• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Symphysodon aequifasciatus - Diszkoszhal

Sziasztok!

A diszkoszos akvárium méretének kiválasztásakor a 250-300liter+-on kívül mi a lényeges még?
Szélesség, magasság vagy a hossz az ami a legfontosabb?
Pl. 120x50x50 vagy 100x50x60 a jobb?

Kb. 300 literben 6-8db ellenne kb 3-4 centi talajjal? Lenne esély arra, hogy valamikor kiváljon közülük egy pár, vagy nem éreznék jól magukat egy ilyen "kicsi" medencében?
 
Sziasztok!

A diszkoszos akvárium méretének kiválasztásakor a 250-300liter+-on kívül mi a lényeges még?
Szélesség, magasság vagy a hossz az ami a legfontosabb?
Pl. 120x50x50 vagy 100x50x60 a jobb?

Kb. 300 literben 6-8db ellenne kb 3-4 centi talajjal? Lenne esély arra, hogy valamikor kiváljon közülük egy pár, vagy nem éreznék jól magukat egy ilyen "kicsi" medencében?
Mindkettő jó. A diszkoszok a magasabb akváriumokat szeretik. A 60-as lenne az ideálisabb ezért, de ott meg a növényeket nehezebb megtartani. 6-8 db max akkor mehet, ha később 2-3 db-ot át tudnál tenni máshová... Mondjuk egy kivált párt. ;)
 
Mindkettő jó. A diszkoszok a magasabb akváriumokat szeretik. A 60-as lenne az ideálisabb ezért, de ott meg a növényeket nehezebb megtartani. 6-8 db max akkor mehet, ha később 2-3 db-ot át tudnál tenni máshová... Mondjuk egy kivált párt. ;)

Köszi!

Lehet, hogy egy nagyobb (350-400 literes) akvárium is megoldható lesz.

Lenne még egy kérdésem: aljzatnak mi lenne a legmegfelelőbb?
Kavics, homok, aktív talalj stb...
 
Őőőő... picit másképp látom a dolgot. Nekem egy 240-esem van, jelenleg 6 hallal, amik olyan 10cm-esek. Ez az akvárium baromi pici! De most ez van. Ami számít az inkább az alapterület, de 50cm-es magasságnál nem érdemes kisebben gondolkodni. 3-4 halas variáció valószínűleg nem működik (persze mindig vannak kivételek). Nagyobb egyedszámnál megoszlik az agresszió. Kis egyedszámnál mindig lesz egy kirekesztett, aki előbb utóbb kihullik :(

300l.ben 6-8 egyed teljesen OK. Ha mindent jól csinálsz és van köztük hím, és nőstény is, nem úszod meg, hogy ikrázzanak :)
Méretben mindenképp inkább a 120x50x50-et válaszd! De ha teheted 450l!!! Aztán ha van lehetőséged, akkor méginkább 800l :D Úgy is ez lesz a vége :D

Aljzatnak csak homok!!! Az is 1 max 2 cm! Ezek a halak irgalmatlan mennyiséget megesznek, és utána ugyanennyit szarnak is!
 
Sziasztok! Úgy tűnik, de remélem, hogy nem halt még ki teljesen ez a topik. Indítanék egy diszkosz projektet és gyűjtöm a tanácsokat. Követek egy YT csatornát, ahol a srác rengeteg féle módon átrendezte már a tankot és egy ideje azt vallja, hogy jobb, ha semmilyen aljzat nincs. Mivel csak a probléma van a tisztán tartásával és a fogságban tartott egyedeknek nincs szükségük rá, hogy túrják, mivel mindig kapnak eledelt.

Őszintén szólva nem tűnik rossz feltételezésnek és később berakni könnyebb, mint kivenni. Erről mi a véleményetek?


diszkosz.jpg
 
Sziasztok! Úgy tűnik, de remélem, hogy nem halt még ki teljesen ez a topik. Indítanék egy diszkosz projektet és gyűjtöm a tanácsokat. Követek egy YT csatornát, ahol a srác rengeteg féle módon átrendezte már a tankot és egy ideje azt vallja, hogy jobb, ha semmilyen aljzat nincs. Mivel csak a probléma van a tisztán tartásával és a fogságban tartott egyedeknek nincs szükségük rá, hogy túrják, mivel mindig kapnak eledelt.

Őszintén szólva nem tűnik rossz feltételezésnek és később berakni könnyebb, mint kivenni. Erről mi a véleményetek?


View attachment 148671
Röviden? Marhaság! :)
 
Utoljára módosított:
Röviden? Marhaság!
Hosszabbra véve, viszont már a képen is látszik, hogy miyen nyugtalanok, stresszesek a halak, ahogy egymáshoz tömörülve stresszelnek.
Ha a talaj fölösleges, akkor a fadíszek pláne, a növények pedig csak szükségtelen kacatok, amikkel megint csak baj van. :)
A jó, természetes környezet létrehozásáról szól az akváriumozás elsősorban, ahol a halak is jól érzik magukat.
Egy speciálisan tenyésztésre szolgáló átmeneti medence ettől persze eltérhet.
A képen látható félsteril akvában nem tartanék diszkoszokat.
Minimum, hogy a hátteret be kellett volna sötétíteni !
A diszkoszozás amúgy a halazás eléggé magas-iskolája, én biztos ha ilyesmire vágynék, inkább vitorlásokat tartanék, hasonló habitusú,
de igénytelenebb, eleganciában a diszkosszal egyenértékű halak.
 
Utoljára módosított:
Hosszabbra véve, viszont már a képen is látszik, hogy miyen nyugtalanok, stresszesek a halak, ahogy egymáshoz tömörülve stresszelnek.
Ha a talaj fölösleges, akkor a fadíszek pláne, a növények pedig csak szükségtelen kacatok, amikkel megint csak baj van. :)
A jó, természetes környezet létrehozásáról szól az akváriumozás elsősorban, ahol a halak is jól érzik magukat.
Egy speciálisan tenyésztésre szolgáló átmeneti medence ettől persze eltérhet.
A képen látható félsteril akvában nem tartanék diszkoszokat.
Minimum, hogy a hátteret be kellett volna sötétíteni !
A diszkoszozás amúgy a halazás eléggé magas-iskolája, én biztos ha ilyesmire vágynék, inkább vitorlásokat tartanék, hasonló habitusú,
de igénytelenebb, eleganciában a diszkosszal egyenértékű halak.
Belinkelem azért a videót, amiből kivágtam a screenshotot. A kommentekben is volt aki kritizálta, de váltig állítja, hogy a halak nyugodtak. Azt írja, hogy amióta nincs aljzat, sokkal jobb vízminőséget tud biztosítani. Egyenlőre nagyon szeretnék diszkoszt tartani és felkészülve nekivágni, de vegyes érzelmeim vannak.
 
Belinkelem azért a videót, amiből kivágtam a screenshotot. A kommentekben is volt aki kritizálta, de váltig állítja, hogy a halak nyugodtak. Azt írja, hogy amióta nincs aljzat, sokkal jobb vízminőséget tud biztosítani. Egyenlőre nagyon szeretnék diszkoszt tartani és felkészülve nekivágni, de vegyes érzelmeim vannak.
Lehet, hogy a vízminősége így jobb, de mihez viszonyítva?- az a kérdés, az látszik ugyanis, hogy a vize most sem kristálytiszta.
Vannak ilyen steril akvárium hívők, főleg akiknek már megborult párszor az akváriuma, és így bármikor könnyen tudnak restartolni:
csak lesikálja a dekorokat, rendbekapja a pár növényét és annyi. De ez nem igazi akváriumozás, csak amolyan pótlék.
Lehet látni nagyon színvonalas, dúsnövényes akváriumokat is diszkoszokkal, én inkább ezt az utat járnám, ha már....
 
Lehet, hogy a vízminősége így jobb, de mihez viszonyítva?- az a kérdés, az látszik ugyanis, hogy a vize most sem kristálytiszta.
Vannak ilyen steril akvárium hívők, főleg akiknek már megborult párszor az akváriuma, és így bármikor könnyen tudnak restartolni:
csak lesikálja a dekorokat, rendbekapja a pár növényét és annyi. De ez nem igazi akváriumozás, csak amolyan pótlék.
Lehet látni nagyon színvonalas, dúsnövényes akváriumokat is diszkoszokkal, én inkább ezt az utat járnám, ha már....
Az első elképzelésem nekem is az volt, hogy vegyeset szeretnék, de pro-kontra elég sok vélemény van az aljzat mellett-ellen. Ráadásul viszonylag kicsi, nettó 300L az ami még belefért a keretbe, így szeretnék minél több helyet biztosítani a halak számára és minél kevesebbet a rothadó ételmaradéknak.
 
Az első elképzelésem nekem is az volt, hogy vegyeset szeretnék, de pro-kontra elég sok vélemény van az aljzat mellett-ellen. Ráadásul viszonylag kicsi, nettó 300L az ami még belefért a keretbe, így szeretnék minél több helyet biztosítani a halak számára és minél kevesebbet a rothadó ételmaradéknak.
Ételmaradék nem létezhet. A talaj egy kissé olyasmi az akvában, mint a szőnyegpadló a lakásban. Megköti lebegő port, de gyakran kell tisztítani.
Talaj nélkül, szuper jó mechanikai szűrésről is gondoskodni kell, a magasfokú biológiai szűrés mellett.
Ez talajos, dúsnövényesnél sem árt, de nem annyira kritikus a helyzet, mint talajnélküli, ritkanövényzetes akvárium esetében.
 
Ételmaradék nem létezhet. A talaj egy kissé olyasmi az akvában, mint a szőnyegpadló a lakásban. Megköti lebegő port, de gyakran kell tisztítani.
Talaj nélkül, szuper jó mechanikai szűrésről is gondoskodni kell, a magasfokú biológiai szűrés mellett.
Ez talajos, dúsnövényesnél sem árt, de nem annyira kritikus a helyzet, mint talajnélküli, ritkanövényzetes akvárium esetében.
bár nekem nincs tapasztalatom diszkoszokkal, de a steril akváriumot, aljzat nélkül én sem ajánlanám. Sok jótékony baci előhelye a talaj, amik segítenek a vízparaméterek stabilitásához, fenntartásához. Takarítani ott vannak a coryk, nálam "enni" lehetett az aljaztról annyira takarítottak(de a heti vízcseréknél egy kis mulmozás tovább segíthet). felső régióba guppyk, mollyk is elvégzik a dolgukat :) a szaporulatot meg szerintem a diszkoszok rendben tartják XD
 
Ételmaradék nem létezhet. A talaj egy kissé olyasmi az akvában, mint a szőnyegpadló a lakásban. Megköti lebegő port, de gyakran kell tisztítani.
Talaj nélkül, szuper jó mechanikai szűrésről is gondoskodni kell, a magasfokú biológiai szűrés mellett.
Ez talajos, dúsnövényesnél sem árt, de nem annyira kritikus a helyzet, mint talajnélküli, ritkanövényzetes akvárium esetében.
Értem, akkor maradok a javasolt 1-2 cm vastag, apróbb szemű aljzatnál, hacsak nem javasoltok mást. (még vastagabban, vagy alá valamilyen vulkanikus kőzetet)

Ételmaradék mellett én is inkább az ilyen apró, lebegő "húsporra" gondoltam, amit esetleg már nem esznek meg. Ez ugye protein és berohadhat.(?)

Szűrés: igen, ez a következő kérdés...

Egy Aquatlantis márkájú lavórt rendeltem, ebben van egy Aquatlantis Biobox 3 típusú szűrő. Ezt szeretném tuningolni, illetve megtoldani egy külső szűrővel.

Külső szűrő: Itt viszont elakadtam. Minél nagyobb, annál több biológiai szűrőközeggel tudom feltölteni, viszont így emelkedik a vízszállítás is és azt írják, a diszkók nem kedvelik a nagyobb áramlást.

Ár/Érték arányban a JBL Cristalprofi 1902-t találtam a 15 literes vödörrel, ami elnyel kb 4.5kg biológiai szűrőt. Azonban ehhez társul az 1900 literes vízforgatás. (A gyerekbetegségeiről tudok, de a szivárgás megelőzhető a tömítőgyűrűk cseréjével)
 
Diszkoszokkal nekem sincs saját tapasztalatom. Nem kétséges, hogy egy talaj nélküli akváriumot sokkal könnyebb tisztán tartani. Kell hozzá nagyon erős szűrés és rendszeres talajporszívózás. Biztosíthatók a stabil vízparaméterek, ezáltal a lakókat életben lehet tartani, esetleg szaporodásra bírni
Szerintem az akvarisztika ennél sokkal többről szól. Egy steril akváriumban nem lehet komplex életközösséget létrehozni. Engem már az is zavar, ha látszanak a technikai berendezések. Láttam olyan videókat, ahol egy arowana úszkál körbe-körbe a teljesen üres akváriumban. Mindenkinek más tetszik, ez csak az én véleményem.
 
Hát igen, az hogy kinek mi tetszik, az egyéni ízlés kérdése, amiben elég nagy a szórás, és tulajdonképpen akár még tekinthető
magánügynek is. Viszont az, hogy egy állatnak, halnak mik az igényei, milyen körülményeket kell biztosítani számára hogy relatíve
jól érezze magát, az eléggé pontosan körülírható. Az egyéni ízlésnek leginkább abban lehet szerepe, hogy ezeket a körülményeket milyen módon
valósítja meg az akvarista.
Fellelhetők videók csodás, dúsnövényes Diszkoszhalas medencékről is. Ez a követendő út.
 
Back
Oldal tetejére