• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes South of Heaven

hnorbi

VIP kertész
Jó fél éves kihagyás után, amit a költözés miatt kellett beiktatnom, szombaton újra belemerültem az akvakertészkedésbe, és elindítottam a nagy akváriumot. Nem sokat agyaltam rajta, az itthon meglévő dekorokat és egy őszi visegrádi kirándulás alkalmával patakból szedett köveket használtam fel az építéshez . A cél most egy könnyen fenntartható, minimál akvárium volt, hogy takarításkor kényelmesen oda lehessen férni mindenhol az üveghez, és a karbantartási időt is amennyire lehet, leredukálni. De azért jól is mutasson a nappaliban :)

Lényeges változások is történtek az előzőekhez képest:
- kihasználva a nagyobb ház adottságait, áttértem az RO víz használatára, itt már senkinek sincs útban a 120les hordó :)
- az eddig megszokott Amazonia talaj helyett tettem egy próbát a Tropica aljzattal
- reaktor helyett diffúzorral oldom be a CO2-t, az Aquario Neo eddig elég meggyőzően működik
- beüzemeltem egy Twinstar nano-t, ezzel is minimálisra csökkentve az algák elleni harcra szánt időt

Így ezzel a felállással indultam nov. 26-án:

Akvárium:
- 90x45x45 (183 L) - OptiWhite, 8mm-es üveg

Szűrő:
- Eheim Professionel 3 - 2075 külső szűrő
- Eheim Substat Pro x3
- Eheim Mech Pro x1

Világítás:
- ATI Sunpower 4x39W (dimmelhető)

CO2:
- 10kg Linde palack, Papillon
- Papillon reduktor
- Aqua Medic mágnesszelep
- ADA visszafolyásgátló szelep
- Aquario NEO diffúzor nagy

Sterilizátor:
- Twinstar nano 2

Aljzat:
- Tropica Aquarium Soil aljzat - 9 liter
- Tropica Substrate növény táptalaj - 2,5 liter
- ADA Bacter Ball

Dekor:
- ADA Colorado Sand
- megkövesedett fa
- redmoor fa

Növénytáp:
- Green Aqua Macro/Micro - 9ml/nap
- Easy Carbo - 9ml/nap
-
Adagolás: ATI DP-6 dózispumpa


Növények:
- Anubias barteri nana - mini
- Buchepalandra - wavy leaf
- Eleocharis vivipara
- Fissidens fontanus
- Lilaeopsis brasiliensis
- Ludwigia brevipes
- Riccardia Chamedryfolia
- Staurogyne repens TC
- Vesicularia Dubyana Christmas


Akkor legyen ez a napló kép:

31286869326_c75bfbb8ca_h.jpg

Pár részlet:

31286867536_ca697aadcb_h.jpg

30500997054_fb1c3e877f_h.jpg

Aquario NEO reklám :) :

31286868446_850830211f_h.jpg

31286869036_570fd1efa6_h.jpg

31286869576_c71238702e_b.jpg
 
Utoljára módosított:
Pont én is hasonló helyzetben vagyok mint Te. A költözés miatt van hely az akváriumnak és pancsolhatok a vízlágyítással is ezért ismét bele fogok kezdeni. Azt mondjuk nem értem, hogy miért álltál át külső reaktorról belső difire. Van ennek valami különös oka?
 
Először is gratulálok, szép lett és úgy tűnik tényleg könnyen karbantartható.
Továbbá @vricsinfo -hoz hasonlóan engem is érdekelne, hogy mi az oka a belső difinek a külső reaktor helyett.
 
Azt mondjuk nem értem, hogy miért álltál át külső reaktorról belső difire. Van ennek valami különös oka?

Továbbá @vricsinfo -hoz hasonlóan engem is érdekelne, hogy mi az oka a belső difinek a külső reaktor helyett.

Nincs különösebb oka. Annak idején csak azért tértem át reaktorra, mert a pici fiamnak nagyon tetszettek az akvárium szekrényből kilógó csövek, és állandóan azt rángatta. Most már nagyobb, és remélhetőleg benőtt a feje lágya :) , ezért gondoltam, hogy újra diffit fogok használni. Amúgy tetszik a látványa is a CO2 bubiknak, ahogy beködölnek az akváriumba.
Plusz elég meggyőzőek voltak az új Aquario NEO diffivel való tapasztalatok, gondoltam, teszek vele egy próbát. Eddig nagyon jónak tűnik a porlasztása, szerintem simán felveszi a versenyt egy ADA diffúzorral. Annyi, hogy ez akril, de legalább kevésbé törékeny.
A reaktornak is volt hátránya, egyrészt, visszafogja a szűrőt, másrészt előfordult, ha nem figyeltem, hogy vízcserénél belevegősődött a szűrő, és szedhettem szét az egészet. Egyenlőre talonban tartom, kíváncsi leszek, hosszabb távon hogy teljesít a diffi.
 
Akkor pont előttem álltál :D Bírom ezeket a kavicsokat. Kíváncsi vagyok, mit mutatnak majd magukból félig benőve.
 
Utoljára módosított:
Szio!Végre te is mutatsz valamit!Ügyes vagy,jó kis minimal,de...aztán pár hónap múlva úgyse bírod ki,hogy ne variálj rajta.Na meg egy kicsi ide,oda....;)
 
...aztán pár hónap múlva úgyse bírod ki,hogy ne variálj rajta.Na meg egy kicsi ide,oda....;)

Én is ettől félek :D Kicsi kiegészítések biztosan lesznek, már nézegetem az utcában a csavart fűzfán az ágakat, melyiket fogom majd lenyesni :)
 
Ma egy hetes az akvárium. Az indítástól kétnaponta cserélek 50% RO vizet, visszasózva. A világítás 14:00-től 20:00-ig megy, 60%-on.
Táp Micro/Macro/EC : 5ml/nap

Mai mérések:
TDS: 123ppm;
Víz hőfok: 23.5C;
NO3: 0;
NO2: 0;
GH: 3;
KH: 0;
pH: 6
CO2: 15ppm

Messzemenő következtetést még nem tudok levonni az eredményekből, mivel csak egy hete megy az aki. Mivel csak most kezdtem el lágyvizezni, az nem tudom, normális-e hogy ilyen TDS értéknél ilyen alacsony a GH, a KH pedig 0. A többi paraméter megfelelőnek tűnik, a nitrát meg úgyis fog emelkedni a halak betelepítésével.
 
Ma egy hetes az akvárium. Az indítástól kétnaponta cserélek 50% RO vizet, visszasózva. A világítás 14:00-től 20:00-ig megy, 60%-on.
Táp Micro/Macro/EC : 5ml/nap

Mai mérések:
TDS: 123ppm;
Víz hőfok: 23.5C;
NO3: 0;
NO2: 0;
GH: 3;
KH: 0;
pH: 6
CO2: 15ppm

Messzemenő következtetést még nem tudok levonni az eredményekből, mivel csak egy hete megy az aki. Mivel csak most kezdtem el lágyvizezni, az nem tudom, normális-e hogy ilyen TDS értéknél ilyen alacsony a GH, a KH pedig 0. A többi paraméter megfelelőnek tűnik, a nitrát meg úgyis fog emelkedni a halak betelepítésével.

Szerintem az amazoniánál(vagy hasonló viselkedésü talajnál) az elején mehet a csapvíz is, elég akkor lágyítani, amikor már beállt az új talaj. Méréssel nem tudom alátámasztani, de érzésre kellően lehúzza a ph/gh-t, és nem is fog nagyon lelágyulni a víz, nem lesz instabil (főleg a ph ingadozás okozhat gondot, algát) a víz.
Persze sok seiryunál már ez nem igaz.
 
Szerintem az amazoniánál(vagy hasonló viselkedésü talajnál) az elején mehet a csapvíz is, elég akkor lágyítani, amikor már beállt az új talaj. Méréssel nem tudom alátámasztani, de érzésre kellően lehúzza a ph/gh-t, és nem is fog nagyon lelágyulni a víz, nem lesz instabil (főleg a ph ingadozás okozhat gondot, algát) a víz.
Persze sok seiryunál már ez nem igaz.

Sziasztok!
Éni ezt tapasztaltam az egy hete indított 64 literes akimban (kb 7 liter Amazonia van benne). 18 nk-s csapvízzel töltöttem, egy nap alatt leszívta 8 nk-ra. Egy hétig napi 50% csapvízzel cseréltem. Tegnap kezdtem el lágyítani, 50% 4 nk-s vízzel. Feltöltés után 6 nk-t mértem, szóval még egy hét után is lágyít. A ph is sokkal stabilabb. mint amire számítottam, alig van ingadozás, folyamatosan 6,8 - 7 körül mocorog.

Az akid nagyon tetszik, a fák elrendezése és formája nagyon bejön! ;)
 
Szerintem az amazoniánál(vagy hasonló viselkedésü talajnál) az elején mehet a csapvíz is, elég akkor lágyítani, amikor már beállt az új talaj.

Én ezzel nem értek teljesen egyet. Ha már van lehetőség lágyvizezni, fölösleges a csapvízzel "szennyezni" az akváriumot. A kezdeti gyakori vízcserék miatt a spórolás szempontjából lenne értelme, de ha teljesen tiszta vízzel indulunk, kizárhatunk egy csomó tényezőt, ha felütné a fejét az alga.
Azzal kapcsolatban még nincs tapasztalatom, hogy a Tropica talaj mennyiben más, mint az Amazonia, a leírás szerint a pH-t ez is csökkenti. Ha nem fog nagyon ingadozni, akkor nem lesz probléma, és bekerülhetnek majd hamarosan a garnélák és halak is.
 
Nem tudom talán 8 éve használjuk már ezeket az aktív agyagos aljzatokat. pH ingadozást még nem láttunk CO2 adagolás és normál tápozás mellett.
A talajoknak van egy beállási ideje, amíg viszonylag alacsonyan tartják a pH szintet. De ez 3-5 hónap alatt normalizálódik. Az első 4 hónapban sem ugrál. Ezt ki lehet húzni a listáról. :)

Én is nulla perctől lágy víz mellett kardozok. Felesleges stresszelni a növényeket a vízkeménységgel. Elég a többi körülmény. Ráadásul a CO2 szintet is kiszámíthatóbb szinten lehet tartani ilyen módon.
 
Back
Oldal tetejére