• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Növényes SLAP-DASH

Kerti földes történeten gondolkozok, csak nálunk homok van, az nem túl gazdag tápanyagokban. Meg ott a nagy külső szűrő, amit nem is szabad használni, ahogy az írásaid olvasom. Még nem tudom mi legyen, de valami lesz.

A homok nem jó. Viszont ott is, ahol nagyon löszös talaj, a humuszban gazdagabb felső réteg megfelelő lehet. Előtte befőttesüveg-teszt segíthet. Tápanyagokkal kapcsolatban... ha pédául nő a kertben a fű évekig, anélkül hogy sárgulna, akkor szerintem van benne tápanyag (akváriumi körülményekhez).

Tudom, a masszív biológiai szűrőn átlépni nem olyan könnyű :). Ha gondolod, természetesen benne lehet hagyni, nekem ment így hasonló akvárium évekig. Csak tudni érdemes, hogy bizonyos körülmények között valamilyen szinten a növények ellen játszik.

Ha berakod a szűrőt, akkor szerintem érdemes úgy gondolkodni, hogy az akvárium nem csak a növényektől, hanem a növényektől ÉS a szűrőtől is függ. Ha a kettő közül bármelyik erősen magába fordul, akkor problémát okozhat.

Ha ilyenben gondolkodsz, mindenképpen érdemes elolvasni előtte a Walstad könyvet. A dolog nem úgy működik, hogy bedobom a földet, azt' évekig nem cserélek vizet és minden jó lesz.

Garanciák nincsenek, főleg, mert itt elég sok a mozgó "alkatrész" egy komplett "gyári" rendszerhez képest.
 
Utoljára módosított:
A walstad könyvet egyszer már átfutottam, de elolvasom még egyszer. A befőttesben nem homok van, hanem valami termőföld, volt itthon egy kis kupac, de azt már elteregettem. Ennek lehet, hogy fényhiánya van. Agyagos talajt hozok esetleg a szülőktől zalából, de még át kell gondolnom, hogy mit hogyan. Persze nem gondolom, hogy évente cserélek, hanem mondjuk havonta. Meg a 112 literbe mennyi az ideális halmennyiség ehhez, szűrő nélkül, nem tudom!?
 
A walstad könyvet egyszer már átfutottam, de elolvasom még egyszer. A befőttesben nem homok van, hanem valami termőföld, volt itthon egy kis kupac, de azt már elteregettem. Ennek lehet, hogy fényhiánya van. Agyagos talajt hozok esetleg a szülőktől zalából, de még át kell gondolnom, hogy mit hogyan. Persze nem gondolom, hogy évente cserélek, hanem mondjuk havonta. Meg a 112 literbe mennyi az ideális halmennyiség ehhez, szűrő nélkül, nem tudom!?

Néztem a hal listádat. Az 5 kalászhal (boesemani) elég soknak tűnik 112 literbe a többi hallal együtt.

http://www.bookmasters.com/marktplc/00388mycoarticle1.pdf

Ezen a linken van egy kép egy akváriumról, 45 gallon (170 liter) és 12 db kalászhalat számoltam meg.

A másik gond, hogy amíg átrendezed az akváriumot, tárolni kell a halakat valahol. Erre egy jó nagy műanyag hordó is jó lehet, de vizet sűrűn kell cserélned. Esetleg a szűrőt rárakod a tárolóra...

Én már kapásból berakom a halakat/garnélákat az új akváriumba, de én ismert földet stb használok és telerakom Pistia-val. Lehet, hogy nálad óvatosabban kellene ezt csinálni.

Egyébként egy ügyes trükk a halak számának növelésére:

Picture1145.jpg


http://www.plantedtank.net/forums/12-tank-journals/142646-dirtland-10g.html

Ezen a linken van elég sok földes akvárium ahol az akasztós szűrőbe is növényt raktak :), és engedik kinőni a növényeket.
 
Néztem a hal listádat. Az 5 kalászhal (boesemani) elég soknak tűnik 112 literbe a többi hallal együtt.

http://www.bookmasters.com/marktplc/00388mycoarticle1.pdf

Ezen a linken van egy kép egy akváriumról, 45 gallon (170 liter) és 12 db kalászhalat számoltam meg.

A másik gond, hogy amíg átrendezed az akváriumot, tárolni kell a halakat valahol. Erre egy jó nagy műanyag hordó is jó lehet, de vizet sűrűn kell cserélned. Esetleg a szűrőt rárakod a tárolóra...

Én már kapásból berakom a halakat/garnélákat az új akváriumba, de én ismert földet stb használok és telerakom Pistia-val. Lehet, hogy nálad óvatosabban kellene ezt csinálni.

Egyébként egy ügyes trükk a halak számának növelésére:

View attachment 21289


http://www.plantedtank.net/forums/12-tank-journals/142646-dirtland-10g.html

Ezen a linken van elég sok földes akvárium ahol az akasztós szűrőbe is növényt raktak :), és engedik kinőni a növényeket.
Sajnos már csak 3 kalászhal van, de nem bosemani, hanem villásfarkú (furcata).
Igen, ismerem ezt a képet, jól mutatnak a növények, gondolkoztam is ilyenen, de a nappaliban nem tudom elképzelni.
A halakat talán úgy bele lehet tenni az újonnan indított akváriumba, ha a szűrőt nem beleteszem az első hetekben, és régi akvárium vizet is használok. Lényegében mindegy, hogy egy hordóban megy a szűrő a halakkal, vagy az akváriumban.
Még kicsit húzom az időt, rohadtul nincs kedvem szétszedni és újra indítani az akváriumot :confused: de hát a kényszer nagy úr.
 
Most totál képet nem hoztam, csak részleteket. Még talán nézhető is.
A garnélák esténként ellepik a sessiliflórát, szeretnek ott tanyázni:
20161125 (17).JPG
De a moha a hadiszállás:
20161125 (9).JPG
Lesben állnak: (sajnos a nap meg szembe sütött:whistle::oops:)
20161125 (13).JPG
 
Életképek este 6-kor, amikor hazaérek:
20161129 (16).JPG

Egy "ősanya":
20161129 (25).JPG

A sziámik egyre kíváncsibbak, bátrabbak, már az etetésnél is feljönnek a felszínhez, nem csak a maradékot eszik, ami lehullik. És a fotózásnál is beleúsznak a képbe... 20161129 (31).JPG
Este a garnélák mindent ellepnek... nagyon kis szépek, színesek. Nekem különösen tetszenek az ilyen tigris csíkos egyedek. Most párat betettem a kockába is, illetve a dunsztosba is kísérleti "nyúlnak "...20161129 (33).JPG
20161129 (35).JPG

Egy szemből, majdnem totál. Gondoltam, a mohát kicsit kiporszívózom, sikerült...:D durván vastag lett, újra kellene kötözni... de legalább így kap fényt az aljnövényzet. A vallisneria és a sessiliflora kezd megjelenni ott is, ahová nem gondoltam, hogy kell belőlük...20161129 (20).JPG
 
Életképek este 6-kor, amikor hazaérek:
View attachment 21614

Egy "ősanya":
View attachment 21615

A sziámik egyre kíváncsibbak, bátrabbak, már az etetésnél is feljönnek a felszínhez, nem csak a maradékot eszik, ami lehullik. És a fotózásnál is beleúsznak a képbe... View attachment 21616
Este a garnélák mindent ellepnek... nagyon kis szépek, színesek. Nekem különösen tetszenek az ilyen tigris csíkos egyedek. Most párat betettem a kockába is, illetve a dunsztosba is kísérleti "nyúlnak "...View attachment 21617
View attachment 21618

Egy szemből, majdnem totál. Gondoltam, a mohát kicsit kiporszívózom, sikerült...:D durván vastag lett, újra kellene kötözni... de legalább így kap fényt az aljnövényzet. A vallisneria és a sessiliflora kezd megjelenni ott is, ahová nem gondoltam, hogy kell belőlük...View attachment 21619

Tulajdonképpen jó állapotúnak néznek ki a növények, lehet, hogy kár is szétszedni?
 
Tulajdonképpen jó állapotúnak néznek ki a növények, lehet, hogy kár is szétszedni?
Tulajdonképpen igen, most néhány kivétellel beindultak. Megtalálták a tápgolyókat. Valami kezelhető állapotot kellene kialakítani, és nem lenne gondom...
 
Üdv.
A neonok elvannak a garnélákkal????
Nem lesz belőlük vacsi?
Eddig nem bántották őket, ha ez változna, akkor lehet hogy vacsi lesz a neonokból, már van köztük egész kövér is.:hungry::D A kalászhalak jobban kacérkodnak a garnélavacsi gondolatával, de még ott sem láttam terülj-terüljt, még kóstolót sem.:) És a garnélák egyre merészebbek, a pár mm-esek is kint matatnak néha.
 
Echinodorus beindult, gondolom megtalálta a tápgolyókat! Valisneria, sessiliflora kezd kezelhetetlen lenni...ja, meg a mohák. Nincs co2, és nincs táptalaj, kvarchomok jbl golyókkal, napi 0,3-0,4 ml seachem flourish, heti 20 % vízcsere, gyári fény+led. Ameddig bírja, hagyom, aztán majd szétszedem, ha megáll az élet benne.
 
Echinodorus beindult, gondolom megtalálta a tápgolyókat! Valisneria, sessiliflora kezd kezelhetetlen lenni...ja, meg a mohák. Nincs co2, és nincs táptalaj, kvarchomok jbl golyókkal, napi 0,3-0,4 ml seachem flourish, heti 20 % vízcsere, gyári fény+led. Ameddig bírja, hagyom, aztán majd szétszedem, ha megáll az élet benne.

Seachem Flourish vagy Seachem Flourish Excel?
 
Utoljára módosított:
A napi 0,3-0,4 ml-t a tápra értettem, seachem flourish. De használok excelt is, napi 1 ml, algák helyi kezelésére direktbe, leállított szűrővel, hígítás nélkül ( ecset ellen kiváló), illetve általánosan preventív jelleggel.
 
Igen, a sessiliflora kezd burjánzani, a stau hajt, a reineckii tengődik!?A múlt héten bedobtam egy marék mohát (eltettem télire:D), ezért nem valami szép... Bár az is igaz, hogy eddig sem volt az... A garnélák élnek és virulnak. Érdekesség, hogy betettem egy férges garnélát, majd lekezeltem tremazollal. Vizet nem cseréltem, csigák élnek... Pedig meg kellett volna dögleniük!
 
Igen, a sessiliflora kezd burjánzani, a stau hajt, a reineckii tengődik!?A múlt héten bedobtam egy marék mohát (eltettem télire:D), ezért nem valami szép... Bár az is igaz, hogy eddig sem volt az... A garnélák élnek és virulnak. Érdekesség, hogy betettem egy férges garnélát, majd lekezeltem tremazollal. Vizet nem cseréltem, csigák élnek... Pedig meg kellett volna dögleniük!

Férges garnéla? Az milyen? Nem is tudtam, hogy ilyet is tudnak a garnélák... Látszik kívülről? Nem raksz fel egy képet az üvegről?
 
Igen, férges. Ha már nagyon elszaporodnak a páncél alatt, akkor kibújnak, általában a fej részen, ilyenkor a garnélának a szeme között fehér "haja" lesz.
Hát képet... mondom hogy belevágtam egy marék mohát tároló jelleggel, úgyhogy nem látszik sok belőle...
 
Back
Oldal tetejére