• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes South of Heaven

2 hónapos az akvárium.

Ma megnyírtam a stemeket. Már szépen bebokrosodtak, csak formázni kell. Az emelt táp és CO2 hatására az algásodás kezd visszaszorulni, ecset már csak nyomokban, GDA is kevesebb. A stau hozzá az új hajtásokat, a brasiliensis is kezd beindulni. Estére minden növény bubizik, úgy tűnik, mostanra kezd beállni az akvárium.
Néhány fotó a jelenlegi állapotról:

32194386270_734d510bc4_h.jpg

31729755884_b2369e08b6_h.jpg

32194385830_0a48fdabd1_h.jpg
 
Történések mostanában:
- 02.03. : CO2 palack csere - utoljára két éve cseréltem, elég sokáig bírta a 10kg-os totya
- 02.10. : Sylvania Grolux cső az egyik Osram 6500K helyére (a piros növények miatt)

A megemelt tápozás és CO2 adagolás sajnos nem váltotta be, amit reméltem tőle. A foszfát jelenleg 1.8-2 körüli értéken van, ennek ellenére a zöld pont alga ugyanúgy ott van mindenhol, a növények levelei tele vannak vele, ahol sok fény éri, és emiatt a növekedés se olyan ütemű, amilyennek a meglévő paraméterek mellett lennie kellene. Az ecset is kezd visszatérni, és a rhizo is egyre több helyen felütötte a fejét. Ami a legjobban bosszant, hogy a gyönyörű riccardiám is úgy néz ki, kezd tönkremenni, és nem vágom, miért.
Másfél hónappal ezelőtt így nézett ki:
31470762070_468ed3dc9d_z.jpg

most pedig így:
alga_01.jpg


alga_02.jpg


Egyetlen dologra tudok gondolni, hogy a mulm teszi tönkre, de vízcserekor ugyanúgy "kiporolom", mint a többi mohát, a fissidens és a karácsonymoha viszont él és virul.

Most úgy látom, kezd bedőlni a könnyen fenntartható akváriummal tett kísérletem, és jelenleg nem is nagyon tudom, hogy milyen irányba induljak el, hogy az algásodást megszüntessem. Mindenesetre a lámpát újra visszadimmeltem 50%-ra, és a takarításra több időt szentelek.
A riccardiát meg úgy néz ki kukáznom kell... :(
 
hogy a gyönyörű riccardiám is úgy néz ki, kezd tönkremenni, és nem vágom, miért.
Betámadta az ecset,nálam is sok tönkre ment így,aztán visszább vettem a tápokkal pont azért mert a garnélásban ahol heti egyszer kapnak tápot a növények,ott nem volt ilyen gond.
Ha nincsen túl sok stem ami elvinné a tápot meg a co2 őt akkor jönnek ezek a csúfságok alga formájában.:(
 
Én is a kevesebb tápot ajánlottam volna, csak azért nem mertem, mert nem ugyanazokat a tápokat használjuk.
 
Betámadta az ecset,nálam is sok tönkre ment így,aztán visszább vettem a tápokkal pont azért mert a garnélásban ahol heti egyszer kapnak tápot a növények,ott nem volt ilyen gond.
Ha nincsen túl sok stem ami elvinné a tápot meg a co2 őt akkor jönnek ezek a csúfságok alga formájában.:(
Én is a kevesebb tápot ajánlottam volna, csak azért nem mertem, mert nem ugyanazokat a tápokat használjuk.
Én már csak a gyári ajánlás negyedét adagolom(Seachem tápok) mindkét akváriumomban, de még mindig mindkettőben ott az ecset. A Riccardia viszont él és virul. Tuti van ebben összefüggés?
 
Dehogy tuti. Csak saját tapasztalat, amiből neked sokkal több van. Ráadásul én újabban lassú áramlás párti vagyok.
 
Én is a kevesebb tápot ajánlottam volna, csak azért nem mertem, mert nem ugyanazokat a tápokat használjuk.

A tápozást @viktorlantos javaslatára emeltem meg, amit egy pár hozzászólással fentebb javasolt, reagálva az alacsony nitrát és foszfát szintre. A foszfátot azóta sikerült megemelni 1.8-2 körüli értékre, 12ml/nap makro és plusz foszfát adagolással, a nitrátot nem mértem mostanában, de nem tapasztalok ezzel kapcsolatos hiánytüneteket. Inkább a zöld pont, amitől nem tudok szabadulni, és ellepi a legtöbb növényt, a foszfát érték ellenére is.
Gondolkodom tápváltáson is, a GA tápok használata mellett eddig mindig volt mindegyik akváriumomban vagy GSA és/vagy GDA is.
A riccardiával azért nem tudok mit kezdeni, mert eddig korábban sem sikerült egészséges növényt nevelni belőle, de azt még betudtam a csapvizes akváriumnak, viszont most elvileg minden feltétel adott, lágy víz, CO2, ATI lámpa, mégis egy-két hónap elmálik. Azért írtam fentebb, hogy csak egy dologra tudok gondolni, hogy nagyon bemulmosodik, az fojtogatja, de nem értem, más akváriumban miért működik, ahol ugyanazok a körülmények , mit általában. Próbáltam azt is korábban, hogy több különböző helyről szereztem be riccardiát, de akkor se sikerül olyan kicsattanóan egészséges növényeket nevelnem, mint pl. @inadsz Sierra akváriumában.
 
Én már csak a gyári ajánlás negyedét adagolom(Seachem tápok) mindkét akváriumomban, de még mindig mindkettőben ott az ecset. A Riccardia viszont él és virul. Tuti van ebben összefüggés?

Te a két akváriumodban nem tartasz tápigényes növényeket, nálam viszont vannak stem-ek, rotala indica, ludwigia vrebipes, brasiliensis, stb. amik igénylik a tápot. Az ecsetet a múltkor lecarboztam, de azt nem is láttam a riccardián, inkább csak a dekorokon volt. Most kezd visszajönni, de nem annyira zavaró, mint a zöld pont. Tehát nálam nem az ecset teszi tönkre a riccardiát, hanem valami más, amire nem tudok rájönni...
 
Azért írtam fentebb, hogy csak egy dologra tudok gondolni, hogy nagyon bemulmosodik, az fojtogatja
Nem tudom...
Nálam a tuskós most nagyon tré, keveset tápozok, nincs CO2, világítás az rendben van és a tengődő (most tényleg mini) parvulában mindenhol riccardia szigetek jelentek meg, pedig soha nem nyírtam.
Nem nőtt akkorára, mint anno Daninál, igaz, nem is szolgálom ki annyira az igényeit, de megvan és ha lassan is, de fejlődik. Nem olvad, pedig a mulmon csücsül a parvulában. Tanácstalan vagyok, de a mulmnak ne adj 100%-ot a ludasság dolgában. (ha jól néztem, valószínűleg Nálad sem lepi el a mulm a riccardiát, maximum beül közé, amit azért finoman meg lehet porszívózni, de csak akkor, amikor nem málladozik)
Ha jól látom, hogy alga hatalmasodott el a riccardianál, akkor carbot neki! Felhígítod duplájára, szűrő leállít, vársz egy-két percet és óvatosan fecskendővel odanyomod. Szépen látszik, ahogy terül. Vársz negyedórát és szűrő indít.
Nálam tök jól viselte, amikor kicsit algás volt és lekezeltem. Kőről, fáról lement az ecset, a korábbi alga támadásokat is megoldotta.
 
A tápozást @viktorlantos javaslatára emeltem meg, amit egy pár hozzászólással fentebb javasolt, reagálva az alacsony nitrát és foszfát szintre. A foszfátot azóta sikerült megemelni 1.8-2 körüli értékre, 12ml/nap makro és plusz foszfát adagolással, a nitrátot nem mértem mostanában, de nem tapasztalok ezzel kapcsolatos hiánytüneteket. Inkább a zöld pont, amitől nem tudok szabadulni, és ellepi a legtöbb növényt, a foszfát érték ellenére is.
Gondolkodom tápváltáson is, a GA tápok használata mellett eddig mindig volt mindegyik akváriumomban vagy GSA és/vagy GDA is.
A riccardiával azért nem tudok mit kezdeni, mert eddig korábban sem sikerült egészséges növényt nevelni belőle, de azt még betudtam a csapvizes akváriumnak, viszont most elvileg minden feltétel adott, lágy víz, CO2, ATI lámpa, mégis egy-két hónap elmálik. Azért írtam fentebb, hogy csak egy dologra tudok gondolni, hogy nagyon bemulmosodik, az fojtogatja, de nem értem, más akváriumban miért működik, ahol ugyanazok a körülmények , mit általában. Próbáltam azt is korábban, hogy több különböző helyről szereztem be riccardiát, de akkor se sikerül olyan kicsattanóan egészséges növényeket nevelnem, mint pl. @inadsz Sierra akváriumában.

GDA egy csöppet több fény van mint kellene. Lehet 10% dimmelés vagy 5-10cm emelés elég lehet hogy ne legyen többet.
GSA itt inkább sok kosz és vagy valamilyen módon elhanyagolt akvárium általában. Pl régen takarított szűrő, túl sok mulm az aljzaton, gyér ültetés miatti mulmos aljzat stb. Vagy nagyobb sűrű növények között megtelepedő mulm.

A riccardia a fotód alapján kapott valamit. Nem toltál a közelében carbot? Ennél a növénynél baromira kell vigyázni mert peroxid és carbo is kinyírja ha a közelében helyi dózissal tolod. Persze ebből is felépül, de szinte tarra lehet vágni.
Napi carbo tápozás nem árt neki csak a helyi adagolás.

Az utolsó 1-2 képen nincs totál, de a részletek alapján azért látszik, hogy gyéren telepített az aljzat. Így az ecsetnek könnyebb dolga van. A talajról folyamatosan jön a dzsuva.
Talajporszívózás, szűrőtakarítás, perloncsere. Fáról ha van kapargatni stb.
 
Utoljára módosított:
GDA egy csöppet több fény van mint kellene. Lehet 10% dimmelés vagy 5-10cm emelés elég lehet hogy ne legyen többet.
GSA itt inkább sok kosz és vagy valamilyen módon elhanyagolt akvárium általában. Pl régen takarított szűrő, túl sok mulm az aljzaton, gyér ültetés miatti mulmos aljzat stb

A riccardia a fotót alapján kapott valamit. Nem toltál a közelében carbot? Ennél a növénynél baromira kell vigyázni mert peroxid és carbo is kinyírja ha a közelében helyi dózissal tolod. Persze ebből is felépül, de szinte tarra lehet vágni.
Napi carbo tápozás nem árt neki csak a helyi adagolás.

Az utolsó 1-2 képen nincs totál, de a részletek alapján azért látszik, hogy gyéren telepített az aljzat. Így az ecsetnek könnyebb dolga van. A talajról folyamatosan jön a dzsuva.
Talajporszívózás, szűrőtakarítás, perloncsere. Fáról ha van kapargatni stb.

Kb. 1 hónapja volt egy carbos kezelés a dekorokra ecset ellen, de közvetlenül utána nem vettem észre semmit a riccardián, fokozatosan pusztult le így. Nemcsak a talaj közelében ilyen, hanem máshol is, fákon, dekoron is tönkrement.

A szűrőt is kb 1 hónapja takarítottam, még nem tapasztalok flow csökkenést, úgyhogy ez pipa. A dekorhomok és az apróbb kavicsok között elég sok mulm össz tud gyűlni, ezt rendbe raktam a hétvégén, de egyébként minden vízcserekor porszívózok.

Az aljzat valóban elég ritkás még, a brasiliensis pár hete kapott tápgolyókat a gyökereihez, ennek ellenére még mindig elég hézagos.
 
A riccardia a fotód alapján kapott valamit. Nem toltál a közelében carbot? Ennél a növénynél baromira kell vigyázni mert peroxid és carbo is kinyírja ha a közelében helyi dózissal tolod.
Bocs az OFF-ért. Viktor, a gyári koncentrációjú carbora vonatkozik amit írtál, vagy a hígitottra is? (én 10 ml-t 20-25 ml-re hígítva szoktam használni, van, hogy 2-3-4 napig is, anno a parvulán lévő algánál legalább egy hétig napi szinten, de nálam növényt még nem perzselt le)
Nem kötekedés, csak a tanulás okán kérdezem.
 
Bocs az OFF-ért. Viktor, a gyári koncentrációjú carbora vonatkozik amit írtál, vagy a hígitottra is? (én 10 ml-t 20-25 ml-re hígítva szoktam használni, van, hogy 2-3-4 napig is, anno a parvulán lévő algánál legalább egy hétig napi szinten, de nálam növényt még nem perzselt le)
Nem kötekedés, csak a tanulás okán kérdezem.
A mohák, de microsorumok, vagy anubiasok, de pl a valisneria is megég a carbo-tól, míg a többi növényt általában meg lehet küldeni hígítás nélkül is. Nálam pl az anubis petite leveleken csináltam kb 2:1 carbos ecsetelést és volt, ahol így is megsínylette a levél. Ezeknek az oldatoknak (Az excelt nem tudom) glutáraldehid a hatóanyaga, ami jó sok szenet tartalmaz (CH2(CH2CHO)2). Alapból ez egy erős fertőtlenítő szer, pl műtők, orvosi eszközök és hasonlók sterilizálására használják, nem egy barátságos anyag, pl a wikipédia szerint a tyúkszemek kezelésére is alkalmazzák.
 
Back
Oldal tetejére