• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Tengeri Sps kísérlet

Sokat gondolkodtam rajta, hogy szabad-e egy 3. tengeri naplót nyitnom itt az akvakertész fórumon. Igazán nem akarom korallos akváriumokkal teleszemetelni a naplókat. Ugyanakkor mivel még mindig több növényes akváriumról posztolok, mint tengeriről és szeretem ezt a közösséget itt, úgy döntöttem ez talán még belefér.

Az üveg előzménye, hogy ki szerettem volna próbálni a nehezebben tartható sps korallokat is nano/pico méretben. Az sps korallokról annyit kell tudni, hogy kifejezetten kényesek a stabilitásra. Eredetileg egy csak mélytengeri acropora üveget akartam csinálni, de erről gyorsan letettem, mert ezek a fajták meg extra kényesek.

A tervem eredetileg az volt, hogy minden szabályt felrúgok és egy teljesen steril indítással próbálkozom. Értsd ez alatt, hogy mesterségesen állítom be az N és P értékeket és tengeri iszap alkalmazásával érem el a megfelelő baktérium kultúra beállását. Egy 10l üvegben el is indítottam nyáron a száraz kőből összeragasztott hardscapet. Mivel a heti vízcseréket finoman szólva is elég hanyagul kezeltem, így teljes katasztrófa lett a dolog. A hardscape cuftig bealgásodott és gusztustalan volt az egész. Jelenleg ro vízben áztatom és sikálom naponta róla az algát…

Kinéztem egy ismert cseh, növényes akvarisztikai oldal egy most a napokban megjelent szettjét. A neve: Nano led tengeri akvárium 23l szűrővel és habtalanítóval. Kizárólag a protein skimmer miatt vettem meg a szettet, mivel tengeri akváriumokban ritka az ilyen pici lehabzó. Nosza meg is rendeltem. Azt tudtam, hogy a lámpát nem fogom használni, mert legyünk őszinték, egy 6W-os lámpa még növényesben is harmatgyenge, nemhogy sps koralloknál, ahol 150-200 PAR kell a legigénytelenebbeknek is. Szerencsére a legelső óccsó aquaknight 30W-os led lámpám megvan még, ezért azt tettem rá. Ez az akvárium alján csak kék fénnyel 100 PAR-t tud, fehérrel együtt pedig a vízfelszín alatt 3 cm-re pedig 300-at.
Nos folytatva sztorit… Megjött, feltöltöttem. A pumpa annyira gyenge, hogy szinte semmi áramlatot nem csinált. 210 l/h… Nem is értem a dolgot. Majdnemhogy a szűrőkamrán nem tudja átvinni a vizet. Még szerencse, hogy volt egy sicce syncra nano pumpám ami 430 l/h tud. Azért nem kicsit voltam bosszús.
Aztán jött a végső döfés. Nem elég, hogy semmi összeállítási útmutató nem volt és a netről kellett kinéznem a dolgot, de a lehabzóval is problémáim lettek. Nagy nehezen be tudtam állítani és 5 perc működés után behalt a motorja és megállt…
Röviden és tömören. Senkinek nem ajánlom ezt a szettet. Kizárólag az üveg kialakítása miatt éri meg esetlegesen megvenni. Folyt köv.

Szerk: reklamáció után küldenek egy új lehabzót. Reméljük ez hosszabb életű lesz.
 
Utoljára módosított:
Nos az alábbi élőlények kerültek bele:

Korallok:
Acropora carduus
Psammocora galaxy
Psammocora watermelon
Cyphastrea spp.
Montipora sp.
Montipora encrusting red

Takarítók:
3 db Nerita csiga
2 db Clibanarius remeterák

Halat szerintem nem fogok bele tenni.

Korábban említettem, hogy minden szabályt felrúgok. Indítás után egy nappal már beletettem az összes élőlényt. Kicsit kockázatos a dolog. Faunamarin bacto blend bacikultúrát és lifesource-t tettem bele indításkor, valamint a nitrátot 5ppm-re foszfátot 0,05-re állítottam be. Pluszban beleöntöttem a korallokkal érkezett vizet is az akváriumba. Kicsit rázós indulás lesz, de remélhetőleg nem lesz gond. A kövön biztos maradt alga, de remélhetőleg a csigák és rákok megoldják. Az biztos, hogy folyamatosan mérni kell majd a vizet. A KH/Ca stabilitást a faunamarin ready2reef és a rendszeres heti vízcsere fogja biztosítani. Az irodai tengeris üvegekben ezentúl faunamarin sót fogok használni, mert jobbnak tűnik, mint a redsea.

6113318F-0C2D-44D8-BABD-5A7FD10A6175.jpeg

Majd lencsével lövök a napokban egy jobb képet is.
 
Aranyos az üveg, tényleg kár, hogy ilyen gyér technikával árulják. Kiváncsi vagyok milyen lesz ez a "siettetett" indítás.
Ami a tengeris naplókat illeti, annyira kis százalékban vagyunk az édesvizi naplók mellett, hogy ez csak szinesíti(és reméljük az Alapítók is így gondolják 😉) ezt az amúgy is fantasztikus fórumot.
 
Milyen a viz parameter Mg, Ca, Kh? Ás a nitrát foszfát értek? Vízcserék és a párolgás pótlása mennyire volt stabil?
 
Utoljára módosított:
Nos. Az üveget bontottam. Az iroda új tagokkal bővül és ki kell pakolni a rumliszobát, hogy mindenkinek legyen helye. Az üveg novemberben nagyon rossz irányba indult el. Olyan durván algásodott a kő, hogy azt el se hittem elsőre. Vettem egy olcsó elektromos gyerek fogkefét, de mint halottnak a csók. Próbáltam ez időben drótkefével is, de az sem segített. 2-3 cm hosszú szálas alga telepedett meg és semmivel nem lehetett leszedni. Áttettem az egyik rákot is, de az se bírt vele. Láthatóan az alga irritálta a korallokat is. November második felében végső elkeseredettségben elkezdtem vibrantot használni. Na ez elpusztította, teljesen kifehéredett, de még így sem lehetett a kőről leszedni. Ezzel egy időben a korallok is elkezdtek leépülni. Foszfát stabilan 0,07 volt, nitrát 1 és 5 között mozgott ahogy pótoltam. Ca és Mg stabil volt, KH kicsit magas 9,5.

Acropora carduus az elsők között esett el. Ami biztosan túlélte az a Psammocora galaxy és a Cyphastrea. Ezeket hazavittem és betettem az otthoniba. Az egyik monti és a másik psammocora még egy kis csodával túlélheti. Ezeket betettem az euphyllia kertembe.

Nyilvánvalóan szinte minden hibát elkövettem amit csak lehetett. Az egyik legalapvetőbb hiba olyan követ hasznàltam, ami alapból algás volt, de talán sokkal nagyobb gond volt a következő. Halat nagyon nem tudtam beletenni a nagy áramlás miatt. Emiatt szintetikus N-t adagoltam ami nem váltotta be a reményeket. Erős sejtésem, hogy a korallok szöveteiben levő micro algák ugyan úgy működnek, mint a növények. Preferálják az ammóniát, ha elérhető a nitrát rovására. Ez tulajdonképpen azért tűnik logikusnak, mert a zátonyokon sem várhatják meg a nitrifikációs folyamatokat, hiszen az áramlás elviszi a halak és egyéb élőlények által termelt salakanyagot. Emiatt a mesterségesen adagolt N masszív megtelepedett korall állomány nélkül csak az algáknak kedvezett. Sajnálom, hogy az indítás ennyire ritmus hiányos volt és ilyen csúnya véget ért. Ilyen pici sps üveget akkor lehetne jól fenntartani, ha egy több száz literes beállt üveg lecserélt vizével tudnám a heti vízcseréket megoldani. Az akváriumot megtartom. Egyszer majd csinálok bele egy macroalgás dolgot, ha a gazdasági környezet is úgy alakul.
 
Nos. Az üveget bontottam. Az iroda új tagokkal bővül és ki kell pakolni a rumliszobát, hogy mindenkinek legyen helye. Az üveg novemberben nagyon rossz irányba indult el. Olyan durván algásodott a kő, hogy azt el se hittem elsőre. Vettem egy olcsó elektromos gyerek fogkefét, de mint halottnak a csók. Próbáltam ez időben drótkefével is, de az sem segített. 2-3 cm hosszú szálas alga telepedett meg és semmivel nem lehetett leszedni. Áttettem az egyik rákot is, de az se bírt vele. Láthatóan az alga irritálta a korallokat is. November második felében végső elkeseredettségben elkezdtem vibrantot használni. Na ez elpusztította, teljesen kifehéredett, de még így sem lehetett a kőről leszedni. Ezzel egy időben a korallok is elkezdtek leépülni. Foszfát stabilan 0,07 volt, nitrát 1 és 5 között mozgott ahogy pótoltam. Ca és Mg stabil volt, KH kicsit magas 9,5.

Acropora carduus az elsők között esett el. Ami biztosan túlélte az a Psammocora galaxy és a Cyphastrea. Ezeket hazavittem és betettem az otthoniba. Az egyik monti és a másik psammocora még egy kis csodával túlélheti. Ezeket betettem az euphyllia kertembe.

Nyilvánvalóan szinte minden hibát elkövettem amit csak lehetett. Az egyik legalapvetőbb hiba olyan követ hasznàltam, ami alapból algás volt, de talán sokkal nagyobb gond volt a következő. Halat nagyon nem tudtam beletenni a nagy áramlás miatt. Emiatt szintetikus N-t adagoltam ami nem váltotta be a reményeket. Erős sejtésem, hogy a korallok szöveteiben levő micro algák ugyan úgy működnek, mint a növények. Preferálják az ammóniát, ha elérhető a nitrát rovására. Ez tulajdonképpen azért tűnik logikusnak, mert a zátonyokon sem várhatják meg a nitrifikációs folyamatokat, hiszen az áramlás elviszi a halak és egyéb élőlények által termelt salakanyagot. Emiatt a mesterségesen adagolt N masszív megtelepedett korall állomány nélkül csak az algáknak kedvezett. Sajnálom, hogy az indítás ennyire ritmus hiányos volt és ilyen csúnya véget ért. Ilyen pici sps üveget akkor lehetne jól fenntartani, ha egy több száz literes beállt üveg lecserélt vizével tudnám a heti vízcseréket megoldani. Az akváriumot megtartom. Egyszer majd csinálok bele egy macroalgás dolgot, ha a gazdasági környezet is úgy alakul.
Mindenesetre tapasztalatnak kiváló volt, nem csak neked. De ez gondolom nem vigasztal...
 
Mindenesetre tapasztalatnak kiváló volt, nem csak neked. De ez gondolom nem vigasztal...
Hát nem. Egyféleképpen tudom elképzelni, hogy hogyan működhetett volna. A követ, miután összeragasztottam, be kellett volna tennem az otthoni akváriumba, mert ott villám sebességgel, néhány hét alatt ránőtt volna a mészalga. Ez egyrészről éretté tette volna a hardscapet, és ezáltal az akvárium is beálltabban tudott volna indulni, másrészt az algának se lett volna esélye. Sajna nem hiszem, hogy ekkora struktúrát be tudtam volna tenni. Érdekes egyébként, hogy az euphyllia kertben a mai napig nem fedte be a követ a mészalga. Szerintem a lámpának van hozzá köze.
 
Nos. Az üveget bontottam. Az iroda új tagokkal bővül és ki kell pakolni a rumliszobát, hogy mindenkinek legyen helye. Az üveg novemberben nagyon rossz irányba indult el. Olyan durván algásodott a kő, hogy azt el se hittem elsőre. Vettem egy olcsó elektromos gyerek fogkefét, de mint halottnak a csók. Próbáltam ez időben drótkefével is, de az sem segített. 2-3 cm hosszú szálas alga telepedett meg és semmivel nem lehetett leszedni. Áttettem az egyik rákot is, de az se bírt vele. Láthatóan az alga irritálta a korallokat is. November második felében végső elkeseredettségben elkezdtem vibrantot használni. Na ez elpusztította, teljesen kifehéredett, de még így sem lehetett a kőről leszedni. Ezzel egy időben a korallok is elkezdtek leépülni. Foszfát stabilan 0,07 volt, nitrát 1 és 5 között mozgott ahogy pótoltam. Ca és Mg stabil volt, KH kicsit magas 9,5.

Acropora carduus az elsők között esett el. Ami biztosan túlélte az a Psammocora galaxy és a Cyphastrea. Ezeket hazavittem és betettem az otthoniba. Az egyik monti és a másik psammocora még egy kis csodával túlélheti. Ezeket betettem az euphyllia kertembe.

Nyilvánvalóan szinte minden hibát elkövettem amit csak lehetett. Az egyik legalapvetőbb hiba olyan követ hasznàltam, ami alapból algás volt, de talán sokkal nagyobb gond volt a következő. Halat nagyon nem tudtam beletenni a nagy áramlás miatt. Emiatt szintetikus N-t adagoltam ami nem váltotta be a reményeket. Erős sejtésem, hogy a korallok szöveteiben levő micro algák ugyan úgy működnek, mint a növények. Preferálják az ammóniát, ha elérhető a nitrát rovására. Ez tulajdonképpen azért tűnik logikusnak, mert a zátonyokon sem várhatják meg a nitrifikációs folyamatokat, hiszen az áramlás elviszi a halak és egyéb élőlények által termelt salakanyagot. Emiatt a mesterségesen adagolt N masszív megtelepedett korall állomány nélkül csak az algáknak kedvezett. Sajnálom, hogy az indítás ennyire ritmus hiányos volt és ilyen csúnya véget ért. Ilyen pici sps üveget akkor lehetne jól fenntartani, ha egy több száz literes beállt üveg lecserélt vizével tudnám a heti vízcseréket megoldani. Az akváriumot megtartom. Egyszer majd csinálok bele egy macroalgás dolgot, ha a gazdasági környezet is úgy alakul.
Milyen alga támadott? Tudtad azonosítani?
 
Back
Oldal tetejére