• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Szódásszifon CO2 Házilag

roller89

Kertész szaki
Sziasztok!
Gondoltam megosztom veletek a saját CO2 rendszeremet ha nem bánjátok :)
Mielőtt belemegyek a technikai részletekbe előtte egy kis Fizkém.

A szódásszifon térfogata: 1l = 1dm3
A tájékoztató szerinti nyomástűrő képessége 9bar = 900KPa
R-> Renault állandó: 8,314
T->Hőmérséklet: amit kelvinben kell számolni (én egy átlagos 24 fokkal számolok) 273+24 = 297K
Egyesített gáztörvény képlete: p*v=n*R*T
Tehát 9*100Kpa*1dm3 = n*8,314*297K
Ahonnan n = 0,36mol,
Másik képlet: n = m/M
n->anyagmennyiség
m->tömeg
M->moláris tört (ebben az esetben CO2-ra nézve)
Tehát: 0,36mol = m / 44g/mol
Ahonnan m = 16g
Ennyi CO2 fér a palackba HA nincs benne víz (üres), ez az érték felett már felrobbanhat a palack, bár az ilyen palackokat mindig nagyobb nyomásra állítják be mint amire ténylegesen használják a biztonság kedvéért.

Most nézzük meg, hogy mekkora lesz a nyomás a palackban ha egy patront rakunk bele.
A boltba kapható patronos dobozra az van írva, hogy minimum 6g CO2 tartalmaz egy patron innen indulunk ki.
n=6g/44g/mol
n=0,1364mol
p*1dm3=0,1364mol*8,314*297K
p=337KPa = 3,37Bar
Tehát ekkora lesz a nyomás a palackban egy patrontól minimum.

Most már tisztában vagyunk a palackban uralkodó őrdöggel jöhet a technika.
Szükség van egy szódásszifon palackra, általában mindenkinek van otthon régebbről, ha nincs akkor elég sok helyen lehet venni.
Kelleni fog a patron, 10db-os kiszerelésben lehet kapni és minimum 60g CO2 jön ki belőle.

Kelleni fog még egy kétirányú fojtószelep, vagy egy fojtó-vissza csapó szelep, én az utóbbit használom. Én pneumatikai szakboltban vettem de a Green Aqua-nál is van kiváló szelep.

Kell pneumatikai cső, amire rá lehet húzni a szabványos akváriumi csövet.
A szelephez kell két csatlakozó amivel légmentesen lehet majd kapcsolni a pneumatikai csövet.
Kellenek szorító bilincsek én 12-24-eseket használtam.
Kell még kb 10 centi, 1cm átmérőjű cső.

A szódásszifont kicsit át kell alakítani. Kivettem a rugót és a kart is a tetejéből, és teli nyomtam sziloplasztal, hogy ne eresszen. A 10 cm-es csövet ráhúztam a szifon kiömlő nyílására de előbb egy kis sziloplasztal megkentem és ráraktam a bilincseket, csak akkor húzzuk meg mikor már megkötött a sziloplaszt különben a szorítás hatására lecsúszik a szifonról a cső.
A pneumatikai csövet beledugtam a vastagabb csőbe egészen a szifon nyilásába és a két cső között lévő teret kinyomtam sziloplasztal, miután megkötött erre is bilincset húztam. Fontos, hogy a bilincseket csak akkor húzzuk meg amikor már teljesen megkötött a sziloplaszt (olyan 3 nap mire megköt a cső belsejében) különben kiszorítjuk mikor meghúzzuk a bilincseket.


Ezután az akvárium csövet már csak rá kell húzni a pneumatikai csőre és leszorítani.

A szelep másik vége már megy a bubi számlálóba. (ADA Do!aqua "Music Counter" buborékszámláló)
A szelep és a bubi számláló közé két visszafolyás gátlót raktam be.


Bubiszámláló után jön a diffusor (ADA Do!aqua Music diffúzor 20d)


És a bizonyíték a beoldásról:
Indítás:

Pár óra elteltével:

Nap végén:



Nos ezt a rendszert használom én, egy doboz patronból majdnem 1 hónapig üzemeltetem. Napi kb 8-10 órában 8-15 bubi/sec. 2011.10.24 óta megy hibátlanul, azóta csak egy bubiszámlálót cseréltem a rendszerben.
Üdv.: Roland
 
Elöször is szép munka
Másodszor egy kérdés: ha jól értem akkor ha betekered a patront (a te verziódban) akkor ha nem kötsz rá semmit a palackra akkor csak jön a gáz a csutorán ==>tehát nincsen semmiféle szabályzás a palackon?
 
Szia!
Magán a palackon semmiféle szabályozó nincs, kiszereltem belőle azt a kis kart is amivel a szódát szokták engedni azért mert nem tökéletes a szigetelése. Minden mozgó alkatrész helyét kitöltöttem sziloplasztal és a biztonság kedvéért műanyag racsnis szorítót is raktam rá és úgy ment a külsejére a sziloplaszt. Anélkül meg se lehet oldani, hogy nem szedem ki a szabályzó kart mert 3 bar nyomás mellett egy tűhegynyi részen is elszökik a CO2.
És a válaszodra röviden is válaszolva :D igen ha nem kötök a kiömlő nyílásra semmit akkor hatalmas sziszegés mellett elszökik a gáz.
 
Szia!
Ügyes munka és jó a leírás, de számomra egy fontos információ kimaradt: hány literes akváriumban üzemelteted?
 
Hali!
Megelőztek :D, igen most 40 literben tolom a gázt :D
Jelenleg két-három naponta cserélem a patron, de nagyon tolom bele a CO2-t :D, nap végére az indikátor folyadék mindig megközelíti a sárgát. Ha valaki egy ugyan ekkora aksiban egy optimális (zöld) CO2 szintet tart, szerintem elég lehet három-négy naponta cserélni.
Szerintem egy jóval nagyobb aksiban is lehet üzemeltetni, egy ideális co2-szintel, napi patron cserével, szerintem egy 100l-es akváriumot is kiszolgálna. De ez csak elmélet, Még!
A következő aksim 100l felett lesz és ott tutira letesztelem.
 
Az ideális nem kék, azaz a kék nem ideális :) A lime zöld az optimális.
 

Köszi

Hali!
Megelőztek :D, igen most 40 literben tolom a gázt :D
Jelenleg két-három naponta cserélem a patron, de nagyon tolom bele a CO2-t :D, nap végére az indikátor folyadék mindig megközelíti a sárgát. Ha valaki egy ugyan ekkora aksiban egy ideális (kék) CO2 szintet tart, szerintem elég lehet három-négy naponta cserélni.
Szerintem egy jóval nagyobb aksiban is lehet üzemeltetni, egy ideális co2-szintel, napi patron cserével, szerintem egy 100l-es akváriumot is kiszolgálna. De ez csak elmélet, Még!
A következő aksim 100l felett lesz és ott tutira letesztelem.

Na én meg pont azért érdeklődtem, mert nekem 100l körüli az aksim és alternatív megoldást keresek CO2 beoldásra amíg nem lesz egyszer a nagyon távoli jövőben egy nagynyomású CO2 rendszerem. Ezek szerint olyan 80 literre vízre számolva, két doboz patron menne el. Mennyiért is cserélnek egy dobozt? :D
 
Hú ez tetszik. Irány a nagymuter, van-e szifonja! :D
Illetve, 112-es akváriumban is elegendő ez?
Szerintem 100l feletti akváriumokba már nem ideális, minimum naponta kéne patront cserélni, és a nyomás se lenne állandó.
Neked inkább már rendes palack kéne.
 
112-es akváriumban is elegendő ez?
Azt hiszem soha nem az a kérdés, hogy elég-e, hanem hogy mennyi ideig elég, és ebből adódóan, van-e az embernek ideje, türelme folyamatosan nyomkodni bele a patronokat. Általában igaz, hogy 100 literre,0,5- 1 kiló CO2 megy el egy hónap alatt. Találtam itthon patronos dobozt, a szerint idézem: "bruttó tömeg legalább 33,5gramm", konyhamérleg szerint az üres parton 26 gramm, vagyis jó esetben 7,5 g CO2 van palackonként. Szóval, ha jól számolok, akkor a egy 100literes akiba 66-133, 112 literesbe pedig akkor 75- 149 patront kell benyomni havonta .
 
Kicsit javítottam, mert ahogy látom van 0,5 kilós eset is, persze függ a világítás idejétől is. Élesztős CO2 is teljesen jó, nálam két palackkal a 240-es akiban szépen bezöldítette a tesztet. Szabályzása pedig úgy volt, hogy sera basic settel oldottam be, amit egy eheim minipumpa működtetett, ez volt időkapcsolóra kötve. Este így a pumpán keresztül eltávozott a gáz
 
Azt hiszem soha nem az a kérdés, hogy elég-e, hanem hogy mennyi ideig elég, és ebből adódóan, van-e az embernek ideje, türelme folyamatosan nyomkodni bele a patronokat. Általában igaz, hogy 100 literre,0,5- 1 kiló CO2 megy el egy hónap alatt. Találtam itthon patronos dobozt, a szerint idézem: "bruttó tömeg legalább 33,5gramm", konyhamérleg szerint az üres parton 26 gramm, vagyis jó esetben 7,5 g CO2 van palackonként. Szóval, ha jól számolok, akkor a egy 100literes akiba 66-133, 112 literesbe pedig akkor 75- 149 patront kell benyomni havonta .
Azért ennyi patron nem kell, a te számításod alapján az én aksimba akkor legalább 26-53 patron kéne havonta. A valóságban én oktober 23.-án vettem három dobozzal és most fogyasztom a harmadik dobozzal és még van benne 8 patron. A dc színe pedig mindig zöld, néha bele megy a sárgába de az az én hibám mert nincs időm rendesen beállítani az adagolást aztán kicsit elszabadul.
Én szerintem a legfontosabba porlasztás/beoldás. Lehet egy 10 kilós palackos rendszerre rákötni egy gagyi diffit vagy reaktort, és lehet egy pár g-os patronos rendszerre rákötni egy szuper diffit vagy reaktort. A hatás ugyan az lesz.
Nálam azért fogy ennyi, mert a beoldás is jó.
 
Szerintem abban egyetértünk, hogy sok mindenen múlik a CO2 fogyasztás, növénymennyiség, és világítás időtartama, gyanítom, hogy a növények növekedési sebessége sem mindegy. Nekem amíg megvolt a 240-es, a rajta lévő 10 kilós palack cirka 5 hónap alatt fogyott ki. Mérete miatt elég sok volt a növény, napi 9 óra világítás 3x54 wattos csövekkel.,Beoldás vízszűrőből épített külső reaktorral. Sajna nálam a fogyás nem teljesen reális, mert az elején még voltak próbálkozások különböző beoldásokkal, kerámiadifi, sera basic sett.
17570901_ad374bdbc81a2cab8a8213eb09974f11_m.jpg

Külső reaktor "gyári" cuccokból | Magyar Akvakertész Fórum
 
Szerintem abban egyetértünk, hogy sok mindenen múlik a CO2 fogyasztás, növénymennyiség, és világítás időtartama, gyanítom, hogy a növények növekedési sebessége sem mindegy. Nekem amíg megvolt a 240-es, a rajta lévő 10 kilós palack cirka 5 hónap alatt fogyott ki. Mérete miatt elég sok volt a növény, napi 9 óra világítás 3x54 wattos csövekkel.,Beoldás vízszűrőből épített külső reaktorral. Sajna nálam a fogyás nem teljesen reális, mert az elején még voltak próbálkozások különböző beoldásokkal, kerámiadifi, sera basic sett.
17570901_ad374bdbc81a2cab8a8213eb09974f11_m.jpg

Külső reaktor "gyári" cuccokból | Magyar Akvakertész Fórum
Persze sok mindentől függ, még a víz hőmérsékletétől is. Nyáron többet kell bele tolni, mert minél melegebb a víz annál rosszabb hatásfokkal oldódik bele a gáz.
 
Back
Oldal tetejére