• Most regisztráltál, de nem tudsz privát üzenetet küldeni?

    Kérjük olvasd el milyen korlátozások vonatkoznak rád, miután regisztrációd jóvá lett hagyva.
    Regisztrációs korlátozások

Seven Deadly Sins

nebula

VIP kertész
...ez is hülye név, de már hetek óta azért nem indítom a naplót, mert nem jut eszembe semmi elfogadható :D

tehát. ahogy a 40est is kezdtem, egyelőre ez is a tervezésről fog szólni, meg arról, miket társítsak mivel. meg arról, hogy mennyire döntésképtelen vagyok több dologban is :)

kezdjük az elején. a 65öst azzal az ürüggyel szűntettem meg, hogy az egy medencés limitet be tudjam tartani [ami így persze azért már kiskapuval megkerülődött, de ne szaladjunk előre:)], mert a nappaliba egyszerűen MUSZÁJ egy nagyot építeni. itt az ideje, hogy a nagyról is beszéljek. persze annyira nem lesz ez nagy, látom, hogy csak úgy röpködnek itt a 3-400 literes medencék, szóval a középkategória aljára pozicionálom magam, amolyan családi kompakt lesz.

ami biztos eddig: 200-250 liter közé várható a bruttó űrtartalom. nem végleges, mert minden nap variálok a mélységen és a magasságon.
azért vagyok ennyire bizonytalan, mert ennek a medencének térelválasztó funkciót kell ellátnia - különben nem fér be, csak egy max. 75 hosszú, ebben meg mostmár nem engedek. tehát élére lesz fordítva, ezért nem árt, ha szemből is esztétikus, tehát legalább 50cm. a magassággal jóval inkább nem tudok dűlőre jutni. amennyire láttam az itteni naplókat, inkább a 35-40 esetleg 45 cm magasság az, ami a megszokott, még a boltban levő nagy medencék is inkább ilyenek, nem a halazásban megszokott 50 vagy magasabb. gondolom ennek praktikus okai vannak, ráadásul inkább használnék én is kisebb levelű, keskenyebb növényeket, amik kevésbé mutatnak nagyon magas vízoszlopban. ennek nyomán inkább a 45 lesz befutó, de azért még várnék véleményeket, hátha valaki máshogy látja.
tehát a legvalószínűbb méretezés az 100x50x45.

a bútor egyedileg készül majd hozzá, fenyőből. ez nagyjából véglegesen meg van tervezve, push-open módszerű fiókokkal és ajtóval. az ajtó mögött lesz eldugva a szűrés - erre a célra egy 60 literes hordó van betervezve. szerettem volna kisebbet, de 30 és 60 liter között nagyjából képtelenség csatos műanyag hordót találni. olyat találtam, aminek kicsi a szája és csavaros a teteje, ez nem alkalmas ilyesmire. a 60 literessel a fő probléma a magassága, összesen néhány centi marad csak az ajtó felső keret és a hordó teteje közt, ez a karbantartásoknál okozhat gondot esetleg, amikor ki kell szedni a hordót a szekrényből. ha esetleg tehát valaki tud 40 vagy 50 literes csatos tetejű hordót, akár használtan is, ne tartsa magában a tudást :)

a scape alapja a tropica workshopon einstandolt talawa dekor lesz. alá formázok majd egy dombtetőt, a fal felőli oldalra pedig még egy emelkedőt, talán szirtet is, innen származik a név is: kapaszkodni a végsőkig.
a domb elé és köré félkörben világos dekorhomok kerül majd, egy keskeny sávban az üvegig, felül pedig mindenhol a feketét fogom használni, ahol növényeket ültetek.

ami kérdéses még: a bolti ELOS szettből jött az ötlet, sőt, rögeszme, hogy szumikat fogok benne tartani. ezzel persze azonnal kilőttem egy régebbi rögeszmét a sawbwa resplendenseket illetően :)
10 csíkos és 10 zöld szumira gondoltam, viszont tartanék mellettük még egy nagyobb raj - legalább 20 - valamiféle másik halat is - ezt viszont nem tudom, mi lehetne. lehetőség szerint már nem márnákat gondolnék, bár sziámik is lesznek talán.
az első ötlet a kolibrihal volt, a másik a puntius titteya [tudom, márna]. nem tudom, ezek mennyire bírnák elviselni a szumikat, illetve mennyire sínylenék meg őket. ha valakinek van erről infója, szintén köszönettel fogadom.

kerülnek még otók és talán amanok is a medencébe, és a matató népességet yellow fire-k fogják képviselni.

végül bocsánat a hosszért, és jöjjön két rajz a tervről:

1000x500stand.jpg


working_corner.jpg
 
Utoljára módosított:
Háhá szinte tudtam hol lesz mikor írtad az elrendezést,a képet meg sem kellett néznem :D
Nagyon jó lesz,ha bármilyen jellegű segítség kell szólj bátran,csak az anyagi dolgokban nem tudok segíteni ;)
 
ja, ha nyeremény, akkor az kevés. :D :D :D
nem, nem vagyok telhetetlen! :greedy::greedy::greedy::greedy::greedy::cigar:

de csak viccelek, remélem ez közismert :)
 
Hova kerülnének a bele a be és kiömlők? Hol lenne a CO2 cső? Mert kb. minden oldal "foglalt". A fiókban lenne a szűrő?
 
a szűrő az hátul az a nagy fehér henger a felső képen. hátul a falnál megy fel a két cső, és ott lesz a be-kifolyás is.
ehhez majd a scapet kell megfelelően alakítani nyilván.

CO2 nem lesz ehhez sem, maradok low tech. legalábbis most úgy gondolom. :)

lesz egy kis időm, rajzolok egy skiccet majd, hasonlóan a 40es naplójához.
 
ja, ha a takarítás miatt kérded, akkor - közeli havernál tapasztaltak alapján ez rossz esetben is évente esedékes csak - elhúzom a kanapét. amúgy lesz kb 40-50cm hely a kanapé és a szekrény közt, ami takarításhoz nem elég, de oda lehet férni.
 
Jól indul. :) Ha meglesz a főnyeremény, tőlem is kaphatod a felkínált részt, abból csak összeütsz valamit. :) Akkor jöhet a skicc...;)
 
Világításon agyaltál már?
Én is sokat filóztam ilyesmiméretezésen, de aztán pont a lámpa miatt 90cm hosszú üvegnél állapodtam meg terveimben. (Az más kérdés, hogy aztán használt 90-es lett).
Ezt a hosszt javaslom neked is, hacsak nem valami DIY csodalámpád lesz, nem standard méretekkel.
Inkább egy kicsit kisebb ami fullosabb szerintem.

Bútorról lehagynám azt az üveget körülvevő részt, szerintem jobb az lenne Ada-s minimál verzió.

Ez már nagyon nem az én dolgom, de a szumit is kihagynám. Avagy az Elos akiban asszem nem sima szumi van, hanem valamilyen másféle. (Majd jöjjön egy sasszem és cáfoljon meg, ha nincs igazam)
 
Világításon agyaltál már?
Én is sokat filóztam ilyesmiméretezésen, de aztán pont a lámpa miatt 90cm hosszú üvegnél állapodtam meg terveimben. (Az más kérdés, hogy aztán használt 90-es lett).
Ezt a hosszt javaslom neked is, hacsak nem valami DIY csodalámpád lesz, nem standard méretekkel.
Inkább egy kicsit kisebb ami fullosabb szerintem.

Bútorról lehagynám azt az üveget körülvevő részt, szerintem jobb az lenne Ada-s minimál verzió.

Ez már nagyon nem az én dolgom, de a szumit is kihagynám. Avagy az Elos akiban asszem nem sima szumi van, hanem valamilyen másféle. (Majd jöjjön egy sasszem és cáfoljon meg, ha nincs igazam)

na, hülyét kapok, félig megírtam aztán elveszett.
szóval. a bútort illetően nekem nem tetszik igazán, hogy az aljzat alatt még a medence alját is látom, a 3cm takarás pedig összesen csak az üveget fogja nagyjából eltakarni. a 65ösnél is így volt, szerintem maradok ennél.

a világításra a terv csapos FD kompaktok használata. a 36 wattosak 411mm hosszúak, azaz 4db pont jól elférne a medence felett. függeszteni akarom őket, így nem lesz árnyákos folt sem - ez egy low tech medence lesz, szóval nem akarok amúgysem kétmillió wattal világítani neki.
 
Azok ott 5 öves díszmárnák, sokkal békésebb hal, de ragadozó, szóval a garnélákat levadássza.

hát voltam pár hete a boltban, és akkor már értem, miért bambultak mozdulatlanul :D
viszont kérdezősködtem sok helyen a szumikról, és egyelőre hajlok rá, hogy mégis megpróbálkozzam velük. általánosan azt az infót kaptam, hogy ha megfelelő mennyiségben vannak tartva, akkor rá se bagóznak az egyéb fajokra - nyilván nem guppival meg bettával tartva őket.
 
rögeszme, hogy szumikat fogok benne tartani

sorry, a csapos közbeszól: ekkora tankban én inkább kalászhalakat tartanék. szépek, bírják a csapvizet, nem zabálnak növényt, áramlást meg a zoxigent azt viszont bírják.
boesemani kalászhal, bedotia geayi.. imádni való, gyönyörű jószágok. Csinálhatsz nekik dzsumbit, meg nagy tágas kiúszót... :D Ellenjavaslat? :muted:
Szumit? Ne mááá :confused:
 
ozz, én megnéztem ezeket, de... kövezzetek meg, nem tetszenek.
nem vagyok oda a minél nagyobb halakért - sőt. eredetileg ugye sawbwákat és üveglazacokat gondoltam, meg egy vödör lovacskát, de aztán megláttam ezeket. :)

most komolyan, mi a bajotok velük, azon kívül, hogy antiszociális fajta?
 
Nekem is volt egy csapat anno, elég kötekedő punkok voltak:punch:

legfejjebb nem teszek melléjük mást, de legalább lesz élet a medencében, nem csak a punnyadás :)
kicsit vicces, hogy lassan három hónap és a galaxyk még mindig fénysebességgel tépnek a szikla mögé, ha belépek a szobaajtón.
 
Utoljára módosított:
Back
Oldal tetejére