• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Sportok ollón innen, csipeszen túl

Nos, a héten végre elkezdtem én is kicsit sportolni, mert már nagyon el vagyok tunyulva (október eleje óta két alkalommal sikerült tekernem 20-20 km-t, ami nem valami sportos életmód:mad::banghead:)
Szerdán volt ugye a kihívás napja, nos kaptam magam és munka után beugrottam a régi barátokhoz kicsit tekerni. (tavaly és idén is a helyi bicajos egyesület 0-24 órás Kiskunhalas-Pirtó váltóval ünnepli a kihívás napját, ez fordulónként kb 16-17 km, óránkénti indítással) Mentem is hirtelen felindulásból egymás után két kanyart, így hazaérve mindjárt meg is dupláztam az idei km-eket.
Pénteken önkormányzati/kormány-/járási hivatali sportnap volt Mélykúton, ami olyan 31-32 km tőlünk. Nosza felbuzdultam, beszálltam egy kollegám mellé és áttekertünk Mélykútra, ott részt vettem három kispályás focimeccsen, aztán kaja után hazatekertünk. Jól elfáradtam, de jól esett.
Tegnap másfajta sportot űztünk: édesapám ráért, így elkezdtük építeni a már bő egy éve tervezgetett kerítést: reggel 8 körül csaptunk bele, fél hétig nyomtuk, most a derekam jobban elfáradt, mint a 2x32 km bicajozásban, de ma este ha nem esik, szeretnék még egy 20-30 km-t bicajozni.
@matrai kérdezlek, mint lelkes futót: nem ismered esetleg Bajáról Sipos Jánost? Ő anno '86-'87-ben matek tanárom volt, most meg pár éve szintén nagyon lelkes futó, könyve is jelent már meg, előadásokat is tart.
Ne haragudj, de nem ismerem. A legtöbb futót csak arcról ismerem, névről kevésbé, ha pont indult azokon a futóeseményeken mint én vagy a feleségem, akkor legalább látásból vagy két szó erejéig ismerhetem. Tavaly feleségem indult egy versenyen én pedig kísértem, Szekszárdról indult és Bajára érkezett ( Korinthosz.hu ), ha ott volt, láthattuk.
 
No, szombaton délután sikerült 19-re lapot húznom: néhány elég vékonykára sikeredett éjszakával (4-4,5 órányi alvásokkal és egész napi őrültek házával) és a péntek-szombati fehérvári sulis három vizsgás "buli" után hazaporoszkáltam, ittam egy kávét, lazítottam max 20 percet (majd' elaludtam), aztán gyerünk a bringás barátok elé, akik a Kiskunhalas-Bugac-Kiskunhalas túrát abszolválták éppen, már egy ideje hazafele tartva mérsékelt szembeszélben.
Hát kb 20-21 km-t tapostam le olyan 27-28-as átlaggal (elég vacak úton), mire végre meglettek. Kölcsönös üdvözlések és jöttem is velük haza, persze jócskán nyugdíjasabb tempóban. Vége 43 km lett, bő kétóra alatt és egész felébredtem a végére, úgyhogy le is vezettem a dolgot egy egyórás kertészkedéssel: némi fűnyírással, kapálással
Jó bemelegítés volt az eheti felkészüléshez, mert szombaton vár a Baja-Karapancsa-Baja kb 100-110km-es túra. Szülinapra pont jó lesz(y) Majd beszámolok pár képpel is reményeim szerint:)
 
Egyébként a félmaratontól eljutni a maratonig rövidebb idő alatt lehet, mint nulláról a 21-ig.
Ne is mondd!
Kezdem elővenni a sportra vágyó énem és nagyon is érzem a bőrömön!
Anno volt egy nagy fogyásom 160+ kilóról 95-re 3 éva alatt. Ebben nagyon sokat segített a futás, bár csak viszonylag rövid távokat toltam: 3-4km, de azt minden nap (télen, vagy rossz időben fél óra intenzív ugrókötelezés váltotta fel). Mellé jött még heti 3-4-5 súlyzós edzés 1-2 órában, ahogy éppen időm volt rá. Mert akkor volt bőven. :D Ja és persze nagyon szigorú napi 500 kalóriás diéta....
Azóta eltelt 6 év és hát a 95 kiló már nagyon a múlté, de fenekestől felfordult az életem, bár ez nem kifogás...
Felugrott jó pár-tíz kiló, és az ülőmunka miatt teljesen elsatnyult az izomzatom is. 4 éve azért volt egy fellángolás, elkezdtünk a párommal futni, és nagyon jól ment. Augusztus 20-án kezdtük, és októberben már ment mindkettőnknek a 7K (Spar mini maratonra edzettünk, teljesítettük is.). Aztán jött a rossz idő.. próbáltuk csinálni a hidegben is, de nem ment, folyton lebetegedtünk, hiába volt megfelelő ruhánk... megint abba maradt.
Most újra elkezdtem, bár nem sikerül rendszerességet vinni bele, tényleg kevés a szabadidő. :( De idén már egyszer megvolt egy 5K, csak aztán jött a hideg és borzasztó szeles április... Most egy pár hete megint mennek a heti edzések, de nagyon érzem a visszaesést... Bár most úgy kezdtem el csinálni, hogy fél óra intenzív saját testsúlyos (ami nem kevés... :p) edzés után közvetlenül vágok neki.. így még gyilkosabb a dolog, ráadásul az útvonalam (3,15km az alap távom most) úgy néz ki, hogy a célegyenes (kb 1km) végig emelkedő... :D Szét szoktam pusztulni rendesen a végére, de remélem, hogy hamarosan elkezd javulni az erőnlétem és élvezhetőbb lesz. A cél, hogy menjen őszre a 10K. Nem tudom, hogy 140 kilóval ez mennyire vállalható, de remélem, hogy mire odáig jutok, jóval kevesebb lesz. :D Sajna a 3km elég rövid, és nincs meg benne az a bizonyos holtpont, ami után az ember átélheti azt a tök feldobó érzést. :D

Szóval le a kalappal! remélem egyszer nekem is sikerül ilyen hosszabb távok közelébe érnem.
 
Jó, hogy ezt leírtad, nagyon sok mindent tudnék rá válaszolni, minden sorodra egy egy hosszú bejegyzéssel. Kicsit írnék a kezdetekről én is: 6 éve megszűnt a napi 1 óra munkahelyre történő kerékpározásom és hiányzott a napi mozgás, ezért gondoltam kitalálni valamit. A futásban a legzseniálisabb, hogy lehet egyedül is végezni, nem kell társak időrendjéhez alkalmazkodni, nem időjárásfüggő, egyszerű ( pl. úszáshoz képest, ahol valahova el kell menni, átöltözni, alkalmazkodni, stb.) 5 km volt a célom kezdetben, ezt szerettem volna minél gyorsabban ill. végig futva teljesíteni. Nem voltam különösebben túlsúlyos 170/72 amikor kezdtem, de hogy még könnyebben menjen, lefogytam az első hónapban 62 kg-ra, ezt tartom azóta is, mivel hízékony vagyok folyamatos diétával kontrollálom. Aztán a rádióban hallottam Méder Áron ( Békét és szelet ) visszatéréséről világ körüli hajóútjáról és amikor megláttam a budai rakparton kiállított hajóját ( 6m hosszú! ), elhatároztam, hogy én is megpróbálok valami olyat véghezvinni, amihez több éven át tartó felkészülés szükséges. Ez volt a maraton. Persze mire odaér az ember, hogy teljesíti, már megszereti a futást is, párhuzamosan elolvastam Áron könyvét, abban is tulajdonképpen nem teljesítés kényszerről van szó, hanem örömről. Megkérdezték tőle, miért kerülte meg kis vitorlásával a Földet, mire azt válaszolta: "mert szeretek vitorlázni". Nálam az elhatározás értelmi volt, de már a végrehajtás érzelmi. Most heti 3 alkalommal, összeadva heti 5-6 órát futok. Ezt az időt a tv nézéstől veszem el, nincs tv-m.:) Futhatnék többet is, nem teszem ez is elhatározás, persze változhat. A maraton teljesítése az év bármely szakában szerencsére már nem okoz problémát, de ha néha megpróbálok a futóidőmön javítani az már érdekes tud lenni. Természetesen nem mindig öröm az edzés, van amikor tragikusan rosszul megy valamiért, de nagyobb részben élvezem és amíg ez így van, fogom is folytatni. Legnagyobb félelmem a "kihagyás", régebben volt, hogy kiesett egy egy hét, na utána borzalmasan vissza tudok esni és azt nem szeretném többet.
szerk. @Molroth, ami még eszembe jutott: ajánlom olvasásra a DK Team írásait ill. edzőjük Lőrincz Olivér edzésmódszereit. A DK-sok kifejezetten túlsúlyos futókra szabott "pulzus kontrollal" optimalizált edzéstervekkel edzenek. Egy kicsit az akvarizáláshoz hasonlóan itt is vannak szabályok amiket érdemes betartani a siker érdekében.
 
Utoljára módosított:
Sajna a 3km elég rövid, és nincs meg benne az a bizonyos holtpont, ami után az ember átélheti azt a tök feldobó érzést.
Laci, ez a bringázásból is ismerős, csak más távokkal, de a lényeg ugyanaz. Én azt szoktam csinálni, hogy ha már az adott tempóval az adott táv úgy érzem, nem kihívás, akkor vagy a távra dobok rá 25-30%-ot, vagy a tempót fokozom ugyanazon a távon. Te is próbáld picit a tempót fokozni, akkor meglesz az a holtpont hamarabb.
Mivel idővel szoktam a leginkább hadilábon állni, nálam általában a második verzió van, de néha azt is eljátszom, hogy kicsit mindkettőre ráteszek.
Általában a 20-25 km-re szokott időm lenni, most még a lendületem is kb ehhez elég (szeretek 28-30-as átlagot menni, ha az út- és szélviszonyok engedik), de volt már idén 60+-os túra is, ráadásul egy sportnapra mentem, ahol még kicsit fociztam is. Ha nem jön közbe semmi, csütörtökön este is szeretnék egy kb 65 km-es kanyart tenni, amiből szerencsére "csak" 18 km a rossz minőségű út.
 
Május végén volt egy Fitnesz Európa Bajnokság a MOM sporttelepen, ahol mi is ott voltunk. Ugyan ez merőben más mint a futás vagy a bringázás, de a "lényeg" azért jól látszik:

27641056431_12ec6ad2a2_h.jpgIMG_20160529_161753 by Lovas Attila, on Flickr
27105259703_350960b2a6_h.jpgIMG_20160529_161048 by Lovas Attila, on Flickr

Olivér fiunk is becsajozott:

27641057931_402b7cb1d2_h.jpgIMG_20160529_151514 by Lovas Attila, on Flickr
 
Na az igen!500kal?Mit ettél?
Hát gondolhatod... :D Kb semmit. Nagyon bújtam a kajákon a tájékoztató címkéket és ami belefért, azt ettem: Extrudált kenyerek, zabkása zsírszegény tejjel, zöldséges rizs, saláta, grillezett zöldségek, ilyesmik, de nem kell nagy adagokra gondolni. Ja és k...va sok vizet ittam.
Nem egy egészséges diéta, azzal tisztában voltam, de egészségesebb, mint dagadtnak maradni, és viszonylag gyors eredményt hozott (meg két epekövet...).
Talán mentálisan volt a legnehezebb. Szerencsére volt elég erős elhatározásom és kitartásom, de ennél tovább nem bírtam volna, mert ez azért felőröl és szép lassan jön a depresszió, stb. Természetesen a végén 100 kiló alatt már ennél lazább diétás étrendem volt, amit hosszabb és saját testsúlyos helyett rendes súlyzós edzésekkel kompenzáltam. Na ezt kellett volna valahogy megtartani, amikor összeköltöztem az asszonnynal és új melóhelyem is lett mellé stb...
 
Becsülöm az ilyen kitartàst.Nekem is lekene menni 100 ala.
A kérdés, hogy mennyiből... Ilyen 10-20 kilót már 1-2 év alatt le lehet adni simán és egészségesen. Tényleg csak oda kell figyelni a kajára, tisztába lenni a napi kalóriaszükségleteddel, illetve, hogy melyik étel kb milyen beltartalmi értékkel bír.
És mozgás. Kardio, ami belefér: futás gyaloglás, úszás, bicajozás, torna.
sajnos most még ehhez is gyenge az akaraterőm. :p :(
 
Srácok, nem akarok beleszolni ( nagyon), de a kalória nem minden. A szervezetednek nem csak az a fontos mennyit eszel hanem az is miből. Ez ugyanaz mint a növényeknél ( ha már növényfejek vagyunk). Kell nekik nitrát, kálium, foszfát. Ez az ember szervezetében a sorrendben szénhidrát, fehérje, zsír. ( a micro részt most hagyjuk.) Szóval én nem azt mondom, hogy ne nézzétek a kalória számot, attól fügetlenűl, hogy én nem teszem, hanem hogy az nem elég, ugyanis nem kalóriát hanem nyomelemeket eszünk. Ha ezek mennyisége és aránya rendben van akkor a rendszeresség betartásával, edzéssel kiegészítve ( súlyzós és kardió/( aki úgy szereti hallani annak aerob)) nagyon szép eredményeket lehet elérni. Lám testépítők.

És erről napokig tudnék beszélni tapasztalatból.

Nem beszéltünk arról milyen formában ( hasonlatunkban ugye kelát) vigyük be a tápanyagot, vagy, hogy milyen egy jó étrend, esetlegesen egy kis edzés elmélet....

Egy a lényeg akaraterő, kitartás, következetesség és a siker nem marad el.
 
Srácok, nem akarok beleszolni ( nagyon), de a kalória nem minden. A szervezetednek nem csak az a fontos mennyit eszel hanem az is miből. Ez ugyanaz mint a növényeknél ( ha már növényfejek vagyunk). Kell nekik nitrát, kálium, foszfát. Ez az ember szervezetében a sorrendben szénhidrát, fehérje, zsír. ( a micro részt most hagyjuk.) Szóval én nem azt mondom, hogy ne nézzétek a kalória számot, attól fügetlenűl, hogy én nem teszem, hanem hogy az nem elég, ugyanis nem kalóriát hanem nyomelemeket eszünk. Ha ezek mennyisége és aránya rendben van akkor a rendszeresség betartásával, edzéssel kiegészítve ( súlyzós és kardió/( aki úgy szereti hallani annak aerob)) nagyon szép eredményeket lehet elérni. Lám testépítők.

És erről napokig tudnék beszélni tapasztalatból.

Nem beszéltünk arról milyen formában ( hasonlatunkban ugye kelát) vigyük be a tápanyagot, vagy, hogy milyen egy jó étrend, esetlegesen egy kis edzés elmélet....

Egy a lényeg akaraterő, kitartás, következetesség és a siker nem marad el.
Jaja, erre írtam röviden azt, hogy tisztában kell lenni a kalória mellett a beltartalmi értékekkel is. De a kettő szoros kapcsolatban áll egymással, mert minél "jobb" a diétához, annál többet tudunk belőle enni. Pl ha veszünk napi 2000 kalóriát, akkor az zsíros kajákból tök kevés, míg egy kiegyensúlyozott ételből jóval több. szóval nálam ez a kalória oldali megközelítés csak gyakorlati egyszerűsítés volt, mert nagyon jó szamárvezető.
De vannak oldalak, mint pl a kalóriabázis, ahol többé-kevésbé látszik, hogy milyen arányt kell kialakítani a szénhidrátok, fehérjék és zsírok között. amíg nem megy rutinszerűen, addig nagyon jó mankó lehet.
Szóval totál egyetértek. amit fentebb írtam, nem követendő példa.
 
De a kettő szoros kapcsolatban áll egymással, mert minél "jobb" a diétához, annál többet tudunk belőle enni. Pl ha veszünk napi 2000 kalóriát, akkor az zsíros kajákból tök kevés, míg egy kiegyensúlyozott ételből jóval több. szóval nálam ez a kalória oldali megközelítés csak gyakorlati egyszerűsítés volt.

Oké legyen, értem mit mondasz csak így megfogalmazva....

Persze nyílván többet tudsz enni rízsből mint zsírból ugyanazzal a kalória számmal, de hiába viszel be napi ( legyen oké kal) 2000 kal rízst ha mellé nincs egy csepnyi zsír se nem ér semmit, és ugyanez fordítva is és bármelyik két vagy több összetevővel ( fehérje, micro). Arról nem beszélve hogy ha mondjuk viszel be épp megfelelő mennyiségű rízst és zsírt, de az utóbbit mondjuk telített zsírsavak formájában és nem telítetlen felépítésben akkor ugyanott vagy ahol a part szakad. Tehát egyet értek mi szerint a beltartalom fontos.

Ez a rendszer tudom így bonyolúltnak hat, de valójában nem akkor a ördöngösség. Csak egy "kis" uttánanézést és gyakorlást igényel.

Szamárvezetőnek talán jó lehet a kal, ( bár ezzel kötekednék, de nem most) a baj ott van ha valaki megragad ezen a szinten és nem megy tovább ( ezt most ném rád vagy, bárki másra értem csak látni ezt-azt pl egy edzőterembe.) . Ezért vannak a sikertelenségek. Ezért nem javaslom már az elején se a kal számolgatását.

Kicsit hosszú lett bocsi. Tényleg nem kötekedés vagy ilyesmi csak ez az én véleményem.
 
Kedves Akvakertesz kollegak, akkor mar en is hozzaszolnek..
Elsösorban @matrai kollegatol kerdeznem a futassal kapcsolatban...tudsz ajanlani valami linket vagy oldalt, ahol lehet a "futast" tanulni? En most kezdtem el ujra, mert nem mozdulok el 100 kg környekeröl sehogyan sem, enni pedig imadok, mint minden magyar ember...föleg a magyar fogasokat:)
Most ujra elkezdtem futni, heti 4 alkalommal , de egyenlöre csak 1-1,5 km-eket, es majd lassan akarom növelni. Mit teszel akkor, amikor mar ugy erzed nem birja a labad, a tüdöd levegövel stb..??
Illetve megemlitenem meg egy nagyon szep periodusat eletemnek, amikor sokkal jobb formaban voltam mint most...:( 4 evet Shaolin kung-fuztam Kerepesen, a honlapot, aki akarja megtalalja. Csodas idöszak volt, 20 kg-al voltam kevesebb, heti 3 x 1,5-2 oras edzesek, iszonyat jol lenyujtott minket, imadtam az edzöt es a csapatot, amiben egeszen kis gyerekek is voltak, es imadtam a szellemiseget is. Rengeteg kaloriat elegettünk egy-egy edzesen.
Aztan a munka sajnos hatraltatott benne, es ahogyan csökkent az edzesek szama, ugy nött a plusz kilok szama sajnos. De nagyon-nagyon szerettem, ajanlom mindenkinek!!
 
Kedves Akvakertesz kollegak, akkor mar en is hozzaszolnek..
Elsösorban @matrai kollegatol kerdeznem a futassal kapcsolatban...tudsz ajanlani valami linket vagy oldalt, ahol lehet a "futast" tanulni? En most kezdtem el ujra, mert nem mozdulok el 100 kg környekeröl sehogyan sem, enni pedig imadok, mint minden magyar ember...föleg a magyar fogasokat:)
Most ujra elkezdtem futni, heti 4 alkalommal , de egyenlöre csak 1-1,5 km-eket, es majd lassan akarom növelni. Mit teszel akkor, amikor mar ugy erzed nem birja a labad, a tüdöd levegövel stb..??
Illetve megemlitenem meg egy nagyon szep periodusat eletemnek, amikor sokkal jobb formaban voltam mint most...:( 4 evet Shaolin kung-fuztam Kerepesen, a honlapot, aki akarja megtalalja. Csodas idöszak volt, 20 kg-al voltam kevesebb, heti 3 x 1,5-2 oras edzesek, iszonyat jol lenyujtott minket, imadtam az edzöt es a csapatot, amiben egeszen kis gyerekek is voltak, es imadtam a szellemiseget is. Rengeteg kaloriat elegettünk egy-egy edzesen.
Aztan a munka sajnos hatraltatott benne, es ahogyan csökkent az edzesek szama, ugy nött a plusz kilok szama sajnos. De nagyon-nagyon szerettem, ajanlom mindenkinek!!

kb 20 éve (jézusom..) én is csináltam a Shaolint, csak akkor a suli mellett nem ment, aztán meg meg is szűnt Cegléden. Iszonyat jó kondim volt akkor!

A futást hogy csinálod, egyben nyomod le a távot? Ajánlom a váltott tempót: pl 2 perc futás 1 perc séta, aztán növelni a futást, ahogy egyre jobban bírod, aztán ha már jobban megy, akkor mehet 1km futás 1 perc séta. És érezni fogod, amikor már jól fog menni egyben is. De vannak mobilos alkalmazások edzéstervekkel kimondottan bizonyos távokra, pl runkeeper.
 
kb 20 éve (jézusom..) én is csináltam a Shaolint, csak akkor a suli mellett nem ment, aztán meg meg is szűnt Cegléden. Iszonyat jó kondim volt akkor!

A futást hogy csinálod, egyben nyomod le a távot? Ajánlom a váltott tempót: pl 2 perc futás 1 perc séta, aztán növelni a futást, ahogy egyre jobban bírod, aztán ha már jobban megy, akkor mehet 1km futás 1 perc séta. És érezni fogod, amikor már jól fog menni egyben is. De vannak mobilos alkalmazások edzéstervekkel kimondottan bizonyos távokra, pl runkeeper.
Igen, egyben nyomom le, szerencsere meg maradt annyi a kondimbol, hogy ez megy...arra lennek kivancsi, hogy hogyan lehet valakinek 5-10-20 km-t vagymaratoni tavot is lefutni??? Valoban csak fejben dölne el? Nem hinnem. Azert vannak tenyleg olyanok, akiknek az egesz alkata szinte a futasra termett. Ha csak fejben dölne el, akkor mindenki birna 20 km-t futni (elvileg), persze valoban, az akaraterö sokat szamit.
 
Igen, egyben nyomom le, szerencsere meg maradt annyi a kondimbol, hogy ez megy...arra lennek kivancsi, hogy hogyan lehet valakinek 5-10-20 km-t vagymaratoni tavot is lefutni??? Valoban csak fejben dölne el? Nem hinnem. Azert vannak tenyleg olyanok, akiknek az egesz alkata szinte a futasra termett. Ha csak fejben dölne el, akkor mindenki birna 20 km-t futni (elvileg), persze valoban, az akaraterö sokat szamit.
http://www.futanet.hu/leadlist/edzestervek-5-km-re
 
Kedves Akvakertesz kollegak, akkor mar en is hozzaszolnek..
Elsösorban @matrai kollegatol kerdeznem a futassal kapcsolatban...tudsz ajanlani valami linket vagy oldalt, ahol lehet a "futast" tanulni? En most kezdtem el ujra, mert nem mozdulok el 100 kg környekeröl sehogyan sem, enni pedig imadok, mint minden magyar ember...föleg a magyar fogasokat:)
Most ujra elkezdtem futni, heti 4 alkalommal , de egyenlöre csak 1-1,5 km-eket, es majd lassan akarom növelni. Mit teszel akkor, amikor mar ugy erzed nem birja a labad, a tüdöd levegövel stb..??
Illetve megemlitenem meg egy nagyon szep periodusat eletemnek, amikor sokkal jobb formaban voltam mint most...:( 4 evet Shaolin kung-fuztam Kerepesen, a honlapot, aki akarja megtalalja. Csodas idöszak volt, 20 kg-al voltam kevesebb, heti 3 x 1,5-2 oras edzesek, iszonyat jol lenyujtott minket, imadtam az edzöt es a csapatot, amiben egeszen kis gyerekek is voltak, es imadtam a szellemiseget is. Rengeteg kaloriat elegettünk egy-egy edzesen.
Aztan a munka sajnos hatraltatott benne, es ahogyan csökkent az edzesek szama, ugy nött a plusz kilok szama sajnos. De nagyon-nagyon szerettem, ajanlom mindenkinek!!
Köszönöm, hogy kikérted az én véleményem is, mivel divatos elfoglaltság a futás, ezért nagyon sok weboldal foglalkozik a témával. Nekem kezdőként a "futanet" ( esetleg a"DK"-sok ) oldala segített a legtöbbet, a bal oldalán van rengeteg téma, ami érdekelhet kezdőt/haladót. Vannak ellentmondások is a leírásokban, de egyeznek pl. a futás tempójában: csak a nagyon "lassúnak érződő" mozgással lehet kiváltani a megfelelő hatást. Ez így lesz végig, nem csak a kezdőknél. Ez a tempó a beszélgetős-tempónak nevezett könnyű futás ill. gyaloglás. Ebben a tartományban kell eltölteni egyre több időt fokozatosan és mivel fejlődsz, egyre inkább a futásé lesz a főszerep. A kilométerekkel nem érdemes foglalkozni, csak az időtartammal. Persze azért kicsit többrétű dolog ez, de ha így teszel pár év alatt teljesíthető a maraton is vagy hosszabb táv ( mindenkinek! ). A "fejben eldőlésben" nem hiszek, ill. csak úgy: ha fizikailag készen állsz a teljesítésre, még fejben lehet egy olyan gátad, amiért sikertelen leszel. Nem hiszek a futás fogyasztó hatásában sem közvetlenül, csak abban, hogy a cél/futás érdekében elkövetsz mindent pl. a diétát is. A futás edzést intenzitását úgy kell elképzelni, mint egy családi kerékpártúrát, csak kezdetben ilyen intenzitással nem tudsz folyamatosan futni sokáig, ezért kell beiktatni a gyaloglást is, de az ugyanolyan hasznos, hiszen a megfelelő pulzustartományban mozogsz.
 
Bicajozgatok. Sajnos csak gatok, de most már rá kell kapcsolni, mert 21.-én vár egy 170km-es túra, 27.-én meg egy 110-120 km-es.
Ennek szellemében -mivel a múlt hetemet az a fránya hasmenés elrontotta- tegnap délután gondoltam egy merészet és elindultam Soltvadkert felé azzal, hogy majd meglátjuk.
Közepes szembeszélben óvatosan tempóztam, nem akartam idő előtt elfáradni, így végül Halas-Vadkert-Kecel-Vadkert-Halas útvonalon laza tempóban letekertem 70km-t.
Nem is ez a lényeg, hanem az a szomorú "élmény", hogy pár év alatt a nem megfelelően kivitelezett kerékpárút milyen szinten képes tönkremenni. Sajnos az előkészítő talajmunkákat nem megfelelő körültekintéssel végezték el (a fák út alá nyúló gyökérzetét nem távolították el) és félek, hogy maximum egy lehengerelt murva réteg lehet az alapozás is, így mindenhol, ahol fák (elsősorban nagy, vágásérett nyárfák, de az akácoknál is van gond) vannak a kerékpárút mellett. a gyökerek felnyomják, eltörik az utat.
Pár hónap alatt is látványos romlás következik be sajnos.

Másik: megsüvegelendő, hogy legalább itt-ott nyírják az út szélét, de amit a gép levágott, azt részben felcsapja az útra és ott is hagyják. Akinek királydinnye okozott már defektet, annak nem kell mesélni a miértet. Nekem is dobott fel a kerekem tegnap egyet, de szerencsére megúsztam annyi kellemetlenséggel, hogy a pólómból ki kellett szednem.

Szomorú nézni, hogy a végre itt-ott kiépülő kerékpárutakat ennyire silány minőségben készítik el, így a sok pénz kidobott pénz lesz és az egyre gyarapodó hobbi kerékpárosoknak megint savanyú lesz a szőlő és jogosan.

Tegnap mikor már majdnem hazaértem, a város határában átálltam az országútra, ami nem a legjobb, de a siralmas állapotú kerékpárútnál jobb.
Jött is szembe egy kollegina, aki megjegyezte, hogy nem elég jó nekem a bicikliút?
Hát lett volna kedvem utána menni, de nem fordultam vissza, hogy megkérdezzem, cserélünk-e? Ő a 45 kilójával egy ballonos gumijú montival tekert, így nyilván nem érzékelte, mennyire rossz az út, én meg az országútival a 7-8 bar-os kerékkel a közel mázsámmal majd' 70 km-el a hátam mögött...
Sajnos nagyon szétrázza az ember hátsóját a vacak út, így mind többen fogunk visszakényszerülni az országútra, ami hát balesetveszélyes, de ez marad...:(

Nem értem, miért nem lehet kicsit odafigyelni, hogy ha már végre valami jót csinálunk, legalább jól is csináljuk. Nem igaz, hogy 5-6 év alatt tönkre kell mennie egy aszfaltozott kerékpárútnak!
 
Back
Oldal tetejére