• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Spring morning in the mountains 95L

tibicuk

Legenda
Legjobb napló
Indítás:2011.08.02
14039969_656a2ff1d2ee0fe58b63322c3b1d1632_l.jpg







Az akvárium méretei
78x35x38 95l
Vízcsere:Heti 50%,fele fele RO,csapvíz
Világítás:DIY függesztett armatura
4x24W 6500K,6 óra
Szűrés:Serafil 900,900l/h,csak szivacs
Eheim 2073,1050l/h,Substrat Pro,BioMech,S. Matrix,perlon
Co2:2kg os palack
Sera Diffuzor
Talaj:JBL táptalaj osmocottal dúsitva,ADA Malaya
Tápozás:EI szerint porokból
K2So4,KNo3,Kh2Po4,mikro,Easy Capbo

Növények
Hemianthus callitrichoides ''Cuba''
Echinodorus tenellus
Eleocharis parvula
Eleocharis acicularis
Vesicularia ferriei 'Weeping'
Staurogyne repens
Fissidens fontanus

Halak,garnélák
Petitella georgiae
Crossocheilus siamensis
Otocinclus affinis

Neocaridina heteropoda

Egy két elszólásomból biztosan tudjátok már,hogy elindítottam az új akit.
Sok verzió fennforgott,de igazán akkor alakult ki,hogy milyen lesz,mikor rászántam magam,hogy összerakom.
Az elején úgy gondoltam,hogy Vallisneria-k lesznek hátul,de mikor feltöltöttem vízzel,nem igazán láttam jónak,
ezért kiszedtem és raktam helyette Acicularist.
Tervezek még Ranunculus inundatus vagy Hydrocotyle sp. Japan valahova.

A bejáratott szűrőknek köszönhetően nagyon kevés alga volt.
Barna alga az elején,fonál alga,ezek eltűntek.
Most támad a pontalga,az ecset a Frissiről és a mohákról eltűnt,a kövek sikálását nem fogom megúszni.

Körülbelül egy hónap után raktam be a halakat.Addig a vízfelszínnel semmiféle probléma nem volt.
Már majdnem el is bíztam magam,hogy jaj de jó,végre tiszta a felszín.
Most meg durván fehér hab van a felszínen.Ha egy vonalzóval lehúzom,fehér nyálka tapad rá.
Egy héttel a halak berakása után jelent meg.Semmilyen más változás nem volt.
A Purigem most nincs benne,vissza kéne raknom végre.

Láttok Mollykat,ők már nincsenek benne.Algaevésre tettem be őket,de nem eszik,a fonalat biztos nem.
Pedig nem etettem őket.A sziámi ormányosok "betanított munkások",szerencsére nem bántják a mohákat.

A bal hátsó részre teszek majd egy kis talajt még,mert ott keveslem.

Légyszi kritizáljatok!

Középen a venti zsinorja látszik.

13154745_b94b7a52fccbc234287c1215cb161800_l.jpg

13154751_a0e1791c8a718c2ec5d7356a33128228_l.jpg

13154753_1d39f6b1fd9cc15069bd750990edc785_m.jpg


Az előtéteket,csöveket,elosztókat,függesztést,armaturát én csináltam.A rozsdamentes tartókat természetesen nem.

13154741_9571feb9b1ab8e9e4c51236fe18c3c70_m.jpg

13154747_2588f34daf6276eb9a3fca0207f5d6d6_m.jpg


A Co2 palack hátulra került,mert nem fér be a szekrénybe.

13154743_e5e8d4d4e4ca72caeb5f9af287778ef7_m.jpg
 
Re: 95l Címre kérek tippeket

THE COOKIE GARDEN :D Finom utalásféle képpen!

Nagyon jó lesz! :thumbup:
 
Re: 95l Címre kérek tippeket

Már vártam :) . Kíváncsi voltam mikor mutatod meg. Szépen fejlődik, a HAC-ig meg kényelmesen beérik. ;)
 
Re: 95l Címre kérek tippeket

Cím nélkül nem tudok véleményt nyilvánítani. ;)
Mit szeretnél elérni az elrendezéssel? Sziklás hegyek stb?
Vagy csak egy köves folyómedret?
 
Re: 95l Címre kérek tippeket

Nigro said:
Cím nélkül nem tudok véleményt nyilvánítani. ;)
Mit szeretnél elérni az elrendezéssel? Sziklás hegyek stb?
Vagy csak egy köves folyómedret?

Akkor legyen Rocky Riverbed. :)

Annyit még ,hogy a HC nem indult meg úgy istenigazából és az Eleocharisok sem .Egy picit már nyírtam,de inkább csak csipkedésnek lehet nevezni.
Talán a melegnek tudható be,pedig 3,most ,hogy éjszaka hűvösebb van ,1 venti folyamatosan megy.

A világítást az elejétől teljes gőzzel(mind a négy)megy.Kezdésnél felhúztam kb. 40cm-re,5 óra időtartamra.Minden héten mindig egy kicsit közelebb
raktam.Már legalább 2 -3 hete a kívánt időtaram és magasság megvan.
 
Re: 95l Címre kérek tippeket

13154751_a0e1791c8a718c2ec5d7356a33128228_l.jpg


Nos! Igértem neked egy picit hosszabb véleményt. :) Tenyerem összecsaptam, összedörzsöltem és engedelmeddel egy kicsit "belemásznék" ebbe az akiba. :p
Mivel nem versenyfotó, ezért természetesen elnézhető, hogy benne van a technika és a kiégetett háttér közepén végigfut egy fekete kábel. De! Rettenetesen zavaró. Főleg a kábel. Gyakorlatilag megöli a kompozíciót.
Ez élőben nem zavaró, de képen, főleg aki először pillant rá, annak igen. Lehet, hogy nem tudja megmondani rögtön, hogy mi a baj, de biztos, hogy érzi a "rendetlenséget"
Nos tehát első tanács: Mint az első randin. Az akvárium is a lehető legjobb pillanatnyi kinézettel debütáljon. Lehetőleg ilyen könnyen kikerülhető apróságok ne zavarják össze a szemlélődőt.
Most gyorsan 3 kattintással kivettem a kábelt és az egyik black molly-t aki szintén nagyon kilóg a képből. :p

1.jpg


Így mindjárt más. :roll: Most már tudok a kompozícióra koncentrálni :) Tehát azt mondod, sziklás folyómeder. Ok, bár akkor merre a part, hol a meder stb. De igen értem, tehát mondjuk egy víz alatti kiragadott terület, amit láttatni akarsz.
A fő gond szerintem a bal oldali fő sziklával van. Mintha flex-el vágták volna oda azt a rést. Nem természetes. Én idegennek érzem ott az átjárót. A helyedben megdönteném a főkövet, vagy valami növényt (mohát?) tennék oda, hogy a kő egyenes élét megtörjem. Mivel eleve fókuszpont, rengeteg lehetőséget kínál. Most azonban pont ott nincs semmi. (Tudom, Balázs is magyarázott valami ilyesmit a berendezős videón, de az tényleg nagyon egyedi eset volt)
Tehát a kompozíció első nagy lehetősége, hogy oda valamit teszel.
Van egy dolog, amiben nagyon más, ez az akvárium, mint a megszokottak. Itt a kövek világosak. általában sötét színű köveket használunk, azoknak kifejezetten jól áll a kiégetett háttér. Itt inkább láthatatlanná, sápadaggá teszi a sziklákat. Kipróbálnám sötét háttérrel. ;) (Persze lehet, hogy nem jön be, de egy próbát megér.)

A jobb oldalon, a befelé dőlő szikla nem tesz hozzá a kompozícióhoz. Ráadásul pont párhuzamos a főkővel, ami nem szerencsés. Ha kiveszed és egy jó lejtést csinálsz oda, az az oldal úgy elég lehet.
Viszont! A mélyzöld moha és a világos zöld Stauro kontraszt nagyon üt ahol használod. Ezt a sziklákon feljebb is megpróbálhatnád. ;)

2.jpg


Most, hogy így ránézek, már csak a bal oldali főkövet nyomnám picit a bal oldalüveg felé.

Hirtelen ennyi :) :wave:
 
Re: 95l Címre kérek tippeket

Mohákkal kapcsolatban a múltkor megkérdeztem Stan-t a HAC zsűriből, hogy hogyan kezelte a moháit az IAPLC 2011 5. akváriumán Ricccardia stb.
viewtopic.php?f=26&t=2031&start=10#p50927

Tépte, vagy nyírta? A titok az volt hogy kevesebbet használt és szépen megformázta őket. Hagyta hogy kiteljesedjenek és addigra megért az akvárium. Sosem nyirta vagy tépte őket. Ha az egyik moha kicsit nagyobbra nőtt volna megigazította, vagy benyomkodta a talajba stb. Az ilyen típusú akváriumoknál szerintem ez egy fontos kiindulási pont lehet. Óvatosan kell bánni a mohákkal, mert hamar a fejedre nőnek. Ha már startnál túl sok van, vagy a formája nincs átgondolva, később nehéz lesz kialakítanod a megfelelő hatást. Pedig gondolom valami hasonlóan természetes hatást szeretnél amit neki sikerült elcsípnie. Esetleg érdemes lenne apróbb levelű fajtákat nézni az akváriumhoz. Ha fissidenst mindenképp használni szeretnéd érdemes lenne gömbőcöket formázni belőle.

Engem a főkő bánt a képben a legjobban. Túlságosan élesek az oldalai. Lehet osszeépítve a mellette lévő kővel természetesebb csúcsot lehetne készíteni belőle.

Ettől függetlenül izgalmas, hogy más követ, más tereprendezést és növényeket választottál a megszokotthoz képest.
Ha a van kedved picit dolgozni vele, akkor a természetességre feküdnék rá jobban.
 
Re: 95l Címre kérek tippeket

Címmel kapcsolatban egyébként azt javaslom várj még egy kicsit. Ha nem jut eszedbe valami jó most, szerintem nem baj. Futtasd az akváriumot egy projekt név alatt.

A boltban lévő akváriumok csak az ADA versenyen kaptak nevet. Akkor is vakartuk a fejünket mi legyen. ;)

Néztem a 240-es HC-s akváriumot és azt kérdeztem magamtól, mi jut az eszembe róla? Valamiért az Új-Zélandi zöld mezők a hegyek jutottak eszembe a képről. Annyira erősen jött vissza ez a hangulat, hogy 90%-ban biztos voltam valahogy benne lesz a nevében (szinte láttam a Gyűrűk Ura repülő kameráit a táj felett ;) )....

beautiful-new-zealand_7071.jpg


Aztán eszembe jutott, hogy ha leírom mindenki a név alapján próbálja felidézni a tájat és könnyebb fogást találni így az akváriumon. Vagy egyszerűen bestokizzák egy kategóriába, ahol a többi tájmásolós akvárium van.....
Végül a halak úszásáról egy madárraj jutott az eszembe és a zöld mező és a hegyek miatt olyan hangulat volt, mintha egy csapat madár a sziklák felett repülne.
http://www.flickr.com/photos/viktorlant ... hotostream
Nekem persze mindig is az Új-Zélandi hangulat jut eszembe, de végül egy semleges címe lett: Fly above the giant cliff - nyersben az óriás szikla felett repülni vagy valami hasonló.... Így rábíztam a zsűrire milyen tájat képzel mögé és egy kicsit más megközelítést használtam ami semlegesebb.

Hogy miért írtam mindezt? Mert az elkészült látvány a kifejlődött növényekkel sokmindent eszedbe juttat majd. Írd fel ezeket egy papírra és kicsit ízlelgesd ezeket a neveket (nekem is volt 5-6 opció). Ha megvan a kiválasztottad, kérdezz meg mást is esetleg, hogy mennyire találó a név, amit kiválasztottál és illik-e az akváriumhoz.
Nekem párom segített és ő is jónak találta a név választást. Ne kapkodj, így később sokkal jobb nevek jutnak majd eszedbe, ami valóban illik az akváriumodhoz. :angel: :thumbup:

Egy nagyon jó akváriumot is el lehet rontani egy rossz névvel. Igaz ez leginkább csak a versenyeken jelenthet hátrányt.
 
Re: 95l Címre kérek tippeket

Navégre,használható hozzászólások.Köszi!
Félig már a buszon ülök,Toscana-ba megyek.
Bővebb reakció,ha megérkeztem.(érkezés vasárnap este)
 
Re: 95l Címre kérek tippeket

tibicuk said:
Navégre,használható hozzászólások.Köszi!
Félig már a buszon ülök,Toscana-ba megyek.
Bővebb reakció,ha megérkeztem.(érkezés vasárnap este)

Ha valamiért irigyelni tudlak akkor ez az ;) Olasz mániás vagyok és hát Toscana.....
Csak nem valami gasztro verseny? Remélem fényképezőt is vittél :angel:
 
Re: 95l Címre kérek tippeket

Igazából szakmai kiküldetés a kamara részéről.Új technológiák megismerése,helyi különlegességek bemutatása.
Már tűkön ülök,hajnalban fél kettőkor indulunk.Még Kecskemétre kell előtte menni.

Lucca-ba megyünk. Kiderítettem,hogy van ott egy tengeris bolt,ha jól láttam édesvízi növényeket is árulnak.
Nem messze a szállodától,gyalog megközelíthető.Oda mindenképpen el szeretnék jutni.Ha sikerül,majd csinálok egy posztot róla.
Betáraztam a fényképezőt,lesznek fotók. :p

Az elemzést rágcsálom még. :)
De annyit már csináltam,hogy kivettem a középső követ,tettem helyette egy kisebbet mohával.
Lehetséges,hogy a fő kő helyett egy másikat próbálok majd.
Szeretnék még Ranunculus inundatus vagy Hydrocotyle sp. Japan valahova.

Megcsináltam a vízcserét,betápoztam úgy 5 napi táppal.Jövő szombaton jövök haza.Addig kitart remélem.

Vik,nézted az legelső fotót?Az a kezdeti állapot,ott még nincs sok moha.
Amit kielemeztetek,az másfél hónapos állapot.
 
Re: 95l Címre kérek tippeket

Szuper, kíváncsian várom majd a fotókat. ;)
Hmm de jó is lenne most egy Toscana-i túra.... igazi gaszto menyország...

tibicuk said:
Vik,nézted az legelső fotót?Az a kezdeti állapot,ott még nincs sok moha.Amit kielemeztetek,az másfél hónapos állapot.

Igazad van. Picit akkor kezdik átvenni az uralmat az aki felett. Csapj oda nekik, nehogy elnyomják a sziklás/hegyes hangulatot.

tibicuk said:
Szeretnék még Ranunculus inundatus vagy Hydrocotyle sp. Japan valahova.

Ha rám hallgatsz, inkább a Hydro sp. Japan-t teszed be. Szép apró leveleivel nagyon jól kiegészítené a látványt és jól passzolna a sziklákhoz is.
A Ranunculus is egy szép növény, ha jól használják, de nagyra nő és megintcsak elnyomja majd a szikláidat.
 
Re: 95l Címre kérek tippeket

Akkor ha megengeded én is hozzászólnék az akidhoz. ;)
Sajnos teljesen egyet értek Nigro írásával és képi variálásával is (szerintem az ö verzióját kellene követned).
Fekete háttér mindenképp jól jön, ha már ilyen köveket választottál.
Ha megengeded én a helyedben a staut. likvidálnám, helyébe a kövek és a HC közé fissidens-t tennék, fentre a sziklák réseibe pedig spiky-t (amit folyamatosan rövidre nyírva tartanék), és ami a lényeg és szerintem iszonyat jól nézne ki, SP. Japan menne fent mindenhova a dombra.
Ez az én ízlésem és csak egy ötlet, hogy én hogy képzelném el ezt az akit. ;)
 
Re: 95l Címre kérek tippeket

Cecska said:
Akkor ha megengeded én is hozzászólnék az akidhoz. ;)

Jesszum pepi!Ti összebeszéltetek? :oops:

Köszönöm srácok a hasznos hozzászólásokat így utólag is.Végre itthon vagyok,nagyon jól sikerültek a szakmai programok is és jártunk egy-két jó helyen is.
Sikerült sokszori próbálkozás után eljutnom az akvarista boltba.Pont azokon az időpontokon volt nyitva,mikor nekünk programunk volt.
A sziesztát 110%-on kihasználta a tulaj.Majd csinálok egy postot neki ,ha feléledek egy kicsit.

Az aki nagyon jól átvészelte ezt az egy hetet,óriásit fejlődtek a növények ennyi idő alatt.Igazán gyönyörködtető látvány fogadott,mikor beléptem az nappaliba.
Kis fonal alga lett azért,viszont pontalga annál több a köveken.Ez már az utazás előtt is probléma volt,most fogok majd jobban rágyúrni tápügyileg.

Az amano garnikat és a +növényt köszönöm , nemrég hozta meg őket Dávid.
 
Re: 95l Címre kérek tippeket

Üdv újra itthon ;)

Tök érdekes egyébként, hogy egész évben nézzük az akváriumainkat, de ha 1 hét kiesik rá sem ismerünk akkorát változik.

Ha egy kicsit kipihened magad, a gasztro oldalról is írhatnál.
A korábbi beszámoló is nagyon érdekesre sikerült. Biztosan Toscana is nagyon szép volt így kora ősszel. :thumbup:
 
Re: 95l Címre kérek tippeket

Most így fest az akim.Egy kis retus van,mert lusta voltam kiszedni a technikát.

Az Sp. Japan bekerült.A Stau tényleg nem fog illeni oda,vagy egyik,vagy másik,a kétféle biztos ,hogy sok.Igazából még nem volt szívem kiszedni.
Lehet odaadom Dávidnak.
Az ecsetalga mindig előjön.
A mohákat megtépáztam , Frissire is ráférne.
Sötét háttérrel élőben is teljesen más képet mutat az aki.

13389433_6de354eecc21587215050ecf3381e09d_l.jpg
 
Re: 95l Címre kérek tippeket

nah ez szépen alakul, egész jól kikupáltad :thumbup:

valamiért a fótón összefolynak a színek, ami miatt egy csomó növény úgy néz ki mintha fonalas lenne. pedig gondolom nem az.
ezzel már én is szívtam korábban, a túl sok zöld időnként összefolyik. egy jó fotó már most is iszonyat sokat dobna a látványon.

gratu :clap: :thumbup:
 
Re: 95l Címre kérek tippeket

Sokkal jobb kép és az aki is szép lett, eddig nem igazán tetszett, de most igen :thumbup: Fekete háttérrel sokkal jobb ;)
A stau tényleg nem mutat olyan jól.
 
Re: 95l Címre kérek tippeket

A stautól nem biztos, hogy meg kellene szabadulnod. Csak nyírd le egész alacsonyra, akkor szépen kiegészíti majd a képet.
 
Re: 95l Címre kérek tippeket

Köszi!
A fotó miatt most faggatom Levit,sima 5-6 éves kompakt géppel csinál kristálytiszta képeket.
Biztos bevilágítja még valamivel.

Mi a fenét kell csinálni,hogy a halak hátul úszkáljanak?A vörösorrúak mindig is lenn vannak a "hegy" lábánál.

A fekete háttérnél nagyon jól látni,hogy milyen szépen szétoszlik a Co2.
Ha valaki tanulmányozni szeretné,hogy hol vannak az akiban a holt terek,a sötét háttér kiválóan alkalmas rá.
 
Back
Oldal tetejére