• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Sütés, főzés (gasztro-tech)

Na sütőben a Bremer klaben...szerintem @outro kolléga ismerheti is, mert nem csak Bremen spicialitása ez, hanem Alsó-Szászország és Holstein tartományban is népszerű. ;) Jönnek az illatok, megyek csökkentem a hőmérsékletet...;)
Roland..ez lenne az a süti ami nálunk "gyümölcskenyér" néven fut????:whistle:
 
No Viktor (@keszalvo ) meg is találtam!:)
A ruszlival a házi főzésű olajos halat juttattad eszembe, amit sneciből, apró keszegekből szoktunk készíteni. (a Maros mentén eredetileg az apróbb paducokból készült)
A lényeg, hogy a megpucolt, fejétől, farkától, uszonyaitól megszabadított apró halat besózzuk úgy, mint sütéshez, aztán egy fedeles tűzálló üvegedénybe karikázunk egy kevés sárgarépát, beletesszük a halat, szórunk közé pár szem egész borsot, dobunk rá egy-két babérlevelet és felöntjük a főzőlével (50%olaj, 25%víz, 25% ecet-lehetőleg borecet), lefedjük és a gyengén gyöngyöző "főzés" a halak méretének függvényében 3-4 órán át tart.
Lefedve hagyjuk kihűlni, hűtőszekrényben hetekig eláll saját levében.
Lehet fogyasztani friss vajas kenyérrel, friss zöldségekkel, pár csepp citromlével locsolva, illetve nagyon finom pástétom is készíthető belőle.
 
Nos, mivel végre kiváltottam a horgász engedélyemet, ha a hétvégére nem fagy be a város határában lévő tó, azt hiszem kimegyek alapanyagot gyűjteni egy főzethez.
Ha sikerült, majd beszámolok;)
 

Voltam pár éve szakmai kiküldetésen Olaszországban.A séf csinált valami ehhez hasonló halat,valószínű tengeri haból.
A lényeg,hogy a halakat csak beleztük valami extra gyors technikával,a pikkely rajta maradt.Utána beleraktuk ha jó tudom ecetes olajos cuccba.
Persze sózás és hagyma is volt , ha jól emlékszem.Ez egy éjszakán át érlelődött,másnap már fogyasztottuk.
Valami fenséges volt.
 
Én holnap az auchanba :D
Úgyis valami halkocsonyán agyaltam, de most kipróbálom akkor ezt :)
Imre arra figyelj, hogy a lehető legapróbb halakat válaszd és kárász véletlenül se legyen közte.
Utána beszámolhatnál az eredményről:)
 
Voltam pár éve szakmai kiküldetésen Olaszországban.A séf csinált valami ehhez hasonló halat,valószínű tengeri haból.
A lényeg,hogy a halakat csak beleztük valami extra gyors technikával,a pikkely rajta maradt.Utána beleraktuk ha jó tudom ecetes olajos cuccba.
Persze sózás és hagyma is volt , ha jól emlékszem.Ez egy éjszakán át érlelődött,másnap már fogyasztottuk.
Valami fenséges volt.
2012-ben Görögországban volt szerencsém egy helyi specialitást megkóstolni Paxos szigetén, talán Gaios kikötővároskában.
Kis, sneci-szerű halakat tisztítás után megsütöttek kb úgy, mint amikor mi paprikás lisztbe forgatjuk és majdnem ropogósra sütjük, utána beletették egy borecetes-mazsolás-fokhagymás-rozmaringos pácba. Hogy meddig pácolták, nem tudom.
Pontos adataim nincsenek, csak ennyit sikerült a feltálalt kaja alapján kikövetkeztetni. A pincér mondta, hogy ez valami nagyon helyi specialitás és biztos vagyok-e benne, hogy ezt kérem. Ragaszkodtam hozzá és nagyon finom volt, nagyon intenzív ízek keveredtek, azóta is készülök, hogy kipróbálom egyszer.
 
Egy ruszlis sztorim:
Én a barátaimmal ősszel voltam lenn Bezdan -ba(Jugó):),egy halászlé evészetre.Nagyon sokan dícsérték azt a helyet ,hogy jól készítik el a halászlevet.És igazuk volt.Gyönyörű hely, a Duna épp ott kanyarodik egy nagyot.Ott ugy kezdte a pincér ,hogy hozzott előételnek valamilyen olajoshal féleséget.Állitólag keszeg és más halfélék voltak benne.Ugy készítik el,hogy egy kicsit átsütik olajban a halat,majd megsózták és tiszta olajban elteszik dunsztosüvegekben.Persze sózták is .Pár hónapig érik a hal ebben a lében.Levett a polcról a pincér 2 üveggel ,tálakra rakta ,vágott rá vöröshagyma karikákat amiket rászórt a halra,és így tálalta,persze friss kenyérrel .Amikor megláttam ,gondoltam magamba köszi ,de inkább kihagyom.A többiek elkezdték flamózni ,gondoltam nem lehet rossz.Nem is az ,mert valami fenséges az íze,be is vertük mind a két üveggel ,....előételnek.Már ezzel a kajával dugig voltunk,és csak utána jött a halpaprikás.Nagyon tetszett a hely ,és a konyhájuk is nagyon jó;):)
 
Laci, az olajon kívül mit tesznek a pácba? (Hasonlót olvastam idehaza is, de az ecetes-hagymás pác volt, a ruszliéra hasonlító, de sült keszeggel indult az is.)
 
Nos, ha már @Bandesz és @Trappista is kíváncsi rá, akkor a normál carbonara kezdés (bacon szalonnafelkockázás, kisütés, ha ez nincs, akkor egyenlő arányban házi füstölt szalonnát és parasztsonkát kockázok apróra és ezt sütöm ki) után, kevés apróra vágott fokhagymát és a koktél garnélát dobok a kisütött szalonnára, nyakon öntöm valami fűszeres fehérborral (én cserszegit szoktam használni), majd amikor 3-4 perc alatt elfőtte a bort, rádobom a kifőtt spagettit, jól átforgatom, eközben lehúzom a tüzet a leggyengébbre és az ahány tojás/annyi dl tejszín összetételű öntetet folyamatos keverés mellett hozzáadom és keverem, amíg jól besűrűsödik.
Ez a legnehezebb része, mert nem csapódhat ki a tojás. Arra is nagyon kell figyelni, hogy amikor leveszed, még keverni kell tovább, gyakorlatilag tálalásig, mert az edény és a massza hőjétől is ki tud csapódni a tojás és olyan lesz, mintha rántotta lenne a tésztán.
Akkor jó, ha a tálaláskor is csillogó, szilárd daraboktól mentes az étel.
Én egy öt fős adaghoz egy csomag spagettit, egy 250 g-os koktél garnélát, 4 tojást és 4 dl tejszínt szoktam elhasználni, kb 10-15 dkg bacon (vagy összesen ugyanennyi szalonna + sonka) társaságában.
Nekem a cserszegi és az irsai olivér ízlik hozzá, de hát mindenkinek saját magának kell ezt eldönteni;)
Jó étvágyat!:)
 
Utoljára módosított:
Nos, ha már @Bandesz és @Trappista is kíváncsi rá, akkor a normál carbonara kezdés (bacon szalonnafelkockázás, kisütés, ha ez nincs, akkor egyenlő arányban házi füstölt szalonnát és parasztsonkát kockázok apróra és ezt sütöm ki) után, kevés apróra vágott fokhagymát és a koktél garnélát dobok a kisütött szalonnára, nyakon öntöm valami fűszeres fehérborral (én cserszegit szoktam használni), majd amikor 3-4 perc alatt elfőtte a bort, rádobom a kifőtt spagettit, jól átforgatom, eközben lehúzom a tüzet a leggyengébbre és az ahány tojás/annyi dl tejszín összetételű öntetet folyamatos keverés mellett hozzáadom és keverem, amíg jól besűrűsödik.
Ez a legnehezebb része, mert nem csapódhat ki a tojás. Arra is nagyon kell figyelni, hogy amikor leveszed, még keverni kell tovább, gyakorlatilag tálalásig, mert az edény és a massza hőjétől is ki tud csapódni a tojás és olyan lesz, mintha rántotta lenne a tésztán.
Akkor jó, ha a tálaláskor is csillogó, szilárd daraboktól mentes az étel.
Én egy öt fős adaghoz egy csomag spagettit, egy 250 g-os koktél garnélát, 4 tojást és 4 dl tejszínt szoktam elhasználni, kb 10-15 dkg bacon (vagy összesen ugyanennyi szalonna + sonka) társaságában.
Nekem a cserszegi és az irsai olivér ízlik hozzá, de hát mindenkinek saját magának kell ezt eldönteni;)
Jó étvágyat!:)

Ma megvettem a rákoknak a garnélát, szóval így esélyes... ;)
Ugyanakkor felmerült bennem a gyanú, hogy só, bors ebbe nem kell?
Vagy elég a szalonna és a tészta sója?
 
Ma megvettem a rákoknak a garnélát, szóval így esélyes... ;)
Ugyanakkor felmerült bennem a gyanú, hogy só, bors ebbe nem kell?
Vagy elég a szalonna és a tészta sója?
Ezek mindig ízlés szerint!
A bors szerintem a magyarok fűszere, mi eszünk mindent borsosan. A bolognai spagettit el nem tudom anélkül képzelni, pedig az olasz kajákhoz elvileg nem dukál. :)
Törj borsot a garnélák orra alá, @matrai meg majd csinál belőle képregényt, ott úgyis egészborsoknak fog látszani :D
 
Ezek mindig ízlés szerint!
A bors szerintem a magyarok fűszere, mi eszünk mindent borsosan. A bolognai spagettit el nem tudom anélkül képzelni, pedig az olasz kajákhoz elvileg nem dukál. :)
Törj borsot a garnélák orra alá, @matrai meg majd csinál belőle képregényt, ott úgyis egészborsoknak fog látszani :D
Én inkább a borstól tüsszentő garnéla szájából kirepülő páraszemcsék egyikét örökíteném meg, de úgy, hogy tükröződjön benne @Trappista gondterhelt alakja, mindezt átlós kompozícióban, de a fakanalat azért az igényesebbek kedvéért aranymetszésbe tenném. :);)
 
Utoljára módosított:
Ma megvettem a rákoknak a garnélát, szóval így esélyes... ;)
Ugyanakkor felmerült bennem a gyanú, hogy só, bors ebbe nem kell?
Vagy elég a szalonna és a tészta sója?
Na, most lebuktam...
Dacára annak, hogy szeretem a sót, általában csak a spagetti főző vizébe szoktam tenni, minimális frissen őrölt bors azért szokott jutni bele.;)
Ezek mindig ízlés szerint!
Hát ez így van, mindenesetre az lemaradt, hogy: só-bors ízlés szerint:)
Én inkább a borstól tüsszentő garnéla szájából kirepülő páraszemcsék egyikét örökíteném meg, de úgy, hogy tükröződjön benne @Trappista gondterhelt alakja, mindezt átlós kompozícióban, de a fakanalat azért az igényesebbek kedvéért aranymetszésbe tenném. :);)
No, kollega, ez kissé lezsibbasztott így ébredés után, a @Jopet és @Trappista stílusába szerintem jól passzol(y)
 
de a fakanalat azért az igényesebbek kedvéért aranymetszésbe tenném. :);)

Tedd inkább valami jóféle raguba. Azt legalább én is tudom művészileg értékelni. :)

minimális frissen őrölt bors azért szokott jutni bele.;)

Só, mi só, mindjárt láttam rajtad, hogy te amolyan örült-bor-s-szóló ember vagy, szóval nem céloztam ám teljesen vakon. :D

@Jopet és @Trappista stílusába szerintem jól passzol(y)

Hát csak úgy ne! Bár Gergő nevében nem nyilatkozhatok, de én ritkán (és) rosszul focizok. :p

On: Hétvégén minden esetre összeütöm ezt a Rili Carbon ala Pecás spagettit, aztán majd beszámolok. ;)
 
nem rossz, de velemenyem (tapasztalatom szerint) a tejszin elviszi az izeket, en ezert szoktam - nem feltetlenul a fenti recept tekinteteben - vajjal dolgozni. Szerintem a sok maggi fix, tejszines stb. szoszok miatt maradt meg ez a rossz beidegzodes, hogy raboritjuk a 20%-os tejszint, 'oszt jo lesz az. felreertes ne essek nem elvitatni szeretnem a tejszin erdemeit, de az teny, hogy ugy eltolja az izeket mint ez a forum a feltott kepek szinvilagat... :):D
 
Back
Oldal tetejére