• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Spring morning in the mountains 95L

Megnéztem egy régi képet az akiról,szerintem nem is olyan dús a mostani állapot! :lol:
Szép egészséges növények! :thumbup:
 
Igen,mihez viszonyítjuk?Ahhoz képest tényleg nem annyira dzsungeles. :) De gyakorlatilag a verseny fotók óta nem nyírtam meg.A Sp. Japan, ami őrölt módon terjeszkedett,ha nem téptem volna meg,már szerintem kinőtt volna az akiból,a szoba közepén lenne.Csipkerózsika effektus. :p A többi növény szépen elvan nyírás nélkül is,nem olyan ütemben nőnek,mint az Sp..Talán még a Staut nyírtam meg.
 
tibicuk said:
Jöjjenek a képek.

A Spiky moha alatt ott van valahol a fő kő.
15126465_c199a2ffbccf8094e7b19c9a7675e2c1_xl.jpg

Csak nem ledek leledzenek odafenn? :)

Jó az aki :thumbup:
 
A led világítás 3 napja van fenn,az eredmény félelmetes.Olyan bubizás,ami soha nem volt,vagy legalábbis csak új T5 csöveknél.A neonok már vagy 2 évesek voltak,nőttek a növények,de ennyi idő után mindenképp ki kellett cseréni őket.A led világítás akkor fogalmazódott meg bennem,mikor hectorvti(Ádám) eladásra ajánlotta alu hűtőbordáját.Nos én vettem meg tőle.Már előtte is nézegettem a ledeket.Ádámmal vagy 20-30 Pü.-t váltottunk,nem tudom mennyit,de durva sokat.
Segítettet megérteni,hogyan működnek a ledek,mire figyeljek a szerelésnél,stb.
Gyakorlatilag mikor bekapcsolnak a ledek,már szinte akkor elkezdik a bubizást a növények.A co2 2 órával előtte indul,de ez így volt a ledek előtt is.
Világosabb zöld lett az akvárium.Eleinte megijedtem,hogy nem lesz jó így a szín,de már megszoktam és tetszik is,sőt ragyog az akva.Kicsit félek is,nehogy sok legyen,jön az algabumm.
A forrasztáson kívül mindent én csináltam.Azt is csak azért,mert ott sok mindenre kell figyelni,az a biztos,ha szakember csinálja.De tényleg csak a forrasztást,a tápok és a ventik bekötését én hoztam össze.Az ismerősöm azt mondta,hogy még véletlenül se kössem fordítva,mert kinyiffannak a ledek.
Lássuk a paramétereket.
20db 3w-os CREE XR-E 7090 Q5 HP LED
20db 60°-os lencse,amik még nincsenek fenn.
2db Mean Well LPC-35-700 35W/9-48V/700mA tápegység
2db pc venti
72x32 cm hűtőborda
Felfüggesztés bowdennel,sorkapoccsal(csoki)
Armatúra fenyő deszka.

A tápok a borda tetején vannak,de nem érnek hozzá.A két deszka közé becsavaroztam 2-2 alumínium rudat 1 centire a bordától,ezeken vannak a tápok.
Folyamatosan figyelem,hogy melegszenek-e,de eddig kézzel hozzáérve langyosak.A ledek is "jól érzik magukat",a borda hideg,ledek langyosak.
Egyenlőre nincs vezérlés.
Jöjjön pár kép.A fa még nincs befestve, majd kap valami színt.

15129903_e0b51cc08958d4d03ad8cc3a4828ba42_m.jpg

15129905_14fba1091e10b2dfbb6f5b1e64900b16_m.jpg

15129907_0abf291d48cdbff4ae5229df2fd6ec9f_m.jpg

15129909_196370fe572177a8b21ba14d5133df16_m.jpg

15129915_fd87fe65ae7db7e7a9cd499c1b77874c_m.jpg

15129919_4694a182c81755db9182c53b8df46d0c_m.jpg

15129921_958d38c6c23561ca95d9660bbc855478_m.jpg

15129925_5dcbb4accb60602cfad116df9bc496ed_m.jpg

15129927_c313bdc48bff5920a4628778c82e7483_m.jpg


Ha feljebb akarom húzni az armatúrát a matatásnál...
15129929_8299b9f6866f22230c28aeb77e425373_m.jpg

15129931_6193f4b074a8a14f5dd12f5cbf202395_m.jpg
 
Hmm, nem rossz.

Bár több dolgot másképpen csináltam volna. Ha elfogadsz néhány tanácsot/észrevételt.
Először is szerintem borzasztó sok lesz a 60W a 95l-re, főleg hogy közel nincs annyi víz benne. Én a 125l-t világítom 40W-al (7cm-rel magasabb vízoszlopot) és bepirosodik a Brasiliensis is meg a Fissidens is ennyi fénynél.
Ha már ennyi LED-et tettél bele, akkor dimmelhető tápegységet tettem volna bele, ha sok lenne vissza tudnád venni.
Nem értem minek ekkora bordához ventilátor. Nekem kisebb mint negyed ekkora bordákon van 20-20W és talán pár fokkal melegebb mint a szobahőmérséklet. Persze ha ennyire melegszik, akkor nem szóltam.
A lencsékkel kapcsolatban, én használtam, de nekem nem tetszett és mindből kipattintottam a lencsét. Sokkal sötétebb lesz tőle és az aljára meg még több fény jut. Jah és baromi sok árnyékos rész lesz.

Sok sikert hozzá, de figyeld folyamatosan a növényeket, hogy időben tudjál reagálni ha kell.
 
Mint írtam , ez már egy kísérleti akvárium.Van egy 140 literes akim,ahhoz pont elég lesz 60 Watt.De nem bírtam ki,felraktam erre az akira.
A venti csak biztosítéknak van fenn.Próbáltam anélkül is, nem melegszik jobban.De mivel a tápok is abban a "légtérben" vannak,biztos ami biztos beraktam. Valószínű nem kell majd.Nem költöttem rá,a meglévő hűtőventiket használtam fel.
A lencséknél nem mindegy,hogy milyen magasan vannak a ledek.Nálad viszonylag magasan vannak,oda nem igazán jó a 30°-os lencse.A tengeris kollégák szerint minél lejjebb van a led,annál inkább nem kell optika,minél feljebb,annál nagyobb szögű kell.Majd megkeresem ezeket a képeket neked.
Felteszem majd,meglátjuk mi történik,legfeljebb leveszem.
 
Felraktam az optikákat.Én nem látok árnyékokat.A ledek 25 cm-re vannak a vízfelszíntől.
Itt van a 60 fokos és a 30 fokos lefedése.A 30 fokos pont azért árnyékol,mert felül nem fedi az akit.
Vagy pedig közelebb kell rakni az armatúrát.

60°
15139771_4c293bf35d688da41c08b15cb4278764_l.jpg

30°
15139769_276b24a7c01d0ff02fd848bf29ae4cea_l.jpg
 
tibicuk said:
A 30 fokos pont azért árnyékol,mert felül nem fedi az akit.
Vagy pedig közelebb kell rakni az armatúrát.

Inkább távolabb kell rakni szerintem.
Egyébként én ugyan így kiszerkesztettem, csak én vegyesen tettem a 30 ill. 60°-os optikákat hogy minél több fény kerüljön az akváriumba és minél kevesebb azon kívül.
Megnéztem az elrendezésedet és látom, hogy nálad nem is nagyon lehet árnyékos rész, de nálam pl. ott a fa, ami alatt szinte teljesen sötét volt.

Alapból nálam is olyan 25cm-en volt a világítás, most feljebb toltam 35-re.

Egyébként látsz különbséget optikával és anélkül? Kíváncsi leszek milyen tapasztalatid lesznek később. Mert azért más a két LED amit használunk. Meg én tettem bele meleg fehéret is mert nem tetszett a hideg színe.
 
Annyi különbséget látok csak,hogy optika nélkül diszkó hatás volt a mennyezeten,most csak közvetlen az aki felett.Tehát biztos koncentrálódott a fény valamennyire.Intenzitásban nem nagyon látok, legalábbis kisebb nem lett.Ami változott,hogy nincs az az intenzív vibrálás az akiban,csak nagyon diszkrét.
Azt csináltam,hogy 8 ledet letakartam,mert durván törölt a 20db.Erre lenne jó a dimmer.Majd az is lesz idővel.
Én is nagyon kíváncsian várom,mi fog történni.
 
Az a baj, hogy valószínű ahhoz tápot kellene cserélned.
Én is szeretnék áttérni áramgenerátorra, ezért meg is néztem te mit használsz és sajnos ahogy nézem a PCD széria dimmelhető.
Valószínűleg be is szerzek belőle 2db 25W 700mA-est. Meg majd dimmert vagy építek hozzá, vagy már néztem direkt LED-hez vagy kompakt fénycsőhöz való triakos dimmert.
 
Az a baj, hogy ekkora teljesítményűből nem látok dimmelhetőt. Ebből lenne, de ez 25W-os, ami nekem lenne elég. Vagy 16W-os, de abból meg kellene neked 4db. Természetesen dimmerből elég hozzá 1db.
 
Szia!

Hát az akváriumod valami fantasztikus :) Egy kérdésem lenne a ledekel kapcsolatban. Hány ezer K-s? Mert én is találtam ilyen led modulokat ,de az csak 6000K . Nem vagyok most teljesen biztos ,hogy az elég e. Előre köszönöm a válaszod!
 
Örülök,hogy tetszik az aki. :)
Elvileg ezek 5700-tól 7000 kelvinesek.Így van megadva,tól-ig tartományban.
A 6000-6500 kelvin elég szokott lenni,bár használ valaki 8000K-t is.(t5)

Visszajött a vibrálás.Azért nem volt mert a vízfelszín se mozgott,nagyon lenyomtam a kifolyót és a Koralia is túl mélyen volt.
Most megint szép fényjáték van a talajon.
 
Most hirtelen nem is tudom mihez gratuláljak előbb, az akvához vagy a világításhoz? Természetesen először az akváért, hogyan is mondjam :eh: ha a poszterét kirakhatnák mondjuk az autópályák mentén, azon a szakaszon én átadnám a volánt :D a LED lámpádról meg annyit ha már autópálya, akkor refinek egy ilyen kéne az autóra :cool: A hűtőborda meg óriási! Intercoolernak is elmenne :p
Gratulálok :thumbup:
 
Nagyon ügyesen megcsináltad a lámpát, ahhoz képest, hogy elsőnek készítesz ilyet műszakilag és esztétikailag is szuper lett, gratulálok! Sajnos a tápok amik neked vannak nem dimmelhetőek ill. ez így nem igaz mondjuk úgy, hogy nincs dimmelhető bemenete, ettől függetlenül lehet dimmelni csak ahhoz szerkeszteni kell egy kis áramkört, amit a villanyguru ismerősöd meg is tudna csinálni! De lehet venni ilyen teljesítményre is dimmelhető áramgenerátoros tápegységet pl. abból a márkából ami neked jelenleg van, abból van egy olyan széria, hogy HLG nem olcsó viszont drága ;) de ez tud szinte mindent, lehet vezérelni PWM-el, 1-10V-os vezérléssel és potival is! Van ennek olcsóbb kivitele is LPF címen szóval lehet válogatni.

Még egyszer gratulálok!
 
hectorvti said:
...lehet dimmelni ,csak ahhoz szerkeszteni kell egy kis áramkört, amit a villanyguru ismerősöd meg is tudna csinálni!

Köszi Ádám,megnyugodtam.Azért bíztam benned... ;)

Y-not!? said:
Most hirtelen nem is tudom mihez gratuláljak előbb, az akvához vagy a világításhoz? Természetesen először az akváért, hogyan is mondjam :eh: ha a poszterét kirakhatnák mondjuk az autópályák mentén, azon a szakaszon én átadnám a volánt :D a LED lámpádról meg annyit ha már autópálya, akkor refinek egy ilyen kéne az autóra :cool: A hűtőborda meg óriási! Intercoolernak is elmenne :p
Gratulálok :thumbup:
:) Neked is köszi Y-not.
 
Rövidtávú tapasztalatok a led világításról.Veresednek a növények!Pedig csak 12 led aktív,a többi le van takarva.Istvántól (Stevbig) kapott Blyxa és a Hygrophila polysperma piros változata is vörösödik.A full összes led használatnál sikerült a HC-t kissé megpörkölni.Vannak elfonnyadt,elsatnyult levelei emiatt.Ami ép maradt,az kezd észhez térni.Az lenne még a csúcs,ha a Stau is bevörösödne. :angel:
Úgy néz ki meg lesz oldva a dimmelés is.Beszéltem egy elektronikai üzletben az eladóval.A tápjaimat lehet majd dimmelni nagyon egyszerűen.Ahogy hectorvti írta.
 
tibicuk said:
Rövidtávú tapasztalatok a led világításról.Veresednek a növények!Pedig csak 12 led aktív,a többi le van takarva.Istvántól (Stevbig) kapott Blyxa és a Hygrophila polysperma piros változata is vörösödik.A full összes led használatnál sikerült a HC-t kissé megpörkölni.Vannak elfonnyadt,elsatnyult levelei emiatt.Ami ép maradt,az kezd észhez térni.Az lenne még a csúcs,ha a Stau is bevörösödne. :angel:
Úgy néz ki meg lesz oldva a dimmelés is.Beszéltem egy elektronikai üzletben az eladóval.A tápjaimat lehet majd dimmelni nagyon egyszerűen.Ahogy hectorvti írta.
Ennek szívből örülök ;) !
 
Back
Oldal tetejére