkép**) van egy kisebb adag szikes talaj... itt egy csomó patak, meg maga a Hernád folydogál... Szóval egyáltalán nem lehetetlen, hogy szikes a víz arrafelé...

Vízből kiszedés...
A vízkezelők erre nemigen lesznek alkalmasak.

Azt tudom, hogy például sósavval eltávolítható
NaHCO3 + HCl = NaCl + H2CO3
------------------------------H2CO3 = H2O + CO2

Mint látható, NaCl, vagyis konyhasó keletkezik, vagyis kicsit sósabb lesz a vized, tehát nem tökéletes megoldás... bár azért attól nem kell tartani, hogy tengervíz szintű lenne tőle... :) Gyorsan kiszámolom a te vized esetében... ez olyan 0,017%-os (tömegszázalékban) sótartalmat okozna... a tengervíz elvileg olyan 3,5%-os, így a vízed kb. 200-szor kisebb sókoncentrációjú lenne a tengervíznél, ezen módon való NaHCO3 eltávolítási módszerrel, így azért szerintem ez nem okozna problémát...
Persze, ezt gyakorlatban alkalmazni az egy jó kérdés, hogy érdemes-e.
Sokkal kézenfekvőbb megoldás volna szerintem is egy RO. (Bár kétség kívül drágább... bár látom, már te is hajlasz errefelé (y) )

(Hogy a kevertágyas műgyantás megoldás működne-e arra most így hirtelen nem tudok válaszolni... vagy 10 éve volt, hogy utoljára foglalkoztam azzal a kérdéssel, hogy hogyan is működnek... Hát igen, felejt az ember... így ennek ehhez utána kellene néznem...)

**(A térképet letöltöttem, majd Google maps-en Magyarországról lementettem egy képet, a két képet Photoshopban egymásra vetítettem és bepozicionáltam, ebből láttam, hogy az a kis szikes talajfolt kb. Encs és Ináncs környékére esik...)
Szerintem ennyi nátrium már okozhat gondot a növényeknél, mert belezavar a többi kation felvételébe. Mivel azok mikroelemek, nagyon kis koncentrációkról van szó. Számolni lusta vagyok, de szerintem már nagyságrendileg is alatta van ennek a nátriummennyiségnek.
 
Oh, még nem vagyok elég "növényfej", hogy a növények szempontjából gondolkodjak :)
De igazából így is, úgy is az RO-t volna célszerű alkalmazni.
 
ja csak nem mind 1 nagyon hogy mennyiből jön ki az aki 70ezerből vagy 100ból és nem feltétlen miattam hanem a családom miatt.....Köszi a segítséget!Mostmár csak arra várok hogy valaki megmondja a gyanta is kiszedie mert én arra hajlok inkáb :D
 
Amm pont a hernád mellett lakom encstől kicsit visszább kiskinizsen bár ez itt nektek nem hiszem hogy sokat mond.
 
Az a baj senkinek sincsen használt roja 30ezer meg kicsit borsos azért a heti 10-20liter vízért értitek hogy nem nagyon éri meg.De az ioncseréltből meg heti 20liter az lenne 1000ft havi szinten 4000 abból már rot veszek nem egész egy év alatt :D
 
Elméletben elég jó esély van rá, hogy a gyanta is kiszedi, de szerintem még senki sem próbálta. 2000 Ft körül van egy adag gyanta megvásárlása, szerintem egy próbát megér.
 
2600ft amm :D én először kipróbálom most ah nemjó nem bukok sokat de ha jó akkor szuper viszont ha nemjó akkor nagyon nem fog jólesni az az RO.Szerintem ha ro kell akor az a kisebb akvi vásárlásával és a spórolós berendezéssel lesz megoldva sajnos.
 
Elviekben ha az RO kiszedi, a gyanta is... Ionokat köt meg. Maximum egy leheletnyivel több kell. Szerintem próbáld ki, mielőtt veszel 30k-ért egy RO készüléket.
 
Az a baj tudod hogy én elhiszem amit mondtok de én nem értek a kémiához pedig naagy szükségem lenne rá .Persze mindenféleképpen kipróbálom a gyantát.Esetleg felvilágosítanátok ezekről a szavakról amiket használtok?Pl ion az mi a keménységet okozó sók szódabikarbóna meg ezek?(mielőtt hülyének néznétek még nem tanultam ilyenekről :DDDD)
 
RO meg annyit tesz, hogy van az ozmózis, amikor egy féligáteresztő hártyán keresztül áramlik az oldószer a nagyobb koncentrációjú hely felől a kisebb felé. Na, ezt a folyamatot fordítják meg, így a membránon keresztül csak a vízmolekulák lépnek ki, gyakorlatilag vegytiszta vizet eredményez. Ez viszont az élőlények sejtjeiben ezt az ozmózist váltja ki, szétesik tőle a sejt, mert a sejtfal egy féligáteresztő hártya, a sejtben van a tömény oldat, így megindul az oldószer áramlása, magyarul kiszívja a vizet. Ezért kell visszasózni. Remélem jól írtam mindent :D
 
Bocsánat, fordítva van a sejteknél, éppenhogy szétdurannak, mert az oldószer megy a töményebb oldatba.
 
Back
Oldal tetejére