1. Ez a weboldal cookie-t használ. Az új EU szabályozásnak megfelelően ez az üzenet az első látogatáskor megjelenik.
    A weblap további használatával automatikusan elfogadod, hogy az Akvakertész.hu Fórum cookie-t használ.
    Az Akvakertész Fórum csapata Learn More.
  2. Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Értesítés elrejtése

Szerves anyag alapú táptalajok

Kategória: 'Növényi táptalajok', témanyitó: Pendulum, téma nyitása: Ápr 20, 2015.

1. Beni
    Épp nem fórumozik ...

Beni VIP kertész

Tag:
    Júli 10, 2011
    Kedvelik:
    2,303
    Hely:
    Tatabánya
    Szerintem lényegtelen, hogy milyen a táptalaj, mindegyikkel óvatosan érdemes bánni. Egyébként a JBL táptalaja van az akváriumban.

2. Victor
    Épp nem fórumozik ...

Victor VIP kertész

Tag:
    Aug 26, 2009
    Kedvelik:
    1,334
    Hely:
    Várpalota város, Veszprém megye
    Én is használtam már virágföldet akváriumban, de egy nagy baj volt vele. Nekem tőzeges volt, mert az nem annyira tömör, illetve ,ki akartam keverni azt a saját készítésű talajt amit valahol itt láttam a fórumon. Ez földből, agyagból, tőzegből állt. Ennél az esetnél nagy probléma ha benyel az ember valahonnan tornyos csigát, mert nagyon kedvez nekik ez a talaj, kajálják :mad: . Egyszerűen kezelhetetlen volt a helyzet, és mikor szétbontottam az akváriumot legalább 1000 volt az aljzaton, a növények között.

3. maresz91
    Épp nem fórumozik ...

maresz91 Kertész tanonc

Tag:
    Szept 5, 2015
    Kedvelik:
    22
    Hely:
    Győr
    Sziasztok!
    Meg szeretném kérdezni tőletek, mi a véleményetek arról, hogy a leendő akváriumba JBL aquabasist kevernék vízinövényeknek készült virágfölddel (Florina) táptalajnak? Szerintetek milyen arányban kellene az akváriumba terítenem? Vagy egyáltalán keverjem-e a kettőt?
    Köszi előre is! :)

4. Beni
    Épp nem fórumozik ...

Beni VIP kertész

Tag:
    Júli 10, 2011
    Kedvelik:
    2,303
    Hely:
    Tatabánya
    Mindkettő ugyanarra a célra van, és használni is ugyanúgy kell, szerintem nyugodtan keverheted.

5. maresz91
    Épp nem fórumozik ...

maresz91 Kertész tanonc

Tag:
    Szept 5, 2015
    Kedvelik:
    22
    Hely:
    Győr
    Köszönöm a gyors választ! :) A keverésre igazából azért gondoltam, mert talán a virágföld nem merül ki olyan gyorsan mint az aquabasis. Mi a véleményed egy 50-50 arányról? Illetve szerinted fedésnek elég 4-5 bazalt vagy válasszak inkább Manadod (a súlya miatt kicsit tartok tőle)?

6. Beni
    Épp nem fórumozik ...

Beni VIP kertész

Tag:
    Júli 10, 2011
    Kedvelik:
    2,303
    Hely:
    Tatabánya
    Nem tartom lényegesnek a keverés arányát, de 5 cm lehetőleg legyen meg a fedés, mindegy, miből. Én bazalttal kezdtem, nem volt vele semmi komoly bajom, de össze tudott tömörödni eléggé, a kisebb növényeknek nem volt az igazi. Most manado van, ezzel nincs ilyen gondom, a növények is jobban szeretik, és sok-sok baci is megtelepszik rajta, egyértelműen jobbnak tartam a bazaltnál, ha megteheted, utóbbit válaszd.

7. Pendulum
    Épp nem fórumozik ...

Pendulum Főkertész

Tag:
    Nov 12, 2013
    Kedvelik:
    449
    Hely:
    Szeged,Kecskemét
    Véleményem szerint, ha "bevállalod" a virágföldet, akkor felesleges keverni aquabasisel. A virágföld önmagában elég mikrolemeket tartalmaz úgy legalább 10-20 évig. Tehát nem javítasz rajta.

8. maresz91
    Épp nem fórumozik ...

maresz91 Kertész tanonc

Tag:
    Szept 5, 2015
    Kedvelik:
    22
    Hely:
    Győr
    Köszönöm mindkettőtöknek a segítséget, teljesen logikus amit mondtok, meg is fogadom a tanácsotok :)
    Beni, akkor én is követem a te iránymutatásod, és inkább adok egy kicsit többet a Manadoért, mint a bazaltért, a porózus mivolta miatt, és mert nem tömörödik :)

9. K.László
    Épp nem fórumozik ...

K.László Tapasztalt kertész

Tag:
    Ápr 30, 2014
    Kedvelik:
    55
    Sziasztok!
    Remélem jó helyre írok, bár gondolkodtam, hogy a tápozásos témák közé kéne inkább írni ezeket a sorokat. Mindenesetre a szerves táptalaj az alapja az elgondolásomnak.
    Nekem egy olyan ötletem támadt, hogy az amúgy táptalaj nélküli, sima kavics aljzatos akváriumom talaját szeretném termőfölddel feljavítani. A gond ott kezdődik, hogy restart nélkül hogy jut be a föld a kavics alá. Erre nekem lenne egy megoldásom, mármint félmegoldásom, hiszen csak mint lokális növénycsoportok mellé helyezhető tápokban dús izé a végeredmény. :)

A termőföld az spéci tavi, vizinövény virágföld. A kavics pedig bazalt minimum 3 cm vastagon. A termőföldet harisnyába kötöm, hogy ne tudjon szétúszni amíg elkaparom az akvárium talajának aljába...

Mi a véleményetek?

10. Pendulum
    Épp nem fórumozik ...

Pendulum Főkertész

Tag:
    Nov 12, 2013
    Kedvelik:
    449
    Hely:
    Szeged,Kecskemét

Ez is egy megoldás. Viszont én egyszerűbbnek tartom összekeverni bentonittal(cirmi nem illatosított macskaalom) a virágföldet, bevizezni, jól elkeverni, majd megvárni míg megszárad, aztán a vízben való szétesés nélkül le lehet dugni a növény tövéhez.

11. K.László
    Épp nem fórumozik ...

K.László Tapasztalt kertész

Tag:
    Ápr 30, 2014
    Kedvelik:
    55
    Én azért gondoltam, hogy így kosarastól ásom el a földet, mert, ha a halakon valami furcsát látok akkor könnyen ki tudom kapni az akiból kosarastól (aztán nyilván vízcsere stb...), a másik lényeges szempont pedig az volt, hogy így legalább van haszna is a kosaraknak amik csak a helyet foglalták, mondván jó lesz az még. De a macskaalmos megoldás az tetszik, valahol már olvastam róla a fórumon. Lehet legközelebb kipróbálom. :)

12. boviz
    Épp nem fórumozik ...

boviz Kertész szaki

Tag:
    Jan 1, 2016
    Kedvelik:
    51
    Hely:
    Székesfehérvár
    Ha fejlődik a gyökérzetük, akkor ki fogják nőni a kosarat és nem fogod tudni kikapni úgysem. :)

13. Equinox
    Épp nem fórumozik ...

Equinox Kertész tanonc

Tag:
    Ápr 26, 2016
    Kedvelik:
    4
    Hely:
    Budapest
    Örülök ennek a témának, mert pont a Florimo vizinövény virágföldön gondolkodtam el én is. Ezek szerint parvula "alá" megfelelő lesz és a meglévő bazaltot sem kell a szemétbe vágni, ha épp nem tudok mondjuk manado-ból bevásárolni.

14. Pendulum
    Épp nem fórumozik ...

Pendulum Főkertész

Tag:
    Nov 12, 2013
    Kedvelik:
    449
    Hely:
    Szeged,Kecskemét
    Ha lesz co2 akkor fejlődni fog, ha nem akkor pedig inkább aktív talaj és aci mini jobb választás.

Equinox kedveli.
  15. Equinox
    Épp nem fórumozik ...

Equinox Kertész tanonc

Tag:
    Ápr 26, 2016
    Kedvelik:
    4
    Hely:
    Budapest
    Idő közben olvasgatva arra jutottam, hogy az aktív talaj a CO2-től függetlenül is jobb választás.
    A Green Aqua oldalán a Parvula Mini az alacsony igényű növények között van, mégis kell neki a CO2?

16. Laki12
    Épp nem fórumozik ...

Laki12 Kertész tanonc

Tag:
    Máj 21, 2016
    Kedvelik:
    11
    Hely:
    Budakeszi Arany János u. 3
    Sziasztok!
    Én is valami hasonlót tervezek mint K.László kolléga azzal a különbséggel, hogy barkácsáruházban néztem kicsi agyag cserepet (~9/11cm). Aljába egy adag virágföld, fölé meg kavics.
    Egy ilyen ágas-köves táptalaj nélküli akvárium hátsó részébe (a kőhalom mögé) tervezek így 1-2 ültetős növényt becsempészni. (Rotala, crypto) Ha minden jól megy akkor így nem kell majd teleszórni az egész akit kaviccsal vagy valamilyen talajjal, hogy ültetni lehessen, ha meg hozzá kell nyúlni majd kikapom cserepestül az egészet.

17. Olivér87
    Épp nem fórumozik ...

Olivér87 Új regisztrált

Tag:
    Febr 24, 2017
    Kedvelik:
    0
    Hely:
    Budapest
    Köszi a cikket, hasznos volt! Egy dologra nem jöttem rá, milyen fajta földet tudok vásárolni. Nézegettem párat, vannak olyanok, amelyeken nincs feltűntetve az összetétele. Vannak olyanok, amelyek tartalmaznak műtrűgyát (vagy m.t. keveréket) - ez baj e egyáltalán?, márkát / típust tudnál mondani. Köszönöm!

Aktuális oldal megosztása