• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Staghorn alga

Co2 nélkül ennyi fény nagyon sok 85 literre. Szerintem probálj low tech irányba mozdulni,csak 2 csővel világitani. Szedd le a staghornt ahonnan csak tudod, a maradékot meg ecseteld le carboval. Azokat a növényeket amik nagyon fertőzöttek szedd ki inkább. Ha csökkented a világitást érdemes szerintem csökketeni kicsit a mikro,makro adagot is. Carbo szerintem maradhat. Vegyél még amano garnélát. Én igy csinálnám :)

Tapatalk 2-vel küldve az én HTC Desire S-ről
 
Hali!

Sok a fényed, 2x24 is elég lenne!
A tápozás is magas Co2 nélkül!
Van Amanó garnélád?

A fényen már gondolkoztam, de érdekes, hogy 3 hónap után jön elő a baj. Nem lehet a spray alapú CO2 az oka? Mármint, hogy nem volt egyenletes. Lehet akkor visszavesze, a tápozást is.

Van benne 3 Amano garnéla, szép nagy felnőttek, de rá se néznek a staghornra. :mad:


Co2 nélkül ennyi fény nagyon sok 85 literre. Szerintem probálj low tech irányba mozdulni,csak 2 csővel világitani. Szedd le a staghornt ahonnan csak tudod, a maradékot meg ecseteld le carboval. Azokat a növényeket amik nagyon fertőzöttek szedd ki inkább. Ha csökkented a világitást érdemes szerintem csökketeni kicsit a mikro,makro adagot is. Carbo szerintem maradhat. Vegyél még amano garnélát. Én igy csinálnám

Annyira elburjánzott már, hogy esélytelen az ecsetelgetés. :S Ami a legrosszabb, hogy a moha közé is befészkelte magát. :(

Kifogok venni egy csövet, és csökkentem a tápozást. Köszönöm a segítséget!

(Lehet hülye kérdés, de ha kiveszek egy csövet, mit szoktak oda rakni, hogy a foglalat ne párásodjon?)
 
Engem is elért a staghorn riadó...


Tápozás: Napi 3-3 nyomás Micro, Macro és mellé 3ml Easy Carbo
CO2: Nincs. Egy darabig üzemelt egy spray-s CO2 "valami", de már kivettem.

Szia,
Én is GA wellnes csomit adtam (most is) amikor nem volt CO2-m és előjött nagyon csúnyán a staghorn. Semmi nem tüntette le, csak amikor lekezdtem nagynyomású CO2-t használni. Nekem ez a tapasztalatom ;)
 
A CO2-t nyomasd tovább és mellette duplázd a Carbo adagot.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Én is GA wellnes csomit adtam (most is) amikor nem volt CO2-m és előjött nagyon csúnyán a staghorn. Semmi nem tüntette le, csak amikor lekezdtem nagynyomású CO2-t használni. Nekem ez a tapasztalatom

Sajnos, még egy darabig nem lesz nagynyomású CO2-m. :(

A CO2-t nyomasd tovább és mellette duplázd a Carbo adagot.

Csak ez a spay alapú CO2-m van, ami nem a leghatékonyabb. Telenyomom a harangot, és kb. 3-4 óra alatt elillan. Az pedig a másik probléma, hogy fokozatosan telítődik levegővel, így 2-3 napont "üríteni" kell.
Nincs otthon senki, a villany felkapcsolása környékén, így nem tudom használni.

Nekem meg két sziámi algázó hasonló idő alatt.

Szerintem kicsi lenne nekik a 85 literes.
Nekem a 30 amano csak kerülgette

Nálam csak 3 darab van, de nem nagyon érdekli őket. :cautious:

Köszönöm a sok választ!

A Carbot növeltem 5ml/napra (remélem ez még belefér), tápozást csökkentettem 2-2 nyomira, és kivettem egy fénycsövet (mostmár 2x24W). Most utazok haza Magyarországra 1 hétre, tehát látni fogom a különbséget ha visszaérek. :)

(valahogy be kellene préselni egy GA látogatást...:) )
 
Felemelni nem tudom a lámpát, de egy csövet kivettem. Remélem lesz hatása. :)

Küldve az én R800i-emről Tapatalk használatával.

Esetleg még 1/2 vagy 1 órát vissza tudsz venni a világítás időtartamából. A növények annyit nem éreznek meg nagyon.
 
Én is úgy vettem észre,hogy egészen szépen legelik a sziámik,továbbá besegítettem egy kis H2O2 oldattal..ez a kombináció eléggé gyorsnak és hatékonynak bizonyult!
 
Sziasztok!

Nekem is ecsetalga ütötte fel a fejét az akváriumomban a növényeken, háttéren és 1-2 tárgyon ami van az akimban, ezért szeretnék egy kis segítséget kérni. Rengeteg oldalt és fórumot elolvastam, kértem 1-2 helyen segítséget is, de mindenhol azt a választ kaptam, hogy az előidéző okokat kell megszüntetnem. Elkezdtem keresgélni ezek után is, de nem sok sikerrel jártam. Amikre magamtól rájöttem: sokat etettem, ezért most már csak kétnaponta egyszer adok enni, sokat növény-tápoztam szerintem ezért azt is átvariáltam, beszereztem egy nagyobb külső szűrőt és növeltem a fényerőt, leállítottam a zselés élesztős 2 palackos co2-őt is és kéthetente 30-40 liter vizet cserélek.
Az akváriumom egy 140l-es akvárium, Sera floredepotból van 2*4,7 literes kiszerelés, felette 10 liter valami fekete 3-4 mm-es kavics és a tetején 6 liter manado. A mostani tápozásom: naponta 2-3 ml Happy-life Happy Carbo, Sera florena és TetraPlant PlantaMin felváltva, egyik nap az egyik, másik nap a másik és a heti adag lebontva napira(kb 3-4 Ml naponta). Szűrésem egy JBL crystalProfy 500-as 1200l/h teljesítményű, alsó tartályban lávakő és szivacs, középső tartályban kerámiacsövek megtuningolva egy fél vagy 1 literes kiszerelésű spiropaxal, a felső tartályban nagy szivacs és a tetején perlonvatta, az össztérfogat 12 liter, a tartályok 2.5-2.7 literesek. A világításom: 1 db rózsasín víz alá helyezhető 15 wattos 2700 kelvin körüli 90cm-es neoncső, de ez szerintem elhanyagolható, az armatúrában 1 db 90cm-es Sera bluesky 12000 kelvines t8-as fénycsó, 1 db Sylvania Grolux fénycsõ T5 FHO39W/T5/GRO 8500K 16x849mm és 1db Fénycsõ T5 HO F39W/T5/865 daylight 6500K 16x849m. A vízalatti az felkapcsol 9-kor és 19-kor kapcsol le, a t8 és a két t5 az 10-korkapcsol be és 18-kor kapcsol le.
Áprilisban indult az akváriumom, és kb 2 hónapja ütötte fel a fejét ez az alga fajta, más algám nincs és nem is volt. A levelek szélein kis fekete pötyök vagy foltok jelentek meg és hosszú szálak nőttek ki belőle. Beszereztem 3 sziámi algaevőt és 4 szívóharcsát. a hosszú szálakat leették, de a leveleken megmaradtak a fekete pöttyök és terjedtek tovább szépen lassan a többi növényre. Sajnos a növényeimet nem ismerem, mármint a nevüket nem tudom, csak 2-nek: annubias és tündérhínár.
A problémám az lenne, hogy most az akváriumi körülmények miatt alakult ki az ecsetalga, vagy behurcoltam valahonnan(az egyik boltban láttam az akváriumokban elég durván ecsetalgát, és sajna ott is vásároltam halakat.). 3 hete elkezdtem használni a Happy-Life algin Regulart, és 2 hétig semmi probléma nem volt, és mintha megállt volna a terjeszkedése az ecsetalgának, de most a harmadik kezelésnél a sepregető garnélám elmenekült amikor beöntöttem, úszkált össze-vissza, majd elbújt egy barlangba, de sajna másnap reggel az akvárium előtt találtam meg:(:( Nagyon imádtam, 2 hónapja volt meg és jól érezte magát addig a napig, egész nap a hátteremen pózolt és legyezgetett. Így többet nem rakok bele az akiba ebből a szerből és most nekiálltam egy BLACKOUT 3 napos kúrának. ma este fogom levenni majd a lepedőt és kiderül minden.
Ha ez sem segít akkor miken kell változtatnom? Mi lehet a kiváltó ok? Kevesebb vagy több világítás kell, vagy a növénytápozáson változtassak? Milyen növénytápot ajánlotok? Sajnos CO2 rendszert most perpillanat esélytelen hogy vegyek mivel munkanélküli lettem. Első lépésben arra gondoltam ha nem szűnik meg az ecsetalga, akkor a halakat különrakom tiszta vízbe egy kis kádba, kidobálok mindent az akiból, veszek új táptalajt 5 litert és 25 literes manadót a GA.ból, jó áron van. Kifertőtlenítem a szűrőt is mivel ecsetalga spórák lehetnek benne. A növényeket is mind kidobálom szerintem:( és az 1-2 díszt és gyökereket kifőzöm és újraindítom az akváriumot. A halakat meddig tartsam a kádban és mennyi vizet cseréljek rajtuk, hogy tuti eltűnjön onnan is és a halakból is az ecsetalga spórái? Amíg a halak karanténban lesznek addig beindítom az akit üresen, majd idővel beültetem a növényeket és később visszajönnének a halak is. Ehhez is kéne egy kis segítség, az újraindításhoz, hogy mikor mi kerülhet vissza vagy bele az újraindított akiba.
Sajna most kétségbe vagyok esve, pedig az elején olyan szép volt minden, csak ez az ecsetalga tönkreteszi a látványt. És a növénytápozáshoz is szeretnék segítséget kérni, mert pár növény szépen nő, de az alsó leveleit elhullajtja. Elsárgul, bebarnul és leesik. A tündérhínár is nő gyorsan, de a szára olyan mintha elrohadna és a föld felet pár centivel eltörik.
Előre is köszönök minden segítséget és tanácsot, hogy mit tudok tenni ellene és hogy mit és min változtassak. Holnap írok majd, hogy a BlackOUT milyen hatással volt az akira és itt van 1-2 kép az algás növényekről.
Üdv mindenkinek: Nagy Gábor.
16529155_0ec1aba6d9cade32cc10f89a80f28dad_m.jpg
16529159_430cda3111f6bf37fac99aa6b92daaee_m.jpg
16529151_32b3b5bfdbea13f6527c588d0cd7252f_m.jpg
 
Szia Gábor!

Sziasztok!

Nekem is ecsetalga ütötte fel a fejét az akváriumomban a növényeken...


Kicsit kuszának érzem az akváriumodat (világítás, tápozás emelés-csökkentés, hátterezés, CO2 van-nincs)(meg a kisbetűs betétekkel az írásodat is, de lehet csak én öregszem és nem látok jól)!

A fényed sok, ha nem megy a CO2 adagolás.

A tápozáson egyszerűsíts!

Tudsz víz keménységet, Ph-t mérni?

Meg van mindenhol a táptalaj takarása legalább 4-5 cm vastagon?

A háttered mögé kerülhet víz, (milyen anyagból van)?

Mióta megy a nagyobb külső szűrő, miként jut vissza a víz az akváriumba (esőztetőn, ...), milyen az áramlás erőssége?

Mennyi növényed van (jó lenne egy totál kép)?

Az etetés csökkentése ha hosszabb ideig nem fogyott el a táp és a Sziámik megvétele jó ötlet volt!

Az ecset alga csak akkor tud kifejlődni ha megfelelőek számára a körülmények (mindanyiunk akváriumában van csíra formában, a ferőtlenítés csak ideig óráig segít, tényleg az okot kell megkeresni)!

Egyenlőre ennyi jutott eszembe, ha még valami feltűnik írok!

A.ttila
 
Szia Attila!

Hát elég sok gondolat volt a fejemben és szerettem volna mindent leírni, ezért tűnhet össze-visszásnak:) A kis betűs részt viszont nem én csináltam, a képek beillesztése után lett kicsi, de így hagytam, mert azt hittem direkt lett lekicsinyítve, mert sokat írtam.

A fényerőt csak annyira tudom visszavenni, hogy lekapcsolom a T8-as bluesky neoncsövet, ezt most már meg is tettem.

A tápozás egyszerűsítése alatt mit értesz? Naponta adagolok Carbot és az egyik folyékony növénytápot, mást nem adagolok.

A víz paraméterei tényleg kimaradtak. A PH-m az 8 körül lehet, de nem tudom pontosan, mert csak 7.5-ig van skálázva a teszt, de attól sötétebb kék. A vízkeménységem az sok sajna, mert nálunk ilyen kemény a víz, olyan 20 körül mozog. Volt amikor használtam a vízcseréhez ozmo vizet akváriumboltból, de akkor se ment 14-16 alá. a nitrát szintet tudom még mérni, az viszont jó, nincs 10mg/l, de inkább 0-a.


A táptalaj takarása igen megvan bőven 4-5 centi, de nem lehet hogy sok az a közel 10 liternyi táptalaj?

A hátterem mögé kerülhet kicsi víz, de körbe van nyomva szilóval, úgy van felragasztva. Hungarocellből van, és valami vízben nem oldódó anyaggal van bevonva és színezve. Nem én csináltam, de a hátulja és az oldala az nincs bevonva, csak az eleje.

A külső szűrő április 1-től megy. A képen majd láthatod, de le is írom inkább: Jobb oldalt elöl van az elszívás, jobb oldalt hátul van a benyomás és nem esőztetővel, csak egy sima pipával a háttér előtt nyomja el vízszintesen a víz alatt kb 2-3 centivel. a külső szűrő 1200 liter per órás, de bal oldalt az aki elején még van egy atman vízpumpa(680l/h) ami rásegít az áramlásra és nyomja a vizet az elszívó felé. Ezt használtam a CO2 beoldására, felül beszívta a vizet és oda volt bedugva a co2 cső és a rotor szétdarálta a co2 bubikat apró bubikra.

Hát növényből van pár darab, de a képen majd látni fogod mennyi, de amit tudok leírok: 1 annubias, 17 szál tündérhínár, 4 szál piros növény, 1 nagy növény és még vagy 10 szál valamilyen, sajna nem ismerem őket.

Este levettem a lepedőt, vége lett a BLACKOUT kúrának. Tapasztalataim: jó pár helyről eltűnt, de még maradt 1-2 levélen. Az annubiasról is eltűnt nagyjából és a levelein lévő kis zöld pöttyök kifehéredtek és ráadásul hozott egy új levelet:). A tündérhínárok nagyon megszenvedték, sok olyan mintha elrohadt volna, a szárai elsárgultak és eltöredeztek, de ilyet csinált a kúra előtt is sajnos, nem tudom mi hiányzik nekik. A többi növény csak egy picit lekókadt és 1-2 levél besárgult, de azok nem vészesek. 2 halat és 1 sárga almacsigát is elvesztettem.
A foton látható piros növénnyel mit tudok csinálni, hogy ne nőjön meg nagyon? mert már megint kint van a vízből, viszont az alsó leveleit meg lehullajtja?
Jövőhéten csinálok majd vízcserét és a szűrőt is kitakarítom majd óvatosan, és meglátjuk mi lesz, a fényt visszavettem, csak a két T5-ös megy, a carbot megemelem egy picit kb. 5-6 ml/napra.
Most adok az akinak 1-2 hét regenerálódást de ha nem szűnik meg és visszajön vagy terjed tovább az ecsetalga akkor restartolok tényleg, de ahhoz is kell majd segítség.

Köszönöm az eddigi segítségedet,
Képek:
16538093_525013eacddb91ddd7cb76b7e3b144d0_m.jpg

16538095_37dfc626e00df983edb7a26edbf33733_m.jpg

16538097_65246f9bd16d34049618658de8dde511_m.jpg

Üdv: Gábor.
 
Szia Gábor!

Mindjárt jobb!!!

Sajnos a hátteres akváriumok hajlamosak az csetesedésre (nekem is a második az volt)!
Szerintem a vízbe merülős csövet is kiszedheted (érdekes, de nem természetes és pont a hátterednek ad extra fényt ami az Ecsetnek kedvez), a maradék (2x39W) világítás időtartamán még kicsit emelhetsz ha több lesz a növényed!
Az oldalak kicsit sötétek, oda ne tegyél hínárt mert nem kap elég fényt (azért kopaszodik)!

A növénytápok közül ha valamelyik nem az igazi az csak akkor derül ki ha csak az egyiket használod!
A Carbot mikor adagolod (6 óra alatt lebomlik)?

A lugos kemény víz sem kizárható tényező (amin a Manadó még ront is kicsit) az ecsetesedésben, nekem is volt vele gondom egy kicsi garnélásban (szintén Manadóval), tehát ezen jó lenne változtatni, ha bele fér!

A táptalaj takarása a képek alapján is elégségesnek látszik (kivéve ha hátrafelé emelkedve raktad és onnan a Manadó előre csúszott)!
Ha teljes átalakításra adod a fejed akkor spórolj egy jobb talajra először, nem fogod megbánni!

Amikor majd restartolsz próbáld meg kiszerkeszteni a hátteret is (pusz helyet, térfogatot nyersz és nem lesz pangó víz)!

Lehet hogy sok most a keringésed az akváriumban, a plusz belsővel, azt amíg nem CO2-ozol szerintem kiveheted!
A beömlés is koncentrált így!
A beszívónak elég középig leérnie, a legalsó sarokban kevésbé mozog a víz (észrevételem szerint pont fölötte fordul a szennyeződésekkel)!

A növényeket kicsit keveslem.
A gyorsan növő növénnyeiddel megcsinálhatod azt hogy elfekteted a háttérben (persze ahol több a fény), lerögzíted a végeiket, hogy minden levéltőnél gyökeret eresszen és új hajtást hozzon!

Ha nem célod a High tech, akkor alacsonyabb fényigényű növényekből válogass még (Cryptocorynék, Marsilea, Sagitaria) és amik eddig is jól megvoltak azokat rendezgesd úgy hogy közép tájra az alacsonyabbakat majd hátrafelé emelkedve a többit (az előtérben hadj helyet valami kissebbeknek)!
A gyökerekre meg kötözhetsz Bolbitist, Microsorumot, még Anubiast!

Lehet ez kicsit sok változtatásnak tűnik egyszerre, de sajnos elég összetett a probléma!

Nyiss naplót, több szem többet lát!

Kitartást!

A.ttila
 
Szia!

1-2 dolgot megváltoztattam amit ajánlottál. kivettem a neont a vízből és kivettem a vízpumpát.

A carbot általában reggel 8-9 között rakom be a növénytáppal egyszerre.

A háttér az megy tuti:) mert az nagyon ecsetalgás volt, bár most mintha a BO. kúra után kifehéredett volna.

Hát egyre erősebben gondolkodok egy teljes restarton és átrendezésen. De ha restartolok, akkor a növényeket, amik ecsetalgásak, azokat ne tegyem vissza ugye? vagy visszatehetem és meg fog gyógyulni a levele? A gyorsan növő növények alatt a tündérhínárra gondolsz? Vagy a piros növényt is lefektethetem így, mert azzal sem tudok mit kezdeni, mert a víz felé nőtt? Vagy csak vágjam le a tetejét a vízfelszín alatti részen pár centivel és nem lesz semmi baja? Ha megállítom így a növésben, akkor vissza fog nőni a levele alul a szárán?

Kedden egy kicsit átrendezem, de szerintem megcsinálom a restartot is 1-2 héten belül. Milyen táptalajt és általános talajt javasolsz nekem és kb. 20 liter elég lenne? 100*40 az alapterület.

A beszívót szerintem még ott hagyom lent egy kicsit, mert szerintem az én akimban így jól dolgozik, egy darab kakit nem látok a talajon, viszont a szűrő teli szokott lenni 3-4 hét alatt:)

A növények számát most nem szeretném növelni, majd a restart után inkább, és próbálok olyan növényeket beszerezni amiket ajánlottál. Anubias-t is szeretnék még, mert van még szabadon 2 gyökérvég:)

Egyáltalán nem sok a változtatást, szeretem az akit csinálgatni, így elleszek vele, megfogadom a tanácsaidat és köszönöm a segítségedet.

Szerintem lassan megrendelgetem a talajokat, ha ajánlasz valamit, akkor olyat és tényleg szétszedem fertőtlenítem és átrendezem az egészet, csak nem tudom hogy visszarakjam e a mostani növényeket, vagy teljesen újakat vegyek.

Köszi még egyszer mindent.

Üdv: Gábor.
 
Szia Gábor!

Az ecsetes leveleket vágd le (csak akkor dobd ki a növényt ha teljesen tele van, bár nekem voltak olyan Anubias nanáim amik a jobb környezet és a sziámi algázó hatására teljesen rendbe jöttek)!
Próbálj minél több gyors növésű növényt is bele tenni (a pirosat fektesd el, de más stemekkel is meg lehet csinálni)!
A felkopaszodott szár már ritkán hoz új hajtásokat (bár arra is volt már példa), annyit vágj le a tetejéből amennyi leveles, azt ültesd vissza, vagy ha van legalább 10cm akkor mehet fektetve!
Elég kibővítened a flórát, nem kell teljes csere!
Ha megteheted akkor jó minőségű táptalajt és agyagos talajt rendelj (az alapterületedet töltve centinként 4l talajjal számolhatsz, kicsit több kell mint 20l ha emelkedéssel csinálod), itt a fórumon favorizált termékek jók!

Indíts naplót, ott mindent ki lehet vesézni!
Itt már a téma egy része nem az ecsetről szól, folytassuk egy naplóban!

Sok sikert!

A.ttila
 
Sziasztok!

Egy kis segítségre lenne szükségem. Időről időre visszatér ez a jó kiállású feketés agancsszörny és a tanácsotokat szeretném kérni, hogy miként tudnám kordában tartani, amíg a megfelelő technikai körülmények megteremtésére összejön az anyagi háttér. Tudom, hogy a technikai oldal nem a legideálisabb, de nem szeretnék lemondani a növényes vonalról addig sem amíg felfejlesztjük a "vasat"

Tank: 112 liter
Szűrés: belső 1000l/h (állítólag :p ) - jelenleg spórolás értelmes kölső szűrőre
Világítás: Gyári 2 x 18W (sajnos) - napi ~ 10 óra - a külső szűrő utáni következő cél
Tápozás: Easy Life Profito + Easy Life Carbo
CO2: nincs - a kölső szűrő és a világítás utáni végső cél :)
Vízcsere: heti 30%
Fauna: RC-k + Kolibri + Villásfarkú kalász + Törpe pettyes kalász

Lokálisan Carboval tudom kezelni a helyzetet, de ahogy eltűnik pár hét után visszatér.
Szóval a probléma az volna, hogy a fent említett technika keretek közé miként lehetne beszorítani egy algaszegény környezetet.
Profito helyett gondolkoztam GA mikró és esetleg még mellé makrón is, de azt javasolták, hogy low techben, CO2 nélkül felesleges. Ez tényleg így van, vagy esetleg próbálkozhatok a GA tápokkal?
Jelen helyzetben milyen tápozást és Carbot javasolnátok?

Előre is köszönöm a jó tanácsokat!
 
Back
Oldal tetejére