• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Paludárium Szappantartó

és a teknős nem kapja szét a növényeket és az aljzatot?
Először nem is értettem minek CO2 a teknősös akváriumba.
De egyébként nagyon komoly a szerkezet és nagyon jól néz ki az egész! (y)
Azt reméltem, hogy a teknős beköltözésének idejére már megerősödik a növényzet és reprodukálódik annyit, amennyit a páncélos hadosztály letarol.
Ez nagyjából be is jött mostanra, hogy CO2, GA micmac és EL carbo mellett a növények versenyt nőnek a lámpa felé...
http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2018/02/10/947IMG_20180107_152134.jpg

Itt még nem tápoztam a GA tápokkal és algáim is voltak rendesen.
 
Utoljára módosított:
Sziasztok!

Kezdődött minden azzal, hogy...

Sosem akvarizáltam, nem is terveztem ilyet, azt sem tudtam még 2 éve, hogy milyen szép is lehet egy növényes high tech akvárium.
De.
Egy szép nyári napon úgy 2 éve, beállított egy kóbor teknőc a kertünkbe. Nosza, el is vittük egy állatkereskedésbe, hogy most ez meg mi is. A kedves kereskedő felajánlotta, hogy befogadják, de felmerült, hogy akár meg is tarthatjuk...
A párom döntött, vigyük hazaaaa.... (n)
View attachment 49112

Így történt, hogy hazavittünk egy kb. 30L-es teknősöknek kialakított napozós akváriumot, fűtőt, napozó izzót és egy kis belső szűrőt.
A teknőc, egy Mississippi tarajos, a legfélénkebb fajta állítólag. Valóban, fogdosva, szárazra téve csak egy teknő látszott, minden nyúlványát behúzta, így el is neveztük szappannak.
A "Lekvár" nevet is ráakasztottuk, így lett a helye egy lekvárium. :)
Felmerült már az elején, hogy kelleni fog neki egy jóval nagyobb hely, így tervezni kezdtem a nagy akváriumot, a "Szappantartót"...

Műszaki ember révén az volt a cél, hogy mindent amit lehet, automatizáljak, a rendszer kb. gondozásmentes legyen.
Akvarisztikai ismereteim híján az internet lett a legjobb tanácsadóm, illetve a gépész és villamos tervező kútfejem.
Kezdtem hát, az üveggel.
Alapterülete lett 60x80 cm, a vízmagasságot 30-32 cm körül terveztem, biztonsági okokból az üveg legkisebb magasságát 40 centire vettem. Nagyon megtetszettek a neten fellelt paludárium, akvaterrárium vagy vivárium típusú életterek, így ez lett az alap.
Megrajzoltam az üveget, 8mm-es biztonsági (ragasztott) furatokkal alul és hátul. Levágattam, itthon FBS-sel összeragasztottam és kifugáztam.
View attachment 49113
Szekrénynek nagyon megtetszett az ikea mosogatószekrénye, de ezt eléggé gyengének ítéltem mint konstrukció, így ez csak a burkolat lett. Alapnak terveztem egy hegesztett rozsdamentes zártszelvény keretet állítható lábakkal.
View attachment 49114
View attachment 49115
Hátlapnak 20mm-es, fedőlapnak pedig 30mm-es réterelt lemezt, az üveg alá 15mm-es kemény polifoam került.
Később az alját is kicseréltem 20-as rétegeltre, hogy a bekerülő nehéz tárgyakat (szűrő, CO2 palack) is tartósan elbírja.

És akkor jött, a készítsünk hátteret buli...
Mi lehet eléggé tartós és erős, vízálló és könnyen alakítható. AGYAG... Csemperagasztó (flexi) fugázó.
View attachment 49118
View attachment 49116
View attachment 49117
Bekerült a háttér, az üveg felkerült a szekrényre, épülhetett a technika.

Amit automatizáltam, illetve komfortosra terveztem:
Vízutántöltés: 10"-os szén-ezüst szűrőn keresztül érkezik, vízhálózatba kötve. nyomáscsökkentő 0,5 bar nyomásra állítva, így kb. 1L friss víz érkezik az akvába töltéskor. Szintszabályzás az akvárium mögött lévő pvc-csőben, állítható magasságú úszókapcsolóval mosógép töltőszelepet kapcsolva.
Vízcsere: Az akvárium leömlői egy csap után a csatornába vannak kötve, így a víz leeresztése csak annyi, hogy a csapot kinyitom.
Etetés, hogy a flow ne vigye szét a kaját: gombnyomásra egy lépcsőház automata 5 percre lekapcsolja a szűrőt, a co2 adagolást, az utántöltést, és a fűtőt is.
Felszín leszívás: Az akva hátulján az egyik furat egy túlfolyó-felszíntisztító funkciót lát el, ez jelenleg csak egy pvc csővég egy szűrővel, még tökéletesíteni kell. Ez szintén csatornába vezet, így minden a felszínen úszó dzsuvát egyből leereszthetek.
CO2: 13kg-os törpe palack, hegesztéstechnikai reduktor, mágnesszelep időzítve, pneumatikai tűszelep visszacsapóval, SERA 500 CO2 külső reaktor.
Világítás: TC 420 vezérléssel DIY led, napkelte, napnyugta, holdfény.

Egyéb: UVC lámpa a szűrő után bekötve, tetszés szerinti időzítéssel
Szűrő: Cristal Profi 1501
Gépház és vízfelszín szellőztetés ultrahalk, pwm szabályzott ventilátorokkal.
Teknőc napozó tetszés szerinti időzítéssel.

Amit még nem automatizáltam, csak terv:
Növénytáp és carbo (vagy excel) adagolása dózspumpával,
vízcsere, a leeresztés kapcsolása hetente.
Ez utóbbi lehet, hogy kézi marad.
A terv az volt, hogy ha 2 hétre nyaralni mennénk, akkor is minden menjen a maga útján...

Akit technikai részletek érdekelnek kérdezzen, rengeteg fotóm van még.

Egyelőre ennyi, csak ég néhány kép a kész aksiról:
http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2018/02/10/925IMG_20171231_181822.jpg
http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2018/02/10/418IMG_20171222_164119.jpg
http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2018/02/10/725IMG_20171222_112340.jpg
http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2018/02/10/824IMG_20180120_195320.jpg
http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2018/02/10/845IMG_20180120_194002.jpg
http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2018/02/10/386IMG_20171229_185741.jpg
Óriási, nagyon komoly a szekrény belülről. :) Hogyan jött a teknős? Besétált az udvarba? Nagyon szép.
 
.. és még szerény is ... hmmm.
Akvarisztikában kezdő, de lelkes amatőr vagyok.
Munkában meg kb. maximalista, ez persze nem mindig jó...
Pláne anyagilag.
Tudod, van az úgy, hogy se időt, se pénzt nem sajnálunk valamire.:unsure:
 
Óriási, nagyon komoly a szekrény belülről. :) Hogyan jött a teknős? Besétált az udvarba? Nagyon szép.
Szembe jött a kerti teraszon, ki tudja honnan.
Az állatkereskedő szerint már 3-4 napja lehetett szárazon.

Most meg itt díbolja szét a húsevő növényemet, a napozó-zárlat ellenére... :cautious:
http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2018/02/10/872IMG_20180210_172608_1_.jpg
 
Szembe jött a kerti teraszon, ki tudja honnan.
Az állatkereskedő szerint már 3-4 napja lehetett szárazon.

Most meg itt díbolja szét a húsevő növényemet, a napozó-zárlat ellenére... :cautious:
http://www.képmegosztó link törölve/images/hdd1/2018/02/10/872IMG_20180210_172608_1_.jpg
Nagyon helyes. :) Jobb helyen nem is lehetne. Biztos vagyok benne, hogy az állatkereskedőnél még annyi helye sem lett volna, hogy kijöjjön a páncélból. Mi eszik, mivel eteted?
 
Nagyon helyes. :) Jobb helyen nem is lehetne. Biztos vagyok benne, hogy az állatkereskedőnél még annyi helye sem lett volna, hogy kijöjjön a páncélból. Mi eszik, mivel eteted?
Végül is örülök, hogy nem hagytuk ott, így lett egy új hobbim.
Általában szárított halat kap, régebben el-elkapott egy óvatlan neont vagy guppit, néha egy két rovar is lecsúszik a torkán, ami szúrja a szemem a szobában...:whistle:
 
Végül is örülök, hogy nem hagytuk ott, így lett egy új hobbim.
Általában szárított halat kap, régebben el-elkapott egy óvatlan neont vagy guppit, néha egy két rovar is lecsúszik a torkán, ami szúrja a szemem a szobában...:whistle:
Jobb a fagyasztott vagy friss hal neki, csak ötletként említem.
Szép lett, gratula még egyszer!
 
Jobb a fagyasztott vagy friss hal neki, csak ötletként említem.
Szép lett, gratula még egyszer!
Próbáltuk kétszer is néhány hét különbséggel, de oda se bagózott rá. Először kicsit megtépte, azután ott hagyta, mint eb a szaharát...
Csak az akvárium lett rettentő büdös 2 napra.
Friss kisméretű hal szerinted beszerezhető?
 
Próbáltuk kétszer is néhány hét különbséggel, de oda se bagózott rá. Először kicsit megtépte, azután ott hagyta, mint eb a szaharát...
Csak az akvárium lett rettentő büdös 2 napra.
Friss kisméretű hal szerinted beszerezhető?
Érdekes, mert jellemzően szeretik a nyers vagy fagyasztott halat.
Szokták külön is etetni, hogy ne az akváriumban tömje magába a halat, ezàltal terhelve a vizet.
Mennyire nyugodt vagy félénk természetű?
 
Érdekes, mert jellemzően szeretik a nyers vagy fagyasztott halat.
Szokták külön is etetni, hogy ne az akváriumban tömje magába a halat, ezàltal terhelve a vizet.
Mennyire nyugodt vagy félénk természetű?
Az elején próbáltunk mindent... Azt sem tudtam még, hogy mi fán terem a nitrifikáció. Később (még kb. 30 literben az elején), eszkábáltam a kicsi belső szűrő helyett egy DIY külsőt, a kis szűrőt áttettem egy 3 literes tálcába, nagy szivacs tele szűrőindító baci készítménnyel, csövek, szívás minden értelemben...
De, ennek eredménye, azaz a biológiai szűrés beindulása hihetetlenül látványos volt, a napi 80% vízcsere pikk-pakk heti 50% lett!
Tényleg félénk volt, azért is lett szappan. Akkor még állandó volt a macera, kivettük, áttettük, mindenhova tettük csak oda nem ahova kellett volna. Etetés külön edényben: szappan.
Tereprendezés, akvárium pucolás során kivéve a vízből: szappan.
Ma már sokkal bátrabb.
A teknőc szerintem kb. 500 hal mennyiségű szennyezés lehet a víznek, de eddig még tartja magát a szűrő...;)
 
Friss kisméretű hal szerinted beszerezhető?

Ez "veszélyes" tud lenni... 14 éves koromban kaptam két teknőst...az etetésük miatt kezdtem el pecázni:), azóta is az egyik kedvenc időtöltésem:). Csak sajnos kevés idő jut rá.:(
 
Nos, kb. 1 év munka (munka mellett) és sok száz óra fejvakarás eredménye ez, úgyhogy csak hajrá!
Kérdezz bátran a technikáról, előbb vagy utóbb mindenre van ötlet.
Csak bele ne őszülj! o_O

Igazán köszönöm a felajánlást, ha eljön a szekrény építés ideje lehet, h lesz néhány kérdésem. Most készülünk építkezni úgyhogy még egy darabig marad a mostani szekrény. Annyit viszont kérdeznék is, h a technikád direktre van kötve az ajtón lévő dobozban? Nekem a leginkább a vezetékek és dugaljak szúrják a szemem, ezt akarnám úgy megoldani h az egész szekrényből egyetlen vezeték jöjjön ki. A másik nehézséget nálam a szűrőcsövek kihúzása és vissza helyezése okozza. Ezek a pvc csatlakozók nem eresztenek?
 
Wow!! Gyönyörű! Kicsit olyan barlangi tó hatása van ezekkel az üregekkel a háttérben. A technika meg.. naggyon durva. (y)
A húsevő növény túlélte a teknőc támadást?
 
A vénusz virágját Te vágtad le, vagy a teki intézte el?
Megvártam a virágzást annak ellenére, hogy a levágását javasolták.
Nagyon szép lett, de kissé legyengült a növényke. Most erősödik, feltéve, ha a teknőc nem tapossa laposra naponta...
 
Wow!! Gyönyörű! Kicsit olyan barlangi tó hatása van ezekkel az üregekkel a háttérben. A technika meg.. naggyon durva. (y)
A húsevő növény túlélte a teknőc támadást?
Jobban hasonlít egy matricára mint vártam, de hozza az új csapókákat serényen.
Ha az lesz a teknőc kedvenc sziklája, akkor füvet ültetek a helyére.
 
Back
Oldal tetejére